Jump to content
IGNORED

Stripovi


precog

Recommended Posts

hm..možda Alan Murov ''Iz Pakla''( na darkwoodovom sajtu ima fri privju na 160 strana)mada sam ja totalno odlepio za 100 Bullets,a bio sam skeptičan glede njega.

Link to comment
inace, bice skoro smak sveta, na rasporedu za citanje mi dosao francuski strip. ne znam da objasnim kako su me nagovorili, a jos manje koliko cu izdrzati."autoput sunca", citao neko?
Citao sam ja, vredi. Manga na evropski nacin.
Link to comment

ja citao domace izdanje autoput sunca i svidelo mi se.po crtezu lici na mangu ali je zapravo neka on the road prica, sa fasistima i jos nekim detaljima.

Link to comment

I ja se navukao na Lokot & Kljuc, steta sto je samo 1 broj ostao...A jos samo nekoliko nedelja nas deli od Pretty Deadlyja, to ce biti zakon!3235304-prettydeadly1-p1-web200.jpg3235305-prettydeadly1-p2-web_200.jpg

Edited by Calavera
Link to comment

Stigla je jesen, 40 kila novih stripova, uspesna odbrana od optuzbe carine da sam diler stripova na crnoj njujorskoj berzi...Elem...514qZAm6qAL._SY344_BO1,204,203,200_.jpgVolite li Alana Forda? Da? Onda svakako NE kupujte ovo djubre! Ako ste trazili dokaz da papir trpi sve, knjiga Lazara Dzamica je apsolutni dokaz za to. Iako sam bio upozoren da je knjiga bezvredna, nisam se dvoumio da je kupim. Na kraju krajeva, zar moze ista da bude gore od zbirke eseja Ivice Ivanisevica Sto mu jelenskih rogova? Oh, da... Ako je Ivanisevic u svojoj "studiji" likova bio ostao zakucan u sedamdesetima (neskriveni sovinizam necu ni da pominjem), Dzamic nije zakucan nigde, jer se, mucenik, uopste ne razume u materiju o kojoj tako strasno zeli da pise. Jedno je imati ljubav prema stripu, u ovom slucaju Alan Fordu, a drugo razumeti strip uopste. Bilo je gadno citati tih skoro 150 strana baljezgarija, ali cu morati da se na neke osvrnem, cisto da ne ispade da pljujem autora sporta radi. Ocigledno je Dzamic napisao knjigu da bi zadovoljio svoju tastinu (covek cak planira da prevede AF na engleski! za VB podrucje gde zivi i radi!!!), ali time je i pokazao sve svoje neznanje. Krenuo je da pise knjigu, kako sam priznaje, a da ne zna sta pise, odnsosno nije mu bila jasna geneza likova grupe TNT. Na jedan imejl od Bunkera, prilicno nemust i nepravilan, kako samo Italijani mogu da pisu na engleskom, on zasniva celu knjigu, i naravno, masi poentu. A Bunker je samo rekao da je inspiraciju za grupu izvukao iz renesansne komedije del arte. Nista vise. Znaci, zabava za siroke narodne mase, sa likovima koji imaju izrazajne licne crte. Eh, da. Jos je i napomenuo kako je Broj Jedan potpuno izmisljen lik, sto svaki poznavalac AFa zna, jer se on pojavio tek u #11, znaci nije bio deo originalne grupe. Ali ne, Dzamic se ko muva na govno primio, i rekao Eureka!, likovi iz AF su preslikani likovi iz komedije del arte, bukvalno preslikani iz XVI u XX vek, pa im daje i imena, Broj 1 je Pulcinela, npr... Sta da kazemo kada i autor sam veli da uobicajena trupa komedije je imala 10 clanova, pa onda nabraja clanove grupe TNT (ukupno 7) i kaze, eto skoro pa je cela trupa! A onda, iz ocaja valjda, se seti i zivotinja, Klodovika, Skvikija i Nosonje i uskliknu pobedonosno DESET! Aha, gde ti je Ksereks, vole? A Pocito i Pocita? A Podruznica? A... Ma ajde... Preskocimo potpuno bespotrebna poglavlja u kojima on baljezga o Smederevcima koji 'vataju majmuncice i reklamama za sa'rane i kovcezima koji dihtuju samo tako..., a o Koraksovom rusenju Milosevica uz pomoc karikature, tek da ne pricamo. Ne znam kakve droge autor koristi, ali mora da su neke jako teske. No, vrhunac urnebesa je usledio kada je Dzamic Magnusa i njegov rad na prvih 75 epizoda AFa upredio sa radovima ni manje ni vise 1 Dalija i 1 Magrita!!! U redu, Magnus jeste radio sjajne epizode ispocetka, i njegov stil za detalje, gotovo manijakalan je postao legendaran. Medjutim, poslednjih dvadesetak epizoda su bilo cisto otaljavanje, bas kao i ona jubilarna 200ta, na koju se autor tako veselo poziva. Cak i kada je radio sa manijakalnom detaljnoscu (a svo njegovo majstorstvo se moze videti u njegovom poslednjem delu, Teksoneu - Dolini terora, koja koliko god da je fenomenalno nacrtana je unakazena Nicijevim neuracunljivim scenarijem), on se ni u ludilu ne moze porediti sa velikanima nadrealne umetnosti... Osim u knjizi Lazara Dzamica. Ima tu jos kojekakvih zamerki, ali valjda je i ovo dovljno da preskocite kupovinu ove imbecilnosti.komunista%20naslovna%20za%20sajt.jpgOvo ni Filipenko ne bi progutao! Ne, zaista! Strip sam uzeo iz dva razloga. Prvi je da se istorija, da bi se pravilno razumela, mora sagledati iz svakog ugla, pa i iz Filipenkovog komunistickog, a to je meni poprilicno nedostajalo, jer je od biblioteke koju sam imao u Valjevu preostala samo Istorija SKJ izdata povodom njihove neke godisnjice, 60te valjda... Lazna Titina biografija Tito u valjevskom i podrinjskom kraju, kao i neke druge zavrsile su poput220px-1933-may-10-berlin-book-burning.JPG.No, svaka laz sadrzi i zrnce istine, ali sam to ja malkice kasnije shvatio. Drugi razlog je pominjanje Petra Dobrovica, predsednika baranjsko-bajske republike, pa sam ja u svojoj naivnosti verovao da je strip o tom vremenu iz ugla komunista... Ispravio bih nepravdu nanetu Filipenkovima, pride bih zadovoljio sopstvenu zedj vidjenjem ranih dana nase zajednicke drzave, kad ne lezi vraze. U stripu ima svega, sem onog sto je navedeno. Dakle, ovo nije strip o Dobrovicu i baranji i KSHS, ne ovo je strip o troje, pa dvoje, pa jednom komunisti, i njihovim jadima. A ni to ne bi bilo strasno da scenario ima nekog smisla, medjutim nema, ko da ga je pisalo maloumno deriste koje ne moze da se drzi toka misli, pa skace sa teme na temu, da bi strip zavrsilo na pola! I dalje ne znam sta je pisac hteo da kaze, jer niti je prikazao stanje u drzavi 1921, niti je prikazao progon komunsita u KSHS, niti je prikazao delovanje KPJ u ilegali, niti je jasna njegova smrt (koja bi trebala da se desila za vreme novosadske racije 42, ali pominje lezanje na samrti u snegu somborskih njiva 27, gde se strip i zavrsava, pa se postavlja pitanje sta se desilo za tih 15 godina, mada se postavlja pitanje sta je radio i za ovih 6, jer 6 godina na 48 strana je jako dug period da se pokrije). Ic nije jasno, a nije jasno da li je jasno i samom autoru. Crtez ocaj.28674_1321405390.jpgE, ali zato je Radosav otkrovenje. Moram da priznam da sam ovaj strip uzeo samo iz razloga sto izlazi u biblioteci Moderan srpski strip, a posto je pratim, onda uzimam bez pogovora, ne birajuci (ko sto ne biram marti misterije, uzimam sve, bez pitanja, je li). Naslovna strana i letimican pogled unutra bio je obeshrabrujuc, ali cim sam poceo da citam strip rekoh, ej, jbt, pa ovo je dobro. Mladi Boris Stanic bi mogao stosta da poduci onog Djurica iz Komunste (ili Nicija ili bilo kog Zagorovog scenaristu) o umecu pripovedanja! Prica je o njegovom dedi Radosavu, ali to moze biti prica i o mom Momcilu, ili bilo cijem dedi koji je kao dete preziveo drugi svetski rat i onda se uhvatio u kostac sa prezivljavanjem u posleratnoj Srbiji. Prica se zavrsava sa Radosavljevim odlaskom u vojsku, i to je lepo ispricana prica o srpskom seljaku, kako onom valjanome koji ce te ugostiti i podeliti i poslednje parce slanine, tako i onome koji ce ti i glave doci zbog dva cvancika. Likovni izrazaj je neobican, to je neki miks izmedju andergraund i naive, gde ova potonja vise vuce. U svakom slucaju, preporuka!29240_1351859563.jpgMoram da priznam da me je autor uspeo da donekle prijatno iznenadi sa krajem svog grafickog romana. Sama prica kako je tekla nije obecavala nista posebno, jos jedan Poslednji covek na Zemlji, dokle vise, da bi pred sam kraj poceo da naslucujem da to bas i nije tako, vec malo drugacije. Prelazna ocena zbog relativnog efektnog zavrsetka, inace bi bilo zali boze para.29392_1359742665.jpgRetko koji strip u Srbiji dozivi reprint, a kamoli trece izdanje! Ljubazni lesevi, prvi srpski graficki roman to svakako i zasluzuju. Neobicnog grafickog izrazaja, uz sjajan scenario, strip nas vodi kroz svet doktora Ksabarasa i Morfejeve sestre Smrti. Potpuno bespotreban dodatak na kraju (ipak je ovo trece prosireno izdanje) kvari sveopsti utisak, bilo bi bolje da tog nastavka nije bilo, jer samo dodatno unosi konfuziju. Odnosno, ako ne unosi konfuziju, a ono nista dodatno ne resava, vec samo kalemi visak bespotrebnog teksta. Lesevi koje smo voleli je bespotreban balast Ljubaznim lesevima. Ipak, i pored svega, topla preporuka za ovo jedinstveno strip izdanje.

Link to comment
komunista%20naslovna%20za%20sajt.jpgOvo ni Filipenko ne bi progutao! Ne, zaista! Strip sam uzeo iz dva razloga. Prvi je da se istorija, da bi se pravilno razumela, mora sagledati iz svakog ugla, pa i iz Filipenkovog komunistickog, a to je meni poprilicno nedostajalo, jer je od biblioteke koju sam imao u Valjevu preostala samo Istorija SKJ izdata povodom njihove neke godisnjice, 60te valjda... Lazna Titina biografija Tito u valjevskom i podrinjskom kraju, kao i neke druge zavrsile su poput220px-1933-may-10-berlin-book-burning.JPG.No, svaka laz sadrzi i zrnce istine, ali sam to ja malkice kasnije shvatio. Drugi razlog je pominjanje Petra Dobrovica, predsednika baranjsko-bajske republike, pa sam ja u svojoj naivnosti verovao da je strip o tom vremenu iz ugla komunista... Ispravio bih nepravdu nanetu Filipenkovima, pride bih zadovoljio sopstvenu zedj vidjenjem ranih dana nase zajednicke drzave, kad ne lezi vraze. U stripu ima svega, sem onog sto je navedeno. Dakle, ovo nije strip o Dobrovicu i baranji i KSHS, ne ovo je strip o troje, pa dvoje, pa jednom komunisti, i njihovim jadima. A ni to ne bi bilo strasno da scenario ima nekog smisla, medjutim nema, ko da ga je pisalo maloumno deriste koje ne moze da se drzi toka misli, pa skace sa teme na temu, da bi strip zavrsilo na pola! I dalje ne znam sta je pisac hteo da kaze, jer niti je prikazao stanje u drzavi 1921, niti je prikazao progon komunsita u KSHS, niti je prikazao delovanje KPJ u ilegali, niti je jasna njegova smrt (koja bi trebala da se desila za vreme novosadske racije 42, ali pominje lezanje na samrti u snegu somborskih njiva 27, gde se strip i zavrsava, pa se postavlja pitanje sta se desilo za tih 15 godina, mada se postavlja pitanje sta je radio i za ovih 6, jer 6 godina na 48 strana je jako dug period da se pokrije). Ic nije jasno, a nije jasno da li je jasno i samom autoru. Crtez ocaj.
Odakle ti da sam ja komunista? :wacko:Inače, ovih dana sam iščitao komplet Skriveno Lice. Vrlo zanimljiva, na momente pretenciozna epika smeštena u kontekst kolonijalnih osvajanja. I to na relaciji Italija - Etiopija :)skli_aga_1.jpg
Link to comment

@filipzaveli me tvoji avatari. molim za opros' :s_c:ajd da nastavimoPVnaslovnica.jpgUh, kako sam se zajebao. Proctao sam pogovor dok sam bio na klonji, a Djole lepo covek prepricao sta se desilo na prethodnih 215 strana. Kreten, sam sebi ubih draz citanja stripa... U svakom slucaju, kod Luke Enoha, u svetu mafioza, ne postoji nikakav kodeks casti, klanica je od pocetka do kraja. Sasvim fina prica, naravno, za starog Bonelija, laka mu crna zemlja, provokativna, pa je nikad nije ni objavio, iako je narucio i platio... Vazno je da Zagor lupa samare Indijancima, i da zajebava don cika lopeza martineza gonzalesa itd zbog njegove imbecilnosti i prozdrljvosti...6308.jpg6299.jpgAu, kakav zajeb. Ne zbog Ajznera, zbog u92... Ima jedna srpska poslovica Spolja gladac,a iznutra jadac. E, upravo su to ova dva izdanja u92, kurcevi od ovce. Fino i lepo zapakovani u tvrde korice, a kada se iste otvore:Idete li i ove godine u cookalein, Fannie?Upravo tako, vasa Visosti.Sinod je ortodoksna hriscanska organizacija......Ovo nije srpski prevod. Nije ni hrvatski. Nije ni srpskohrvatski, koji se nekad ucio u skoli... Ovo je pljuvanje po pravopisu srpskoga jezika od korica do korica, potpuno necitljivo. Vuk bi se u grobu prevrnuo, kada bi doznao sta mu ovi sa u92 sa jezikom rade. Pride, pored ocajnog prevoda (car Nikolaj II nikako ne moze da bude Visost, mozda kod brace Hrvata, a Sinod je pravoslavan), i nemara za pravopis, upis i obrada teksta je ocajan, kao da su ga radili pirati... A i oni bi to profesionalnije uradili. Sto se samih Ajznerovih dela tice, svakako ih treba imati u biblioteci. Ugovor s Bogom je opis imigrantskog Njujorka s pocetka tridesetih godina (u u92 prevodu Bronks, parodn Bronx, je cetvrt!! ej, citav jedan grad, jedna gradska opstina slepci sa 92ke tretiraju poput lover ist sajda :piggy: ), vrlo tecno ispripovedano, uz fin i cist crtez. Njegovo poslednje delo, Zavera, vec je zahtevnija, treba bas biti potkovan istorijiskim cinjenicama, iako on neke objasnjava na kraju knjige to svakako nije dovoljno. No, za one koje zanima ova vrsta literature, pravo remek delo! Samo, uzmite original!!!korica_1.zanet.jpgUh, za ovo cudoviste od stripa (knjizurina ima skoro 700 strana!), reakcije su mi pomesane. S jedne strane, sasvim lepo i u detalje nacrtan strip, ali strip ne cini samo crtez, vec pre svega prica. A prica? Paaaa, ona je prilicno diskutabilna. Knjigu sam uzeo pre svega da bih sebe priblizio islamu, nadajuci se da je autor, koji se odrekao sopstvenog hriscanstva, ako ne musleman, a ono barem konsultovao valjane izvore za pripovedanje. I delom ima tu finih pricica, biblijskih i kuranskih, ali problem je sto su protagonisti jedna kurva i jedan evnuh, i sve se vrti oko njih. nacin na koji su oni to postali je problematican, problematican je i pickast stav autora da pricu ne smesta na bliski istok, na primer, vec u neku fiktivnu Vanadoliju, u cilju kakve savremene bajke. Ako je Tompson zaista nameravao da napise bajku, omanuo je zesce. Na 2/3 knjige se stice utisak da se prica odvija u srednjem veku, prica se o robovima i kastama, sultanima i prdavim slugama... Ako je hteo da indirektno nekog prozove, omanuo je debelo. Prilicno se izgubio u onom selu sa njegovim ludacima koji plivaju po govnima i precaju skelete od riba... Sreca je da sam pricu procitao u jednom dahu, inace bi izgubio nit, jer se autor odlucio da pripoveda skakuci sa teme na temu, s vremenskog perioda na vremenski period kad mu se cefne. To je jako tesko pratiti, a i sam kraj mi je pomalo bezvezan. Ipak, nije sve tako crno, bilo je ti dosta zanimljivih stvari koje sam procitao, nekoliko puta sam se od srca i nasmejao, tako da ocena 35% je sasvim ok. U svakom slucaju, o muslimanima je bolje da pise neko ko je musliman.Hoce li izaci srpski Persepolis??? :ph34r:

Link to comment

ne razumem se previše u strip, iako ih volim i čitam celog života - tako da nisam merodavan za kvalitet, bar ne način na koji je to Njujorkerpre neki dan, bukvalno slučano , upalo mi je ruke ovo:i džizis, kako je dobro. koliko poetike u crtežu, odlična priča bez teksta skorosadržajno, duboko, sjajno bašstoji mi na polici tako da je gledamvoleo bi da stručnjaci kažu nešto o ovom, ako ste čitali?

Edited by banatjanin
Link to comment

^^Nisam znala da je "Set to Sea" preveden kod nas? Gde si nasao/koja izdavacka kuca?Slozila bih se skroz sa tobom - poetika u crtezu, svekupno - prelepo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...