Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

šta radi dažd - pada, daždi ili nešto treće?
Parcijalna informacija zaobilaznim putem: znam da u nekim dijalektima u okolini Zaječara дъжд može da вaли, i to gde drugo nego вън. A kad već može da вaли (lije), mora da može i da pada. U nekim hrvatskim kampanjarskim dijalektima, dežđ ili dešć može i da curi. :D Edited by crveni autobus
Link to comment

Расе, рек’о нам човек да је Quite Qorrect кад се удружимо. Добро је док на свету има људи који су у стању да препознају праве вредности. Него, ово са даждом ме подсети на нешто што ме одавно копка, а никако да дође на ред да га еманирам у форми питања:„Петлови мори појев,Морава ѕрмни”(?).(ѕ = дз)

Link to comment
Parcijalna informacija zaobilaznim putem: znam da u nekim dijalektima u okolini Zaječara дъжд može i to gde drugo nego вън. A kad već može da вaли (lije), mora da može i da pada. U nekim hrvatskim kampanjarskim dijalektima, dežđ ili dešć može i da curi. :D
Da,kisha zna da dazdi , al i neko ko nema druga posla pa tako dazdi celu noc.Zamajava se bez veze ;) Ne znam i ne razumem ovo tvoje "vali" ,nije uobicajeno u mojim krajevima.
Link to comment
Da,kisha zna da dazdi , al i neko ko nema druga posla pa tako dazdi celu noc.Zamajava se bez veze ;)
Suggest! Ne znam da li dažd pada ili curi, ali taj što badavaniše celu noć ne daždi, već DREžDI.
Link to comment
Suggest! Ne znam da li dažd pada ili curi, ali taj što badavaniše celu noć ne daždi, već DREžDI.
Sad ti mene baci u dilemu. A u pravu si. Taj drezdi , a kisha stvarno dazdi.Od kud i kakve i da li ima veze sa onim Duzdom iz Venecije ja ne znam.Mozda je veza voda ;)
Link to comment
Расе, рек?о нам човек да је Quite Qorrect кад се удружимо. Добро је док на свету има људи који су у стању да препознају праве вредности.
А да ми мало припазимо на ту имплозију, а?
?Петлови мори појев,Морава ѕрмни?(?).
Никад чуо, али ме подсетило на нешто што сам одавно хтео да питам. Прво, да ли сам добро чуо (јер сам наређао себи онолико мондегрина у детињству), а ако јесам, каква је то реч:"врти, врти коло, крм до мене..."
Link to comment

znam da se paralelno multimedia izgovara mʌltimidiə i mʌltaɪmidiə, mada neretko cujem i multaɪmidiə. interesuje me jel postoji neko geografsko pravilo u pogledu toga kako ko izgovara prefiks 'multi-' i slicno...

Link to comment

Da. U UKu je češći oblik sa /ɪ/, često neutralizovano u /i/, u US i Kanadi sa /aɪ/. Za ostale standarde ne znam ni po osećaju ni po podacima, ali nagađam da južnohemisferski slede UK standard. Singapur (ako dobro razumem iz tvog profila/zaglavlja, tamo si) već neko vreme razvija (spontano) sopstveni standard engleskog, ali najverovatnije ipak u ovome prati UK. U Kanadi se, u stvari, ipak čuju oba.

Link to comment

E da, U će biti u standardnim UK i US oblicima izgovoreno kao u CUT, nikad kao u PUT. Ovo drugo se može čuti u severnim engleskim dijalektima, u kojima se CUT i PUT rimuju i imaju zvuk ovog drugog (kakav PUT ima u standardnom jeziku), ili nešto s nekim sličnim samoglasnikom iz tog usnog regiona.

Link to comment

pretpostavljala sam da je tako nesto. ne polazim ovde uopste od singapura, njihov engleski je something else...:lol:imam dvoje americkih profana koji govore multajejdznt ikonomi npr, ali imam i jos jednog profesora koji je iz NY i koji govori malti-. nisam mogla nikakav zakljucak da izvedem. thx!

Edited by MayDay
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...