Jump to content
IGNORED

Kina


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

Eto vidiš, stigao si do Šangaja a nisi našao Molise, bermudski trougao regija Italije. Znam jednog iz Campobasso ali čovek ne vidi pa nije sigurno da je gradić u Molise-u. Dobro, idem sam... neću više. Izvini na odskočici, zaboravio sam da nismo više na Italijanskoj temi.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment

cuj nije zanimljivo - prva liga bolan. milina citati kada neko zna da fotografise i pise. sangaj mi je u planu za nedelju dana, verovatno cu se javiti na kulinarskoj temi iz neke birtije, numem ja ove fotografije za razglednice :D

 

tamo sam svakih mesec-dva, ako preguramo ovo ludilo sa virusom i ne bankortiramo, veoma moguce da cu i preci za stalno za par godina. 

 

 

Link to comment
6 hours ago, banecare1 said:

cuj nije zanimljivo - prva liga bolan. milina citati kada neko zna da fotografise i pise. sangaj mi je u planu za nedelju dana, verovatno cu se javiti na kulinarskoj temi iz neke birtije, numem ja ove fotografije za razglednice :D

 

tamo sam svakih mesec-dva, ako preguramo ovo ludilo sa virusom i ne bankortiramo, veoma moguce da cu i preci za stalno za par godina. 

 

 

 

Kovid nas je sve skrenuo s koloseka. I ja ne mogu do Kine a bilo bi vise nego potrebno zbog posla. Izmedju Sangaja i Pekinga ne bih imao ni najmanje dileme.

Link to comment
1 hour ago, Poludziber said:

 

Kovid nas je sve skrenuo s koloseka. I ja ne mogu do Kine a bilo bi vise nego potrebno zbog posla. Izmedju Sangaja i Pekinga ne bih imao ni najmanje dileme.

 

ja sam 2006 izabrao peking, a mogao sam u sangaj ili guangzhou. 2010 ili 2011 je poslodavac predlozio da prebacim ofis u sangaj, ali sam ja odbio. nakon 15 godina bi ipak promenio ako stvorim uslove za drugi ofis u kini. 

 

 

Link to comment
1 hour ago, banecare1 said:

 

ja sam 2006 izabrao peking, a mogao sam u sangaj ili guangzhou. 2010 ili 2011 je poslodavac predlozio da prebacim ofis u sangaj, ali sam ja odbio. nakon 15 godina bi ipak promenio ako stvorim uslove za drugi ofis u kini. 

 

 

 

Uh, kad pomislim koliko se naduvao balon nekretnina u Sangaju... Prijatelj je kupio stan u Pudongu 2008 za 350.000 $. Sad vredi blizu 3.000.000 $.

Inace, gotivim ja Peking ali Sangaj je za mene druga planeta u svakom smislu.

Canton ima klimu koju ne bih pozeleo ni najgorem neprijatelju.

Link to comment

Francuska koncesija

 

6roHvKdl.jpg

 

Ogromni stari residencijalni kvart nastao polovinom 19og veka nakon kineskog poraza u opijumskim ratovima i primoravanja da prihvati da Sangaj postane neutralna trgovacka zona, ustvari defakto okupirani teritorij od strane britanaca, francuza i amerikanaca. Nakon par godine zajednicke misije zapadnjaka, francuzi su odlucili da svoj deo administriraju autonomno i zato je ostalo ime Francuska koncesija iako se u stvari radi o internacionalnoj koncesiji. Internacionalnoj s pravom jer su joj se kasnije pridruzili i rusi, portugalci, danci, svedjani…Ovaj veliki kvart koji se sirio sve do 60ih godina proslog veka gradjen je u Shikumen stilu, posebnoj vrsti arhitekture koja u sebi sadrzi i zapadne i orijentalne stilove. Radi se o zgradama na maksimalno 3 sprata povezanim medjusobno i najcesce sa samo par glavnih kapija/prolaza kroz koje se udje u manji kvart. Cini kulturno blago Kine i teoretski je pod zastitom drzave. Kazem teoretski jer je ovaj tip zgrada u Sangaju cinio 60% gradjevina do 60ih godina. Sad su cirka 1% i ono sto je najgore i dalje ih ruse ili preuredjuju na nakaradan nacin.

 

z94MEeYl.jpg wef2M8Ul.jpg

 

HWW0c2Tl.jpg

 

Originalne zgrade su pravljene i dekorisane crvenim i sivim ciglama i sluzile su vecinom kao kvartovi za zapadnu radnu snagu. Kinezi dugo vremena nisu imali pravo da ulaze u te cetvrti osim ako nisu bili posluga. Tim vise i dalje postoji neki odnos ljubavi i mrznje prema starom Sangaju od strane autohtone populacije.

 

DKmswSal.jpg uSeIYhOl.jpg

 

Setajuci ovim delom grada i dalje vidite autenticne zgrade iz 20ih godina u kojima zive porodice jako skromnim zivotom. Mozete slobodno da udjete u dvorista i uske ulicice, nikome ne smeta niti vas konstatuje. Cesto se drustveni zivot i odvija na ulici gde postave stare kauce ili fotelje. Mada, kinezi su radilice bez pauze pa jedini likovi koje cete stresti u opustenoj verziji su penzosi ili klinci ili eventualno neki zalutali turista.

 

lSrWVj9l.jpg

 

CXbD4VPl.jpg

 

ejaviydl.jpg

 

Stanovi u ovim zgradama su bili namenjeni pojedinacnim porodicama i u zavisnosti od ekonomskih mogucnosti se odredjivala kvadratura. Sa dolaskom komunista na vlast pocelo je i kolektivno naseljavanje pojedinacnih stanova. Tako da i danas postoje mesta gde vise porodica deli isti stan. Doduse, ovih autenticno residencijalnih mesta je ostalo bas malo. Ono sto nije sruseno, sredjuje se i postaje ekskluzivna zona za posetioce s dubljim dzepom. Neretko od udzerice koja deluje kao da je izasla iz Alan Forda do recimo Gucci butika nema duze od 30ak metara a deli ih samo jedan ugao iza zgrade.

 

p6Dn7Wql.jpg

 

2AOTkJZl.jpg

 

HVpXf6Al.jpg

 

DCywEVEl.jpg qIP1d4zl.jpg

 

l0dyFOyl.jpg

 

Problem tih “sredjivanja” je taj sto nakon rekonstrukcije gube autenticni izgled i dobijaju vise dodatka u zapadnjackom stilu da bi se pokazalo gostima kako je to sve bilo mnogo vise kul nego sto jeste. Jedna od najnevrovatnijih stvari je da je i zgrada u kojoj je 1937 tajno osnovana Komunisticka Partija Kine imala ristajling da izgleda otmenije. To je ova ispod na slici kao i na slici na samom pocetku ovog posta.

 

2hgg2Vol.jpg

 

Na ovoj slici dole sam uhvatio kako ruse jedan od poslednjih kvartova blizu bunda. Sta reci ili sto bi Karic rekao: “Pa to ima 100 godina, naravno da treba da se rusi”. Tuga.

 

QBbHrOGl.jpg

 

Da napomenem da ova naselja u Shikumen stilu spadaju u Lilong naselja iliti sangajske Hutonge. Razlika je ta da su ih pravili strani okupatori. O domacim Lilonzima u nekom od sledecih postova.

 

 

  • +1 8
Link to comment

koliko vidim u prethodnom postu si stavio najvise fotografija iz xintiandi pesacke ulicice sa restoranima i barovima. mislim da su to preuredjena stari holandska skladista, makar su meni tako objasnili pre desetak godina. deru sa cenama, ali ima odlicnih lokala. secam se da me jedan renomirani furunas vodio na veceru tamo :tongue:

 

 

Link to comment
2 minutes ago, banecare1 said:

koliko vidim u prethodnom postu si stavio najvise fotografija iz xintiandi pesacke ulicice sa restoranima i barovima. mislim da su to preuredjena stari holandska skladista, makar su meni tako objasnili pre desetak godina. deru sa cenama, ali ima odlicnih lokala. secam se da me jedan renomirani furunas vodio na veceru tamo :tongue:

 

 

 

Da, vecinom Xintiandi i Tianzifang. Najbolje svedocenje koliko su sjebali autenticnost Shikumen naselja.

Link to comment
46 minutes ago, Poludziber said:

Tim vise i dalje postoji neki odnos ljubavi i mrznje prema starom Sangaju od strane autohtone populacije.

 

Quote

However, the heads of the Chinese were already turning to another spectacle. A crowd had gathered below the
steps of the Shanghai Club. A group of American and British sailors had emerged through the revolving doors and
stood on the top step, arguing with each other and waving drunkenly at the cruiser moored by the Bund. The
Chinese watched as they formed a chorus line. Provoked by their curious but silent audience, the sailors began to
jeer at the Chinese. At a signal from an older sailor, the men unbuttoned their bell-bottomed trousers and urinated down the steps.
Fifty feet below them, the Chinese watched without comment as the arcs of urine formed a foaming stream that
ran down to the street. When it reached the pavement the Chinese stepped back, their faces expressionless. Jim
glanced at the people around him, the clerks and coolies and peasant women, well aware of what they were thinking.
One day China would punish the rest of the world, and take a frightening revenge.

 

Link to comment

Ovo od @namenski je pretpostavljam citat iz Imperije Sunca. Kako @banecare1 kaze, trajao je taj odnos do ne tako davno, pogotovo stalni podsmeh na sve lokalno. Stvari su se izmenile drasticno. Kinezi su dosli do neke samospoznaje, sto stvarno, sto indukovane i nazalost falsifikovane.

Link to comment
9 minutes ago, Poludziber said:

Ovo od @namenski je pretpostavljam citat iz Imperije Sunca. Kako @banecare1 kaze, trajao je taj odnos do ne tako davno, pogotovo stalni podsmeh na sve lokalno. Stvari su se izmenile drasticno. Kinezi su dosli do neke samospoznaje, sto stvarno, sto indukovane i nazalost falsifikovane.

Jeste, izvini, moja greska sto nisam naveo, na brzinu sam...

Bold: falsifikovana ili ne, mada mislim da si upotrebio pretezak izraz, svako ima pravo na svoje mitove i lozenja, a malo je zemalja/naroda koje na kontu glede ostatka sveta, narocito onog najrazvijenijeg dela, imaju toliko koliko Kina...

 

Ali da ne offujemo, jebes politiku, nastavi... :)

Link to comment
8 minutes ago, namenski said:

Jeste, izvini, moja greska sto nisam naveo, na brzinu sam...

Bold: falsifikovana ili ne, mada mislim da si upotrebio pretezak izraz, svako ima pravo na svoje mitove i lozenja, a malo je zemalja/naroda koje na kontu glede ostatka sveta, narocito onog najrazvijenijeg dela, imaju toliko koliko Kina...

 

Ali da ne offujemo, jebes politiku, nastavi... :)

 

To stoji. Najbolji primer ti je i na ovom forumu gde ogroman broj ljudi na kineze gleda kao na neke divljake ne shvatajuci koliko dzinovski korak je napravljen u svestima ljudi koji su do juce ziveli u srednjem veku. Spoznaja o sopstvenoj vrednosti jeste kljucni motor i snaga njihovog munjevitog razvoja. Ljudi misle, jeftina radna snaga i to je to. Pa u africi ili u drugim vukojebinama je jos jeftinija, ali nikako da se maknu iz gliba. Ima tu mnogo vise i kompleksnijih formula. Jedna od njih je zasigurno i ta da bez cvrstog rezima ne bi nikad izasli iz gliba svidelo se to nekima ili ne. Da li ce morati tako i u sledecih 100 godina, videcemo, ali retko sta su tamosnji vlastodrsci pogresili u poslednjih 20 godina. 

  • +1 3
Link to comment

uaMPmeUl.jpg

 

 

Nanjing Road

 

Ubedljivo najturistickija zona sa svakodnevnim hordama turista i svojom arhitektonskom mesavinom svega i svacega. Kad kazem svega to znaci sveee. Od starih zgrada iz pocetka 20ok veka do naucnofantasticne arhitekture novih hotela, ulicnih prodavaca dzidza bidza, soping molova i fud distrikta, ovih skoro 6km duge pesacke ulice je konstantno napunjena desetinama hiljada pesaka. Bio sam par puta i za 1. Maj koji je i u Kini jedan od najvaznijih praznika i bez preterivanja tvrdim da je broj pesaka na ulici bio sigurno barem pola miliona ako ne i milka. Ne postoji nigde na svetu pesacka zona sa toliko ljudi.

 

GFEUxKLl.jpg

 

2Zve5tcl.jpg

 

ABNy1oal.jpg

 

okY3Eu9l.jpg

 

g2oFxYbl.jpg NpFNIISl.jpg

 

Kad sam prvi put prosetao ovom ulicom, pogodio me izgled hotela Radisson sa svojom leteci tanjir rotirajucom kupolom i izgledom nekog futuristickog grada iz SF filmova 60ih tako da sam ga uredno bukirao prvog sledeceg dolaska. Hotel je vec ostario kao i mnoge stvari u Kini za koje nisu u stanju da odrzavaju po zapadnim standardima ali je pogled na pesacku zoni kao i grad prajsles.

 

IwLZiCpl.jpg L9jsfpAl.jpg

 

Tamo negde ispred Radissona se i nalazi pocetak ove ulice, odmah iza velikog People Square trga i parka. U ovom delu su cesto, posebno vikendom skupljaju grupe penzionera koji sviraju i plesu. Kao penzosi kod nas s kolcem na Kalisu i ovde se izvode grupni tradicionalni plesovi ali i cudne verizije tanga ili rokenrola. Ovde ispod sam slikao rokenrolere. Jos jedna stvar se dogadja vikendom u ovom parku. Roditelji ocvalih singl kineza se skupe na dogovorenom mestu sa slikama sopstvenih sinova ili cerki i ugovaraju sastanke s ciljem da se zavrse brakom. Deluje bizarno, ali ovo je problem s kojim se suocavaju desetine hiljada nevencanih kineza koji nemaju vremena za drustveni zivot. Prvi put sam mislio da razmenjuju slicice kao kod nas ispred Moskve pa tek kasnije video jedan dokumentarac o tome i povezao sve.

 

rmZ4pdkl.jpg

 

4AaHO2sl.jpg

 

Inace sad dok sam rovario po starim slikama, iz People Square-a mi iskoci ovaj biser sa Tomom Grobarom i gospodzom. Jos sam se i nervirao zestoko ko nam je prezident. Kakav danak neiskustvu. Tomo vrati se, sve ti je oprosteno.

 

gYtfcRel.jpg hRYBEngl.jpg

 

Ko zeli da se ne smara previse sa pronalazenjem restorana kad stomak proradi, najbolja solucija je FoodCourt koji se nalazi u jednoj od od mnogobrojnih komercijalnih zgrada. Obelezen je dzinovskim slovima tako da ne mozete  pogresiti. Tu imatu svaku vrstu orijentalne klope i specijaliteta iz svih kineskih provincija kao i zapadne stvari. Cene sasvim ok. Ja sam godinama postao zavisnik od sheng jian bao, loptice punjene mesom i povrcem koje se peku u tepsiji i na kraju procesa se stvori neverovatno ukusna supa izmedju punjenja i hrskave ukusne kore. Morate pazljivo da ih jedete da se supa ne bi izlila iz knedle.

 

804m2Zrl.jpg

 

BFhtoEnl.jpg

 

Kako se priblizavate Bundu, ulica se suzava i guzva povecava. Na kraju ulice pesacki prelaz na izlazak na Bund je bukvalno okupiran pesacima i da ne intervenise policija, tesko bi se i jedan automobil provukao. Prilcno jak utisak ostavlja kad se prvi put izmigoljite iz guzve i relativno uske ulice i pred vama se prikaze svetlost Pudong skajlajna.

 

koktq3dl.jpg

 

NNWylzMl.jpg

 

Suma sumarum, ovo je mesto koje ne mozete izbeci ali i mesto koje cete jako brzo gledati da izbegavate.

  • +1 5
Link to comment

Lilong naselja

 

L6v8g4Nl.jpg

 

Ova naselja, jako slicna pekinskim hutonzima se prostiru u mnogim delovima Sangaja. Za razliku od istorijskih hutongova ili stranih koncesija, arhitektura ovih kvartova je malo zanimljiva i nema neku istorijsku vrednost ali su zato prava inspiracija za one koji zele da vide kako zaista zivi prosecan kinez sljaker u srcu velegrada.

 

s9ri7H9l.jpg

 

7ECEnjil.jpg

 

Secam se kad sam prvi put zbog ogromne guzve, krecuci se prema Bundu, skrenuo sa Nanjing roda u prvu sporednu paralelnu ulicu s leve strane. Prizor koji me je tamo cekao je bio vise nego sokantan. Na samo desetak metara od izloga najvecih luksuznih brendova u pesackoj zoni, bukvalno sa spoljne strane staklenog modernog nebodera, nasao sam se u srcu kineskog sela sa hiljadama ljudi koje mile prenoseci raznorazne robe drvenim kolicima, improvizovanim pijacama sa vocem i povrcem na betonu, ulicnom hranom i ogromnoj buci i haosu. Fensi restoran koji ima pekinsku patku u ponudi priprema je u pozadini na ulici kao na ovoj slici dole.

 

jPYZGW5l.jpg

 

PAOc0onl.jpg

 

xyGJtx7l.jpg

 

Kasnije, sa kojom godinom iskustva vise sam shvatio da ovde zive oni koji rade u bogatoj i modernoj cetvrti razne “nize” poslove a nemaju vremena da putuju u daleku periferiju ovog ogromnog grada gde bi nasli jeftinije stanove. Ovaj lik dole koji skuplja kartone ne bi nikada uspeo da prebaci svoja kolica sa 50km daleke periferije.

 

Ln1stJcl.jpg

 

oq2a60Pl.jpg

 

Jos jedno zanimljivo mesto je tik uz Nanshi (stari grad koji zapravo i nije tako stari). Uz ovaj istorijski kvart i njegove hramove se prostire i veliko naselje sa malim prodavnicama i rezidecijalnim kucama. Ovde i ima dosta turista zbog blizine hramova ali je atmosfera i dalje prilicno autenticna. Uvek me impresionira koliko ljudi spava na ulici u trenutku kratkog odmora. Ova baba koja shisha klijente na ulici je posebna atrakcija a kad konstatuje turiste da je slikaju, juri ih uz dreku ulicom.

 

73DV5lel.jpg D3mbFYGl.jpg

 

xMs0Pxql.jpg hqesOBFl.jpg

 

cArFUFfl.jpg

 

8RrMnSQl.jpg

 

zXy4jCFl.jpg

 

URji5YEl.jpg

 

4y3VH02l.jpg

 

Jedna od stvari koje se standardno przi na ulici je fermentirani tofu. Ne mogu da opisem taj smrad. Mislim da on oblato uprljano ugljem u Obrenovcu manje zagadjuje od ove “poslastice” Bukvalno ne mozes da dises par ulica per i posle tezge.

 

a7Q51Ryl.jpg 2HRmRSAl.jpg

 

Koliko ce jos trajati ovakva naselju u centru je retoricko pitanje jer “progres” ne ceka a ja ih svake godine vidim sve manje i manje a i posle kovida jos nisam imao priliku da odem.

 

 

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...