Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

Imam jedno ozbiljno pitanje za sve koji nose flaše sa sobom dok trče: da li vas taj (skakutavi) teret dekoncentriše u onim trenucima kada ulažete veliki napor za savlađivanje mentalnih kriza onda kada se pojave?
Kojih mentalnih kriza? Izgleda da ja trcanje ne shvatam dovoljno ozbiljno...ili lako dostizem zen.
Link to comment
Kojih mentalnih kriza? Izgleda da ja trcanje ne shvatam dovoljno ozbiljno...ili lako dostizem zen.
Bruno verovatno trči polumaratone i maratone, i pretpostavljam da misli na mentalnu krizu tzv ''udaranje u zid'' trenuci kad su iscrpljene glikogenske rezerve koje prati osećaj da trku ne može završiti, a prevazidju je kad poklopaju neki gel.A i mene ometa bilo šta što mi landara i što moram da držim po rukama, to mi je aktuelni problem jer u ovim gaćama tj. helankama nemam onaj skriveni džepić za ključeve i mobilaju, pa razmišljam da pogledam ili nove gaće ili onu torbicu što ide oko struka.
Link to comment

Ne trčim polumaratone, obično idem na kraću relaciju (6-7 km) ali u kratkom roku (nešto malo iznad 20ak min), ili na dva kruga oko Ade i još malo (tu negde oko 17 km). Kao što rekoh, uverio sam se da trčanje skoro svako podnosi i doživljava na svoj specifičan način, pa me ne čudi da je moguće pretrčati ozbiljnu razdaljinu bez nekih kriza. Lično, meni se želja da stanem javlja skoro uvek kad dođem oko prvog kilometra i po, i zatim negde na petom. Interesantno je da pred kraj rute, kolika god da je, dobijam neki nagli izliv energije, pa onda najčešće istrčim poslednjih 800m - 1 km u jakom tempu. Inače, imam 40 god i blizu 100kg, a trčim redovno (uz još neke vežbe) od 1996. godine. Da, ne uzimam nikada gelove i slično. Jedino u što sam se uverio jeste da "Isostar" (izotonični napitak) nakon trčanja otklanja zamor "kao rukom"... pa ko voli, neka proba.I hvala vam svima na odgovorima oko "skakavaca", sad mi je jasno da to ipak negde ometa i da nije lična fiks ideja...

Link to comment

Vodu nosim iskljucivo za duzine od 15+ km. Cak i tada nosim samo ako je toplo vreme. Organizam mi ne trazi mnogo vode i nikada nisam imao problema sa nedostatkom tecnosti tokom trcanja. Ozednim ali ne da krziram i padam u nesvest. Desavalo mi se da istrcim 20+ km bez trunke tecnosti.Znam da to nije uvek i dobro, ali npr. kad trcim zvanicne polumaratonske trke 'overim' sva 'pojilista'.Kad nosim vodu, onda su to male flase od 0.25l koje stanu u dzep od sortsa. Kad smo kod toga, nikakvi dodaci mi takodje ne smetaju (flasica u dzepu od sortsa, kacket, ponekad mobilni, kljucevi od stana, jakna zimi...)

Link to comment

Ljudi, nemojte se igrati sa fizičkim aktivnostima bez vode. Napijte se vode na bar sat do dva pre trčanja, a tokom trčanja, pogotovo tokom velikih vrućina morate uzimati tečnost, čak i ako niste žedni. Kad osetite žeđ tada je već nastupila prva faza dehidracije. To što vam nije konforno za trčanje, manja je šteta od moguće dehidracije.

Link to comment

Još dodatak da je osjećaj žeđi onaj zadnji, kad vam tijelo doslovno urla mozgu da mu treba tekućine.Dehidracija počinje puno ranije i može biti vrlo opasna. Zalijevajte se vodom, nema štete nikakve u tome da bi s to trebalo izbjegavati.

Link to comment
Ljudi, nemojte se igrati sa fizičkim aktivnostima bez vode. Napijte se vode na bar sat do dva pre trčanja, a tokom trčanja, pogotovo tokom velikih vrućina morate uzimati tečnost, čak i ako niste žedni. Kad osetite žeđ tada je već nastupila prva faza dehidracije. To što vam nije konforno za trčanje, manja je šteta od moguće dehidracije.
Istinu zbori teacher, to sto nismo zedni ne znaci da organizmu ne treba voda. Narocito tokom leta, kada je zbog znojenja neophodna za regulisanje telesne temperature.Ima jedna banalna metoda, ali moze da pomogne: boja urina nakon treninga. Sto je tamnija, veci nedostatak tecnosti u organizmu.
Link to comment

Moje lično iskustvo je takvo da mi ne smeta odsustvo uzimanja vode u samom procesu trčanja. Naprotiv, voda bi mi došla kao teret u stomaku i tako remetila tempo / izazivala nelagodu. Naravno, odmah po završetku rute gledam da to obilato nadomestim na najbližoj česmi i sa već pomenutim "Isostar"-om, i to je obavezno... Smatram, a napominjem da je ovo isključivo moj iskustveni stav (bez pretenzija na neku "univerzalnu" istinu), da organizam kod jednog trkačkog rekreativnog napora ne gubi toliko tečnosti da ona mora da bude nadoknađena "u realnom vremenu", i da je pijenje vode tokom same trke možda, najpre, čisto psihološki efekat osvežavanja usta onda kada trkač uzima gutljaj-dva. A za neke veće količine, teško mi je da zamislim da neko ko trči ozbiljnijim tempom može da u sebe ulije, recimo, 0,5l tečnosti i da to ne ostavi traga na performanse / celokupno raspoloženje.Dilema o uzimanju ili neuzimanju vode tokom ovakvih napora postoji, koliko mi je poznato, već dosta dugo, neke "škole" zastupaju jedan, neke, pak, drugi stav. Moje uverenje je da se odluka o uzimanju vode u toku trčanja donosi na osnovu lične procene i osećaja, i da uzimanje / neuzimanje nije ultimativna istina. Rekreativci trče da bi poboljšali svoje fizičke sposobnosti i, mnogo više, ojačali um kada u trčanju dođu u fazu prevazilaženja dotadašnjih granica sopstvene psihe i tela. Možda je tako negde i osećaj suvih i "gorućih" usta samo, ustvari, deo one celokupne neprijatnosti protiv koje se borimo kada savlađujemo sebe... Ali, da ne bih bio pogrešno shvaćen, i, mnogo više, da neko ne bi izvukao pogrešan zaključak, ponavljam: voda je osnov, samo je pitanje u kom trenutku je nadomestiti, tokom trke ili odmah nakon nje.

Link to comment

Nicim izazvan pretrcao 8 krugova umesto standardnih 4-5. Doduse, popio sam kafetin tri sata pre toga :DNego, imam par pitanja...*Jel pravilno "zagrevanje pre, istezanje posle trcanja", ili treba ubaciti i istezanje u nekom obliku pre trcanja?*Zatim disanje. Duboko, od samog pocetka, ili...? Ranije sam na samom pocetku treninga disao normalno, ne plitko, ali ne bas jako, do samog kraja. U zadnje vreme pokusavam da disem punim kapacitetom od starta. Ajde da kazemo "produzeni udah" (ako razumete sta hocu da kazem). Jel ima tu neke mudrosti? *Ponekad, i pored dobrog zagrevanja, osetim mali bol u potkolenici (napred, sa desne strane, mislim da se zove Tibialis Anterior). Nestane nakon par stotina metara. Sta da radim da to "zagrejem"?

Link to comment
*Jel pravilno "zagrevanje pre, istezanje posle trcanja", ili treba ubaciti i istezanje u nekom obliku pre trcanja?*Zatim disanje. Duboko, od samog pocetka, ili...? Ranije sam na samom pocetku treninga disao normalno, ne plitko, ali ne bas jako, do samog kraja. U zadnje vreme pokusavam da disem punim kapacitetom od starta. Ajde da kazemo "produzeni udah" (ako razumete sta hocu da kazem). Jel ima tu neke mudrosti? *Ponekad, i pored dobrog zagrevanja, osetim mali bol u potkolenici (napred, sa desne strane, mislim da se zove Tibialis Anterior). Nestane nakon par stotina metara. Sta da radim da to "zagrejem"?
Moja iskustva kod ovakvih pitanja su sledeća:1) zagrevanje pred trčanje od nekih 10ak min. Fokus: donji deo leđa, kolena, članci, stopala. Ne istežem se ni pre ni posle ali zato što istezanja radim u nekim drugim situacijama. Mada, viđao sam da se radilo istezanje nakon dugih staza.2) stalan ujednačen ritam disanja je nužnost. Moj ritam je dva-dva. U prevodu, dva udaha pa dva izdaha. Nadam se da neće delovati budalasto, ali to zvuči otprilike ovako: uh-uh-ah-ah. Drugi udah "popunjava" prvi, drugi izdah "isteruje" prvi, itd. Da, udah / izdah prate korak (jedan uh jedan korak, jedan ah jedan korak)3) čuvena "SAS"-ova potkolenica. Moj dvogodišnji problem. Koji je prošao sam od sebe... To dolazi od napora, dobar i detaljan opis problema je davan u skoro svim priručnicima britanskog SAS-a (fanatici kondicije i predugih marševa), Nije strašno ali ume da progresira pa da onda baš zaboli. Postoje kreme koje se bave ovakvim bolovima, onda kad baš postanu neprijatni (odmor / pauza pod obavezno ako dođe do toga).
Link to comment
*Ponekad, i pored dobrog zagrevanja, osetim mali bol u potkolenici (napred, sa desne strane, mislim da se zove Tibialis Anterior). Nestane nakon par stotina metara. Sta da radim da to "zagrejem"?
zvuči kao shin splints, imaš po sportskim radnjama onaj steznik što pokriva samo potkolenicu
Link to comment
Nicim izazvan pretrcao 8 krugova umesto standardnih 4-5. Doduse, popio sam kafetin tri sata pre toga :D
Lekove protiv bolova uzimaj posle treninga, ako ti bas treba, a ne pre.Nije dobro za srce i bubrege.Nije da si sad napravio strasnu gresku, ako vec ides laganije, ali ne bi trebalo da postane ucestalo.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ah, suočavam se sa činjenicom da popodne i predveče radnim danima a kad su ovakve omorine, nema trčanja, već da ću morati ko oni manijaci, da trčanje prebacim za ujutro pre posla.Ujutru mi je test proba da vidim da li je za mene to uopšte izvodljivo, da ustajenje + trčanje + tuširanje sa prenjem/sušenjem kose sabijem u sat-sat i po najviše.Manijaci na poslu kažu, samo se probudi na vreme....ehhh, lako njima reći :wacko:

Link to comment
Ah, suočavam se sa činjenicom da popodne i predveče radnim danima a kad su ovakve omorine, nema trčanja, već da ću morati ko oni manijaci, da trčanje prebacim za ujutro pre posla.Ujutru mi je test proba da vidim da li je za mene to uopšte izvodljivo, da ustajenje + trčanje + tuširanje sa prenjem/sušenjem kose sabijem u sat-sat i po najviše.Manijaci na poslu kažu, samo se probudi na vreme....ehhh, lako njima reći :wacko:
ja to "obavim" uvece. Smatram da je bolje i elegantnije tako. Jer, posle trke ide tus, jelo i krevet. Tesko mi je da zamislim odlazak na posao posle nekog jaceg tempa ili vece kilometraze. Moj "metabolizam" nije natempiran na prerani jutarnji napor, a i cini mi se da je vecernji vazduh nekako "sveziji"..
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...