Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Koja im je ovo fora sa ovim "ne da"? Jesam li ja to nešto propustio, jezik se promenio pa se sad "neda" piše odvojeno?
Ovaj, khm, :huh: "ne da" se nikada nije ni pisalo zajedno.Negacija "ne" se piše zajedno sa glagolom samo i jedino za "imati", "hteti" i "biti".Oduvek bilo, bez izuzetaka.
Link to comment
Oprostite, gdje....?Jel su to greške?Послато са GT-I9100 користећи Тапаталк 4 Бета
Da, to su te dve greske.Bio sam k'o slon maskiran u misa u prodavnici staklarije.I valjali su se od smeha sinoc. Ne umem "gdje" izgovoriti.
Link to comment
  • 4 weeks later...

nešto mi navrli razni moji <standardni> jezički hejtovimrzim majcemrzim "da li bi ste"mrzim jer umesto je l'mrzim stuktuiranjemrzim bezbedonosnona nemačkom mrzim dativ umesto genitivai mrzim apostrof ispred "s" dodatog na kraju reči, to na nemačkom ne postojitakođe mrzim na sprskom besmislene apostrofe iza predloga s, npr tipa "pričao sam danas s'tobom" :isuse:

Link to comment
nešto mi navrli razni moji <standardni> jezički hejtovi
Хм... редом:mrzim majce - да, али су јако забавне у дативу.mrzim "da li bi ste" - не знам ко је то сте и да ли би он...mrzim jer umesto je l' - али то је најјефтинија претерана компензација; у свету људи плаћају по више хиљада да би имали велика кола са огромним точковима (хм, да бришем ово, канда сам побркао компензацију са корекцијом)mrzim stuktuiranje - ма и ја, али структуе су тако наредилеmrzim bezbedonosno - исто; требало би извести остатак тог речника из ове основе, нпр "ради у обезбедођењу", "овде нисмо безбедони", "он нам обезбедође објекат".
na nemačkom mrzim dativ umesto genitivai mrzim apostrof ispred "s" dodatog na kraju reči, to na nemačkom ne postoji
Џермиш (Germisch) је старији од енгрпског (engrbian).
takođe mrzim na sprskom besmislene apostrofe iza predloga s, npr tipa "pričao sam danas s'tobom" :isuse:
Е, гле енгрпски :lala: .
Strežnik (slo.), poslužitelj (hrv.), za sad se u srpskom nije odomaćio famulus™ :)
Код нас би могао келнер (што и јесте једно од значења речи сервер).
Link to comment
  • 1 month later...

dolazi mi danas koleginica na poslu i kaže tečno, bez pauze: jel možeš da pošaljemo ove zahvalnice?reko, mogu a mislim se, krivo mi je što ne mogu da jedeš govna.

Link to comment
dolazi mi danas koleginica na poslu i kaže tečno, bez pauze: jel možeš da pošaljemo ove zahvalnice?reko, mogu a mislim se, krivo mi je što ne mogu da jedeš govna.
:D
Link to comment
  • 2 weeks later...

mrzim kad ljudi prevode lična imena, pa onda npr neki Nemac Johan kad ga spominju u razgovoru na engleskom postane Džon, a dok razgovaraju na španskom Huan, a na francuskom Žani Mihaeli koji se konvertuju u Majklove, i Davidi u Dejvide, i sve slično :thumbdown:

Link to comment

Има оправдања ако су краљеви, папе, свеци. У осталим случајевима... шта би требало, да оног претходног француског председника зовемо "Блатишни"*?Мада... и ти Французи, чуо сам како најављују Мишела Жаксона, и Жана Себастијена Бака.-----* јер није саркози него шаркези, тако се код нас препевава мађарско sarközi, где је шар блато, а онај суфикс код нас дође као префикс међу-, дакле међублатни, или из сред блата.

Link to comment

eh i Španci kad izgovore nečije ime treba ti pola sata da skapiraš o kome se radišto me podseti na Špance i akcente, za njih je i promena akcenta kompletno menjanje imena, verovatno zato što imaju strogo definisana pravila (za razliku od nas)i onda npr kada mi izgovorimo Daniel, David, Tomas, itd, njima zvuči kao neko potpuno drukčije ime jer oni sve to naglašavaju na poslednjem slogu

Link to comment

Да пријавим 1 случај енгрпског који ми је данас ишао на нешто унутрашњих органа & живаца.1 фурунаш се распитује нешто о пријемницима, а добија одговор да "Ti risiveri ne primaju analogni signal". Управо оно због чега ме овде бије глас да сам језички чистунац, пицајзл & (& ака) граматички нациста, а што је погрешно и површно читање. Нем' ја ништа против страних израза кад нам требају и раде посао. Ја сам само против тога да се не зна свој језик и потеже страни израз јер се не зна свој. Овде још горе - како да се не зна, кад је наведен у питању. Испада као да је рекао "не каже се пријемник него рисивер" (уз имплицирано "<живинче у вокативу> један!").Обојицу фурунаша знам лично, те ако ће који да ме бије за ово, има дана.

Edited by расејан
Link to comment

Risiver se odavno odomaćio ovde u upotrebi, zvuči sasvim podnošljivo i konkretizuje široki potencijal značenja koja reč prijemnik inače ima... U doba kada bi umesto risivera upotrebljavali reč prijemnik, tada se u javnom diskursu po pravilu govorilo i TV prijemnik za televizore...Upotreba reči "risiver" naprosto sugeriše jasnu vrstu uređaja. Usvojili smo je kao što smo oduvek i usvajali gomilu stranih izraza, menjali smo im ili konkretizovali značenja kao što se to oduvek i radilio. Reč "korner" se isto mogla prevesti, ali u našem jeziku ona jasno konotira jedan aspekt fudbalske igre i mnogo je drugih takvih primera... "Risiver" kao i "korner" praksom su razvili jasno i svedeno značenje, koje nijedan tačan prevod ovih reči nikada nije bio u stanju da ostvari...Možda su te reči u naš jezik uvodili polupismeni ljudi, ali davno su i naš jezik razvijali ljudi među kojima je bilo čak i onih koji uopšte nisu bili pismeni...Drugim rečima, bezveze praviš frku. Možda bi bilo bolje da objasniš amerima da je reč fudbal zalutala u onu sprdnju od igre kojom se ponose i da je smešno naknadno slušati kako objašnjavaju da je to, u stvari, izraz za igru koja se "stojećki" igra sa loptom, iz čega proizilazi da se Aleks i banda u "Paklenoj pomorandži" zapravo odevaju u jedan vid opreme za američki fudbal sa posebnim naglaskom na onaj odevni predmet koji su proslavili...

Link to comment

Чини ми се да ми је нешто промакло... који уређај је пријемник а да није рисивер и обратно?

Edited by расејан
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...