Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

nece moci milose, mi ne zelimo da budemo deo AP istocne srbije. nikada se nisam osecao kao istocni srbin, pa necete mi ni vi uterati u tu AP vasim nakaradnim administrativnim resenjima. AP juzna srbija, molim lepo.
Ma moze i Niska regija ili Vranjanska.. ime je najmanji problem.Za beogradizaciju su krivi i "ostali" delovi Srbije, jer svima je cilj da dodju u BG da tamoz avrse fakultet i da se tamo zaposle, a rodni kraj ko shisha. Ostaje samo ko mora i ko nema pare za skolovanje ili jurenje posla po BG. Tu sad ide i ona prica o "beogradskoj deci" koja ne mogu da dodju do posla od raznih, da ne nabrajam, iz drugih krajeva Srbije ili iz CG ili BIH/RS. To je mnogo duga i komplikovana prica, a mi umesto da pravimo kompromise medjusobno i gledamo bar 5 godina u buducnost, mi se bavimo perifernim stvarima, kao sto je da li u Statutu pise da je NS glavni grad ili admin centar. Koalicija za Sumadiju ima manje glasova nego sto bi Brka skupio da ode u sediste LSV i dune u prste.Regionalizacija jeste buducnost Srbije, ali mora mnogo pazljivo to da se organizuje, jer sve sto nije dogovor svih stranaka u Skupstini, je osudjeno na propast. Kao i ovaj Ustav kao i taj buduci Statut Vojvodine. Svaka naredna vlast koja bude imala 50% glasova u VS i Skupstini Srbije ce da promeni Statut, jer moze, ne zato to je potrebno.Kompromis glavu cuva, pa i drzavu.
Link to comment
Ma sve je to poznato, ali to je kako Perica zamišlja, ono, politika "odozgo". Ima li nekog stvarnog autonomaštva, tipa Koalicija Šumadija onog Kovačevića, a da je manje KDP? U stvari, jebe mi se za stranke, ali ima li stvarnog autonomističkog osećaja među pučanstvom? Mislim da su i Nišlije prilično besne na beogradizaciju.. da li bi tamo neka regionalističko-autonomistička ideja zaživela?
A da ih pitas sta je to beogradizacija cuces sve same vrhunske bisere politicke misli. Oni su ljudi mahom uvereni da je beogradizacija neki proces uzdizanja Beograda od rada kojim kuluce svi inace prebogati regioni po Srbiji, a na prosle lokalne izbore u Nisu je izasao covek sa sloganom "Stop beogradizaciji Nisa". :isuse: Nikako da jednom doakam jesu li oni ljuti sto niske pare idu u Beograd ili nece da u Nis idu tudje pare kao sto idu u Beograd.
Link to comment

E jebga :(Ali ako je za utehu, i ako Vojvođane koji su za autonomiju pitaš zašto su za autonomiju, isto bi se jedna narodna bisernica mudrosti mogla istkati.Edit: istkati? :huh:

Edited by Buck Naked
Link to comment
A da ih pitas sta je to beogradizacija cuces sve same vrhunske bisere politicke misli. Oni su ljudi mahom uvereni da je beogradizacija neki proces uzdizanja Beograda od rada kojim kuluce svi inace prebogati regioni po Srbiji, a na prosle lokalne izbore u Nisu je izasao covek sa sloganom "Stop beogradizaciji Nisa". :isuse: Nikako da jednom doakam jesu li oni ljuti sto niske pare idu u Beograd ili nece da u Nis idu tudje pare kao sto idu u Beograd.
pa dobro, jeste problem sto ne postoji neko ko ce da pretoci u politicki program ono sto ljudi osecaju, a osecaju da su napusteni, opljackani i prevareni. sa jedne strane ljudi zele decentralizaciju, odnosno da novac ostaje u gradu/regionu, ali sa druge strane tog novca vise nema posto je centralna vlast sve ispumpala, odnosno unistila sve izvore novca. tu se i brka kritika centralne vlasti sa kritikom samog grada beograda, odnosno beogradizacije, koja je evidentna, samo sto ne predstavlja ono sto vecina ljudi u nerazvijenim delovima misle, a to je srbija radi, beograd se gradi. ta parlola ne pije vodu. problem je sto ljudi napustaju gradove zato sto gradovi propadaju, a za to nije kriv grad, vec nemanjin i terazije.
Link to comment
pa dobro, jeste problem sto ne postoji neko ko ce da pretoci u politicki program ono sto ljudi osecaju, a osecaju da su napusteni, opljackani i prevareni. sa jedne strane ljudi zele decentralizaciju, odnosno da novac ostaje u gradu/regionu, ali sa druge strane tog novca vise nema posto je centralna vlast sve ispumpala, odnosno unistila sve izvore novca. tu se i brka kritika centralne vlasti sa kritikom samog grada beograda, odnosno beogradizacije, koja je evidentna, samo sto ne predstavlja ono sto vecina ljudi u nerazvijenim delovima misle, a to je srbija radi, beograd se gradi. ta parlola ne pije vodu. problem je sto ljudi napustaju gradove zato sto gradovi propadaju, a za to nije kriv grad, vec nemanjin i terazije.
Kao sto i sam rece, prosetaj malo beogradskim ulicama i pitaj da li se i tu ljudi osecaju "napusteni, opljackani i prevareni" ili su sasvim zadovoljni time sto 'lade jaja i ubiraju plodove tudjeg rada. U strahu su velike oci, a u siromastvu i velike i zavidne jer su svega zeljne. Kad se tome doda da kod nas niko ne moze biti kriv za ono sto mu se dogadja jer je svako pametan, vredan i posten, odmah dobijes tu "a di su nasi novci" pricu koja veze ni sa cim nema osim sa cinjenicom da je citava drzava debelo osiromasena, da niko nista ne radi i da za svoj rad nikome ne odgovara. Ja jesam veliki pristalica decentralizacije Srbije ali se bojim da bi u ovom trenutku ta decentralizacija dovela jedino do totalnog bankrota mnogih opstina u Srbiji i ni do cega drugog. Za neke opstine ti mogu iz licnog iskustva reci da me cudi kako uopste opstaju s obzirom na to kakvi ih ljudi vode i kakav je nivo menadzmenta i u politici i u privredi. Takodje ti mogu reci za iste opstine da bi odavno bankrotirale da im nije dela budzeta koji im stize od centralne vlasti.U jednom se apsolutno slazem. Treba sprovesti sto je moguce brze i temeljnije decentralizaciju i pustiti ovu pricu o nekakvoj unutrasnjoj pljacki po geografskom modelu da se samoubije pod teretom nove realnosti. U ovoj drzavi pljacka i korupcija su individualna, partijska i tehnomenadzerska a ne geografska stvar. Ako ti zaista mislis da se vise krade od Hana a ne od Beograda u velikoj si zabludi. Uvek se vise krade sa onog mesta sa kojeg moze vise da se ukrade.
Link to comment
Spanija, Belgija, Nemacka, Svajcarska... su dobri primeri za to...
Ти си за федерацију или чак конфедерацију у Србији? Од тога си дао две државе које су такве због комплесног одоноса нација у држави, а једна се и клати, једна која је вуче последице 2. св. рата и Шпанију која има исто специфичне националне односе. Зашто не нпр. Енглеска, Француска?
Link to comment
Kao sto i sam rece, prosetaj malo beogradskim ulicama i pitaj da li se i tu ljudi osecaju "napusteni, opljackani i prevareni" ili su sasvim zadovoljni time sto 'lade jaja i ubiraju plodove tudjeg rada. U strahu su velike oci, a u siromastvu i velike i zavidne jer su svega zeljne. Kad se tome doda da kod nas niko ne moze biti kriv za ono sto mu se dogadja jer je svako pametan, vredan i posten, odmah dobijes tu "a di su nasi novci" pricu koja veze ni sa cim nema osim sa cinjenicom da je citava drzava debelo osiromasena, da niko nista ne radi i da za svoj rad nikome ne odgovara. Ja jesam veliki pristalica decentralizacije Srbije ali se bojim da bi u ovom trenutku ta decentralizacija dovela jedino do totalnog bankrota mnogih opstina u Srbiji i ni do cega drugog. Za neke opstine ti mogu iz licnog iskustva reci da me cudi kako uopste opstaju s obzirom na to kakvi ih ljudi vode i kakav je nivo menadzmenta i u politici i u privredi. Takodje ti mogu reci za iste opstine da bi odavno bankrotirale da im nije dela budzeta koji im stize od centralne vlasti.U jednom se apsolutno slazem. Treba sprovesti sto je moguce brze i temeljnije decentralizaciju i pustiti ovu pricu o nekakvoj unutrasnjoj pljacki po geografskom modelu da se samoubije pod teretom nove realnosti. U ovoj drzavi pljacka i korupcija su individualna, partijska i tehnomenadzerska a ne geografska stvar. Ako ti zaista mislis da se vise krade od Hana a ne od Beograda u velikoj si zabludi. Uvek se vise krade sa onog mesta sa kojeg moze vise da se ukrade.
pa nevidim gde se mi sporimo. napisao sam da, cak i kada bi doslo do decentralizacije, mnoge opstine ne bi mogle da se finansiraju zato sto drustvena preduzeca unistena, a novih investicija nema. uopste ne mislim da je pljacka geografska stvar, naprotiv. problem je sto mnogi lokalni lopovi i lopovcici ostaju na vlasti zahvaljujci prici o tome kako ih beograd potkrada. na taj nacin oni prebacuju odgovornost sa sebe i na tom talasu dobijaju nove mandate u lokalnim skupstinama. pored decentralizacije, potrebno je promeniti i ovaj nakaradni zakon po kome se gradonacelnik i poslanici ne biraju direktno na izborima, vec skupstine ili stranke odlucuju ko ce voditi grad, odnosno ko ce biti u parlamentu. samo moraju postojati neke regionalne inicijative da bi se to nekako proguralo, odnosno neko mora da definise potrebe ljudi u svim regionima u srbiji. znam da to nece ici lako, ali se nadam.btw, sad mi je sinulo da dinkic hoce da jase na tom talasu. blago nama. :isuse:
Link to comment
pa nevidim gde se mi sporimo. napisao sam da, cak i kada bi doslo do decentralizacije, mnoge opstine ne bi mogle da se finansiraju zato sto drustvena preduzeca unistena, a novih investicija nema. uopste ne mislim da je pljacka geografska stvar, naprotiv. problem je sto mnogi lokalni lopovi i lopovcici ostaju na vlasti zahvaljujci prici o tome kako ih beograd potkrada.
meni se sve čini da je beograd bogom dan za investitore jer ima idealnu temperaturu, vlažnost vazduha, najveći broj sunčanih dana tokom godine, ljudi su domaćinski raspoloženi prema strancima a lokalna samouprava 24/ 7 radi na ukidanju birokratije. Edited by melankolic
Link to comment
meni se sve čini da je beograd bogom dan za investitore jer ima idealnu temperaturu, vlažnost vazduha, najveći broj sunčanih dana tokom godine, ljudi su domaćinski raspoloženi prema strancima a lokalna samouprava 24/ 7 radi na ukidanju birokratije.
ne, no je glavni i najveci grad. nekih znacajnih investicija u srbiji nema, pa je besmisleno o tome i raspravljati. ali, svidja mi se tvoj nadrkani stav. iskoristicemo to kad krenemo sa akcijom za dobijanje ap juzna srbija. nego, sta ti predlazes? grad ti izgleda gore nego pre deset godina kada je pao sloba.
Link to comment
nego, sta ti predlazes? grad ti izgleda gore nego pre deset godina kada je pao sloba.
ne bih se baš složio, realno govoreći.Edit: nemoj sad da mi ulaziš u estetiku novogradnje i staaaari NS. Ja bi onu Podbaru prvu srušio i turio Pariske Magazine, if you know whatta I mean. Edited by Buck Naked
Link to comment
ne, no je glavni i najveci grad. nekih znacajnih investicija u srbiji nema, pa je besmisleno o tome i raspravljati. ali, svidja mi se tvoj nadrkani stav. iskoristicemo to kad krenemo sa akcijom za dobijanje ap juzna srbija. nego, sta ti predlazes? grad ti izgleda gore nego pre deset godina kada je pao sloba.
a da nije zbog toga što se za svaku investiciju prvo sastanči u vladi (beogradskoj) a onda šta ostane razdeli kneževima po provinciji?predlažem da malo uredite taj vaš beli- grad. čoveku treba nedelju dana da se oporavi po povratku iz rajskog mesta.
Link to comment
pa nevidim gde se mi sporimo. napisao sam da, cak i kada bi doslo do decentralizacije, mnoge opstine ne bi mogle da se finansiraju zato sto drustvena preduzeca unistena, a novih investicija nema. uopste ne mislim da je pljacka geografska stvar, naprotiv. problem je sto mnogi lokalni lopovi i lopovcici ostaju na vlasti zahvaljujci prici o tome kako ih beograd potkrada. na taj nacin oni prebacuju odgovornost sa sebe i na tom talasu dobijaju nove mandate u lokalnim skupstinama. pored decentralizacije, potrebno je promeniti i ovaj nakaradni zakon po kome se gradonacelnik i poslanici ne biraju direktno na izborima, vec skupstine ili stranke odlucuju ko ce voditi grad, odnosno ko ce biti u parlamentu. samo moraju postojati neke regionalne inicijative da bi se to nekako proguralo, odnosno neko mora da definise potrebe ljudi u svim regionima u srbiji. znam da to nece ici lako, ali se nadam.
Ti razgovaras samo s onima sa kojima se sporis. :D Prethodni zakon o lokalnoj samoupravi je podrazumevao neposredne izbore za gradonacelnika. Isuvise nepartokratski. Eto ti mali hint gde lezi problem.
meni se sve čini da je beograd bogom dan za investitore jer ima idealnu temperaturu, vlažnost vazduha, najveći broj sunčanih dana tokom godine, ljudi su domaćinski raspoloženi prema strancima a lokalna samouprava 24/ 7 radi na ukidanju birokratije.
Meni se sve cini da bi ti trebalo da pojebes nesto umesto sto ovde na forumu stiskas prerasle pubertetske bubuljice. Ubice te tolika mrznja i zavist, covece. Investitor investira onde gde sam odluci da investira i gde mu se to najvise isplati. Lokalnim samoupravama apsolutno niko ne brani da na bilo koji zakonom dozvoljen nacin pokusa da pridobije investitora i ubedi ga da ulozi novac bas u njegovu/njenu avliju. Nego, sto rece Kojot, lakse je lokalnim buzdovanima da drpaju sa budzeta i kukaju kako im neko u Beogradu ne da da privlace investitore umesto da dignu dupe iz fotelje. Kako god vidim nekog gradonacelnika u Srbiji odmah mi se prikaze slika Dzabe Hata iz Ratova zvezda. Musavi, zadrigli, inertni lokalni bosovi koji zevaju citav mandat nadajuci se da ce nesto odozgo da im upadne u usta.
Link to comment

ma ja sam se zajebo. pobrkao sam nesto i pomislio da je melankolic iz nisa. @melankolicma nemam pojma kako se razdeljuju, a beli-grad ne mogu da uredjujem posto nisam formalno stanovnik beograda. vise me brine uredjivanje juga srbije.

Edited by kojot
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...