Jump to content
IGNORED

NOVI SAD


melankolic

Recommended Posts

Dveristi su pod "duhovnim" rukovodstvom Vladimira Dimitrijevića.

Lik je neki paranoik i bivši subotar. Dveri su uređene po principu subotarske skupštine( starešinstvo i ostale gluposti).

Od vladika jedino je možda Filaret pomagao finansijski dveriste, drugi nije nitko.

Što se tiče religioznih stavova, dveristi zastupaju artemijevski ekstremizam s kojim se prećutno slažu neki klirici SPC, no većina tu struju tretira kao sektu.

Dveristi su odlučni protivnici ekumenizma. Novi Sad nema mnogo veze sa dverjanima i artemijevstvom stoga su Dveri u Novom Sadu doživele rascep iz koga je izašla Treća Srbija. Trećesrbijanci su na pozicijama ekumenizma, protivnici su artemijevskog raskola, liberalniji su , moderniji ( koliko je to moguće ), nisu antisemiti ( što za dverjane ne bih rekao) jer sam Fajgelj koji im je neki šta znam šta u partiji je jevrejskog porekla. Ipak i oni poput dverjana imaju religijski stav i viđenje stanja stvari.

To je onaj deo glasačkog tela koji su ostale stranke izbacile iz svih svojih obećanja i projekata, stoga danas imamo TrećeSrbijance i Dverjane.

Oni su samo reakcija, na pogrešnu akciju.

 

Inače Dverjani mrze iz dna duše Irineja Bulovića i smatraju ga vođom ekumenizma i izdaje neke drevnosti.

Tako da je ovo verovatno neki njihov performans-provokacija.

Takođe s druge strane ni Irinej njih ne miriše.

 

Čekajte, zar nisu Dveri od svih ultradesnih organizacija još i najintenzivnije povezane sa SPC još od ranih dhehiljaditih i istoimenog časopisa?

 

Nije li časopis bio zvanično crkveno izdanje?

 

Primetio sam da su se malo udaljili od SPC ali malo mi je neobično to da ispada da praktično nemaju nikakve veze sem sa odmetnutim krugovima.

Link to comment

Nerealno je očekivati da SPC nema veze sa društvom u Srbiji, kad je praktično SPC osnovna institucija u Srbalja kontinuirano skoro 1000 godina.

 

Inače Dverjani su zauzimali administrativne pozicije u patrijaršiji sve do skora ( urednici nekih časopisa crkvenih i druge pozicije). Kada ih je najverovatnije odande počistio upravo Irinej i to pre svega zbog njihovog političkog delovanja i pre svega pravca tog delovanja jer ni njemu samom nije strano to delovanje.

Tako da ako je do tad postojala nek prećutna saradnja između njih i Irineja posle toga je definitivno raskinuta.

Link to comment

Nerealno je očekivati da SPC nema veze sa društvom u Srbiji, kad je praktično SPC osnovna institucija u Srbalja kontinuirano skoro 1000 godina.

 

 

Naravno, to je tačno, samo se ja nisam lepo izrazio. Dakle, ako neko iz SPC učini bilo šta loše, pravoslavci će reći da taj neko nema veze sa SPC, i tako stalno. Dakle, meni je samo nerazumljivo to kako se ta veza raskida ako pripadnik SPC uradi bilo šta loše ili nezakonito.

Link to comment

Naravno, to je tačno, samo se ja nisam lepo izrazio. Dakle, ako neko iz SPC učini bilo šta loše, pravoslavci će reći da taj neko nema veze sa SPC, i tako stalno. Dakle, meni je samo nerazumljivo to kako se ta veza raskida ako pripadnik SPC uradi bilo šta loše ili nezakonito.

 

Prosto religijskim poimanjem crkve kao institucije koja je po sebi sveta.

Znači onaj koji čini svetogrđe automatski sebe odstranjuje od svetosti.

Samim tim suštinski više ne može biti deo crkve pa makar bio i klirik iste.

Isto važi i za Katoličku crkvu.

To je pre svega religijski stav, koji je opšti verovatno u svim religijama po pitanju pojma svetosti.

Najverovatnije je da većina vernika upravo ovako to i doživljava. Međutim savremeni pravoslavci i drugi hrišćani imaju neku vrstu shizofrenije u odnosu crkva-svet u kome žive. Te je često ovo samo samoporavdavanje i ništa više.

Suštinski savremeni hrišćani su po prilično sekularizovani pojedinici kojima je religija tek jedan delić loše upakovanih ubeđenja i stavova često nepremostivo suprotnih onima koje imaju u odnosu na svet i život mimo religije.

To je prosto jedan podvojen život, u crkvi su jedno na ulicu su drugo.

Link to comment

Znači onaj koji čini koga baš provale da čini svetogrđe i ne mogu to da zataškaju, automatski sebe odstranjuje od svetosti.

There, I fixed it.

Link to comment

8-14

 

 

"Prvi novosadski ustanak" sutra u Limanskom parku

 

 

Nekoliko Novosađana sutra će u 17 sati organizuje protest u Limanskom parku pod nazivom "Novosadski ustanak", zbog toga što su nezadovoljni stranačkim opcijama i životom državi.

protest_nista.jpg

Kako za 021 kažu organizatori Oskar Marko i Dragan Ljubinković, cilj protesta je skretanje pažnje javnosti na probleme korupcije, nepotizma u javnim preduzećima, nemoć sudstva i kontrole medija. "Odlučili smo da pokrenemo akciju u ime naroda. Ideja je da privučemo običan svet koji je gnevan na državu i stranke, ali ne zna kako da deluje protiv njih. Shvatimo da zapravo na izborima nema slobodnog izbora, jer su ponuđene opcije skoro identične", navode organizatori za 021.

Dodaju i da im je namera da podignu svest naroda o tome koje su njihove mogućnosti, da zapravo  udruženi mogu  nešto da urade ako izađu na ulice. Oni pozivaju ljude iz svih ostalih delova grada da se priključe protestu i da organizuju slična okupljanja i na Grbavici,  Klisi i drugim delovima grada.

Kako napominju, "Novosadski ustanak" nije organizacija, već revoltiran narod i da žele da "trgnu mirne Lale iz letargije".

Link to comment

ždrakno malo po fb to je neka domaća occutards ekipa nema tu ništa od ukrajiškog neonazi kamikazi fazona :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...