Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

ako cemo po .de zakonu:StVO dozvoljava baterijska svetla samo na trkackim biciklama ispod 11 kila tezinea sad su ga navodno menjali (rece mi jedan co'ek u biciklistickoj radnji) da se mogu koristiti i na normalnim, ali samo ako ima ugradjen akumulator koji se ne moze vaditi i ako ima indikator koliko je pun (prazan)
Đizus krajst, ovako je stvarno napisan zakon u Nemačkoji!?! Sad sam išao da vidim šta kaže slovenačka zakonodaja po tom pitanju i našao ovo:"Voznik kolesa mora imeti ponoči in ob zmanjšani vidljivosti prižgano na sprednji strani belo luč za osvetljevanje ceste, na zadnji strani pa rdečo pozicijsko luč. Na zadnji strani kolesa mora imeti nameščen rdeč odsevnik, na obeh straneh pedal rumene ali oranžne odsevnike, na kolesih pa rumene ali oranžne bočne odsevnike."Logično! Ma kakva težina i ostale gluposti! Tama/slaba vidljivost, pališ svetlo. That's it!
Link to comment

E ali to je generalno za svetla, zar ne?Nemci traže da bicikli koji nisu trkački ili VTT (možda još neki) imaju već ugrađen mehanizam za svetla sa dinamom, ne na baterije.A eksterna (ekstremna ;-)) svetla koja ja hoću smeju samo na te specijalne kategorije.Inače za težinu od 11kg evo sad čujem, meni su svojevremeno rekli (Nemci) da je moj apsolutno u toj kategoriji jer je VTT, a ne znam ni kako bi uopšte mogao da se ugradi dinamo i sve to, kao što već rekoh.Btw a zar nije da se svi biciklovi koji moraju imati dinamo i proizvode tako?

Link to comment

@amelija:

Folgende Ausnahmen gelten für Rennräder mit maximal 11 kg Gewicht:

  • Anstelle der Lichtmaschine dürfen Batterien für den Betrieb von Scheinwerfer und Schlussleuchte genutzt werden.
  • Scheinwerfer und Schlussleuchte müssen nicht fest am Fahrrad angebracht sein; sie sind jedoch mitzuführen und wenn erforderlich zu benutzen.
  • Scheinwerfer und Schlussleuchte brauchen nicht zusammen einschaltbar zu sein.
  • Die Nennspannung des Scheinwerfers darf auch niedriger als 6 V sein.

A ovde je taj novi pravilnik, moracu da ga proucim :)

Link to comment
E ali to je generalno za svetla, zar ne?Nemci traže da bicikli koji nisu trkački ili VTT (možda još neki) imaju već ugrađen mehanizam za svetla sa dinamom, ne na baterije.A eksterna (ekstremna ;-)) svetla koja ja hoću smeju samo na te specijalne kategorije.Inače za težinu od 11kg evo sad čujem, meni su svojevremeno rekli (Nemci) da je moj apsolutno u toj kategoriji jer je VTT, a ne znam ni kako bi uopšte mogao da se ugradi dinamo i sve to, kao što već rekoh.Btw a zar nije da se svi biciklovi koji moraju imati dinamo i proizvode tako?
Amelija, to piše u: Uradni list RS, št. 56/2008 z dne 6. 6. 2008- 103. člen ZVCP-1-UPB5 »Zakon o varnosti cestnega prometa (ZVCP-1-UPB5) / Kolesa in kolesa s pomožnim motorjem / 103. Člen pod točko (9) :)Sad, ako ima neki zakon gde se ide još u detalje, ne znam, ali ću preveriti… mislim, ne razumem, ali stvarno… Kupiš bickl, ima "ugrađeno" svetlo -ok, nema svetla, kupiš svetlo na baterije...
Link to comment
mislim, ne razumem, ali stvarno… Kupiš bickl, ima "ugrađeno" svetlo -ok, nema svetla, kupiš svetlo na baterije...
pa da, ne razumem ni ja :)tj mislila sam da razumem pa me Zverilla sad načisto zbunio...
Link to comment

pa mozes i da kupis bicikl koji nije predvidjen da se vozi po ulicama (npr oni za downhil).oni ne moraju da budu u skladu sa saobracajnim zakonima, ali nisu dozvoljeni za voznju po ulicie sad, sto se to masovno koristi da bi se prodali takvi bajsevi, i sto ih svi voze i po ulicama, to je druga prica :)

Link to comment

Koliko sam skontao u Germaniji se kao dinamo sada masovno koristi dinamo u osovini prednjeg tocka. Meni je to mnogo dobra fora, ali cuh da to prilicno i kosta. Jel ima neko da potvrdi?

Link to comment
pa da, ne razumem ni ja :)tj mislila sam da razumem pa me Zverilla sad načisto zbunio...
Amelija, Zverilla stvarno zbunuje :D Slušaj ti lepo sebe/mene, odnosno slovenačke zakone ;)Tvoj bicikl mora imati samo "na sprednji strani belo luč za osvetljevanje ceste, na zadnji strani pa rdečo pozicijsko luč.Na zadnji strani kolesa mora imeti nameščen rdeč odsevnik, na obeh straneh pedal rumene ali oranžne odsevnike, na kolesih pa rumene ali oranžne bočne odsevnike."Kakve? Onako kakve ti želiš, evo ti kul svetlo za spreda i odpozadi http://www.cyclechicrepublic.com/lights/146-crazy-stuff-bunny-lights.htmli odsevniki http://31.media.tumblr.com/b49a1b69a44613775c06e86a76131110/tumblr_mq1g2yOZj71sng8xoo1_500.gif :P
Link to comment
Koliko sam skontao u Germaniji se kao dinamo sada masovno koristi dinamo u osovini prednjeg tocka. Meni je to mnogo dobra fora, ali cuh da to prilicno i kosta. Jel ima neko da potvrdi?
Salerokada, ja takav bicikel(j) koristim svaki dan u Ljubljani. Košta me 3 eure godišnje ;) https://abo-ljubljana.cyclocity.fr/Super stvar, to pozajmivanje, a ne bi ga kupovao. Sad sam pronašao podatak koliko je koštao grad, 1,8 miljona za 300 biciklov
Link to comment

Hoces reci da bajsevi za iznajmljivanju u Lj imaju taj dinamo u osovini? A kad vec pominjes te javne bajseve jel se secaju beogradjani nevladine organizacije koja je naveliko najavljivala te bajseve u bg-u pre dve, tri godine? Bili su se pojavili niotkuda, odrzali konferenciju za stampu i netragom nestali.

Link to comment

Taj sistem nije los ali za gradske/penzionerske bicikle i sporu voznju posto pravi otpor kotrljanju tj. koci. Jedini koji valjaju se prave u Nemackoj i to neka od poznatih firmi tipa Bos ili slicna i kostaju oko 120 € plus intervencije na tocku. U kombinaciji sa onim pljosnatim farovima sijaju dosta jako, cak jos neki minut kad se parkiras. Verovatno imaju neki kondenzator ili nesto tako.

Link to comment
Hoces reci da bajsevi za iznajmljivanju u Lj imaju taj dinamo u osovini?
da :) ustvari dinamo je na neki način i osovina t.z. osni dinamohttp://www.youtube.com/watch?v=czrXeKKxsf4
Link to comment
Taj sistem nije los ali za gradske/penzionerske bicikle i sporu voznju posto pravi otpor kotrljanju tj. koci.
???ovo je toliko pogresno da ne zelim da gubim vreme na objasnjenja.@kren: ovde gde smo amelija i ja ne vaze slovenacki zakoni :( Edited by Zverilla
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...