Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

Prvi ovogodisnji LDR - 19 km. Istrcano na +2 stepena i uz jako malo vetra. Prvih 13 km u dobrom ritmu i ostalih 5,5 uz pad. Na kraju blagi bol u desnom kolenu i blaga dehidracija. Naravno - trenerka, deblji duks, jakna, kapa...

Link to comment
Prvi ovogodisnji LDR - 19 km. Istrcano na +2 stepena i uz jako malo vetra. Prvih 13 km u dobrom ritmu i ostalih 5,5 uz pad. Na kraju blagi bol u desnom kolenu i blaga dehidracija. Naravno - trenerka, deblji duks, jakna, kapa...
Kakvu kapu imas? Skapirao sam da mi je to najslabiji deo zimske opreme za trcanje. Imam onu "robijasku" crnu, koja se brzo natopi, pa kada duva jak vetar (kao ovih dana) ne deluje previse pouzdano.
Link to comment

Nikakvu posebnu kapu nisam kupovao (iako ih ima u prodaji). Koristim vunenu kapu koja je malo veći broj pa je presvijem u predelu ušiju i u nivou sinusa. Natopi se ali kad je jak vetar stavim preko vunene kape, šuškavu kapu od jakne pa onda nemam osećaj probijanja vetra.edit: Sve to užasno utiče na kvalitet trčanja, smeta, otežava, nekoga nervira, ali je i stvar navike. Meni smeta što sam sporiji i tromiji ali sam navikao na sve "dodatke" zimi.

Edited by Bane5
Link to comment
Prvi ovogodisnji LDR - 19 km. Istrcano na +2 stepena i uz jako malo vetra. Prvih 13 km u dobrom ritmu i ostalih 5,5 uz pad. Na kraju blagi bol u desnom kolenu i blaga dehidracija. Naravno - trenerka, deblji duks, jakna, kapa...
deblji duks i jakna???uopste me ne cudi ni ta dehidracija ni pad ritma, pa to je kao da trcis pod jorganom.meni je na +2 dovoljna jedna majica dugih rukava (skijaska) i jedna sinteticka majica kratkih rukava preko toga.rukavice postanu overkill posle 20-tak minuta.
Link to comment

Nije mi zasmetala ta dehidracija preterano jer nakon te kilometraže neka tečnost bi bila svakako bila obavezna bez obzira na to šta se nosi, ali meni lično hladnoća ne prija tj. više mi problem pravi bilo kakva hladnoća pri trčanju nego jakna i duks i kapa. Dok trčiš uz Savu uvek ima vetra i to je mala okolnost koja dodatno zimi opterećuje problem kako se obući.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Trcao veceras, prvi put na minus ovoliko. Malo sam se jace obukao pa mi je bilo vruce, ali mi je svejedno bilo tesko da disem. Cim sam stao, pocelo je da mi bia ekstremno hladno. Srecom izmedju stajanja i ulaska u kucu proslo je manje od minuta.Sve, u svemu, nije bilo toliko strasno koliko sam mislio ali upadljvo teze nego inace.

Link to comment

Trčao sam pre neki dan i danas, oba puta oko podne, po krug od 6-7 km, prvi put lagano, drugi put brže - pola decembra i gotovo ceo januar sam pauzirao, plus je smrz, pa ne bih da zapnem bezveze. Obukao dole trenerku, gore majicu, tanki no sleeves V-neck pulover i duks sa kapuljačom (nisam je stavio, stavio sam vunenu kapu, a kapuljaču zategao spuštenu, oko vrata).Jeste bilo hladno i "suvo" za disanje, ali je prijalo.Inače, generalno, u oktobru, novembru i decembru sam, uz trčanje 4x (pred kraj 3x) nedeljno, izgubio 10% mase, pa sam sad na veselih i skoro pa idealnih 80 kg. Počeću od sredine februara neki light program (2x nedeljno, jednom za opuštanje, a weekendom long run), jer sam odlučio da krenem kao početnik 2-3x nedeljno na neki udarački borilački sport. Tamo se radi i neki step/fitness/snaga, pa kontam da će to zajedno biti korektan mix.

Link to comment

Definitivno je da je trčanje pod ovakvim uslovima za mnoge rizik pa ga ne preporučujem svima. Vidim da neki improvizuju pa vezuju šal preko usta kad trče ili imaju kape (fantomke ili njima slične) koje mogu da se navuku i preko vrata (ali i preko usta).Meni je ovo najaktivniji januar od kada sam intezivnije počeo da trčim.Danas sam uživao na snegu, 10 km sa lakoćom i na kraju sprintom po prtini.

Edited by Bane5
Link to comment

u aktualnom nature-u ponovo obnavljene trkačke dileme, što sa biomehaničke što s evolutivne strane.istraživanje (d.e.libermann) pokazalo da trčanje koje forsira dočekivanje na središnji ili prednji deo stopala (tzv. mid-foot striking/MFS i fore-foot striking/FFS), koje je karakteristično za bosonogo trčanje, nosi umnogome manji biomehanički stres od uobičajenog dugoprugaškog trčanja na petu (rear-foot striking/RFS).

Experienced barefoot runners, like the ones observed for this study3, land on the ground in many ways depending on the conditions — sometimes RFS, but more often avoiding landing heel-first because it hurts owing to repetitive, high-impact forces (or transients). A more anterior landing on a flat foot (mid-foot striking, or MFS), or on the lateral ball of the foot (fore-foot striking, or FFS), has predictable, and some would say desirable, consequences for pedal biomechanics.
ovakvo trčanje zahteva i više snage u listovima
They find that FFS (and some MFS) reduces the effective mass of the foot and converts some translational energy into rotational energy; the calf muscles control heel drop, and the FFS runner can take fuller advantage of elastic energy storage in both the Achilles tendon and the longitudinal arch of the foot. FFS and MFS runners therefore require more calf- and foot-muscle strength, but avoid uncomfortable and potentially injurious impact transients even when barefoot on very hard surfaces.
moram reć da se ovo poklapa i sa mojim džogerskim iskustvima, čim sam malo više počeo da slušam svoje noge/stopala i njihovo mišljenje o podlozi po kojoj trčim, počeo sam i da postižem bolje distance nego kad sam se vodio klasičnim džogerskim savetima.studija potkrepljuje i evolutivnu endurance-running hipotezu o razvoju ljudskog skeleta, al o tome na drugom mestu.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Moglo. Malo do Hajd parka neočišćeno ali svuda ima utabana stazica. Po i oko HParka očišćeno lepo, ostao samo tanak sloj snega milina za trčanje. Jedino su na par mesta problem smetovi koje su napravile grtalice za sneg i koje je nemoguće zaobići pa mora da se ugazi u dubok sneg.Nije bilo klizavo ni hladno. Park izgleda super. Sve u svemu milina.

Link to comment

9.2. upisan kao dan za otvaranje sezone, istrchao na trim stazi 3.5km i podneo iznenadjujuche dobro, staza jednim delom pod snegom, a na nekim mestima je bilo i chisto...jutros se zajebah pa ode na stadion (sa 2 drugara) gde me je unishtio hladan vazduh (na trim stazi ima puno drveca, na stadionu puca ravnica :D )...od opreme, def. bih morao da zamenim patike (previshe se klizam)...

Link to comment

Poceo sam pre par nedelja 2x nedeljno da trckaram. Zasad imam lepu stazu pored puta, ide negde ceo 1km nizbrdo :lol: Yebiga, meni zasad taman, dodam na to jos 3 km hodanja i OK (u ovom stadijumu). Iznenadjen sam da mi prija. (Probao sam malo i uzbrdo, ali jos nisam zreo za takve podvige).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...