Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

Davno se nije dogodilo da dinar ovako ljosne za samo jedan dan... "ponuda i potraznja"?
Dospele indeksirane obveznice države na isplatu, pa tako...........Kroz nekoliko dana, opet će da ojača dinar.
Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Ja i zena smo dosli do neke kolicine evra, koje smo planirali da iskoristimo za otplatu dela stambenog kredita.(za one koji ne znaju, kredit ne moze da se otplati direktno evrima, nego prvo moras da ih prodas za dinare - u banci ili menjacnici, kako ti volja - a onda te dinare uplatis banci koja ih obracuna u evra po svom gornjem kursu i reprogramira ti dug. Dakle, ako te dve transakcije odradis istog dana, neminovno si na gubitku, jer je kupovni kurs u banci uvek visi od najboljeg prodajnog kursa koji mozes da nadjes.)Mi smo kljucnu gresku napravili pre 20-ak dana, prodavsi ih po 96,2 uz pogresnu pretpostavku da ce evro nastaviti da pada. Ispostavilo se da je bas tog dana dinar bio najjaci ove godine i vec sutra-preksutra je lagano krenuo na dole.Kao sto znate, od tada je bilo kolebanja kursa, isao je gore-dole, da bi za vikend opet ojacao i vratio se nesto malo iznad 97. Mi smo se taman obradovali da cemo u ponedeljak odraditi pricu sa relativno zanemarljivim gubitkom, medjutim, opet Marfi. Dete nam se tu noc razboli, krenu povracanje, proliv, sutra Dom zdravlja, ovo-ono, zaboravimo na banku i kredit (opet donekle uljuljkani jacanjem dinara) i - bap! Za ova dva dana evro naraste skoro 3 dinara...Iz naseg iskustva, zakljucak je da je ipak bolje odmah se pomiriti sa gubitkom 1 ili 2 odsto novca na ime razlike u donjem i gornjem kursu, odraditi to odjednom i postedeti se nerviranja. Sve drugo je kockanje u kojem samo uz ludu srecu mozes da dobijes.I da, mrzim ovu drzavu iz dna duse. Dabogda nestala.

Link to comment
Dospele indeksirane obveznice države na isplatu, pa tako...........Kroz nekoliko dana, opet će da ojača dinar.
Znaci da cekamo jos koji dan? :lol:
Link to comment
Moze li neko da mi objasni kako funkcionise to oko formiranja kursa za sledeci dan? Do koliko sati se racuna trgovanje devizama predhodnog dana na osnovu kog se odredjuje kurs sutradan? Gde to moze da se najpre vidi i da li, jos bolje, postoji neko live pracenje kretanja kursa, a da bude besplatno?
Kurs za naredni dan NBS objavljuje na sajtu nesto nakon 17h.Prethodno, oko 14h objavi indikativni kurs. Desavalo se da se u periodu naglih promena kursa indikativni kurs dosta razlikuje od zvanicnog koga objave oko 17h. Ako bih morao da se kladim kakav ce kurs biti prekosutra, rekao bih da ce stagnirati, s obzirom da je danas objavljeni zvanicni kurs za sutra (100,66) nesto ispod prethodno objavljenog indikativnog kursa (100,72). To bi trebalo da znaci da je u drugoj polovini dana bila nesto veca traznja dinara tj. da se kurs stabilizovao.
Link to comment
Znaci da cekamo jos koji dan? :lol:
Pa ako ti je rata fiksna u dinarima, sad je plati jer ćeš dobiti više dinara.U buduće, oprezno se preorijentisati recimo na švajcarski franak, jer će po svoj prilici euro uskoro da počne da se ozbiljno krši.
Link to comment
To bi trebalo da znaci da je u drugoj polovini dana bila nesto veca traznja dinara tj. da se kurs stabilizovao.
:Hail:Jeste, bas je juce bio primer te razlike izmedju indikativnog i zvanicnog. Sve u svemu, uzasna prica. Kad pomislim da imam jos 29 godina da otplacujem... :isuse:
Link to comment
zamislite nekog dobro informisanog ko je kupio 10 milona evra po 97 a prodace ih sutra po 101. 40 miliona dinara ili 396.000 evra na pravdi boga i grbaci svih nas!
Ko ima tolko keša? To jest, čime se bavi?
Link to comment
Ja i zena smo dosli do neke kolicine evra, koje smo planirali da iskoristimo za otplatu dela stambenog kredita.(za one koji ne znaju, kredit ne moze da se otplati direktno evrima, nego prvo moras da ih prodas za dinare - u banci ili menjacnici, kako ti volja - a onda te dinare uplatis banci koja ih obracuna u evra po svom gornjem kursu i reprogramira ti dug. Dakle, ako te dve transakcije odradis istog dana, neminovno si na gubitku, jer je kupovni kurs u banci uvek visi od najboljeg prodajnog kursa koji mozes da nadjes.)Mi smo kljucnu gresku napravili pre 20-ak dana, prodavsi ih po 96,2 uz pogresnu pretpostavku da ce evro nastaviti da pada. Ispostavilo se da je bas tog dana dinar bio najjaci ove godine i vec sutra-preksutra je lagano krenuo na dole.Kao sto znate, od tada je bilo kolebanja kursa, isao je gore-dole, da bi za vikend opet ojacao i vratio se nesto malo iznad 97. Mi smo se taman obradovali da cemo u ponedeljak odraditi pricu sa relativno zanemarljivim gubitkom, medjutim, opet Marfi. Dete nam se tu noc razboli, krenu povracanje, proliv, sutra Dom zdravlja, ovo-ono, zaboravimo na banku i kredit (opet donekle uljuljkani jacanjem dinara) i - bap! Za ova dva dana evro naraste skoro 3 dinara...Iz naseg iskustva, zakljucak je da je ipak bolje odmah se pomiriti sa gubitkom 1 ili 2 odsto novca na ime razlike u donjem i gornjem kursu, odraditi to odjednom i postedeti se nerviranja. Sve drugo je kockanje u kojem samo uz ludu srecu mozes da dobijes.I da, mrzim ovu drzavu iz dna duse. Dabogda nestala.
Pa naravno, nisi ni dobio EUR-e nego dinare po srednjem kursu NBS. Takodje, kod najveceg broja banaka kredit se uzima i vraca po srednjem kursu NBS...i naravno da kursne razlike postoje jbg...Neko je pitao kako je dozvoljen devizni transfer u Srbiji..ne znam da li je jedini osnov, ali moze na osnovu kupoprodaje nekretnina uz overen kupoprodajni ugovor, i to da stoji iskljucivo u EUR...
Link to comment
Kurs za naredni dan NBS objavljuje na sajtu nesto nakon 17h.Prethodno, oko 14h objavi indikativni kurs. Desavalo se da se u periodu naglih promena kursa indikativni kurs dosta razlikuje od zvanicnog koga objave oko 17h. Ako bih morao da se kladim kakav ce kurs biti prekosutra, rekao bih da ce stagnirati, s obzirom da je danas objavljeni zvanicni kurs za sutra (100,66) nesto ispod prethodno objavljenog indikativnog kursa (100,72). To bi trebalo da znaci da je u drugoj polovini dana bila nesto veca traznja dinara tj. da se kurs stabilizovao.
Hvala.Taj indikativni kurs objave na istom mestu gde sad pise "zvanicni srednji kurs za dan ..." ? Postoji li na sajtu negde arhiva tih indikativnih kurseva(ne mogu da nadjem) ili to daju dan za dan?
Link to comment

Znam za to. Pitao sam da li mi promice na sajtu nesto tako za indikativni kurs, onaj koji objavljuju ranije u toku dana, oko 14h?Verovatno nema kad ne mogu da ga nadjem, ali rekoh ipak da priupitam, da nije negde zabacen na sajtu?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...