Jump to content
IGNORED

Afrika za pocetnike


borris_

Recommended Posts

23 hours ago, vladavsnarod said:

 

MIsliš na Italijane turiste? Ja pričam za kenijske Italijane. Malindi sam spomenuo jer je življe u odnosu na Kilifi, ali sve je lepo.

Uglavnoma da li ste išlu Sails restoran na Dianiju?

 

 

Nisam se pentrao, ali za dva dana neće daleko :happy:

Na Dianiju smo imali vrh klopu u hotelu. Kao i u kampu u Masai Mari.

U Nairobiju preporucujem Wapek delicacies, vrh klopa. Mana restorana u glavnom gradu je ta sto im muzika pojacana na max. Znaci, hrana izlazi iz tanjira od vibracija.

E jedna zanimljivost, prekinusmo slona i slonicu u akciji, sidje s nje, a peta noga mu se vuce po savani. Konj bi dobio komplekse.

  • +1 1
Link to comment
  • 5 months later...
6 hours ago, jms_uk said:


Daj neke utiske na nekoj temi na putovanjima, bukirao sam za septembar.


Sent from my iTelephone using Tapatalk

 

Meni je ovo bilo prvo putovanje u podsaharsku Afriku, ako izuzmemo Juznu Afriku, koja je ipak posebna prica. Tako da sam se ja vratio pun utisaka, ali ne znam koliko su oni zanimljivi drugrima. Nisam maknuo iz Dakara, i ostao sam samo 6 dana, tako da nemam bogzna kakve avanture da prepricavam. Ali, sve vreme sam se osecao "prestimulisano", svaki izlazak na ulicu je podrazumevao gomilu novih utisaka.

 

Probaj da organizujes prevoz sa aerodroma do grada jos pre puta. Na primer, kompanija Dakar VTC deluje OK. U samom gradu je taksi glavni prevoz. Oni matori raspadnuti busevi izgledaju jako zanimljivo i funky, ali je taksijem naprosto mnogo jednostavnije. Taksimetar ne postoji, uvek se cenkas pre nego sto udjes. Od skoro mozes da narucis i taksi preko aplikacije Yango. Taksiji su potpuno, ali potpuni raspad, neki prosek je Toyota Corolla sa pocetka 90tih, udarana ko zna koliko puta. Ali sistem sljaka :D

 

Sam grad je uglavnom i dalje siromasan i zapusten. Senegal je cak unutar Afrike u donjoj polovini po nekom drustvenom ekonomskom razvoju (170. od 190 zemalja po HDI, to je bas bas nisko), i to se vidi. A opet, vidis da se grad menja, puno se gradi. Kontrasti na sve strane. Prodjes pored plaze na kojoj je open-air teretana, i ima ljudi, sto Senegalaca sto zapadnjaka u full jogging ili fitness opremi, a onda sutradan na istom mestu prolazi majstor i tera ovce. Konrast je i to siromastvo, koje tu i tamo izgleda ekstremno, i osecaj relativne sigurnosti. Ja sam se vrzmao tokom dana i sam, i nisam video nijednu neprijatnu situaciju (neuporedivo sa Kejptaunom koji je relativno bogat grad, gde sve vreme moras da se okreces preko ramena).

 

Te ovce cu jak utisak haha. Ja sam odseo u cetvrti Fann Hock, koja je dosta senegalska (u smislu da nije expatski bubble), ali i prilicno sigurna (setali smo se i uvece) i zivopisna. Uglavnom zgrade i privatne kuce sa sredjenim fasadama i visokim zidovima. I secam se drugi dan se istovremeno cuju ptice, ezan iz dzamije i ovce. Koje ne vidis nigde golim okom, ali je jasno da su tu.

 

Hrana nije losa ako volis ribu. Zapravo, dosta dobro prave ribu, ostalo jedva da sam i jeo. Isao sam u neki brazilski (sic) restoran u svom kraju na meso sa rostilja, i to je bilo odlicno. Vakcina protiv zute groznice je bila obavezna za ulazak, ali mislim da vise nije (ja sam se cepio, pa nek ide zivot). Isto tako, u institutu Paster su mi preporucili da pijem antimalarike, makar je u decembru rizik nesto nizi. Pio sam to, nisam imao nuspojave, i prskao se tu i tamo sprejem protiv komaraca i sve bilo OK.

Edited by Kampokei
  • +1 4
Link to comment

Hvala puno!

I ja idem na sest dana. Vakcinu protiv zute groznice vec uradio pre neku godinu i imam onu knjizicu.

Prica li se uglavnom francuski, ili se moze snaci i sa eng? Ili da pocnem da ucim Wolof? :lol:

Riba za klopu moze svaki dan :thumbsup:

Ja sam bio u 17 zemalja Afrike, po raznim krajevima, samo ne na zapadu (Namibija mi je previse juzno za to), pa se radujem.


Sent from my iTelephone using Tapatalk

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
32 minutes ago, jms_uk said:


Prica li se uglavnom francuski, ili se moze snaci i sa eng? Ili da pocnem da ucim Wolof? :lol:

Ja sam bio u 17 zemalja Afrike, po raznim krajevima, samo ne na zapadu (Namibija mi je previse juzno za to), pa se radujem.
 

 

Ja sam svuda na francuskom, pa ne znam koji je nivo engleskog. Ne deluje mi da puno ljudi zna da ga prica. Cuje se puno Wolof, ali je francuski jedini zvanicni jezik, tako da su svi natpisi na FRA.

 

Super je Afrika, meni se sad otvorile chakre, pa bih svuda. Etiopija pre svega, ali i na zapadu ima stvari koje bih bas voleo da vidim: Gana, Obala Slonovace, i kao malo zajebanije destinacije Mali i Nigerija (tacnije, Bamako i Lagos).

  • +1 2
Link to comment

Mali zaboravi.

Nigerija, bilo nas je vise sa ovog foruma tamo, ja vise puta prije 17 - 18 godina.

Lagos nikad nisam volio. Najbolje mi je bilo u Calabaru (tada su misice svijeta bile tamo 😁) ostalo manje vise (Ibadan i Port Harcourt najgori, Enugu je bio).

Etiopija, najljepsa zemlja. Meni je tamo bilo najbolje a nisam isao po regijama gdje su dvorci i Lalibela. Addis Abeba se tada strasno razvijao, mi smo tada izlazili i pjeske se vracali iz grada (sto je meni tada bilo nezamislivo).

Abidjan, zivio sam tamo ali prije 22 godine. Dosao sam mjesec dana poslije puca. Meni je bilo super ali situacija nije bila idealna (pokusaji puceva). Dosta toga se promjenilo od tada n'a bolje. Trenutno se gradi metro.

Link to comment

Taksisti u Dakaru su posebna prica. Kako ono moze da vozi nije mi jasno. Tako nekako je bilo i u etiopiji. Tada su taksisti imali stare lade pa kad je nizbrdica gase motor da bi stedili benzin. Vise puta sam se usrao ali prezivjeh.  

Nadam se da ste koristili TER Dakar (voz). To je meni najdrazi projekat. 

Edited by borris_
Link to comment

E nismo ga koristili, tek ove godine treba da dodje do aerodroma. Video sam ga iz taksija i izgleda odlicno, i u nenormalnom kontrastu sa celom okolnom infrastrukturom. Bila je ideja da ga uzmemo do izlaza iz grada, pa da onda lakse dodjemo do aerodroma taksijem, ali smo ipak celu rutu odradili taksijem. Sto se ispostavilo kao greska, trebalo nam je 2 sata samo da izadjemo iz grada.

 

 

Link to comment
  • 7 months later...
On 14.2.2023. at 21:54, Kampokei said:

 

Ja sam svuda na francuskom, pa ne znam koji je nivo engleskog. Ne deluje mi da puno ljudi zna da ga prica. Cuje se puno Wolof, ali je francuski jedini zvanicni jezik, tako da su svi natpisi na FRA.

 

Nivo engleskog je nepostojeci :sad: :lolol:

 

To mi je malo 'pokvarilo' utisak, posto je bila otezana komunikacija.

 

On 14.2.2023. at 22:55, borris_ said:

I Dakar je super takodjer, treba dobro izabrati sezonu, kada nije previse toplo. 

Problem je ogromno zagadjenje i to je razlog sto nisam otisao na duze.

 

Sve sam lepo izabrao - bilo je i toplo i vlazno i prljavo...

 

On 15.2.2023. at 9:01, Kampokei said:

E nismo ga koristili, tek ove godine treba da dodje do aerodroma. Video sam ga iz taksija i izgleda odlicno, i u nenormalnom kontrastu sa celom okolnom infrastrukturom. Bila je ideja da ga uzmemo do izlaza iz grada, pa da onda lakse dodjemo do aerodroma taksijem, ali smo ipak celu rutu odradili taksijem. Sto se ispostavilo kao greska, trebalo nam je 2 sata samo da izadjemo iz grada.

 

Ja sam isao DDD busem (Dakar Dem Dikk) - jeste krsh, ali radi aircon i vozi brzo :D

 

On 14.2.2023. at 23:16, borris_ said:

Taksisti u Dakaru su posebna prica. Kako ono moze da vozi nije mi jasno. Tako nekako je bilo i u etiopiji. Tada su taksisti imali stare lade pa kad je nizbrdica gase motor da bi stedili benzin. Vise puta sam se usrao ali prezivjeh.  

Nadam se da ste koristili TER Dakar (voz). To je meni najdrazi projekat. 

 

@Kampokei definitivno hvala za Yango app - to me je spaslo (mada je i pored toga bilo par situacija voznje u pogresnom smeru i trazenja vise kinte :dry: )

 

a za @borris_

 

fSuJBrW.jpg

 

Gendqai.jpg

 

4BG5jlj.jpg

 

2FCnh39.jpg

 

 

 

 

 

 

 

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...