Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

prati li neko izvestavanja iz Bajrojta o (s nestrpljenjem?) iscekivanom Castorf-ovom 'Ring'-u, na Vagnerovu godisnjicu?Nesto fotki iz do sada izvedenih Rheingold (smesteno na route 66 benzinsku stanicu u Texasu) i Walkuere (naftna busotina u Azerbejdzanu). Cini mi se najzanimljivijim Ringom od 6 koliko ih pogledah do sada - 4 na DVD-u (Chereau; Schenk; Valensija-Fura dels Baus i Kopenhagen) i 2 uzivo (Toronto-Levine, Egoyan, Girard, Albery i Lepage-ov u MET-u).Posto je ocigledno rajnsko zlato danas nafta, imam osecaj da ce Gotterdamerung biti smesten u Dubai. Videcemo u sredu.(nekako zaobilazim severnoamericke kritike i osvrte jer vec tradicionalno horski etiketiraju ovakve stvari kao eurotrash. uz izuzetak nesto tolerantnijeg NY Times )

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
prati li neko izvestavanja iz Bajrojta o (s nestrpljenjem?) iscekivanom Castorf-ovom 'Ring'-u, na Vagnerovu godisnjicu?Nesto fotki iz do sada izvedenih Rheingold (smesteno na route 66 benzinsku stanicu u Texasu) i Walkuere (naftna busotina u Azerbejdzanu). Cini mi se najzanimljivijim Ringom od 6 koliko ih pogledah do sada - 4 na DVD-u (Chereau; Schenk; Valensija-Fura dels Baus i Kopenhagen) i 2 uzivo (Toronto-Levine, Egoyan, Girard, Albery i Lepage-ov u MET-u).Posto je ocigledno rajnsko zlato danas nafta, imam osecaj da ce Gotterdamerung biti smesten u Dubai. Videcemo u sredu.(nekako zaobilazim severnoamericke kritike i osvrte jer vec tradicionalno horski etiketiraju ovakve stvari kao eurotrash. uz izuzetak nesto tolerantnijeg NY Times )
ako mislimo na isto, stage design je radio nas sale denic i navodno odvalio, pisalo se o njemu jako puno ovog leta u vezi sa poslovima koje je uradio na bajrojtu (4, ako sam upamtio).
Link to comment
  • 3 weeks later...

Čajkovski: Scena u grofičinoj sobi iz Pikove dame ( odlomci). Sav dramski i melodijski genije Pjotra Iljiča ( uz malu pomoć Andre Gretrija). Jelena Obrazcova i Vladimir Atlantov u Boljšoj teatru:http://youtu.be/9UfqTXmi-1QАх, постыл мне этот свет.Ну, времена! Повеселиться толком не умеют.Что за манеры! Что за тон!И не глядела бы...Ни танцевать, ни петь не знают!Кто дансёрки? Кто поет? девчонки! Ovo bi moglo kao moto za raspravu o današnjoj omladini.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Villa Lobos, Bachianas BrasileirasKakvo otkrice..samouverenost, non-salanatnost istovremenohttps://www.youtube.com/watch?v=CD4qfMbr3I0&list=PL4AB7A954274F1A72

Link to comment

Grig, Per Gint, svita br. 2, op. 55II- Arapski ples. Simfonijski orkestar španske RTV ( Giljermo Garsija Kalvo)http://youtu.be/kXeNDQTvy68" Prorok nam je došao!Prorok, gospodar sveznajući,Nama je, nama je došaoJašući preko pješčana mora!Prorok, gospodar, nepogrešiviNama je, nama je došao,Ploveći morem pješčanim!Nek jekne frula i zagrmi bubanj,Prorok je, prorok je došao! "III- Per Gintov povratak kući ( Olujno veče na moru)http://youtu.be/B92l5A_J6eYKORMILAR: Vjetar je odnio jedro.BRODARSKI (viče) Podvodne stijene ispod pramca!KAPETAN: Razbit ćemo se u komade! (Brod udara o greben. Buka i zbrka. U blizini kopna. Grebeni s uzburkanim valovima. Brod tone. Kroz vodenu izmaglicu nazire se mali čamac s dvojicom ljudi. Jedan veliki val prekrije čamac, pa ga prevrne. Čuje se vrisak. Časak zatim sve je tiho. Malo poslije vidi se prevrnut mali čamac. Peer Gynt izroni na površinu u blizini čamca.)PEER: Upomoć! Čamac! Upomoć! Tonem! Izbavi me Gospode, kao što je pisano! (Čvrsto se drži za kobilicu čamca.)KUHAR (izroni na drugoj strani) Oh, Gospode Bože, zbog one moje dječice, smiluj mi se! Pomozi mi da se dočepam kopna! (Hvata se i on za kobilicu.)PEER: Pusti!KUHAR: Pusti ti!PEER: Udarit ću te!KUHAR: Udarit ću i ja tebe!PEER: Smrvit ću te udarcima! Ostavi čamac! Dvojicu ne može izdržati!KUHAR: To ja znam. Pusti!PEER: Pusti ti!KUHAR: Kako da ne! (Tuku se. Kuharu klone jedna ruka; on se čvrsto drži drugom.)PEER: Makni šaku!KUHAR: Oh, dobri gospodine, poštedi me! Pomisli na dječicu koju imam doma. PEER: Meni život treba više nego tebi, jer ja još uvijek nemam djece. KUHAR: Pusti! Ti si dovoljno živio, a ja sam još mlad!PEER: Požuri! Ostavi! Toni! Toliko si težak!KUHAR: Smiluj se! Ostavi za ime Božje! Za tobom neće nitko plakati ni žaliti! (Vrišti i pušta čamac) Davim se.PEER: (ščepa ga) Držat ću te načas za kosu. Izmoli svoj očenaš!KUHAR: Ne mogu se sjetiti! Sve mi se mrači -PEER: Samo najglavnije, ukratko!KUHAR: Daj nam danas!PEER: Preskoči to kuharu! Ono što ti treba već ćeš dobiti -KUHAR: Daj nam danas -PEER: Ista pjesma! Vidi se da si jednom bio kuhar - (ispušta kuhara).KUHAR (tonući) Daj nam danas - naš - (potone).PEER: Amen, momče! Do kraja si bio i ostao ono što jesi. (Uspne se na dno čamca) Dok je života dotle je i nade -( Prevod: Tomislav Ladan)

Link to comment
  • 3 weeks later...
http://www.youtube.com/watch?v=gbJ2HgV8GE8 xexexe...ne znam da li je do programa, ili iz ko zna kojih drugih razloga, al' ove godine mi je vise ''legao'' macujev /horoskop nije u pitanju - tu mi ni jedan ni drugi nisu potaman ;-) dakle, slusala bas tog kissina pre mesec dana, nama je na bis svirao polonesu u as duru /pored baha i skrjabina/. odlican, sjajan itd... al' kao sto rekoh, vise mi se svideo, u ovoj turi - macujev :-) /on je bio na kolarcu, marta ove godine/. pored nesumnjivog umeca i izuzetnosti obojice, zanimljiv je i taj njihov rivalitet; oni su prakticno vrsnjaci, obojica skolovani u moskvi - nesto poput horovice i rubinstajna 21. veka.
Link to comment
  • 3 weeks later...

cudi me da niko ovde nije pomenuo izvodjenje poslednjeg dela hajnera gebelsa na bemusu pre mesec dana. usudjujem se da kazem da je to bio najuzbudljiviji komad nove muzike poslednjih 10 godina u beogradu. ovo:http://www.youtube.com/watch?v=nqwiuPRDzCs

Link to comment
  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...