Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Pa zar je strasno sto je ispalo T u Brust(=grudi, cak i muske)halter(drzac)? Nije nam ni prvi ni poslednji put da ga precujemo (ili stosta jos), pa da to bude ispravan oblik na srpskom.Ima i oblik B?stenhalter, a za bistu znamo sta znaci. Skraceno BH u oba slucaja.Ima i s*sodrzac u zargonu, a on je nesto kao 'kesa za s*** (Tittent?te). Ili cak 'dvostruki grudvobacac'. :P
У време народне општеодбране и самодруштвене заштите кружио је и облик "сисобран"... мада... нешто ми ту није штимало; с једне стране имаш падобран, кишобран, сунцобран, ветробран, дакле штитове који бране од, док овде имамо ~бран који не би требало да брани од ~, него да брани ~ од свега, свачега и уопште (а нарочито од уопште).Код слинобрана као израза за марамицу се још увек двоумим, да ли је он за одбрану, или за одбрану од?
Nedoumica: u nekim "zenskim novinama" na srpskom kanda greskom napisase ovaj tekst (uz tekst o pelenama :lolol: ):Is aliquate feum iure dio ese tie feu feum illa faci tet wis nibh ea consequat, sustrud te exeraessim illis eril ut. Imate l' ideju sta znaci? Prepoznajem neke reci, neke su mozda i pogresno napisane, ali se i dalje pitam otkud taj tekst tu...
То је тзв. свињски латински, који се код разних програма за обраду и приказ текста користи да попуни простор, тј да се види на шта ће да личи кад се ту убаци текст, а пошто не значи ништа, не би требало да одвлачи пажњу.Откуд ту? Заборавили да склоне. То ти је као да наиђеш на веб страну са насловом "Овде дође наслов".пјаф™: наиђеш се пише са и. е свашта. Edited by расејан
Link to comment

To. ^_^ Očigledna greška.Nego... prijanjati ili prianjati? :unsure: U novinama se nailazi i na jedno i na drugo...

Edited by FranziskaKafka
Link to comment

Sećam se da je u Pravopisu bez j.Proveravala dok se vrtela rodonačelnica debilnih reklama za omekšivače- Mama, ti si čudo, moja suknja više ne pri(j)anja od kad koristiš Lenor... Uglavnom, ćinilo mi se da nekad kažu sa, a nekad bez j. Bila zaludna, proverila kakva je norma, pa ih, pored debiliteta, mrzela i zbog nepismenosti.

Link to comment
Pa zar je strasno sto je ispalo T u Brust(=grudi, cak i muske)halter(drzac)? Nije nam ni prvi ni poslednji put da ga precujemo (ili stosta jos), pa da to bude ispravan oblik na srpskom.Ima i oblik B?stenhalter, a za bistu znamo sta znaci. Skraceno BH u oba slucaja.Ima i s*sodrzac u zargonu, a on je nesto kao 'kesa za s*** (Tittent?te). Ili cak 'dvostruki grudvobacac'. :P
Seljanke iz mog kraja ( al ovo bilo pre 30 godina, ne znam kako je sada) bidolazile u robnu kucu Beograd (sas pokretne stepenice) i pitale:"jel drzite i bisage za sise" sto bi bilo isto kao i ove tittent?te, samo zamalo povece sise ;)
Link to comment
To. ^_^ Očigledna greška.Nego... prijanjati ili prianjati? :unsure: U novinama se nailazi i na jedno i na drugo...
Bez gledanja u recnik, sečam glavu da je pravilno prijanja.
Link to comment
Bez gledanja u recnik, sečam glavu da je pravilno prijanja.
Nemoj da sečeš glavu.Rečnik jezičkih nedoumica, Ivan Klajn >>> prianjati: po Pravopsu bez j, radi slaganja sa svršenim glagolom prionuti
Link to comment
Nemoj da sečeš glavu.Rečnik jezičkih nedoumica, Ivan Klajn >>> prianjati: po Pravopsu bez j, radi slaganja sa svršenim glagolom prionuti
OK, onda ću da Klajnu sečem glavu. :lol: Jeste da ga gotivim, ali lik ima nekih finesa s kojima se never never neću složiti.Nema šanse da ikada napišem ili izgovorim, recimo, "buldoZZer", kao ni "bombonIJera", ni Elvis PrEsli.. A ni to "prianja" mi se baš ne ubija od logike. Takođe, smatram da je krajnje vreme da se glagolu "trebati" legalizuju oblici; trebam, trebaš i svi ostali u narodu rabljeni modaliteti. A i s onim "sve" /kad bi slatko leglo "svo"/ i "tle" baš prećeruje. Ma, malo strpljenja, pa će sve to da legne.. Valjda i u gramatici postoji neka "dijalektika" razvoja.
Link to comment
OK, onda ću da Klajnu sečem glavu. :lol: Jeste da ga gotivim, ali lik ima nekih finesa s kojima se never never neću složiti.Nema šanse da ikada napišem ili izgovorim, recimo, "buldoZZer", kao ni "bombonIJera", ni Elvis PrEsli.. A ni to "prianja" mi se baš ne ubija od logike. Takođe, smatram da je krajnje vreme da se glagolu "trebati" legalizuju oblici; trebam, trebaš i svi ostali u narodu rabljeni modaliteti. A i s onim "sve" /kad bi slatko leglo "svo"/ i "tle" baš prećeruje. Ma, malo strpljenja, pa će sve to da legne.. Valjda i u gramatici postoji neka "dijalektika" razvoja.
:lol: Nije Klajn u slucaju prianjati izmislio nista sto vec ne pise u Pravopisu Matice srpske. Na zalost, ne vredi ti ni sopstveni jezicki osecaj da odredis da li se j pise kada se nadje uz i, posto se ponekad ono sto mi cujemo i izgovaramo u nekim slucajevima razlikuje od onoga sto mi pisemo. Ovde je jednostavno po sredi pravopisna konvencija da se j ne pise u prianjati i prionuti. Niko te ne tera da tu j ne izgovaras. :)km, imam ja ako ti jos treba :)
Link to comment
?Do đavola" ili ?dođavola"? Btw, drug Klajn kaže ovo prvo...
Ко верује, може да оде до ђавола лично и да га пита, а он ће рећи "дођавола, то сам ђаво зна... а пошто ја не знам, онда..."...
Link to comment
Ко верује, може да оде до ђавола лично и да га пита, а он ће рећи "дођавола, то сам ђаво зна... а пошто ја не знам, онда..."...
Djavolski si u pravu! ;) Edited by Nesh
Link to comment

Dobro, tako negde i ja razmisljah, ali Klajn "dodjavola" uopste ne (s)pominje...Btw - "na odmet" ili "naodmet" (Klajn - I varijanta)?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...