Jump to content

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

dodao bih i da se izvinjavam svakom kog je moj sinocnji osvrt uvredio.

 

mislim pre svega na ravanelija, tebe i fernoa ali i ostale koji citaju.

m, ja sam ok. mada vec par dana razmisljam o tom pitanju.

 

mislim da si preuvelicao ili ja nisam razumeo ostale.

 

moja pozicija je sankcionisi, a ako si napadnut polomi ga. ali, da postoji razlog u drustvu zasto gledamo porast gnevne dece i u direktnoj je korelaciji sa ekonomskim stanjem drustva. o tome je po meni izlisno pricati. o tome mi je bio onaj prezupcen post, kako do toga moze doci... izmedju ostalog, jer ne navodim da je to primarni razlog, zato sto dosta njih nisu radili dana u zivotu i sitan kriminal je nacin da to tako i ostane. ja stvarno ne znam sta bih smislio za zivot da sam morao nastaviti da radim za 20 hiljada mesecno u onim uslovima. verovatno bih zapalio preko kao jeftina radna snaga, sto su mnogi uradili. imam dovoljno skila u smislu znanja jezika i obrazovanja da bih mogao, pitanje je sta rade ljufi koji to nemaju, a ovde im se ne nudi nista

jednostavno nema para i opcija i pizde.

 

sa druge strane nemanje kesa smanjuje srecu u porodicama i onda ta deca dobiju svakakva sranja kuci a to kasnije mora da iskoci gomilu puta iz njih i dalje multiplikuje problem. mislim da je uticaj toga previsok.

 

drugi deo je kako se to leci i ja kapiram da se nekom sistemskom akcijom moze smanjiti broj sjebane dece. stvarno mislim da je mali broj njih koji su iskonski zli i da to nije deo populacije koji treba odbacivati i izopstavati. mislim da se moze dosta sa njima. jedan od razloga je i taj sto je i dobar deo mog drustva iz detinjstva tu pripadao, a sada su odlicni ljudi.

 

...

 

ali ima jedna dosta nebitnija dimenzija ovog problema na koju sam nabasao pa cu je ispisati, a to je nepripremljenost roditelja.

juce sam bas sa drugarom iz detinjstva pretresao sta smo zasrali kao klinci i kako su nasi roditelji reagovali na to. u njihovo vreme nije bilo ovakvih stvari.

 

zajebano je imati dete danas. trebas mu objasniti sta radi koja droga, da ne seda u kola ako neko vozi kao idiot, zasto kurtoni, sta je debilno u likovima tribine, kako da se kloni idiota i izbegava tuce.... makar ja kapiram da cu tako sa svojim, jer imam to iskustvo. moji ga nisu imali, jer toga u njihovo vreme nije bilo. nisu bili spremni ni oni ni obrazovni ni socijalni sistem ni murija.

Edited by Ravanelli
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

naravno da vecinom nisu iskonski zli samo nam je to lakse da prihvatimo kad gledamo wire nego kad gledamo kroz prozor

 

A ima i ono kako su svi skocili na ona dva deteta od deset godina sto su napali Rasu Popova kao sociopate, a kod kuce ih ceka otac koji ih ubije od batina ako ne napljackaju hiljadarku. Ja ne znam ko bi mogao drugacije u tim okolnostima, i kako?

Link to comment

Sanjao sam juce da ta dva klinca sede sa Popovim i on ih pita kazite rec na O, a oni njemu sisi ga, Popov im onda pusti Ogrebotinu od Darkvuda i pocne da smeje pakosno.

Link to comment

nemoj vise to da radis. davno se nisam tako uplasio, jos odkad je komsijin hrcak od zguzvane carape mislio da je drugi hrcak pa su se borili.

 

brate, ja ovde popizdeo, a dole na moderaciji se ućutali. ako te neko bude diro, zovi me.  

 

ontopic>

 

Edited by McCabe
Link to comment

Ma Mekejb, nije bilo vređanja, boli me kurac da se vređam zbog nečega što tamo neko koga ne znam piše na internetu, ali jako retko se uključujem u diskusije ovde, a ovo je nešto što me zanima, o čemu nešto malo i znam, a o čemu volim da čujem šta drugi misle, pa onda ne volim da se diskusija svodi na psovačinu, a uostalom od ovog foruma se više očekuje. Dakle, nema potrebe za izvinjavanjem, samo da skapiraš da tako nećemo da pričamo i sve kul, a vidim da si skapirao, pa dakle sve kul. :)

 

što se bolda tiče. 

 

nasilje i kriminal mogu biti "oblik izražavanja klasne borbe" ali nasilje i kriminal nisu niti nužno, niti uvek, "jedan oblik izražavanja klasne borbe".

 

to je problem ovog pristupa jer se njime ne postiže ama baš ništa sem da u perspektivi svakog nasilnika i kriminalca proglasimo narodnim herojem. možda se i postiže nešto više, možda se i otvaraju neke oči ali ja ne vidim na koji način jer mi se na svako pitanje odgovara da ja ne razumem i da ja treba da se promenim jer sam deo problema. čak se ne odgovara meni nego kroz mene. ne mislim na mene kao mene nego na mene kao građanina. 

 

e pa jebiga, nadam se da ti je jasnije zašto me ovo iritira. 

 

Jasno mi je da te to iritira, ali ja ti to nisam radio niti planiram. Kad smo već kod tebe kao tebe, rekao bih da učitavaš neke prethodne traume kada tako gnevno lololo reaguješ, sam si uostalom rekao da ima neki rl momenti tu. Elem, mislim da ovde generalizuješ i da prezupč ili ajmo reći ta neka novoleva ekipa ne idealizuje krimose i nasilnike, nego radi ovo što sam napisao gore, baca jedno drugo svetlo na njih, koje nije "jao ajde da ih razumemo" nego je "da vidimo mi odakle ovo potiče". Ovde mi dobro leži da odgovorim Lezilebovichu - nije reč ovde o gomili partikularnosti koja će nam otkriti univerzalni princip nego o jasnom uviđaju univerzalnosti koja stoji iza svih tih partikularnosti. Nema šta da sedimo sa svakim krimosom i promišljamo motive, nego nam priče krimosa mogu otkriti motive koji stoje iza svih njih, a koji možda nisu oni koje navodimo reflessno - psihopata, sociopata, loše društvo, nasilan, šaban, primitivac, stoka. Pa čak ni "sirotinja" nije tu dovoljno, nego se ide do "koji su to oblici marginalizacije koji stvaraju takve ljude"-

Dakle, Mekejb, ja sam manje-više ovde saglasan sa ovim što sam kvotovao, nije svaki kriminal klasna borba - ali priča nije o tome nego o uzrocima kriminala koji bi mogli biti uklonjeni klasnom borbom. Dakle, uzroci (kojima se, je li, mora baviti svaka ozbiljna levica) su tema, kao i čime mogu biti rešeni, i ja jasno vidim kako je ova priča o Vrapcu i ceo prezupč  jedna priča o uzrocima, koja želi da ih oslika na najefektniji dostupan im način, koristeći trik masovnih, ajmo reći, treš medija - tako što, sa jedne strane, prikazuje posledice, pričajući neke dramatične priče iz polusveta i četvrtsveta pa i običnog sveta, a sa druge, pokušava da iznese neku teoriju o uzrocima. E sad, ovaj analitičko-teorijski tekst o Vrapcu čak i nije neposredno o tome, on je jedna razigranost koja pokušava da predstavi određeni teorijski uvid na osnovu analize fenomena. I otvaraju se neke oči, makar činjenicom da neko Vrapca pokušava da analizira s te tačke gledišta, pa meni su takve stvari otvorile oči pre par godina, jer do tada sam te ljude kapirao kao "drugo", kao neko koga ne želim u svom svetu, a sada to nije slučaj. Ali da ne pišem o sebi, mada je ovde, eto relevantno.

Link to comment

Evo dva klasna borca...

 

 

TINEJDŽERI HULIGANI: Pretukli dečaka bejzbol palicom iz čista mira!

Jedan petnaestogodišnjak pretučen je bez razloga u petak uveče u naselju Detelinara u Novom Sadu. Udaren je palicom u glavu zabog čega je bio na ušivanju.

TINEJDŽERI HULIGANI: Pretukli dečaka bejzbol palicom iz čista mira!

 

Dečakov otac, Petar Dragićević, kaže da mu se sin vraćao kući sa treninga kada su, oko 21.45 sati u dvorištu zgrade u Rumenačkoj ulici, dvojica mladića počeli da mu dobacuju. Sin mu je rekao su imali svega 16 ili 17 godina.

- Sedeli su na kupama, vikali su i zapitkivali za koga navija. On se okrenuo, blago nasmejao i produžio, ali nije želeo da im odgovori. Naređivali su mu da stane, ali kako to nije uradio, potrčali su za njim i sustigli ga u ulazu – kaže Dragićević.

 

Petar kaže da su napadači insistirali da dobiju odgovor za koji klub njegov sin navija. Jedan od maloletnika je pokušao da ga šutne, ali se dečak izmakao, te je drugi izvadio palicu kojom ga je snažno udario u glavu.

- Kada su videli da rana krvari, uplašili su se i razbežali. Policija je uzela zapisnik, a nama je rečeno da će nam javiti šta su saznali – kaže Dragićević. On dodaje da mu je sin rekao da su huligani imali navijačke šalove, ali kako je bio mrak, ne seća se obeležja kog kluba su nosili. Inače, Petar kaže da njegov sin nije navijač ni jednog kluba, kao i da je primeran đak drugog razreda srednje škole.

Link to comment

Ja ne kapiram šta mislite da postižete ovakvim stvarima. Menjate teze, to je valjda jasno. Niko ne tvrdi da su svi koji uzmu palicu i prebiju nekog klasni borci, nego da bi takvih stvari bilo manje kada bi se problemi takvih ljudi shvatili sistemski, promišljali kroz teoriju i rešavali kroz aktivnu praksu, umesto da se odjebavaju ili smatraju za marginu, za neprijatelje, za šljam, za nekog kome treba "pomoć", a ne za nekog ko validno i aktivno učestvuje u stvaranju sveta oko nas. Mislim, to što su šljam, ne umanjuje validnost i potrebu promišljanja njihove šljamnosti. Uostalom, sve to sam napisao u prethodnom postu, ali ako ćete da se u odgovor na to gađate kvotovima iz crne hronike i neduhovitim vanlajnerima, jebiga onda.

Link to comment

^^pa oni jesu margina, nema tu sta da se smatra. legitimno je pitanje zasto jesu i kako da ne budu.

 

meni ne smeta ni tema ni teza koje gaji prezupc ali mislim da je forma neprilicna u odnosu na namjeru. egzotizam i dociranje su, vjerujem, interesantni samo onom ko je ideoloski vec na poziciji na kojoj je prezupc. ja bih rado citala o margini ali drugacije pisano. sto naravno ne znaci da prezupc treba da se prilagodi meni.

 

a ako je cilj politicka aktivacija malo se previse ide u geto.

Edited by morgana
Link to comment

da, to sam im i ja zamerio, ne mogu samo geto priče i klinci ako je ideja da se zaista dopre glasom do raznih ljudi i da se stvori neki koherentan i kohezivan pomak. no, videćemo. možda ih smori posle tri meseca pa odustanu, filozofi su to, a i vole lagodan život. :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...