Jump to content

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

^Hvala Gigo. Znam za taj esej (i imam ga negde). Ovde (u Australiji) vole da ga potezu cesto kad zele da okarakterisu suprotnu stranu u politici da se sluzi birokratskim novogovorom (ovo vazi jednako za obadve suprotstavljene strane).======Nesto sa srpskog jezickog podrucja, jos samo jedan u nizu teskih napada na nas jezik od strane lista "Blic":

Ivana Selakov i njen trogodišnji dečko Predrag Marković
(Ne, Ivana nije pedofil). :isuse:
Link to comment

To je mnogo više za hejt od "edukacije" i "imanja seksa", jer se radi o čistoj lenjosti i zapanjujućoj aljkavosti. Ako ih je toliko mrzelo da napišu da je to dečko "sa kojim je u vezi tri godine" (pretpostavljam da je to u pitanju), mogli su jednostavno da izbace tu informaciju, ionako najverovatnije nije neophodna.

Link to comment
A za vruće, pa pridev srednjeg roda je isključivo vrúće, a prilog može biti ili vrúće ili vrȗće.
Iju šta ja sve ne znam :o Mada realno te akcente nikada nisam ni kontala.Samo duge i kratke samoglasnike (što pak Španci teško kontaju :D)Btw ja sam uvek bila uverena da kosa (na glavi) ima drukčiji akcenat od kosa linija i kosa sprava za travu, ali me razni ljudi ubeđuju da tripjujem.
Link to comment
Btw ja sam uvek bila uverena da kosa (na glavi) ima drukčiji akcenat od kosa linija i kosa sprava za travu, ali me razni ljudi ubeđuju da tripjujem.
Pa i ja se nekako slazem sa tobom, logicno je...ali...ko ce ga znati
Link to comment
Btw ja sam uvek bila uverena da kosa (na glavi) ima drukčiji akcenat od kosa linija i kosa sprava za travu, ali me razni ljudi ubeđuju da tripjujem.
Kòsa na glavi, i kòsa kojom sablasni kòsāč žanje umrle, ali kȏsa linija, kao određeni vid prideva, odnosno kósa linija kao neodređeni (mada mislim da je bezbedno reći da je ta distinkcija praktično izumrla). :D Ukratko, u pravu si, kosa na glavi uvek kratko, kosa linija uvek dugo. Bar u standardnom akcentu srpskog. Edited by Father Jape
Link to comment
ali kȏsa linija, kao određeni vid prideva, odnosno kósa linija kao neodređeni (mada mislim da je bezbedno reći da je ta distinkcija praktično izumrla). :D
Meščini da nije izumrla, još je živahna. Kad kažeš ova linija je kosa, akcentiraš drukčije nego kad kažeš ova kosa linija. Oder?
Link to comment

Pa o tome se radi, kad pročitam tu rečenicu koju si napisao ilustracije radi, svakako ću pročitati koristeći tu distinkciju. Ali da li to činim automatski kad ne obrađam pažnju na to kako tačno izgovaram?Dok je to bilo zaista u potpunosti živo, svi govornici su u 100% slučajeva dosledno pravili razliku, bili svesni nje ili ne. A sada kakvo je zaista stanje... ko zna.

Edited by Father Jape
Link to comment

u priči sam odavno...i ja sam u toj pričito izgovaraju obično idioti koji od priče, da ne kažem posla, znaju samo da su oni, dakle, u priči.danas sam to čula sedamnaest puta u jednom razgovoru.aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Link to comment
Na kraju, termin FUCK je isto relativno nov. Navodno, to je skracenica za homoseksualni snoshaj (gej jebanje) FornicatingUnderConsentoftheKing po USA i UK zatvorima. Znaci, termin star manje od 2 veka
Jes' vala, dva veka :isuse: Zato je Šekspir bio vizionar kad je aludirao na "fuck" koristeći firk, fauk, focative case, itd.Primeri postoje iz 14. i 15. veka, ali neki sad kažu da je "fuck" starije i od normanskog osvajanja. A wiki kaže: False EtymologiesOne reason that the word fuck is so hard to trace etymologically is that it was used far more extensively in common speech than in easily traceable written forms. There are several urban-legend false etymologies postulating an acronymic origin for the word. None of these acronyms was ever recorded before the 1960s, according to the authoritative lexicographical work The F-Word, and thus are backronyms. In any event, the word fuck has been in use far too long for some of these supposed origins to be possible. Some of these urban legends are that the word fuck came from Irish law. If a couple were caught committing adultery, they would be punished "For Unlawful Carnal Knowledge In the Nude", with "FUCKIN" written on the stocks above them to denote the crime :isuse: A similar variant on this theory involves the recording by church clerks of the crime of Forbidden Use of Carnal Knowledge. Another theory is that of a royal permission. During the Black Death in the Middle Ages, towns were trying to control populations and their interactions. Since uncontaminated resources were scarce, many towns required permission to have children. Hence, the legend goes, that couples that were having children were required to first obtain royal permission (usually from a local magistrate or lord) and then place a sign somewhere visible from the road in their home that said "Fornicating Under Consent of King", which was later shortened to "FUCK" :isuse: This story is hard to document, but has persisted in oral and literary traditions for many years; however, it has been demonstrated to be an urban legend.[10]/OT
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...