Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Dobro, a koji je onda rod akronima? Onaj u kojem je originalna imenica ili uvek muski? "DS je predlozila" ili "DS je predlozio"?

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Oko ovoga se uvek zbunim :huh: Kako menjam reč video? I kako je množina za reč video? Da li uopšte postoji?Na primer: 1. Ovi Youtube video-vi ili videovi,ili videi? 2. Uploadovao sam 10 youtube video-a ili videa? 3. Na ovom video-u možete da vidite ili na ovom videu?Logično mi da ide crtica, ali mi opet i nekako ne leži, ne znam.

Link to comment

1) eno ih, evo ga, eto mene, itd2) akronimi na samoglasnik su muški, na "A" su ženski3) naravno da nema nikakve crtice (inače bismo svašta slušali na radio-u)a za množinu jest dobro pitanje, ja bih rekla "videi", "na onim videima sam gledala", "pošalji mi one videe što smo snimali", itdno ja kažem i "biciklovi" i "paukovi" pa treba imati u vidu :P

Link to comment
Bez crticevideuvidea.Množina - upotrebi duži oblik "video kaseta" ili "video snimak" (Klajn kaže sa cricom, neki drugi kažu bez crtice.)
E hvala. Ja izbegavala do sada izraz video snimak, jer sam mislila da je to pleonazam. Sve problemi sa stranim rečima. :)
Link to comment
2) akronimi na samoglasnik su muški, na "A" su ženski
Mislis na suglasnik? A ako je u pitanju neki drugi samoglasnik, a ne A? Npr. DRI (Drzavna revizorska institucija). Koji je to rod?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...