Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

je l se kaze brdo vise od 500m nazivamo planinom ili planina?
Оно прво, осим ако говориш учитељски и диктираш нову реч."Боље назвати човека и телефоном него магарцем".
ne znam šta piše u pravopisu, ali mislim da je u govornom jeziku ovo malo zastarelo. govori se za osobe i živa bića, da, ali mi je rogobatno i ne verujem da bih izgovorila nešto kao "mešavinu kreča, cementa, peska i vode nazivamo produžnim malterom". ja mislim da, ako već trenutno nisu ispravna oba načina, postoji mogućnosti da u budućnosti postanu.
Link to comment

nisam siguran da li je u sr. jeziku ispravno upotrebiti izraz uneobičiti (za, recimo, one situacije - kada našom pojavom i/ili delanjem, nekog običnog lika prevedemo u neobičnog)? na primer: "Sunčica je uneobičila Zvonka, učinila ga čovekom koji piše uznesena ljubavna pisma."

Link to comment

Oneobičiti svakako postoji, više puta sam ga viđao. Uneobičiti nisam, ali ne mogu da garantujem ništa.Rečnik Matice Srpske ne daje nijedan, Hrvatski jezični portal (sjajno online sredstvo) daje oneobičiti, ali ne i uneobičiti.Naravno, ako govoriš o književnosti nije na odmet da koristiš Verfremdung i ispadneš učena. :lol:

Edited by Father Jape
Link to comment
Naravno, ako govoriš o književnosti nije na odmet da koristiš Verfremdung i ispadneš učena. :lol:
ako koristi oстранение ispašće još učebniji. i ljepši i stariji. :P prevodi: očuđenje/očuđivanje, oneobičenje/oneobičavanje. unfamiliarization.ali. čini mi se da to nije ono što našem piscu treba: naziv za proces koji je nekog preobrazio, na njegovo i opšte čuđenje.uneobičavanje nisam srela. mada, ko te, willowe, sprečava da gradiš/izgrađuješ jezik?poz Edited by le petit nicolas
Link to comment
Oneobičiti svakako postoji, više puta sam ga viđao. Uneobičiti nisam, ali ne mogu da garantujem ništa.Rečnik Matice Srpske ne daje nijedan, Hrvatski jezični portal (sjajno online sredstvo) daje oneobičiti, ali ne i uneobičiti.Naravno, ako govoriš o književnosti nije na odmet da koristiš Verfremdung i ispadneš učena. :lol:
Vrlo je razumljivo da hrvatski portal pominje oneobičiti, jer to sledi obrazac po kome je složena reč onečišćenje, tj. zagađivanje (ponajpre prirode).
Link to comment
uneobičavanje nisam srela. mada, ko te, willowe, sprečava da gradiš/izgrađuješ jezik?
Pa ne znam. Glupo mi da rabim nepostojeće konstrukcije i izmišljam nove reči, to mi deluje dosta samodopadljivo i pretenciozno, plus izlazi iz sfere moje kompetencije.P.S. Prava šteta što uneobičiti ne postoji u sr. jeziku. Glagol izgleda izuzetno kvalitetno, i fino izražava taj proces, u kome obično preobrazimo u neobično.edit: ali zato postoji glagol oneobičiti. Poslužiće i on... Edited by Willow
Link to comment
Pa ne znam. Glupo mi da rabim nepostojeće konstrukcije i izmišljam nove reči, to mi deluje dosta samodopadljivo i pretenciozno, plus izlazi iz sfere moje kompetencije.P.S. Prava šteta što uneobičiti ne postoji u sr. jeziku. Glagol izgleda izuzetno kvalitetno, i fino izražava taj proces, u kome obično preobrazimo u neobično.edit: ali zato postoji glagol oneobičiti. Poslužiće i on...
Hm...reklo bi se da postoji. Vise puta je napisan na jednom forumu. :)
Link to comment
Kolumbijka ili Kolumbijanka?
prvo. drugo nikad nisam čula.
Ni ja, ali čuh Sandricu Perović kako tako prevodi novi scenaristički uradak Luca Bessona, "Colombiana".
Link to comment

rvu se ili rvaju se?u drevnim knjigama, jedinim koje imam, pise da je prvo za trenutno, a drugo za trajno stanje.je li se nesto promenilo u novim knjigama?

Link to comment

uf treće lice množine je najzeznutije, ja bih nekako rekla da može obaa te drevne knjige, uf khm, pa kako bre može da postoji trenutno rvanje?!?!?!jasno je skočiti/skakati, krenuti/kretati, doći/dolaziti, ali rvanje?mislim, ili ima rvanja koje traje ili nema rvanja, kako to ono rvucnu se u jednom trenutku pa prestanu?spali te knjige :P

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...