Jump to content
IGNORED

Stripovi


precog

Recommended Posts

Nisam ni ja mislio da su ti aspekti postojali u isto vreme, ti razliciti Dreamovi su po toj teoriji prosle verzije Morpheusa. Sad, otkud svi ti aspekti njega na istom mestu i kako je to uopste moguce - nemam pojma, ali poenta je da necu preventivno da se pokenjam po Gaimanu jer postoji mogucnost da to nece ispasti dostojno originala <_<

Edited by Calavera
Link to comment
  • 2 weeks later...

Počeo da čitam prvi tom Flaš Gordona, Dečje novine izdanje. ^_^Al' na veliko iznenađenje - prevod je KRŠ. :blink:Grešaka na sve strane. Prevod iz ,,Aleks Rejmond - poslednji put kada smo bili mladi" (koji verovatno potiče iz Mike Miša) je MNOGO bolji.Poređenje (1 - original, 2 - Aleks Rejmond, 3 - Dečje novine):xt1057a5t2jrh5ot436.gifgordonprevod.gif9fp1qeub620cai874sk.gif2c7hqlbfxytvruggvzd.gif47trklnnsi34temse0.gif2v0ptymucpx8a43cc7zv.gif7zyekz467uqzo0zuldl.gif9go6nyi3at7omm5r9.gifBaš šteta jer su štampa i povez vrhunski. :(

Link to comment
Kenija001naslovnica.jpgLea sam "otkrio" zahvaljujuci Fibri i njenim izdanjem Aldebarana. Malo je reci da sam se bio odusevio tim serijalom (o cijem nastavku cu malo kasnije), pa kad je Darkvud najavio Keniju od istog autora, nije bilo sumnje da cu dograbiti jedan komad za sebe. Ovde je Leo samo crtac, a senario potpisuje Rodolf. Moram da priznam da sam, po zavrsenom iscitavanju, bio jako razocaran Kenijom. Ideja kao ideja uopste nije losa, prica smestena neposredno po zavrsetku II svetskog rata, pred sam "bum" NLO vidjenija, povezuje iste te male zelene sa iznenada ozivljenim, a odavno bi trebalo biti mrtvim, zivuljama iz Pleistocena. Nespretno igranje sa spijunima, ocajno privodjenje price kraju, pa cak i previse statican crtez Lea, sve su to minusi koji nikako nisu moglki da budu ignorisani. Steta, jedna lepa ideja je upropascena za vjek i vejkova.29078_1341681854.jpgMalkice sam se oporavio u drugom serijalu Svetova Aldebarana - Betelgezu. Ovde je Leo opet sam svoj majstor, i opet lepo crta gole cure i cudne 'tice. U principu, samoj prici se nema sta zameriti, osim da se mozda osnovna premisa ponavlja, opet je, poput Aldebarana, kolonizatorski brod zapao u teskoce i nema vesti od njega na Zemlji, opet je doslo do nekog kvara. Ako se brodovi tako lako kvare, ostaje pitanje, jesu li konstruktori istih imebecili i da li su i sami kolonizatori potomci onih suludih japanskih samoubica... Ostalo je sasvim ok.29633_1372337667.jpgAh, Batalja, majstor gotske atmosfere i tame. 200 strana majstorovih stripova na dela velikih majstora horora. Svakako delo koje vredi imati u biblioteci!29555_1369919944.jpgAjaoj! Trebao sam da malo da procackam na netu pre nego sto uzeh ovo djubre! Dakle, ni danas mi nije jasno sta je pisac hteo da kaze, posto se radi o papazjaniji na 100 strana. Mislio sam da je ovo multimilijarderska zajebancija, sto donekle ima smisla u vecem delu prvog albuma, ali kraj prvog i ceo drugi je uzas. A onda se setih da izguglam autore, pa shvatih da imam posla sa neuracunljivim narkomanom, razamazenom i razvedenim pizdom, savetnikom francuske komunisticke partije, pa onda sirak, bus, bin laden i milijarderi u istom sosu polako dobijaju smisla. Umobolnog, uvrnotog, levicarskog, smisla... Ako nekom treba ovo ultralevicarsko djubre, neka se javi. Placa samo postarinu:pMardiGra001naslovnica.jpgAh, Liberz!:-))) Sta se desava posle smrti? Kud idemo? Kod crva na gozbu (njihovu), ili u Raj. Liberz, na svoj cinican i duhovit nacin, daje svoje vidjenje. Ovo je tek prvi od cetiri albuma, sasvim dovoljan da zagolica znatizelju citaocima... Preporuka!
Link to comment
  • 2 weeks later...
61U%2Bx05nCkL._SY344_BO1,204,203,200_.jpgNesto se nosim mislju u poslednje vreme da polako rasprodam ove sporedne serijale koji se ticu Betmenovog Univerzuma, tipa Red Huda, Betvinga i njima slicnih... Njih sam uzimao pre svega zbog kolike-tolike povezanosti sa glavnim Betmen tokom, ali kad sam shvatio da se te price ionako skupljaju zajedno (v. Noc Sova, npr), onda su one postale bespotrebne. Najtving, Betgrl i mozda Betvuman ce preziveti, i pridruziti se glavnim Betmenovim serijalima, a njima ce drustvo mozda praviti i Talon. Rec je, dakle, o jednom od Sovinih otpadnika, koji ima nerasciscene racune s istim, a koji u ovoj prvoj knjizi ostaje namagarcen, i mrtav skorz na skroz. Knjiga je bila dovoljno dobra da Talonu pruzim jos jednu sansu, pa ako i druga knjiga bude na nivou ove, onda on moze da racuna na mesto u mojoj Betmen biblioteci.BetmenKult_naslovna.jpgAh, premalo je Betmena objavljeno na srpskom jeziku, pa prema tome svaka je knjiga vazna i svakoj cu da dam ocenu malo vise no sto zaista zasluzuje, samo da se nastavi sa objavljivanjem ovog junaka u Srbiji ;) Sto se same tehnicke pripreme tice, tu nema sta da se zameri, Darkvud je sjajno to odradio, Cuk je fino preveo strip, koji je opet odsatmpan sjajno... A strip ko strip... paaa... dobro, proslo je 25 jebenih godina od njegovog objavljivanja u Americi (kol'ko smo zaostali, majko Bozija :frust: ), onda je to mozda i bilo citljivo, sada malo skripi. Rajtsonov crtez ja volim, onako u principu, ali ovde u Betmenu je malkice podbacio. A boja je, paaa, boja osamdesetih. Uzasna, dakle. No, to ne znaci da ne treba Kultu dati sansu, treba. Makar da vidimo neka bolja dela ubuduce, a ne da se pitamo kako je moguce da djakonovi pacovi iz kanalizacije skidaju puskama svoje zrtve, a panduri tu nista ne mogu... No, ovo je ipak Njujo, pardon, Gotam, daleko pre 9/11, pa se donekle mozda i da oprostiti Starlinu na naivnosti...quks.jpgTardinaslovnica.jpgSamo dva scenarista postoje sa kojima sam na istim talasnim duzinama, bez obzira na njihova politicka i ina opredeljenja. Prvi je Alfredo Kasteli, tata Martija Misterije, junaka uz kojeg sam odrastao i uz kojeg sam i dan danas vezan toliko da se ponekad zapitam da li zivim svoj zivot ili zivot MMa... Drugi je Zak Tardi. Manje vise istog godista kao Kasteli (ili mog pok. oca), Tardi me je, sto se ono kaze, pogodio u zivac gorenaslikanim delima. Jeste da sam njega "otkrio" sa Ici Meme-om (sada i ovde), ali tek kada sam se prvo dohvatio Jebenog rata (tako zapravo je trebalo da se prevede Putain de guerre, ali zbog nekakvih zakonskoh zackoljica moralo je da ide sa Prokleti), shvatio sam da ovaj covek pripoveda moj jad, muku, bes i gnev koji osecam prema tom najbesmislenijem ratu u istoriji covecanstva. I u Finiksovom izdanju Bio je to rat u rovovima, kao i u Darkvudovom Prokletom ratu, prica je ista. O malom coveku, koji je mobilisan i poslat na front da umre u najgorim mukama za slavu Otadzbine, ma koja to bila. S obzirom da je Tardi francuz, on to gleda iz francuskog ugla, uglavnom, ali ne zaboravljajuci da podseti da jedanako tako lose i englezima i austrijancima i nemcima i srbima... Razlika izmedju ova dva fantasticna albuma je sledeca: Prokleti rat je, uslovno receno, dopuna Rovovima, s obzirom da su isti izasili petnaestak godina ranije. Uz to, Rovovi su crno beli i sastavljeni od niza nehronoloski povezanih prica nesrecnika koji su imali cast da brane svoju Otazdbinu, a u Prokletom ratu koji je u boji, i uz to dokumentovan tekstualnim prilozima vise nego samim strip tablama, pratimo hronoloski jednog pariskog metalostrugara, i donekle njegovog svapskog kompanjona koji mu je slucajno zaspao na ramenu jednog leta 1914 u nekom francuskom lugu. Oba stripa obiluju scenama uzasnih patnji, ali i najcrnjeg humora. Ja uvek zaplacem kada zasvira Tamo daleko, jer znam koliko smo izgubili ne samo u tom ratu, vec i kasnije, a i na sam pomen Velikog rata se zagrcnem. Ipak, Tardi je uspeo da me cak i nasmeje prikazujuci sav taj besmisao Velikog rata. A ako me neko zasmeje uprkos svoj toj tragediji, znaci da je rec o pravom majstoru. A Zak Tardi to svakako jeste.Svako ko iole postuje samog sebe, svako ko je imao svog dedu, pradedu Solunca, poput mog djede Vojislava, jednostavno mora se oduziti tim junacima malenim gestom. Ova dva albuma zasluzuju da budu deo biblioteke svakog Srbina koji drzi do sebe.Svim junacima sa Cera, Mackovog kamena, Kolubare i Kajmakcalana neka je vecna slava i hvala! Dao Bog da smo vas i zrnce dostojni...
Link to comment

Ne mogu, nazalost. Ne citam americke alternativne stripove, uz retke izuzetke (Habibi i jos ponesto...), jednostavno mi taj stil ne lezi. Ali, ono sto sam cuo o More zove je da je predobar album. Pa, ako ti se crtez svidja, po nepodeljenom misljenju onih koji su citali ovaj strip, isti je balada. No, bolje da o samom stripu pricaju oni koji su ga citali.Poz

Link to comment
  • 2 weeks later...

mnjah. lista na kojoj je fatale na 18. mestu nije fina.ok, ima saga, ima l&k, ima hickman (iako bih radije stavila m. project, bez obzira sto sam saker za vestern).ali nema velvet, nema morning glories i nema meni najzanimljivijeg (posle brua, naravno), sex criminals.sexcriminals01-13.jpg

Link to comment

Aj sad, redosled nije ni toliko bitan, bitno da na listi ima dosta kvaliteta i da nije 90% superherojstina. Velvet ima 2 broja, jeste da Bru deluje u top formi, ali rano je jos...I meni su Kriminalci super, prva 2 broja djene-djene, ali treci je suvo zlato. Nekako mislim da Fraction nije ni ponudio da otkupi prava za onu stvar od Queena, onako je ispalo jedno trilion puta smesnije :D Ni to mozda nije stalo na listu jer nije bilo dovoljno brojeva, ne podrzavam ali razumem.

Link to comment

pusti me da budem buntovnik :Dnije los presek, istina. opredelila bih se mozda za neke druge stvari kod par autora, ali recimo, u pravu je sto je spencera stavio sa spajdijem a ne sa mg, koliko god meni bili drazi. cinjenica jeste (i fala bogu da neko od gikova to primecuje) da revolucija u superherojstini dostize vrhunac -- fali aaronov thanos, pravi greh sto je samo pet komada, kao i hickmanovi avengersi i new avengersi, pa i spencerovi secret avengersi.probaj thanosa, znam da nisi fan nadmocnih, ali mislim da ce ti se ovo svideti. meni je crtez malo bio problematican, previse asterblistokovski, dok se nisam navikla. a prelomilo je kad sam u nedavno u drugoj omiljenoj striparnici burlala po kutijama i cujem klinca, 17-18 godina, raspituje se kod prodavca ima li thanosa, ovaj sad krene da prica kako je aaron oziveo zanemareni lik fenomenalno, da su fanovi odlepili i prica, prica, i na kraju pita klinca jel cita stripove, mali kaze, tek sam poceo. pa otkud bas da te thanos lozi od svega, i mali onako stidljivo, ovaj, pa ja se zovem thanos :Dprv16303_pg2.jpg

Link to comment

Probacu kad je samo 5 brojeva, ali osim sto ne volim superheroje, ni Aaron me nesto ne uzbudjuje™.Sad sam na brzinu procitao simpatican one-shot mlade nade cudnog imena Ulises Farinas, Gamma:DV5IpZE.jpgIzgleda da se nije dovoljno dobro prodao pa nema nista od nastavka, steta. Mislim da Ulises pocinje nesto sa Sudijom Dredom sad u januaru, valjalo bi ispratiti jer crta za sve pare.

Edited by Calavera
Link to comment
5352.jpgNekada su giganti natana nevera bili najbolji u klasi. Onda je doslo do rata sa orbitalnim stanicama, Grad i agencija alfa kakvi su nam znani su nestali, lice zemlje poprimilo je drugaciji izgled, koji mi iz giganata (jedini koji idu ukorak sa italijanima, ostala izdanja su 10 godina iza) ne mozemo ni da nazremo, osim da zemlja ovih poslednjih giganata i zemlja koju znamo iz tekucih regularnih epizoda nemaju imalo veze. To je vec otezavalo citanje 11og giganta, ali njemu se uvek mozemo vratiti, kroz nekih 6-7 godina, kada ih sustignemo sa ostalim izdanjima, pa se sud konacan moze tek onda dati. Pretposlednji je bio dobar i nije cak ni zahtevao poznavanje novog natanovog sveta. Ni poslednji gigant ne zahteva poznavanje sveta, ali je sam gigant ocajan. Ideja kao ideja, nije tako losa, igrati se sa necijim umom, zbuniti protivnika tako da on ne zna da li zapravo sanja ili je u stvarnosti je odlicna, pre je bila nataknuta, a ovde je na 224 strane mogla biti do savrsenstva i razradjena. Mogla, ali nije. Na granicama uma je ispala jedna umobolna prica, bez kraja i konca, sa jako slabim poveznicama tokom natanovih "snovidjenija". Jedino smo, mozda, dobili, za u buducnost, novu natanovu ribu, iz snova Ahuru Mazdu, a u stvarnosti dr Auroru Mazdu, koja ce mu se, mozda, kad se vrati ko Sima Kosmos iz dubokog svemira, i podati… 224 strane da bi to na kraju dobili? Sibe, bre!51Sq-rJ%2BSYL._SY344_BO1,204,203,200_.jpg400 strana uzivanja! Bloodlines je do sada mozda i ponajbolja Konstantinova knjiga. Ima tu svega, puno je i prica, cak 15, ako se ne varam, pa ima za svakog po nesto. I dok me prethodna knjiga nije izneverila u drugom delu (opasne navike), prvi deo je bio dosadno sranje. Bloodlines, su s druge strane, daleko izbalanisranije, pa te ne uhvati dosada dok citas, vec trazis jos i jos. Srecom, za mesec dana izlazi sledeca knjiga. Srecan mi rodjendan! :P51angnmYpGL._SY344_BO1,204,203,200_.jpg51N%2By%2BvsavL._SY344_BO1,204,203,200_.jpgIsao sam na nevidjeno, i ubo zlato! Nikad pre nisam bio cuo za Alitu, niti za njenog autora Kisira, a ja bas nesto i ne volim previse da eksperimentisem sa mangama. Ima ih na tone, i 99% je djubre, ali onih 1%, sto uopste nije mala cifra, uzimajuci u obzir japansku prodkciju, mene interesuju. Naravno, fizicki je nemoguce da bas sve mange koje me interesuju i nabavim, nemam gde da ih metnem, pa sam jednog dana merkajuci izmedju dva samuraji serijala (oba su duga, pa sam se preznojavao s kojim da krenem, znajuci da cu se onom drugom vratiti drugom prilikom), izabrao nesto trece. Alitu. Prvo me je privukao sam format, omnibus od 670 :wub: strana. Drugo, volim kad je crtez lep i cist, nit je mrljav, nit je buljav, kako to samo ume da bude kod japanaca. I trece, rec je o sfu, kiborzima, svemirskim kolonijama, orbitlnim stanicama itd… uglavnom, natan nevern, a to nikako ne moze da bude lose. Zaista, nije. Prva knjiga me je oborila s nogu. Tamo ima svega i svacega. Kiborzi u potrazi za ljudskoscu, ljudi (ako se tako mogu zvati) se podvrgavaju odstranjivanju mozga u devetnaestoj i zamenjuju isti biocipom, smrt skoro da i nepostoji, s obzirom da je razradjen metuzalem projekat, pa se samo moze umreti nasilno. Bivse kolonije izvojevale su nezavisnost od zemlje, tako da sad postoji neka vrsta federacije u suncevom sistemu izmedju venere, zemlje i jupitera. na marsu se vodi gradjanski rat izmedju 4 frakcije, od kojih su tri kontrolisane spolja, a cetvrta, Vojska Novog Treceg Rajha, zeli da ujedini Mars, vaskrsne treci rajh i osvoji vaskoliku galaksiju :fashisto: :lolol: Sam strip zahteva finu dozu poznavanja fizike, biologije, racunarstva, mitologije, istorije… mada postoje fusnote, bas kao i dodatna objasnjenja na kraju knjiga, za nedovoljno pripremljenog citaoca ona nece biti dovoljna. druga knjiga je sporija, alita se nalazi u orbitalnom gradu keteresu, gde se sa svojom ekipom nalazi na nekoj vrsti turnira, nesto nalik na hungers game… i posle 1400 strana ja i dalje nemam pojma ko je ta lu, za cijim mozgom ona traga, ne bi li je vrnula u zivot. Eh da, ova Battle Angel Alita: Last orded je nastavak od Battle Angel Alita, ali se moze citati odvojeno. No, ta lu me hebe nevidjeno. I naravno, druga knjiga se zavrsava sa zajebanim klifhengerom, pa moram da cekam jos dva meseca do izlaska sledeceg omnibusa. Ali, preporuka!!!
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...