Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

Za početak, da ne stvaraju histeriju (kao kad je, posle izbora 2008. Toma trebalo da bude predsednik skupštine, pa berza naprasno pala 5%), nego da pravovremenim intervencijama na (jebeno plitkom) deviznom tržištu omoguće da dinar postepeno klizi na dole, kao i do sada.
kako nbs stvara histeriju?
Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

NBS je usrala motku kad je prosle godine oborila evro do 100ke. Rast od 107 do 114 za godinu dana ne bi bio strasan, rast od 100 do 114 u roku od 6 meseci je mnooogo strmiji (citaj panicniji).

Link to comment
NBS je usrala motku kad je prosle godine oborila evro do 100ke. Rast od 107 do 114 za godinu dana ne bi bio strasan, rast od 100 do 114 u roku od 6 meseci je mnooogo strmiji (citaj panicniji).
Kurs (treba da) oblikuje tržište, a ne NBS. Dakle ako je bilo šta panično i histerično, onda to dolazi od tržišta, a NBS samo brani kurs od tog tržišta, što je u principu pogrešno. Borba protiv tržišta (i protiv histerija i panike) je odlaganje neminovnog. To je medvedja usluga svima.Suprotno od toga - neintervenisanje tj sedenje skrštenih ruku, ne može se nazvati stvaranje panike i histerije, jer prosto NBS u tom slučaju ne radi ništa.
Link to comment
Kurs (treba da) oblikuje tržište, a ne NBS. Dakle ako je bilo šta panično i histerično, onda to dolazi od tržišta, a NBS samo brani kurs od tog tržišta, što je u principu pogrešno. Borba protiv tržišta (i protiv histerija i panike) je odlaganje neminovnog. To je medvedja usluga svima.Suprotno od toga - neintervenisanje tj sedenje skrštenih ruku, ne može se nazvati stvaranje panike i histerije, jer prosto NBS u tom slučaju ne radi ništa.
Da se razumemo, ja sam protiv bilo kakvog intervenisanja, pogotovo neprincipijelnog "malo ga pustimo, pa ga malo upucamo". Ako vec svi ekonomisti znaju da dinar mora da pada, neka to bar bude lagano i predvidivo, to je najbolji recept za izbegavanje panike.Oftopic: Veliki je problem i to sto je dinar u Srbiji zapravo "rezervna valuta", jer svi sve vec racunaju u evrima, ali ih drzava primorava da makar formalno koriste dinar. Genijalno pitanje jednog racunovodje iz "drustvene" firme ministarstvu - "Kako da u knjigama prikazemo izvozni gubitak zbog pada kursa evra?" (pad kursa im pojeo 10% vrednosti posla)
Link to comment
Da se razumemo, ja sam protiv bilo kakvog intervenisanja, pogotovo neprincipijelnog "malo ga pustimo, pa ga malo upucamo". Ako vec svi ekonomisti znaju da dinar mora da pada, neka to bar bude lagano i predvidivo, to je najbolji recept za izbegavanje panike.Oftopic: Veliki je problem i to sto je dinar u Srbiji zapravo "rezervna valuta", jer svi sve vec racunaju u evrima, ali ih drzava primorava da makar formalno koriste dinar. Genijalno pitanje jednog racunovodje iz "drustvene" firme ministarstvu - "Kako da u knjigama prikazemo izvozni gubitak zbog pada kursa evra?" (pad kursa im pojeo 10% vrednosti posla)
Pa čekaj, šta ti u stvari hoćeš? Da NBS radi nešto ili ne radi. Ako ne intervenišu, što ne intervenišu. Ako intervenišu, što intervenišu (a to im je jedini instant instrument na raspolaganju), jer si ti protiv intervencija.Mislim, odluči se.
Link to comment
Pa čekaj, šta ti u stvari hoćeš? Da NBS radi nešto ili ne radi. Ako ne intervenišu, što ne intervenišu. Ako intervenišu, što intervenišu (a to im je jedini instant instrument na raspolaganju), jer si ti protiv intervencija.Mislim, odluči se.
Citaj sta je napisano, pa makar i ja bio taj sto je pisao pa pisao konfuzno ;) Ja bih najvise vol'o da NBS ne intervenise upste, i da nam je slobodno trziste deviza. Al' posto znam da je politicki nepopularno da NBS ne radi nista povodom kursa i da su to samo moji pusti snovi, onda bacam hejt na nacin na koji intervenise, posto (bar ja) nemam utisak da su nesto uspeli da stvore poverenje gradjana (banke da ne spominjem, pogledaj kredite i devizne klauzule) u dinar, sto je valjda poenta intervenisanja. Tj, ako vec rade nesto sto ne volim, bar bi mogli to da rade kako treba <_<
Link to comment

Zamisli koji bi kurs bio da banka ne intervenise..i onda ga pomnozi sa panikom u gradjana. Poprilicno brzo bi se raspalo sve. Nije da trenutno imamo Bog zna kakvu stabilnost ali imamo privid.

Link to comment

jel moze neko da sa koliko-tolikom sigurnoscu predvidi kurs dinra u narednih mesec dana?dal postoji mogucnost da dinar actually skoci, sad nakon izbora ili je dalji pad neminovan?imam neke novce koje mi menjala u evre ( aa nisu bas mali) pa ako bi ikako mogla da to ne uradim u trenutku najmanje vrednosti dinara !! :isuse: hvalap.s. vidovnjaci i kleopatre stop :D

Link to comment

Od prekjuče kad je lostfanka postavila pitanje do danas njena mama je izgubila skoro dinar i po na 1 evro..sve uz pozamašne intervencije NBSa.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...