June 1Jun 1 A. R. Penck - T (RT/RT) II (1982). Ralf Winkler (alias A. R. Penck, who also used the pseudonyms Mike Hammer, T. M., Mickey Spilane, Theodor Marx, "a. Y." or just "Y" 5 October 1939 – 2 May 2017) was a German painter, printmaker, sculptor, and jazz drummer. A neo-expressionist, he became known for his visual style, reminiscent of the influence of primitive art. ‘The way I work is contradictory in that there are a number of tendencies in operation, the logical as well as its opposite. It is a slow shifting of different stages of decision making, so that the whole system of reference is changing.’ Edited June 1Jun 1 by Hermetico
June 3Jun 3 Gino SeveriniArmored Train in Action1915https://www.moma.org/collection/works/79418Painted in 1915, the year Italy entered World War I, this work reflects a Futurist declaration of the same year: "War is a motor for art." Although poor health prevented Severini from enlisting in the military, he was obsessed by this first fully mechanized war. Living in Paris, he witnessed the city's bombardment, and from his studio he had an aerial view of the Denfert-Rochereau station and trains transporting soldiers, supplies, and weapons. Here, five faceless figures crouch in a militarized locomotive car, aiming their rifles in unison. Smoke from gun and cannon fire eclipse the natural landscape. Severini celebrated war, which the Futurists believed could generate a new Italian identity—one of military and cultural power.
June 3Jun 3 2 hours ago, Hermetico said:Severiniaj ako tnije teško nešto svoimrečima, siguran sam da imaš šta.. to ću rado čitati.pogotovo oko ovih nejednoznačnih heroja sa čizama u čizmama
June 3Jun 3 8 minutes ago, makaronee said:aj ako tnije teško nešto svoimrečima,siguran sam da imaš šta.. to ću rado čitati.pogotovo oko ovih nejednoznačnih heroja sa čizama u čizmamaHvala na pozivu, mogu da probam. Ali nisam razumeo ovo poslednje s čizmama, što su bili fašisti ili šta? Ma meni je taj futurizam izrazito mističan, mada bi se oni toga gnušali. Korišćenje kubističke perspektive je uvek mistično: naslikati suštinu stvari, nasuprot njenom pojavnom obliku. Kao i bratska ruska avangarda, religioznije moderne slike nisam video. To su bili ljudi kosmisti, koji su bukvalno najbukvalnije verovali da će čovek da postane besmrtan ako ode u svemir da živi. Njihovo nadahnuće i to šta su oni videli u glavi, mogu samo da zamislim koliko su tektonske bile promene u društvu, tehnologiji, medijima, koje su tako uticale na svest. Fridrich Kittler u 'Gramophone, Film, Typewriter' (ja sam čitao na engleskom, ovde valjda nije bilo ni izdato a nemački ne znam) piše o tome kako su Edison i publika stvarno mislili da će uz pomoć radija moći da pričaju sa mrtvima. Tako se reklamiralo, tako se verovalo i postojao je ceo kult ljudi koji su tripovali da čuju glasove mrtvih u onim šumovima. Tako ja nekako zamišljam kontekst svega ovoga, sve kao racio a ustvari odlep. Što se valjda i vidi. Brate, on obožava oklopni voz, frikčina.Evo ih ti što su čuli i snimali mrtve, to ti je to čuveno doba razuma.EDIT Šta sam ja sad tebi reko nemam pojma dal ti išta znači Teško mene naterati da brbljam! Edited June 3Jun 3 by Hermetico
June 3Jun 3 znači, kako ne.vidiš, uvek bih kubizam metno na ovu stranu analitičkog,ali je misticizam svakako zanimljiv aspekt.nisam rekao da su bili fašisti, ono jes da bih do maločas to pomislio,no neću pogrešiti ako ih radno nazovem militaristima.vreme svakako beše zanimljivo, sinjore marineti publikuje manifest na prvoj stranici figaroa (1909.)
June 3Jun 3 ima neka berza slika studenata flu? nesto da moze da se kupi za sto jura.uskoro sredjujem gajbu.moze ako neko zna i za flu na cetinju
June 3Jun 3 16 minutes ago, bradilko said:ima neka berza slika studenata flu?nesto da moze da se kupi za sto jura.uskoro sredjujem gajbu.moze ako neko zna i za flu na cetinjuŠta za sto jura? Crtež, sliku, dimenzije? Daj primer šta ti se sviđa naći ću ti nešto. Mislim da je bolje da uložiš malo više od sto, al ne moraš mnogo. Brt gledo sam kako crtež Miće Popovića, onaj majmun njegov, ide za 200. Ali dobro živi su umetnici malo skuplji. Generalno je tržište propalo, ko oće da kupuje sad je vreme.EDIT Može i sa Cetinja Ovo je za Minijature! Edited June 3Jun 3 by Hermetico
June 3Jun 3 20 minutes ago, Hermetico said:Šta za sto jura? Crtež, sliku, dimenzije? Daj primer šta ti se sviđa naći ću ti nešto. Mislim da je bolje da uložiš malo više od sto, al ne moraš mnogo. Brt gledo sam kako crtež Miće Popovića, onaj majmun njegov, ide za 200. Ali dobro živi su umetnici malo skuplji. Generalno je tržište propalo, ko oće da kupuje sad je vreme.EDIT Može i sa Cetinja Ovo je za Minijature!voleo bih da ima neka prodajna galerija pa da izaberem. mozda deluje da sam pajser ali nisam. ovde je istrolovao trziste onaj graficar loodi ali da me jebes ne mogu da se setim imena. on je preplavio trziste svojim grafikama. i sad imas njegove grafike gde god hoces. samo dps/df skorojevici kad vide bi dali neke grdne pare 😂
June 3Jun 3 7 minutes ago, bradilko said:voleo bih da ima neka prodajna galerija pa da izaberem. mozda deluje da sam pajser ali nisam.ovde je istrolovao trziste onaj graficar loodi ali da me jebes ne mogu da se setim imena. on je preplavio trziste svojim grafikama. i sad imas njegove grafike gde god hoces. samo dps/df skorojevici kad vide bi dali neke grdne pare 😂Ma bože ne mislim da si pajser nego ne znam šta voliš. Ima raznih galerija i dilera a još bolje umetnika koji sami prodaju, zavisi šta ti treba. Ovako uopšteno ne mogu da ti kažem ništa pametno. Wunderkammer u Čumiću pokriva najviše ukusa odjednom, rekao bih. Al za 100E ne možeš dobiti ne znam šta ni jeftino, za malo više možda i možeš.EDIT Ne znam što tražiš baš studentski rad, studenti su skupi oni još nisu gladni Edited June 3Jun 3 by Hermetico
June 3Jun 3 3 minutes ago, Hermetico said:Ma bože ne mislim da si pajser nego ne znam šta voliš. Ima raznih galerija i dilera a još bolje umetnika koji sami prodaju, zavisi šta ti treba. Ovako uopšteno ne mogu da ti kažem ništa pametno. Wunderkammer u Čumiću pokriva najviše ukusa odjednom, rekao bih. Al za 100E ne možeš dobiti ne znam šta ni jeftino, za malo više možda i možeš.EDIT Ne znam što tražiš baš studentski rad, studenti su skupi oni još nisu gladni nemam jos ideju do kraja izrazenu na ljudsku nacin. dopadne mi se kad vidim i to je to. sto jura je ono okvir. moze i vise. cak se razmisljam da ja kupim stafelaj i platno i nesto slikam. ali pre toga moram da raskinem sa ribom. previse sam se zaljubio. bumo videli
June 3Jun 3 Poslao sam ti PM ali evo bar ovo mogu da reklamiram i ovde, kad si već pitaoNedeljnikGodišnja izložba studenata Fakulteta likovnih umetnosti o...Beogradska publika će i ove godine imati priliku da se upozna sa stvaralaštvom mladih autora na tradicionalnoj godišnjoj izložbi studenata Fakulteta likovnih umetnosti za školsku 2025/2026. godinu. S
June 3Jun 3 1 hour ago, makaronee said:znači, kako ne.vidiš, uvek bih kubizam metno na ovu stranu analitičkog,ali je misticizam svakako zanimljiv aspekt.nisam rekao da su bili fašisti, ono jes da bih do maločas to pomislio,no neću pogrešiti ako ih radno nazovem militaristima.vreme svakako beše zanimljivo, sinjore marineti publikuje manifestna prvoj stranici figaroa (1909.)Zanimljivo je da sam ja gledao futuriste u Rimu i nisam nešto odlepio. Ali brate tad sam za deset dana video retrospektive Šagala i Van Goga, grupe Kobra, Modiljanijeve skulpture čisto iz zezanja, Kranaha i (najluđe od svega, nikad ništa luđe nisam video) Teotihuakan, predastečki grad kog su polovinu otprilike preneli: delove tribina piramide, murale, o predmetima da ne pričam. I na to sam naleteo posle Van Goga, slučajno. Utisak je bio da je Vinsent slikao za boga, a ovima su bogovi živeli iza ugla prve komšije dobar dan - dobar dan. Tako da se futurista polusećam uživo, a inače ih obožavam. A ima malo i do toga što im slike nemaju mnogo teksture, što na ekranu to i uživo, relativno tako.EDIT Teotihuakan - to su futuristi! To je i dan danas SF i uvek će biti. Slično kao oltari iz doba Mogula i tibetanski pačvorci. Ne znaš dal si pošo il si došo, 4D. Edited June 3Jun 3 by Hermetico
June 3Jun 3 Zanimljive su paralele sa Teotihuakanom. Meni je ceo taj napušteni i dobro očuvani grad međ brdašcima, uspavanim vulkanima delovao kao matična ploča, dok su građevine&piramide nekakvi transistoriotpornici i ostali pornići, pogotovo kad gledaš maketu u lokalnom muzeju. Futurista sam najviše video na izložbi u NY Gugenhajmu, mislim da sam pored Sant'Elije ..otkrio još neka zanimljiva imena iz arhitekture.
June 4Jun 4 12 hours ago, makaronee said:znači, kako ne.vidiš, uvek bih kubizam metno na ovu stranu analitičkog,ali je misticizam svakako zanimljiv aspekt.nisam rekao da su bili fašisti, ono jes da bih do maločas to pomislio,no neću pogrešiti ako ih radno nazovem militaristima.vreme svakako beše zanimljivo, sinjore marineti publikuje manifestna prvoj stranici figaroa (1909.)eko o marinetiju i futuristima, u eseju o ur fašizmuPogledajmo futurizam. On bi trebalo da bude primer entartete Kunsta, kao ekspresionizam, kubizam, nadrealizam. Ali prvi italijanski futuristi bili su nacionalisti, podržavali su učešće Italije u Prvom svetskom ratu iz estetskih razloga, veličali su brzinu, nasilje, opasnost, i izgleda da su ovi aspekti bili na neki način bliski fašističkom kultu kod mladih ljudi. Kada se fašizam poistovetio sa Rimskim carstvom i ponovo otkrio ruralno predanje, Marineti (koji je izjavio da je automobil lepši od Nike Samotračke i hteo čak da usmrti mesečinu) je imenovan za člana italijanske Akademije, koja je prema mesečini gajila veliko poštovanje.
June 4Jun 4 Svojevremeno sam razvijao siže o tome kako je ceo taj futuristički projekat zapravo borba protiv šamanizma-totemizma i ostalih vudlovanja, afirmisanih slomom statističkog realizma, iniciranih antikolonijalističkom Internacionalom afričkih vračeva uz pomoć svojih agenata na terenu, bečke škole psihoterapije, dodekafonije i boljševizma.
Create an account or sign in to comment