Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Da li su stari latini ostavili pravila izgovaranja i akcentovanja reci?Na random youtube snimcima videh da uglavnom svi citaju sva slova (onako kako je napisano). Ali italijan akcentuje i izgovara po malo na italijanski, englez na engleski itd. Pa sad vise nisam sigurna.

Link to comment
Da li su stari latini ostavili pravila izgovaranja i akcentovanja reci?Na random youtube snimcima videh da uglavnom svi citaju sva slova (onako kako je napisano). Ali italijan akcentuje i izgovara po malo na italijanski, englez na engleski itd. Pa sad vise nisam sigurna.
Енглески... ево збирке за грчки, латински и медицински.Мени се чини да се код нас учи латински по неком мање-више немачком изговору. А и она разлика између класичног и традиционалног (народног?) изговора - Кајсар наспрам Цезара, питање је како је то стварно звучало.
Link to comment
Da li su stari latini ostavili pravila izgovaranja i akcentovanja reci?Na random youtube snimcima videh da uglavnom svi citaju sva slova (onako kako je napisano). Ali italijan akcentuje i izgovara po malo na italijanski, englez na engleski itd. Pa sad vise nisam sigurna.
Jeste, razlikuje se izgovor u zavisnosti od tradicije. Vidi ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Latin_regional_pronunciationKlasicni izgovor je bio u vreme starih latina, npr. Cicerona (da ne kazem Kikerona :lol:), dok je ono sto mi zovemo tradicionalni izgovor dosao mnogo kasnije.Sto se tice akcentuacije, mislim da tu nema razlika izmedju klasicnog i tradicionalnog. Pravila postoje, ali su komplikovana (barem su za mene bila).
Link to comment

Ovaj... jel' imamo mi beše izraz koji odgovara engleskom izbacivanju bebe s vodom iz kadice? :huh:

Edited by Father Jape
Link to comment

Још једна адоумица од авидљивог сарадника:

– Hocete li, molim Vas, da mi dodate josh jedno cebe, mnogo mi je hladno 1. Tachka na kraju; 2. Znak pitanja na kraju, ili 3. Mora dve rechenice („...jedno cebe? Mnogo...”).
пјаф(рж): преломио Edited by расејан
Link to comment

To je i moja večita nedoumica. Na kraju sam pitao nekog ko je završio srpski, veli ide znak pitanja na kraj, ako se već odlučiš na varijantu jedne rečenice. Mada, fakat, izgleda malo čudno.

Edited by Father Jape
Link to comment

trpko = oporo? kiselo? oskudno?@joshua: korito se pominje jer se u njemu kupa novorodjence. mada, i ako se preskoci, onaj ko zna full version, zna o cemu je rec :) poz

Link to comment
trpko = oporo? kiselo? oskudno?
Ниједно. Скупља уста, као неке врсте недозрелог воћа и нека вина.
Link to comment

Шта су јебени "виљеви"? Предање о златоруном овну вели:

"Онда стриц онога момка рече цару: „Сад ћемо му заповедити друго што заиста неће моћи учинити." Па научи цара те дозове оно момче и рече му: „Од виљевских зуба да ми начиниш двор." Он кад то чује, отиде кући плачући и приповеди матери шта му је сад цар заповедио, и рече јој: „Ово, мајко, нити може бити, нити ја могу свршити." А мати му одговори: „Иди, синко, опет иза села, не би ли те Бог намерио на ону девојчицу." Он изиђе иза села, и кад дође на оно исто место где је пре ону девојку нашао, она изиђе опет преда њ па му рече: „Опет си, брате, невесео и плачан." А он јој се стане тужити шта му је сад заповеђено. Она, кад га саслуша, рече му: „Лако ће бити и то; него иди к цару и ишти лађу и у њој триста акова вина и триста акова ракије, и уз то још двадесет дунђера, па кад дођеш на лађи ту и ту између две планине, загради воду што је онде, па успи у њу све вино и ракију. Виљеви ће онамо доћи да пију воду, па ће се опити и попадати, а дунђери онда нека им све зубе изрежу, па их носи на оно место где цар хоће да му се град сагради, па лези те спавај, а за седам дана биће град готов."
Edited by Hella
Link to comment
Шта су јебени "виљеви"? Предање о златоруном овну вели:
A šta ga znam, bajka je to. Mogu biti i kakvi vilenjaci, ali bih iz konteksta rekla da su slonovi.Ko god da su, surova im se sudbina sprema.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...