Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Zašto Hrvati ne menjaju neke reči u vokativu? :unsure: Gledam jednu hrvatsku seriju, pa mi je neobično kad čujem: Bok, baka, kako si... Seka, dodaj mi ono... Sunčica, šta ima novo?
A ja sam istu stvar primetila kod Vojvodjana, nevezano za nacionalno poreklo.
Link to comment
A ja sam istu stvar primetila kod Vojvodjana, nevezano za nacionalno poreklo.
Како то, можеш ли навести неки пример? Нешто нисам примећивала... :unsure:
Link to comment

Mozda se misli na nadimak Keka (ponegde ima i Veka - od Vesna), koji se akcentuje kao rec dreka. Vokativ je Keka (Veka). Seeeka je u vokativu (i u Vojvodini) - seeeko, kao i Keeeka (kad bi postojao taj oblik, mada mislim da ima) sto bi imala oblik Keeeko (Veeeka - Veeeko).Edit: Sad se setih neke hrvatske sapunice i neobičnog imena/nadimka - Seka (isto kao dreka), i u nominativu i u vokativu.

Edited by FranziskaKafka
Link to comment

Imao ja nastavnicu u osnovnoj, žena poreklom iz Hrvatske i osim što je koristila reči kao što su bilježnica i sl. sećam se da je muškarce oslovljavala u nominativu. Boris!, mi konkretno odzvanja u ušima.

Link to comment
Nije samo vera u pitanju, bigotry je ekstremna netolerancija (uopšte, bilo kakva), no ja sam tražio neku lepu srpsku reč za to.
Ok,onda mogu samo da ti ponudim "zatucan".Drugo ne znam.Rech "zatucan" ne volim.Jako je ruzna i ne samo zbog asocijacije na neki glagol.Ekstremna netolarncija nije dovoljno "oshtro" da bi bio bigotan.Javice se Redbus pa ce nam objasni.
Link to comment

Na njega i računam (ako se odljutio).A ne može baš zatucan, recimo danas ima ovde neki tekst u novinama o tome da su pojedini austral. političari "bigots". Mislim da neka pristojna novina na srpskom, kad bi postojala, ne bi publikovala tekst da je npr. Toma Nikolić "zatucan".

Link to comment
Na njega i računam (ako se odljutio).A ne može baš zatucan, recimo danas ima ovde neki tekst u novinama o tome da su pojedini austral. političari "bigots". Mislim da neka pristojna novina na srpskom, kad bi postojala, ne bi publikovala tekst da je npr. Toma Nikolić "zatucan".
Ni u Nemackoj nikada nececesh procitati za nekog politicara da je bigotan.Pojam ,barem meni, poznat je samo u kontekstu politicara iz USAi uvek nekako u svezi/sprezi sa nekim isturenim odeljenjem protestantske crkve.Javice se vec ovde "strucnjaci" ;) Ne brini. Nego sada spavaju ;) Neuobicajen je to izraz za Srbiju,zato valjda i ne postoji neki adakvatan izraz.Mozda bre "pravoslavac",onaj ortodoksni, al opet nije to, to.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...