Jump to content
IGNORED

NOW PRAYING


3opge

Recommended Posts

Problem nastaje kada ljudi to "duhovno" izjednacavaju sa nematerijalnim, sa nekavom dusom i jos nekakvijim bogom.
:blink: ajd da ne verujes u tog nekakvog boga, ali da ne verujes ni u postojanje ljudske duse...i zasto bi po tebi tu nastao problem?
Link to comment
  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    14

  • mioba

    11

  • Mr.Smith

    10

  • Zmitjkoe

    8

Top Posters In This Topic

Imam utisak kao da ovim pitanjem implicitno tvrdis da je duhovno atipod materijalnom, odnosno da je duhovno nematerijalno. Antipod materiji je energija (dakle dva vida ili pola iste stvari).
ne. hteo sam da čujem šta pod ta dva identifikatora podrazumevaju drugi.
Ono sto se naziva "duhovnim" nije nista drugo do proces misljenja, produkt pretvaranja materije u energiju putem elektrohemijskih procesa u mozgu.
eto ti pišeš da je duhovno proces, što mi je prijemčivije od nekog "apsolutnog duha".

međutim, postavlja se pitanje čijeg mišljenja. ljudskog? jeli svaka laž duhovnost? a šta ćemo sa
inteligentnim
prirodnim procesima ili sa životinjskim mišljenjem.ili naprimer, u koju skupinu svrstati
pravila (zakonitosti, algoritme, sile)
po kojima se odigravaju
prirodni procesi
, kako otkriveni tako neotkriveni, kako nepromenivi tako i promenljivi...u
materijalnu
ili
duhovnu
?

Problem nastaje kada ljudi to "duhovno" izjednacavaju sa nematerijalnim, sa nekavom dusom i jos nekakvijim bogom.
ljudi često, pogrešno, poistovećuju sebi neshvatljivo s nepostojećim. svi vare hranu, a ne poznaju proces varenja. imaju dušu iako ne znaju šta je. postojanje Boga ne zavisi od njihovog neshvatanja. Edited by billadni
Link to comment
:blink: ajd da ne verujes u tog nekakvog boga, ali da ne verujes ni u postojanje ljudske duse...i zasto bi po tebi tu nastao problem?
Shvatanja o duši uslovljena su kulturom. Animisti izmeštaju dušu u žive i nežive objekte izvan čoveka...a zen-budisti odbijaju pomisao o duši, pa i o stalnom egu. Nepostojanje vere u Boga olakšava nepostojanje vere u dušu, zato što je koncept duše u hrišćanstvu neotuđiv od vere u Boga.Billadni: vera nije dokaz. Neshvatanje Boga sa istim pravom može da vodi u neveru u Njega, kao što i vera u sopstveno shvatanje Boga može da vodi u veru u Njega, i kao što i čak i neshvatanje Boga može da vodi u veru u Njega, i čak kao što i shvatanje Boga pod izvesnim okolnostima može da odvede u neveru u Njega...oprosti na ovim permutacijama, ali kada ne postoji jasna varijabila - dokaz o prisustvu Božanstva - sve reči imaju jednaku težinu i svi su argumenti tačni.
Link to comment
:blink: ajd da ne verujes u tog nekakvog boga, ali da ne verujes ni u postojanje ljudske duse...i zasto bi po tebi tu nastao problem?
Pa niko ko je sa paznjom slusao makar nastavu Poznavanja prirode (i drustva) u OS ne veruje da postoji dusa. A kako ti zamisljas dusu? Jel to neka para? Radijacija? Zracenje? Talasi nekakvi??? Gde se nalazi?
Link to comment
Pa niko ko je sa paznjom slusao makar nastavu Poznavanja prirode (i drustva) u OS ne veruje da postoji dusa. A kako ti zamisljas dusu? Jel to neka para? Radijacija? Zracenje? Talasi nekakvi??? Gde se nalazi?
pravo da ti kazem nisam nikad probala da je zamislim. sad sam nesto ceprkala po knjizi ''Jungova mapa duse" od Mareja Stajna, al ajde da te ne gnjavim sa Jungom, animom, animusom i generalno psihologijom, koja se, gle cuda, bavi ljudskom psihom, a ja mislila da je to....dusa? no, da ne palamudim ja, bolje na to da ti odgovori neko od pppsihologa.
Link to comment
a ja mislila da je to....dusa?
U narodu reč duša se koristi u više značenja: psiha, duh, razum, um, karakter, život, besmrtnost: - Bog udahnuo dušu- ispustio dušu- duša od čoveka- taj nema dušu- prodao dušu djavolu- gde ce ti duša?- upaliti sveću za pokoj duše- biti bezdušan- itd.
Link to comment
... jab radije pročtito mišljenje o tome šta je materijalno, a šta duhovno.
svi ćutu. :blink: moraću ja.

moja baba, kada je govorila o materijalnom, mislila je na opipljivu i neopipljivu strukturu fizičkih tela. duhovno (dušu, psihu) je obavezno povezivala sa ljudskim i Bogom. duša nije opipljiva kano materija, ali postoji. š
ta više, to da postojimo, je možda retka stopostotna istina koju znamo.
da li duša ima energetski reprezent, ili je neenergetska struktura preostaje nam da otkrijemo u narednim vekovima.
cool.gif
budućim nobelovcima, eve male pomoći:

duša može biti i složeni aperiodični EM talas u delu spektra koji se poklapa sa pozadinskim zračenjem. taj talas je kodiran kao spread-spectrum RF signal (nalik belom šumu) pa nema energetskog učinka na drugačije uređenu materiju. tj. nedetektabilan je. da bi se on detektovao neophodno u potpunosti poznavati bilijardamabilijardi bita dugačku kodnu sekvencu, pa napraviti molekularnu antenu po tom kodu, pa... talas boravi u našemu telu. rezonira unutar njega, i življenjem se nadograđuje. u trenutku smrti napušta telo i pridužuje se ostatku pozadinkog zračenja, sjedinujući se delimično s Njim. ili ova opcija:

talasna priroda materije kaže da se svaki događaj rasprostire od ishodišta ka ostatku univerzuma. stoga svako telo treba posmatrati kao skup greometrijski grupisanih elemenata i rasprostrtog-izračenog.sve talasne jednačine predviđaju, pored radijalne propagacije od ishodišta ka beskonačnosti, i refleksiju ka ishodištu. te se jedan deo izračenog vrati i interagira sa svojim uzročnikom. povratnu komponetu uspešno detektuje/oseća samo emiter jer on ima isti kod kao izračena sekvenca. to je razlog što je postojanje reflektovane komonente do dan danas ostalo naučno nezapaženo.

mladi znastvenici navalte i do kraja razrišite misteriju

tko razreši ovo i dobije nobelovu nagradu, biće i dovoljno pametan da je ne uzme

potvda vrednosti potrebna je ahtisariju i njemu sličnim spodobama

 

 

 

 

Edited by billadni
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...