Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

ja isto mislila ko vas dve, ali sad me zbunio neko ko kaze da u srpskome jeziku nema vise trajno i trenutno.pise u gramatici iz 1975. godine kao primer:ucenici VI3 rade pismeni zadatak i rvu se sa problemima.ucenici VI3 se cele godine rvaju sa problemima iz matematike.

Link to comment
  • 3 weeks later...
Jedno pitanje.Pretpregled? Treba da je jedna funkcija na kompjuteru. Da li mozda preview?Hvala.
Preview ti je ona opcija da pre štampanja vidiš kako će neki dokument da ti izgleda, kolike su mumargine, da li je grafika u vodoravnom ili okomitom položaju.
Link to comment

onaj ko je sklon zavisti je zavidan ili zavidljiv?prvi put sam danas čula ovu drugu reč, mada ima smisla da zavidan bude neko kome se zavidi, a ne ko zavidi.

Link to comment
onaj ko je sklon zavisti je zavidan ili zavidljiv?prvi put sam danas čula ovu drugu reč, mada ima smisla da zavidan bude neko kome se zavidi, a ne ko zavidi.
Завидљив је онај чија склоност ка зависти достиже завидне висине.
Link to comment

baš si lepo poetski raspoložen večeras :)hvalai dalje mi nije jasno kako je jedan takav pridev uspeo da mi promakne u ovih mojih 27 godina

Link to comment

napiši u sveskua ako već stoji nešto napisano, onda stoji napisano u svescislično kao i "stavi tanjire na sto" i "tanjiri su na stolu">> P.S. padež za "akciju" je akuzativ a za "stanje" je dativ

Edited by Amelija
Link to comment
>> P.S. padež za "akciju" je akuzativ a za "stanje" je dativ
Ако је са "у", онда се тај датив зове локатив... што ми је помало без везе. Не могу да се сетим ниједне деклинације код које се датив и локатив разликују, а све ми се чини да их је било кад сам то учио (у основној, дакле пре бар два издања правописа :P).
Link to comment
Ако је са "у", онда се тај датив зове локатив... што ми је помало без везе. Не могу да се сетим ниједне деклинације код које се датив и локатив разликују, а све ми се чини да их је било кад сам то учио (у основној, дакле пре бар два издања правописа :P).
nema razlike u nastavku dativa i lokativa, oblik im je uvek isti. razlikuju se po značenju i po tome što lokativ uvek ide uz predlog, dok uz dativ predlog može i ne mora.osnovna značenja dativa su cilji pravac kretanja, namera: idem (ka/prema) kući, daj paćeu...osnovno značenje lokativa je mesto (lokacija): u torbi, na stolu, ali imaju i jedan i drugi još značenja.postoji mišljenje da ih treba tretirati kao jedan padež.znam da se divanilo o tome, ali ne znam da li ovde™ ili tamo™.
Link to comment
znam da se divanilo o tome, ali ne znam da li ovde™ ili tamo™.
Спомињало се овде... ал' ја сам се све нешто надао да се неко сећа колики је био резултат.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...