Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Ko kaže otsek da mu se ruka otseče : Dušanovzakonik:
Eto ti sad. Ja u dva recnika nadjoh bas otsek kao prevod reci department. Zahtevam objasnjenje! ...A tvoja redefinicija onog: "Ako rekoh, ne posekoh", cini mi se malo radikalnom. Edited by Chivo D'Arbo
Link to comment
Eto ti sad. Ja u dva recnika nadjoh bas otsek kao prevod reci department. Zahtevam objasnjenje!
To je greška. Odsek, podsetnik, podstrek, nadstrešnica, predsednik... Ispred slova S nigde se ne menja D u T, mada u izgovoru to zvuči potpuno isto.Edit: razlog - verovatno da se sačuva osnova reči (od, pod, nad, pred...) Edited by Quizmaster
Link to comment

A poTforum moze, a? <_< I zasto je S (a i š ) tako posebno? Potkovica, potpis, otpadak, otkos moze? Ovde - ko подшишује osnove reci? Nedoslednog li jezika... Ok. Odsecno otbacujem dalje dvoumljenje.

Link to comment
A poTforum moze, a? <_< I zasto je S (a i š ) tako posebno? Potkovica, potpis, otpadak, otkos moze? Ovde - ko подшишује osnove reci? Nedoslednog li jezika... Ok. Odsecno otbacujem dalje dvoumljenje.
Potforum, jašta. :s_d: Nego, jeste ranije bilo "otsek" (kad gledaš knjige štampane šezdesetih), posle su uveli pravopisno pravilo da DS i Dš u pisanju ne odražavaju govor (čini mi se da je bilo i nekih drugih izuzetaka), a većina ostalih suglasničkih grupa da. Arbitrarna odluka, rekao bih.
Link to comment
A poTforum moze, a? <_< I zasto je S (a i š ) tako posebno? Potkovica, potpis, otpadak, otkos moze? Ovde - ko подшишује osnove reci? Nedoslednog li jezika...
Бар има правила и облике речи, а не ко тамо неки </накашљава се> што користе исти наставак за алатку, радника и поређење, или други наставак за треће лице једнине, множину и присвојни облик именица - а то им је отприлике и сва морфологија што имају. Добро де, има и два глаголска облика, дакле морфологија им се своди на нека четири правила, од којих онда има пет хиљада изузетака (па онда она два глаголска облика постану три).
Link to comment
A poTforum moze, a? <_< I zasto je S (a i š ) tako posebno? Potkovica, potpis, otpadak, otkos moze? Ovde - ko подшишује osnove reci? Nedoslednog li jezika...
Pitaj Vuka Karadžića, on je to pravilo uveo. Smatrao je da baš tu treba da se držimo morfološkog načela. Ima još izuzetaka: vođstvo, podtekst, gomila stranih vlastitih imenica. Ipak nije piši kao što govoriš. :s_d:
Link to comment

Dečiji dispanzer = dispanzer za decu ili dispanzer u kome te deca leče?Da li na srpskom groblju u Solunu sahranjuju Srbe ili te sahranjuju Srbi?Mada, po toj logici, moglo bi i pileća supa = supa namenjena piletu ili supa u kojoj te pile kupa (u stvari je supa u kojoj se pile kupa -- supa u kojoj pile kupa za rasejanog i ostale ljubitelje arefleksiva :lolol: ).Zaneh se... Elem, da slažem se s vama da jevrejski logor i logor za Jevreje ne zvuče isto. Čini mi se da sa ovim sintagmama sa prisvojnim pridevima nema čvrstih pravila o tome šta će značiti, tj. značenje nije 100% predvidljivo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...