Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

46 minutes ago, Tihajeza said:

Ako su oba(dva :P) ova oblika navedena u rečniku, da li to znači da je prepoznato da postoje, iako je jedan nepravilan ili da su oba pravilna?

(Ne znam kako funkcionišu ovakvi rečnici)

 

sve sto je u pravopisnom recniku a nema oznaku da je nestandardno, neuobicajeno (sto ima relativan znacaj, ali vidi se uglavnom da je to neki oblik koji nije bas upotrebljiv kao npr. djejstvo umesto dejstvo), retko (isto "tehnicki" pravilno ali jedan broj ljudi nece razumeti, npr. grko), zastarelo, kolokvijalno, razgovorno (ovih reci ne bi ni trebalo da bude u pravopisnom recniku, i mislim da ih ni nema) - sigurno je pravilno

 

obadva nema nijednu od tih oznaka

 

obadva ima oznaku "uobicajeno" sto znaci da je po nekom formalnom kriterijumu problematicno, ali je prihvatljivo jer je deo jezika. npr šema je uobičajena varijanta tehnički pravilnijeg shema, i oba oblika su ravnopravna (sa mozda nekim minornim nijansama u upotrebi)

Link to comment
44 minutes ago, mustang said:

 

u prevodu, profesori srpskog nas pogresno uce?

Izgleda. Moj bratanac je u nekom od prvih razreda osnovne (sad je na faxu) dobio minus i crvenom olovkom precrtan povratni glagol jer je napisao "skijao sam se".

Mama nije htela da se buni, jer bi uciteljica ako se naljuti mogla da se izivljava na detetu. Tako da je dete paralelno ucilo srpski u kuci (deda profesor knjizevnosti) i u skoli.

Link to comment
Quote

Ђевојка је своје очи клела:
"Чарне очи, да би не гледале!
Све гледасте, данас не виђесте
Ђе прођоше Турци Лијевњани,
Проведоше из горе хајдуке:
Вујадина са обадва сина;

Sve što potiče iz narodne epske pesme mora biti pravilno, makar kao opcija.:sleep:

Edited by halloween
Link to comment
5 hours ago, mustang said:

ja bih razumela lakse nuklearnu fiziku nego ovo sto pisete

 

u prevodu, profesori srpskog nas pogresno uce?

 

neke stvari u jeziku se ustaljeno dozivljavaju kao nepravilne, a nema uporista za to. kada nastavnici tako pogresno ispravljaju djake, oni ne prate nastavni program, nego rade to "po osecaju", prosto iz zelje da iskazu svoj jezicki prestiz i nametnu autoritet u prostoriji. 

Link to comment

"Ko umije njemu obadvije."

 

Obadva, obadve je jedna rec, sa jednim naglasenim slogom.  "Oba dva" "obe dve" i slicno, gde obe reci nose akcenat, bio bi istinski pleonazam jer se u recenici koriste dve reci sa istim znacenjem i bilo bi nepravilno jer niko tako ne govori.

 

 

Link to comment

Ja mislim da sam negde pročitao da je u pitanju oštećen novac (kovanice) koje niko neće da primi a nećeš da ih baciš pa su dugo u novčaniku

Link to comment

  

On 1.7.2020. at 6:11, Meazza said:

"Ko umije njemu obadvije."

 

Obadva, obadve je jedna rec, sa jednim naglasenim slogom.  "Oba dva" "obe dve" i slicno, gde obe reci nose akcenat, bio bi istinski pleonazam jer se u recenici koriste dve reci sa istim znacenjem i bilo bi nepravilno jer niko tako ne govori.

 

 

 

postoje pleonazmi na nivou jedne reči, uglavnom putem prefiksa, npr. najglavniji

Link to comment

Znaš slova, umeš da čitaš - pismen si. Razumeš šta si pročitao - funkcionalno si pismen.

 

E, sad, kako se kaže i opisuju iste stvari, ali kad su u pitanju cifre? Brojčano (funkcionalno) nepismen? Matematički (funkcionalno) nepismen?

Link to comment

ja bih rekao funkcionalno nepismen i za matematicku nepismenost.

 

npr neko ko ne zna da procita broj sa puno nula, da pretvori decimalni broj u procenat i sl. 

Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...