Jump to content
IGNORED

Stripovi


precog

Recommended Posts

Meh. Ipak držim da reči "prequel" i "Sandman" ne bi trebalo pominjati u istoj rečenici. Trebalo je da kickstartujem fond za finansijsku pomoć Nilu Gejmenu još kad je objavio na twitteru šta planira, možda bi ljudi donirali da ga spreče da dira svoj magnum opus.Ako nije previše rano da zapljunem tih prvih 5 strana (a nije), malo mi je glupo da Dream sad već izigrava nekog dobrog duha Kaspera, i hoće da spreči da tamo neka biljka pati i gori i šta ti ja znam šta. Zar se nije veliki deo originalnog zapleta bavio činjenicom da je Dream u startu izuzetno detached od smrtnika, pa tek onda posle prinudnog odmora počinje da se menja i saoseća sa njima sve više i više, do tragičnog ishoda na kraju serijala?37285.jpg

Link to comment

I immediately regret this decision :DMeni se ne cini da Morpheus ovde pokusava da ispadne dobrocinitelj, jednostavno je osetio da se u Dreamingu desava nesto sto ne bi smelo i hoce to da sredi. Radio je to i odmah posle bekstva iz zatocenistva, kad je ispravljao stetu koja je naneta njegovom domenu dok je bio odsutan.

Edited by Calavera
Link to comment
I immediately regret this decision :D
I treba, ne znam šta si očekivao -_-
Meni se ne cini da Morpheus ovde pokusava da ispadne dobrocinitelj, jednostavno je osetio da se u Dreamingu desava nesto sto ne bi smelo i hoce to da sredi. Radio je to i odmah posle bekstva iz zatocenistva, kad je ispravljao stetu koja je naneta njegovom domenu dok je bio odsutan.
Hm, pa prilično sam siguran da ovo nije Dreaming nego samo neka tamo planeta. Dakle, ta intervencija je isto kao kad bi došao u Beograd da vidi zašto neko dete plače. OK, postoji mogućnost da će šta-god-se-dešava imati potencijalne posledice po Dreaming, ali ne deluje tako. Deluje kao da je Gaiman prilično duboko zahvatio po buretu da bi skrpio nekakav setting za ovaj prequel. A u isto vreme postavlja stvari kao da su se milijarde fanova Sandmana tih 25 godina neprestano pitale "Uh, šta li je Morpheus radio pre nego što se pojavio na prvoj strani Preludes & Nocturnes". Budalaština.Kao i obično, nadam se da grešim, ali za to su šanse stvarno minimalne :P
Link to comment
makar je konacno shvaceno da je strip likovni medij. sendmen je meni uvek bio na granici necitkosti usled cesto mizernog i zbrzanog crteza.
Crtez jeste bio prilicno slabunjav u prvih nekoliko trejdova, ali posle napreduje dok nije skoro pa dostojan teksta :D Zar nisi stigao do The Kindly Ones?
Hm, pa prilično sam siguran da ovo nije Dreaming nego samo neka tamo planeta. Dakle, ta intervencija je isto kao kad bi došao u Beograd da vidi zašto neko dete plače. OK, postoji mogućnost da će šta-god-se-dešava imati potencijalne posledice po Dreaming, ali ne deluje tako.
Mozda gresim, ali ja sam Dreaming shvatio kao neko nedefinisano mesto gde ljudi odlaze dok sanjaju, a prilicno je ocigledno da ova mesozderka sanja dok prica sa Dreamom, s obzirom da ga vidi kao nesto sto moze da prepozna. Meni se cini da Dream ovde kapira da se nesto lose desilo u Dreamingu sto ce imati uticaja na stvarni svet i ne zeli da bude odgovoran za moguci clusterfuck koji ce nastati. Pazi sta kaze, I refuse to permit this.
Deluje kao da je Gaiman prilično duboko zahvatio po buretu da bi skrpio nekakav setting za ovaj prequel. A u isto vreme postavlja stvari kao da su se milijarde fanova Sandmana tih 25 godina neprestano pitale "Uh, šta li je Morpheus radio pre nego što se pojavio na prvoj strani Preludes & Nocturnes". Budalaština.
Ne verujem da se iko to pitao, ali jedini nacin da dobijemo jos Sandmana je bilo da odemo u proslost. Morpheus je ipak bio centralna licnost stripa, ne moze se prosto nastaviti dalje s Danielom. I nije da ce ovaj prequel umanjiti vrednost originalnog stripa, a ako postoje sanse da ce biti jednako dobar kao i nekad, ja sam ih rad prihvatiti. Desavalo se to, evo nova sezona Arrested Developmenta je prakticno istog kvaliteta kao i treca! Believe! Edited by Calavera
Link to comment

Pazi, Morpheus je bio centralna ličnost ali samo u jednom jasno definisanom segmentu - od kako ga je Aleister Crowley™ slučajno zarobio na nekoliko decenija, pa sve dok nije otišao kod starije sestre. Dakle, ima character arc koji ga vodi od monstruoznog natprirodnog bića koje retko skida kacigu i opsesivno misli o svojoj Dužnosti, do nekog mortal-lookalike koji zna šta znači empatija, i koji zato više nije fit for office. To nije slučajno izabrano, taj deo njegovog postojanja je valjda jedini sa kojim čitaoc može koliko-toliko da se poistoveti i oseti neku vezu. U pravu si kad kažeš da Daniel nije prigodan, ali upravo zato ni Prequel Dream nije prigodan. Odnosno biće učinjen prigodnim, Gaiman će ga verovatno antropomorfizirati po kratkom postupku iako tako sam sebi skače u usta i narušava hronološki kontinuitet koji je gradio.

Link to comment

Videcemo sta ce biti, meni Gaiman ne deluje kao neko ko ce tek tako zaboraviti sve ono sto je gradio u originalnom stripu. Ja ocekujem da se necemo previse baviti Dreamovim emocionalnim stanjem i propalim vezama i tako tome, vec da ce se Gaiman fokusirati na Dreama na poslu™, tj. njegovo vrsenje duznosti gospodara svog domena.

Link to comment

Mhrnj. Pročitao novog Sandmana, i ne mogu da kažem da nije zanimljivo, ali... strepnja je sad još veća od nade; ako je suditi po cliffhangeru ovo se namešta za kolosalni fuckup.

Odjednom imamo nekoliko različitih Sanova™ iz paralelnih dimenzija ili nešto :isuse: A jednog od njih je Smrt već uzela off-screen, apparently :blink: Ništa bolje nego kad autor krene da revidira sopstvenu mitologiju u prequelu, channeling George Lucas! Uz najbolju volju, ne mogu da zamislim kako će Gaiman od toga da napravi pitu.

Upsides: Corinthian deo je odličan iako suvišan, Merv Pumpkinhead ima zabavan cameo na pola strane, i... to je to :(

Link to comment

Meni je do jaja kad se ti okrenes neizvesnoj buducnosti kao mogucem problemu jer nemas sta da prigovoris onome sto se desilo u onome sto si procitao/odgledao :D Veruj malo u Neila, ko je zasluzio ako on nije!Meni se svideo ovaj pocetak, Gaiman je u formi a crtez ga sjajno dopunjuje. Jedino sto je bilo malo previse double splash stranica (ukljucujuci i onu pred sam kraj koja je bila valjda quadruple splash, za trenutak sam pomislio da citam slikovnicu), na drugo nemam zamerki. I u krajnjoj liniji mi je drago sto cemo dobiti jos Sandmana, i to van originalnog serijala. Ako ne valja nikom nista, a ako valja eto finog bonusa kad se procita glavna stvar, pridruzice se onim mini-serijama o Smrti i onoj cudnoj manga adaptaciji Sandmana ^_^

Edited by Calavera
Link to comment

Čekaj, tebi je stvarno OK ovo u spoileru? :blink: Mene to podseća na B-plot nekih drugih stripova, gde Superheroj X upozna samog sebe iz paralelnog univerzuma, pa se onda udruži sa Zlikovcem Y iz istog da bi zaustavio njegovog duplikata koji pokušava bla bla truć. Moja pritužba je dakle vrlo jasno usmerena na trenutak sadašnji, samo kažem da su minimalne šanse da se iz toga izvuče neki smislen zaplet koji neće biti šamar fanovima originalnog stripa. Meni su mini-serije o Smrti i Sudbini bile odlične, BTW, a najbolji spin-off u istoriji spin-offova sam već dovoljno nahvalio ovde prethodnih godina... Dakle, nisam neki Sandman purista koji ne dozvoljava da mu se dira original. Samo bih voleo 1) da nije izabrao jebeni prequel i 2) da se ne upušta u Multiple Morpheuseuses papazjaniju.

Link to comment

Pa ne znam je li mi okej, uglavnom zato sto nemam pojma sta se kog djavola desilo tu. Imamo 1 (povecu) stranu na osnovu koje si ti ispreo™ celu teoriju kako nema sanse da ce to biti odradjeno kako valja, kako je mogao Gaiman to da nam uradi, mislim saberi se covece :D Recimo, meni se cini da ovo nisu kopije Morpheusa, nego ostali aspekti Dreama. To ne pobija mitologiju iz Sandmana, kad je Morpheus umro dobili smo Daniela + znamo da je i Despair zivela kroz najmanje dva aspekta sebe.Nego, jesam li ja jedini kome je Dream na poslednjoj stranici pljunuti Benedict Cumbernamjamgm ili kako se vec zove onaj britanski Sherlock?

Link to comment

nerd alertNije šija nego vrat. Po postojećoj mitologiji, Morpheus je samo helensko ime za Dreama, nikakav poseban aspekt. Apsolutno ništa što smo u originalnoj seriji videli ne ukazuje na to da su odvojeni entiteti u pitanju - npr. mačke koje sanjaju ga vide kao džinovskog crnog mačka, biljka koja sanja u ovom broju ga vidi kao nekakvu emo biljku, itd.I Daniel je samo Dream 2.0, nije zaseban ni u kom smislu, nisu njih dvojica postojali u isto vreme pa se još sreli na tamo nekoj planeti da popričaju. Pretpostavljam da isto važi i za Despair - kad je umrla, odmah je bila stvorena nova da bi postojao neprekinut Endless kontinuitet.Dakle, ona zbrka na cliffhanger stranici nije podržana apsolutno ničim iz originalne serije, i sam protagonista je iznenađen koliko i čitaoci. Šta autor planira od toga da napravi stvarno nemam pojma, ali jednostavno ne mogu da zamislim da neće ružno štrčati u odnosu na odavno završenu celinu./nerd alert

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...