Jump to content
IGNORED

Moskva i Piter


Mancunian

Recommended Posts

Je l bio neko u Minsku? Je l ima smisla raditi tamo jedno godinu dana?
Bio ja, ali samo na produzeni vikend. Hteo da vidim kako je izgledao CCCP pre 1985 :DLicno, mislim da ima smisla ako je $$$ jako dobra.
Link to comment
Naravno, odlican kes je primarni motiv. Je l ti se svideo grad?
I ne bas - pogotovo kad se izmaknes par ulica dalje od onih glavnih [i osvetljenih] u centru.Ovde imas par fotki s tog puta.
Link to comment
  • 2 months later...

imam 5.5 sati izmedju dva aviona na moskovskom aerodromu. moze li se odatle otici u grad, nesto videti, i vratiti na vreme? jel daleko? jel lako? jel lepo? :)

Link to comment
imam 5.5 sati izmedju dva aviona na moskovskom aerodromu. moze li se odatle otici u grad, nesto videti, i vratiti na vreme? jel daleko? jel lako? jel lepo? :)
4 aerodroma u moskvi, verovatno je sheremetevo F ili domodedevo. i sa jednog i sa drugog aerodroma imas vozove do zeleznickih stanica, posle mozes metroom do centra, protrcati preko crvenog trga i nazad na aerodrom. malo vremena i za lokalce sa znanjem grada i jezika - nemoj rizikovati. oko aerodroma nemas nista interesantno. opciju da uzmes taksi zbog guzvi i ne spominjem.
Link to comment

sheremetevo. odlicno, hvala! i super je sto ide voz od aerodroma, kapiram da je to mesto na kom mogu lako da se sporazumem na engleskom, za kartu.a reci, koliko bi mi otprilike savetovao kinte da promenim, za voz+metro+rucak? inace, sasvim mi je kul da samo prosvrljam malo ulicama, da osetim grad, a da ne ulazim nigde. osim za klopu, valja se rucati. posle, vecera u avionu, dorucak u pekingu - imas neke savete za tamo? :D (salim se, tamo sam sa vecom grupom)

Link to comment
malo vremena i za lokalce sa znanjem grada i jezika - nemoj rizikovati.
Samo da potvrdim ovo sto bane kaze + da sam ja prvi put kad sam sleteo u Moskvu cekao na pasoskoj kontroli vise od sat vremena...
Link to comment
sheremetevo. odlicno, hvala! i super je sto ide voz od aerodroma, kapiram da je to mesto na kom mogu lako da se sporazumem na engleskom, za kartu.a reci, koliko bi mi otprilike savetovao kinte da promenim, za voz+metro+rucak? inace, sasvim mi je kul da samo prosvrljam malo ulicama, da osetim grad, a da ne ulazim nigde. osim za klopu, valja se rucati. posle, vecera u avionu, dorucak u pekingu - imas neke savete za tamo? :D (salim se, tamo sam sa vecom grupom)
metro i voz su recimo 30-40 dolara. imas sajt http://www.aeroexpress.ru/en/ za voz. za metro samo na kasi daj 100 rubalja i reci "odnu" ili "dvje" - to znaci jedna ili dve voznje i kosta 25-50 rubalja recima. 1-2 dolara. jms je bio, zna da nije dobra ideja , ali aako bas ne slusas i resila si da odes do centra, aeroexpresom ces stici do metro beloruskaja, koja je na dobroj lokaciji. imaces malo vremena , nista ti ne garantujem, ali evo kako bi ja uradio: mozes da izadjes sa metro beloruskaya u grad, nadji ulicu Tverskaya i spusti se ulicom do crvenog trga (30-40min lepe setnje po centru, lagana nizbrdica). tverskaya je jedna od najpoznatijih ulica u moskvi i vodi direktno ka kremlju/trgu, nece biti problem da se nadje. tokom pesacenja ka kremlju mozes usput negde da calabrcnes. kad vidis crveni trg, lociraj metro (imas 3 linije na jednom cvoru- ploshad revolucii, ohotniy ryad i teatralnuyu, nece biti problem da nadjes stanicu) udji bilo gde, sve 3 stanice su lepe. sedni na teatralnoy (zelena linija) i idi nazad do beloruske na voz. metro je funkcionalan, lako je snaci se. good luck. za peking necu da ti pisem nista, predpostavljam da je grupa zaprogramirana. trenutno su velike vrucine, tako makar kazu moji, a prognoza kaze do 40 ove nedelje
Link to comment
e da, jos jedno pitanje. za metro - da li je jedna voznja bukvalno jedna voznja, ili se racunaju i presedanja?
placas ulazak u metro. mozes da se vozas i presedas koliko ti dusa zazeli
Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 months later...
Naravno, odlican kes je primarni motiv. Je l ti se svideo grad?
Ne znam da li si bio ili planiras ali na Yandexu mozes da setas ulicama Minska:http://maps.yandex.ru/-/CBQGi60kRekoh, ne moze da skodi. Moje iskustvo iz Minska, sto sam bio na kratko, je da se radi o vrlo cistom i mirnom gradu. Da li se sada promenilo ili sam ja malo video ali to je bio moj utisak.
Link to comment

Evo jednog iskustva sa puta u Moskvu i SPb automobilom:

E pa ljudi, hvala, ali nisam dobio nijedan naročito koristan odgovor, samo rekla-kazala party0018.gifSvejedno, ja se zaputih do Moskve, pa i dalje, do Petrograda, i evo podeliću iskustva ovde jer bi mogla biti od koristi nekim budućim putnicima u tom smeru.Dakle, poslušao sam Via Michelin i odabrao Michelin-recomended rutu, jer sam s više strana čuo da Via Michelin pažljivo prati situaciju i sluša mišljenja profesionalnih vozača o stanju na putevima, pa ono što oni preporuče obično i jeste najbolja ruta. I nisam se pokajao - što se tiče kvaliteta kolovoza, autoput Brest - Minsk - Smolensk - Moskva je prvoklasan, jedan od najboljih u Evropi: samo prava linija sa 6 traka kroz ravnicu bez ikakvog skretanja, i neoštećen asfalt. Plaća se neka sića od putarine, tipa 2 evra.Ono zbog čega sam se možda pokajao zašto sam krenuo tuda je čekanje na beloruskoj granici. Iako su i poljski i beloruski carinici i policajci bili veoma blagonakloni prema retkom gostu iz bratske Srbije i propustili me nekoliko puta na početak ogromnih redova (u trenutku kada sam stigao na granični prelaz Brest, moj auto je bio 214. u redu za poljsku carinu), prelazak ove granice pretvorio se u pravu pravcatu noćnu moru. Prvi put me je na čelo reda propustio poljski policajac, ali ipak sam proveo 3 i po sata čekajući da poljski carinici pregledaju moje vozilo - na moje iznenađenje, zavirili su i u prtljag, otvorili sve torbe, zatim tražili i da podignem haubu, proverili broj motora i šasije... Pomislio sam da je to sve, ali kad sam ušao na belorusku stranu granice, tamo me je sačekao novi ogromni red. Nakon novih dva sata čekanja praktično bez napretka, ugledao sam beloruskog policajca, prišao i objasnio mu razlog moje žurbe u Moskvu (hvala Bogu i našem školskom sistemu koji me je snabdeo solidnim znanjem ruskog). Ponovo sam pomislio da je sve rešeno, stigao sam na početak reda... ali onda je počelo ono najkošmarnije: beloruska papirologija. Popuni ovaj papir, onaj papir, ovu deklaraciju, onaj talon, ovaj kupon... sve u svemu solidnih dvadesetak besmislenih formulara, od kojih sam mnoge popunjavao iznova zbog grešaka... fotokopija pasoša, saobraćajne, vozačke dozvole... zdravstveno osiguranje koje se kupuje na granici za 2 evra po osobi... pretnja da čuvam sve te hartije kao oči u glavi jer ću imati problema ako ih ne pokažem prilikom izlaska iz zemlje... ponovo pretres vozila, gledanje pod haubu... i nakon 11 sati napokon eto me na odličnom autoputu, gotovo praznom.Gorivo u Belorusiji i Rusiji košta skoro duplo manje nego svuda u Evropi - 0.7 evra litar. Prilikom sipanja, beloruski radnici na pumpi zahtevaju da se najpre plati pa onda uključe pumpu da sipa tačno onoliko goriva koliko ste platili. Kupio sam i nešto hrane, koja je u Belorusiji jeftina i sve što sam uzeo bilo je fenomenalno kvalitetno i ukusno - toplo preporučujem sve prehrambene proizvode Made in Belarus. Naročito žalim što nisam uzeo bar kilogram beloruske čokolade.Bez ikakvog naročitog razloga, maksimalna brzina i u Rusiji i u Belorusiji na svim putevima je 90 km/h. Pošto sam žurio u Moskvu, vozio sam oko 130 km/h, te su me negde pred belorusko-ruskom granicom zaustavili policajci. Bili su jako ljubazni kad su videli da sam iz Srbije, ali su mi ipak pripretili da će morati da mi oduzmu dozvolu i da me ostave do jutra sa strane pa ujutru da me upute sudiji za prekršaje u najbližem naseljenom mestu da on odluči šta će sa mnom. Ipak, sve se rešilo na očekivani način: policajac me je pozvao u kola i zatražio "štraf" (mito) od 50 evra. Srećom dao sam mu sitne novčanice, a njega je grizla savest da odere brata Srbina, pa mi je vratio najpre 20, pa onda još 10 i ostavio sebi samo 20 evra.Pribojavao sam se nove gnjavaže na belorusko-ruskoj granici, ali na moje iznenađenje, tu nije bilo nikakavog zadržavanja. Beloruski punkt je prazan, a ruski carinik je samo pogledao moju tablicu, nasmejao se i mahnuo rukom. Do Moskve nastavio sam vožnju 130 km/h, sa usporavanjem u naseljenim mestima i pažljivim praćenjem upozorenja ablendovanjem iz suprotnog smera, kao i kod nas. Prošao sam bez zaustavljanja.Sama Moskva je neverovatno iskustvo za vozača. Ulice su nezamislivo široke - do deset traka, i premda je brzina ograničena, zapravo svako vozi brzinom kojom hoće. Rusi voze daleko bolja kola nego mi i nije ništa neobično kad pored vas neko projuri 200 km/h usred grada u novoj bembari. Parking je besplatan i ima ga koliko duša želi, čak i u najstrožem centru grada.Put Moskva-Petrograd je lošiji od puta Brest-Minsk-Moskva. Podseća na naš autoput Beograd-Subotica, kako po tome što je ravničarski, tako po tome što više puta varira kvalitet kolovoza i broj traka. Neke deonice imaju šest traka sa prvoklasnim kolovozom. Na nekim delovima to se smanjuje na 4, pa i na 3 trake koje u najlošijem delu, negde oko polovine puta, počinju da jako podsećaju na ciganske gaće kakve i mi imamo na prilazu Novom Sadu, prepune zakrpa i rupa. Ukupno, od 700 km puta Moskva-Petrograd, polovina je prvoklasan autoput sa 6 traka i dobrim kolovozom, 1/4 je podnošljiva sa 3-4 trake, i 1/4 je loša.Petrograd ima nešto uže ulice od Moskve, a parking je takođe besplatan i ima ga u izobilju.Najgore iskustvo predstavlja put Petrograd-Pskov-Letonija. Taj put počinje kao autoput sa 4 trake dobrog kvaliteta, ubrzo se sužava na tri a zatim na dve trake sve lošijeg asfalta. Oko sredine to počinje da liči na regionalni drum Kruševac-Niš ili nešto tome slično kod nas, sa mnogo truckanja i rupa.Legende o drumskim razbojnicima nisam doživeo hvala Bogu, ali ruski saobraćajni policajci koji su me sačekali na deonici puta od Pskova do granice sa Letonijom su pravi drumski razbojnici. Svakih 15 km su me zaustavljali i olešili su me načisto, 50 po 50 evra.Tome treba pridodati i besmislenu putarinu od 300 rubalja (7 i po evra) na katastrofalno lošem dvotračnom putu.Na izlazu iz Rusije, carinici su bili prilično efikasni, pa sam s njima izgubio samo sat vremena, ali zato su njihove letonske kolege pokazale da su slabo šta naučile od Evropske Unije i da još uvek mentalno pripadaju Sovjetskom Savezu. Ponovo sam čekao, čekao, čekao, zatim popunjavao formulare i odgovarao na bizarna pitanja, zatim opet čekao, čekao, čekao, zatim podizao haubu dva puta, bio pretresan i njušen od strane policijskih pasa, i konačno prešao granicu.Letonski putevi su loši i spori, nemaju autoput, a asfalt je sličan našim regionalnim putevima u Banatu, uzak, izlokan i truckav. Zemlja je u EU već skoro 10 godina ali je siromašnija od Srbije. Litvanija je nešto bolja. Takođe nema autoput, ali su putevi širi i sa boljim asfaltom, mada je i kod njih jedan deo od 50-tak kilometara sav u rupama i zakrpama. Poljski putevi su priča za sebe, loši ali su za utehu besplatni. Neki delovi puta u Poljskoj su tako loši da se čovek zapita da li je u Evropi ili u Africi, a prešao sam i jedan most sa drvenim podom u poređenju s kojim most iz filma "Ko to tamo peva" izgleda kao Golden Gate. Tu se saobraćaj na magistralnom putu Rzeszow-Lublin zaustavlja jer most ima samo jednu traku i sledi čekanje da se most oslobodi... Putovanje istočnopoljskim putevima je sporo i truckavo. Isprobao sam i autoput Varšava-Katovice-Krakov u povratku, ni tu nemam neko naročito dobro iskustvo - više od polovine autoputa jedan smer je zatvoren, tako da smo se kretali praktično dvotračnim putem sa mnogim zastojima. Jedino su u Slovačkoj i Mađarskoj putevi besprekorni, a sistem plaćanja putarine vinjetama je veoma praktičan i čini život lakšim i bržim za vozače.Eto, nadam se da će ovaj putopis nekome nešto vredeti.
Link to comment

Inace neke stvari da dodam: Rusko-Beloruska granica prakticno vise ne postoji, kao u Sengen zoni, posto je to zajednicka carinska zona-Evroazijska Unija. Zato je haos na Belorusko-EU granicnim prelazima. Sto je lepo opisano.U Moskvi se divlja u saobracaju. Moskva ima vrlo malo semafora, za takav grad, a velike bulevare. To je uradjeno da bi se smanjila guzva, mada to ne pomaze. Ali, kada se smanje guzve divlja se opasno u saobracaju. Ako budete u Moskvi izbegavajte da pretrcavate ulice. Cesto i prelazak na pesackom zna da bude stresan. U Moskvi imaju podzemni prolazi i koristite to.Kada sam vec na temi o Moskvi i SPb:Evo kako izgleda saobracaj u Moskvi101208.11403.jpg0_de147_ab9986a7_XL.jpgk1uhhd.jpgSto je najbolje od svega, Moskva je gradjena u prstenima da bi se izbegao kolaps ali opet je ogromna guzva. U grad se sliva puno ljudi. Verujem da registrovanih i neregistrovanih ljudi ide preko 15 miliona. Drugi razlog: standard je porastao pa se gomila automobila pojavila na ulicama.Bez guzviProspekt Mira0_f31c3_cf859d9_XL.jpgOvo znate svi sta je:0_25d59_ee0a4b7_XL.jpgmwqra1.jpgHram Hrista Spasitelja, unisten od strane Staljina pa obnovljen 90ih.ifwmkh.jpg2e5qw6t.jpg

Edited by Sirius
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...