Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

znash ti kolko lektorosaurusa tamo sedi prikacheno na slavinu :o
Nedovoljno. -_-Onaj što dežura iza kamere s muhotukom, muvopičem, lopaticom za muve i jedini mu je zadatak da ošine domaćina ili domaćicu šoua po gubici je očito zakazao. :D
Link to comment
Nedovoljno. -_-Onaj što dežura iza kamere s muhotukom, muvopičem, lopaticom za muve i jedini mu je zadatak da ošine domaćina ili domaćicu šoua po gubici je očito zakazao. :D
vaistinu, al ovo je prevedeni program, gde taj neko ko je prevodio, izudarao 4-5 dinosaura po prosechnoj rechenici, a siroma chitach mora da chita :(
Link to comment
Trebam ićiMOžE AL ZVUČI RVACKI, PA MOžDA NE MOžE U SRBSKOM
Standard ovo ne priznaje :(Infinitiv moze jedino posle zaista bezlicne konstrukcije, npr. 'treba jesti vise voca i povrca'. Ako bismo infinitiv zamenili konstrukcijom "da + prezent", ubacilo bi se i jedno refleskivno "se": 'treba da se jede...'. Mislim da hrvatski standard prihvata licnu upotrebu glagola trebati kao modalnog. Tu imamo onaj cuveni primer dvosmislenosti "Narod treba jesti" gde se ne zna da se poziva na kanibalizam ili ne. :lol:E sad, postoji izvesni problem kod bezlicnosti modalnog glagola trebati i u srpskom standardu - kada subjekat treba da dodje ispred njega (i kada je u perfektu i kondicionalu). Dosli su oni koji su trebali / je trebalo da dodju. Prvo nije (bilo) po standardu a drugo nema smisla i zvuci neprirodno. Tu vec ni najzadrtiji prekriptivista ne moze zaobici licnu varijantu. ;)
Link to comment
Moja nevolja sa ovim složenim predikatima je bila u tome što najčešće nisam mogla da provalim da li je konstrukcija zapravo taj složeni predikat ili izrična zavisna rečenica, mnogo mi liče. Sećam se svojih muka na nekom testu.
I ovo je tacno. Zeleti i voleti ne iz nekog razloga ne smatraju modalnim glagolima vec punoznacnim iza kojih ide izricna recenica. :mellow:
Link to comment
U, tjuti, ja uredno kažem "...je trebalo da dođu" i uopšte mi ne para uši.
Изгледа да су и моје уши чврсто исплетене :)п.с. ако се узме више парчади плетива и опара, да ли су то онда била парампарчад?
Link to comment
Šta radi dažd - pada, daždi ili nešto treće?
Не знам за док ради?, али изгледа да му се у радњу рачуна само почетак: ударио. А оно после није рад (колико знам, никоме се не плаћа за нешто што чини под дејством силе гравитације или неке друге силе). „Како је киши када пада?Кад падне, да л’ је заболи тада?”Pjaf: Кад у мени проради стихослепац и стихорепродуктор, онда почиње фрљање у прозу. Edited by Waldorf
Link to comment
Onaj što dežura iza kamere s muhotukom, muvopičem, lopaticom za muve i jedini mu je zadatak da ošine domaćina ili domaćicu šoua po gubici je očito zakazao. :D
Уз ризик да испаднем већи Расе од Расета: заказао неку другу тезгу, па га нема на редовном радном месту?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...