Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Da, i mislim da je to šteta, zato što bi se imao na koga primeniti. I te kako.
Savrsheno se slazem s tobom. Ne mislim tu bash na T.Nikolica, ali recimo na stotine hiljadeljudi u danashnjoj Srbiji.Svejedno koga biraju. Bash bi to bio pravi izraz koji najboljeopisuje njihov mentalni sklop. Licemerni ljudi bi bili i i bigotni.Ali opet Biblija.Pijesh vino a drugima obecavash raj na zemlji ako piju vodu. Edited by Teja
Link to comment

Биготизам је побожност која форму претерано претпоставља суштини. Исус такве назива „окреченим гробовима”, који „споља изгледају лепи, а унутра су пуни костију мртвачких и сваке нечистоће. Тако и ви: споља се показујете људима праведни, а изнутра сте пуни лицемерја и безакоња” (Матеј 23,27-28).У народу је најрспрострањенији вид биготизма „ваља се – не ваља се”. А зашто то треба (или не треба) тако – није важно, и никога не занима.Исто може да се примени на све сфере живота, па и на политику: да задовољимо форму, а што на крају нема никаквог ефекта (или чак буде и контраефекта), то нема везе. Операција успела – пацијент умро!

Link to comment
Možda zadrt, zadrtost umesto zatucan, zatucanost Malo lepše zvuči ali ipak je dovoljno obojeno, možda i previše, zavisi kakav je tekst u pitanju...
Bigotan je bigotan (nema tu teksta i konteksta).Zadrt i zatucan meni je isto, ali nije to "to"
Link to comment

Ne znam, ja nikad nisam čula ni videla da neko to koristi u srpskom.Osnovno značenje bi bilo izuzetno netolerantna i pristrasna osoba, prvenstveno što se tiče religije, ali i u drugim aspektima.Mada, vidim da se sad vrtimo u krug.Valjda će neko naći bolje rešenje.

Link to comment

da li se termin "dilatacija vremena" može koristiti samo u kontekstu u kojem je originalno formiran, ili se pak može koristiti i za pri opisivanju nekih nefizičkih pojava?

Link to comment
Možda zadrt, zadrtost umesto zatucan, zatucanost
Користе се и изрази залупан, залупаност, што такође баш не звучи лепо. Као да тај има још више слепе тврдоглавости од затуцаног.
Link to comment
bigot 1598, from M.Fr. bigot, from O.Fr., supposedly a derogatory name for Normans, the old theory (not universally accepted) being that it springs from their frequent use of O.E. oath bi God. Plausible, since the Eng. were known as goddamns in Joan of Arc's France, and during World War I Americans serving in France were said to be known as les sommobiches (see also son of a bitch). But the earliest Fr. use of the word (12c.) is as the name of a people apparently in southern Gaul. The earliest Eng. sense is of "religious hypocrite," especially a female one, and may be influenced by beguine. Sense extended 1687 to other than religious opinions. filipović i dr. kaže:bigot> revnosnik, pobornik; pobožnjak, bogomoljac, licemjer, slijep pristašabigoted> pobožan, bogomoljski, licemjeran
Link to comment
Mislim da neka pristojna novina na srpskom, kad bi postojala, ne bi publikovala tekst da je npr. Toma Nikolić "zatucan".
Задрт, можда?Хм, новине добише једнину за стално, а? Ја учио да то нема једнину, као маказе.
Link to comment
da li se termin "dilatacija vremena" može koristiti samo u kontekstu u kojem je originalno formiran, ili se pak može koristiti i za pri opisivanju nekih nefizičkih pojava?
Ja bih rekao da mozhe :).Definicija:Vremenska dilatacija je jedna od ključnih tvrdnji specijalne teorije relativnosti. To je pojava koja se događa kada promatramo objekte koji se jako brzo kreću (blizu brzine svjetlosti) i teorija govori (specijalna teorija relativnosti) da vremenski period u kojem se promatra neka pojava nije neovisna o promatraću, već se mijenja ovisno o njegovoj brzini.što znači da vrijeme teče razlicitom brzinom, ovisno o tome koliko brzo se krećemo.Ako je primenimo na prostor na kojem zivimo-->voila :).
Link to comment
što znači da vrijeme teče razlicitom brzinom, ovisno o tome koliko brzo se krećemo.Ako je primenimo na prostor na kojem zivimo-->voila :) .
Ако се доследно примени, онда обухвата и случајеве кад се не крећемо. Например, закључана врата од купатила, и време протиче различитом брзином за оног ко седи унутра и за оног ко цупка испред.
Link to comment
Ако се доследно примени, онда обухвата и случајеве кад се не крећемо. Например, закључана врата од купатила, и време протиче различитом брзином за оног ко седи унутра и за оног ко цупка испред.
Ja sam pod prostorom mislio na Balkan i kako smo zaostali za naprednim svetom :( i mislio sam na primer van fizike.Primer (konkretan):Vremenska dilatacija se pojavljuje kad posmatrac posmatra sat koji se krece u odnosu na njega i vidi da je on sporiji nego kad miruje (probaj ako hoces :)). Edited by cedo
Link to comment
bigot = pobornikRechnik
Pa mozesh da budesh pobornik i za sedmocasovnu radnu nedelju,al nije to to.Bogomoljac,Bogomoljka ( al ne onaj insekt) nego licemerno bogomoljstvo bilo bi nesto stoodgovara izrazu "bigotan".Ali ne moze da vazi samo za veru. Edited by Teja
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...