Jump to content
IGNORED

Kina


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

A sad par reči o putovanju u Kinu (pa kasnije o samim gradovima).

 

Leteo sam Emiratima i Katarom i moram da kažem da komfor značajno zavisi od tipa aviona. Ako zapadne Boeing, sedišta u ekonomskoj klasi su tanka i neudobna, prostora za noge ima ali sve deluje mnogo lošije nego što sam očekivao. Airbus je daleko komforniji, pa ako planirate, probajte da nađete let kad njega koriste. 

 

Za Kinu za nas nije potrebna viza do 30 dana boravka. Potrebno je da na aerodromu pre pasoške ostavite na aparatu otiske prstiju i snimak (govorni aparat se po očitavanju pasoša automatski prebacuje na srpski) i potom popunite formular gde navodite mesto boravka, države u koje ste prethodno putovali, kontakt u Kini, itd. Ovo, po mom iskustvu, niko ne gleda, zanima ih samo da li ste formular potpisali na pravom mestu. COVID-19 izjava se više ne popunjava.

 

Od šangajskog Pudong aerodroma do železničke stanice Longyang Road (takođe u Pudongu, istočnom delu Šangaja) funkcioniše Maglev. Svakako ga treba isprobati, divno je iskustvo kad pri 300 km/h stižete do grada za desetak minuta umesto sat vremena koliko je potrebno taksiju. Prilikom kupovine karte treba pokazati boarding pass za popust. Nisam siguran da li je moguće plaćanje karticom (verovatno jeste) ali svakako je ovo dobar momenat da testirate AliPay aplikaciju bez koje u Kini ne možete da funkcionišete.

 

Naime, ogromna većina Kineza po gradovima uopšte više ne koristi keš, a kartice nisu mnogo prisutne, tako da se sve transakcije obavljaju ili preko AliPay-a ili preko WeChat-a. Nažalost, WeChat još uvek ne podržava opciju plaćanja za nas, ali AliPay dozvoljava povezivanje kreditne kartice i onda vam za svaku transakciju povlači sredstva s kartice, nešto slično kao PayPal. Kad vam potrošnja dostigne određeni nivo, morate se verifikovati, što svakako preporučujem. Proces je jednostavan i treba vam samo pasoš i osnovni podaci.

 

AliPay ima više režima plaćanja: skeniranje QR koda prodavca kada ručno unosite iznos u RMB, skeniranje QR koda generisanog za vaš račun, plaćanje direktno iz aplikacije prilikom naručivanja (npr. po kafićima), i, na kraju, prodavac može skenirati vaš QR kod i vi onda u aplikaciji treba da potvrdite iznos. Ukoliko vi skenirate QR kod prodavca, upozorenje - neki prodavci imaju stare QR kodove i može vam se desiti neprijatnost da dobijete poruku da vaš način plaćanja (kartica) nije podržan. Ako imate načina da se nogama i rukama sporazumete pa da probate da oni skeniraju vaš kod, trebalo bi da je OK. U suprotnom, dignite ruke i idite u drugu radnju. 

 

U AliPay-u dodajte DiDi (kao Uber), to vam omogućava najlagodnije iskustvo zvanja taxija. Može da bude malo frustracije kad unosite adresu, jer nazivi nisu uvek idealni, ali nije mi se nijednom desilo da me odvede negde gde ne treba. DiDi je izuzetno jeftin čak i u Šangaju, potpuno mi je nejasno kako im se isplati. Ono što može biti problem je što na aerodromima i železničkim stanicama postoje određene tačke gde je dozvoljeno DiDi vozačima da pokupe putnike; te tačke su često dosta udaljene od samog terminala, a mogu biti i totalno van njega, npr. u susednoj zgradi gde je locirana i garaža. 

 

Na aerodromima postoje i regularne taxi stanice ali je taxi mnogo skuplji i meni se desilo da probaju da me oderu ili da me uvale u taxi s drugim putnicima pa nas razvoze što možda zvuči OK ali kad uzmete u obzir distance, nije. Ako stižete u vreme špica, taxi vožnja po Šangaju baš može da se oduži. Čak i u gluvo doba noći, vožnja između dve relativno bliske tačke sa suprotne strane reke traje i po pola sata.

 

Metro u Šangaju radi besprekorno, ali samo do 22h uveče. Posle toga je samo DiDi opcija.

 

Možete na aerodromu kupiti kineski SIM ili, ako vam telefon podržava, uzeti eSIM unapred. Šta god da uradite, svakako preporučujem da aktivirate i neki data roaming paket srpskog provajdera za svaki slučaj, jer ako u Kini ostanete bez interneta a daleko ste od hotela i nemate lokalca sa sobom da vam pomogne - obrali ste bostan. Svakako vam uz SIM/eSIM treba i neki VPN jer su svi Google, Meta servisi blokirani, kao i Viber, WhatsApp, i slične zapadne chat aplikacije. Ja sam koristio Mullvad VPN i uglavnom je radio OK.

 

Ako ne govorite kineski, obavezno imajte Google Translate ili sličnu aplikaciju. 

 

Ako ne morate, ne idite u Kinu leti. Klima je paklena, naročito u Šangaju gde je konstantno veoma toplo i užasno vlažno. Nisam bio na Tajlandu ali sam bio u Hong Kongu koji je daleko južnije ali mnogo je prijatniji od Šangaja. Stvari će stalno biti natopljene znojem, a nema šanse da se osuše prirodno, tako da birajte hotel koji ima mašine za pranje/sušenje (self service, ne uslužno pranje koje je skupo). Kinezi mahom nose sintetiku koja se brzo suši, a i deluje mi da se generalno znoje manje. Kineskinje su leti od glave do pete zabrađene da ih ne bi slučajno malo oprljilo sunce: šeširi s ogromnim obodom, maske za lice, lake jaknice s dugim rukavima, rukavice, kišobrani deklarisani da štite od UV zračenja... takve su čak i na plaži. U Kini je tamniji ten oznaka nižeg društvenog statusa tako da se svi trude da ga izbegnu, a oni koji su prirodno tamniji koriste sredstva i idu na tretmane izbeljivanja.

 

Začudilo me da je dosta mladih (35 i mlađi, a naročito ovi u 20im) tetovirano i ima pirsinge, mislio sam da se na to tamo još uvek gleda podozrivo. 

 

Ne računajte da IKO govori engleski osim aeordromskog osoblja i eventualno recepcionara u hotelu (ali ni to nije zagarantovano). Srećom, u Šangaju su sve ulice ispisane i na engleskom, kao i svi znakovi u metrou, pa to značajno olakšava snalaženje.

 

Ljudi su u komunikaciji pristojni i ljubazni ali zato nemaju ni osnovnu kulturu stajanja u redu, nego se laktaju, guraju, gaze, provlače. Još neke stvari koje se kod nas ne smatraju prihvatljivim su tamo savršeno OK, ali podvedimo to pod kulturološke razlike.

  • +1 3
  • Hvala 2
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Sve su ti info OK osima da Hong Kong ima bolju klimu od Sangaja. Verovatno ti se tako potrefilo ali generalno je HK mnogo veci pakao leti.

Link to comment
21 hours ago, Sammael said:

Statua posvećena imperatoru Xuanzong iz dinastije Tang i njegovoj tragično preminuloj konkubini Yang Guifei

 

20240720_104445.jpg.0fc9be55acc2e04a263a9438ac2b8ab2.jpg

Ovo je najlepsi spomenik koji sam video u zivotu. Sa zemlje izgleda jos lepse. Inace bili smo na 80% istih mesta, kacim i ja kad se nateram :)  

  • Wub 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Како ради AliPay са нашим Мастеркард картицама? Ја сам додао картицу и платио улазницу за теракота ратнике одавде из Србије, при плаћању ми тражило SMS кôд, односно онај Mastercard 3D Secure. Ако тако ради и у Кини, слаба вајда, јер нема шансе да стижу поруке ефикасно у ромингу.

Link to comment
24 minutes ago, Marko Nikolic said:

Како ради AliPay са нашим Мастеркард картицама? Ја сам додао картицу и платио улазницу за теракота ратнике одавде из Србије, при плаћању ми тражило SMS кôд, односно онај Mastercard 3D Secure. Ако тако ради и у Кини, слаба вајда, јер нема шансе да стижу поруке ефикасно у ромингу.

Popricaj sa svojom bankom, meni su morali da urade neka otkljucavanja da bi to radilo. BTW, na dosta mesta moze i dalje kesom da se plati pa kad sletis zameni dosta kinte u njihovu valutu.

Link to comment

dobar je sangaj, ali to je najnekineski grad u kini. za pravu kinu svakako treba posetiti bejdjing, a jos bolje neku varos u hunanu ili makar provinciji shandong. vozovi fala bogu partiji ferceraju besprekorno, za nekliko sati i sitne novce si gde god hoces

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...