Jump to content
IGNORED

školski Jezički Problemi...


dare...

Recommended Posts

mi u nekom ranom stadijumu imali temu žal za mlados' il takvo šta slično... :blink: ne bi se ja ubeđivala ni sa ćerkom ni sa nastavnicomšćer nek sama osvaja svoja prava, a tičerka može da ispadne zlopamtilo...baš su nedostajali ovi daretovi zadaci iz svakodnevnog života wink.gif

Edited by mioba
Link to comment
  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    9

  • dare...

    8

  • расејан

    7

  • Kelt

    6

@toni: ma, da, razumeli smo se. :)moja sentencija svakako nije imlicirala da je ponudjena tema dobra, vec zapravo predstavlja reminescenciju na inherentnost tastine i praznine u ponudjenim temama, u kojima se susticu subjektivno i pokusaj objektivnog, zahtevajuci od mlade individue da formalizuje svoje intrizicke sadrzaje na matricni nacin.glupani. :puke:setih se kako smo u cetvrtoj godini za drugi pismeni iz srpskog imali teme koje su bile tzv. proba za maturski rad. tri citata iz gradiva. jedan je bio o knjizi, nesto kao ono sa cim se colovic sprda 'knjiga nas je odrzala, njojzi hvala', zaboravila sam ciji. i sad, ja se, u adolescentnom naponu, iznerviram nevidjeno, i napisem u desetak tacaka cemu knjige sluze. prvo se koriste kao satori za masterse i barbike. pa onda da su enciklopedijska izdanja visestruko korisna, npr. moze da se stavi na stolicu, da dete moze da sedi za stolom ravnopravno ili da mozes da dohvatis teglicu sa bonbonama. ukrasna svrha: ulepsavaju police (bio je tu i praktican savet za slaganje boja kompleta knjiga - crvenozlatni povez moze pored bez, ali ne bi trebalo pored zelenog kompleta). citanje na plazi odaje utisak intelektualne osobe [off: setimo se kebre - kazu da se nije mogao videti da seta novim sadom, a da ne nosi knjigu pod miskom]. zatim, nehajno na kauc bacena knjiga klasicne filozofije ostavlja snazan utisak strahopostovanja na vase goste i prijatelje, itd. knjiga kao laksativ: zanimacija za sedenje na tronu. nije sto je moj, ali za te godine je bio bas zabavan sastav, ali nisam dobro prosla sa ocenom :)

Edited by kingmaker
Link to comment

nego, iskristalisala se zanimljiva tema, al za literaturu - šta se uči po školama od nac. književnostisigurno su prepakivali čitanke/lektire, nailazila sam tu i tamo na neka pisma zapanjenih čitalaca, sa morbidnim primerima iz vežbanki (ne čitati sa slabim srcem zašto su jadnog srbina u pesmi natakli na kolac da mu cure creva a gavrani kopaju oči)nek otvara neko ako ima plan&program pri ruci, ili ću ja (jednog dana) - roditeljski prilog neobično bitan

Edited by mioba
Link to comment
ali nisam dobro prosla sa ocenom :)
što znači da je ta nastavnica bila moron. Loša ocena od takvih ljudi treba da se tumači kao kompliment. Edited by crveni autobus
Link to comment

Bravo za dete. :thumbsup: Izbegla je da pise na temu "Pomolila sam se Sv.Savi da me prosvetno umudri" i "Kompjuteri i internet su zlo, a tek strani jezici, budi SrBin, pisi cirilicom", posto jedino tako tumacim glupavi naziv teme. :puke:Dobro joj za temu nisu dali temu "Stop haskoj tiraniji, ziveo heroj Vojislav Sheshelj". :ph34r:

Edited by uros_s78
Link to comment

hm, za društvene predmete so-so, može da se ubode dobar profesor, ali za prirodne... Pod uslovom da smemo da zamislimo profesora kao actually individuu, znači da je taj neko završio fakultet ali da predaje u školi iz dva razloga :(van kategorija, završio je smer za profesora)1) odličan je stručnjak ali u našoj zemlji ne može da nađe posao, nije se snašao da ode preko, pa mora da predaje u školi i super objašnjava svojim đacima2) završio je faks na jedvite jade, ne može da nađe posao jer ga suštinski i ne zna i predaje đacima tako što ih tera da bubaju :ph34r:

Edited by Kelt
Link to comment

Na Praforumu sam još ranije pisao koliko je sumanuto da se pisanje uopšte ne predaje u školama u Srbiji, a da se ladno ocenjuje, što praktično znači (makar po mom shvatanju stvari) da se smatra da deca treba na neki volšebni način da upiju pravila kompozicije teksta. Btw., ovo nije samo problem u srpskom školskom sistemu, već je široko rasprotranjeno u Istočnoj i Srednjoj Evropi. (Na nekom opštijem nivou, zar vam nije, ono, sasvim nadrealistički da nastavnik uđe u učionicu i kaže: ''Danas vam dajem ocene za ono što vam nikad nisam predavao.'' :blink: I mirna Bačka. Niko ni na trenutak da pomisli: ''Ček' bre malo, pa ovo nije razumno.'')Niko tu decu ne nauči kako da sastave paragraf, organizuju paragrafe u tekstu, itd., a za pisano izražavanje na tom (supknjiževnom) nivou postoje itekako dobra pravila koja se mogu slediti. Pisanje je, drugim rečima, teachable, i prava je šteta što srpski obrazovni sistem proizvodi generacije ljudi koje ne umeju da sastave desetak najtipičnijih tekstualnih žanrova (tipa argumentativnog, deskriptivnog, ili egzemplifikacionog eseja), ili, drugim rečima, proizvodi generacije funkcionalno nepismenih pojedinaca po čistoj inerciji. Kao bivši instruktor pisanja, ja mogu u po dana ili noći da za pet minuta razvijem kostur eseja na bilo koju zadatu temu. štaviše, mogu bilo koga tome (sastavljanju kostura, ne pisanju) na nekom osnovnom nivou da podučim za cca. pola dana instrukcije i vežbanja. Zašto se to u Srbiji ne radi, misterija je. Kad sam video da je Dare otvorio ovu temu ovde, pomislio sam da ona i jeste i nije na pravom mestu. Iako se tiče upotrebe jezika, tiče se i obrazovnog sistema i parentinga, što bi bile teme za Društvo. Samo pisanje (na nivou eseja za školu) kao tema, prema mom ličnom osećaju, ne spada ni pod književnost (mada liči). Prava multidisciplinarna tema. Diskusija bi mogla da se razvije u bilo kom od ovih pravaca (ili u svim, ili u nekom novom). U svakom slučaju, I'm happy to offer it a home here, a ako skrenemo mnogo u nekom opšteobrazovnom pravcu, može, po vašoj želji, i da se liferuje pod ingerencije Kolezinica s Društva. Na nekom opštijem nivou, čini mi se da je ovo nepodučavanje pisanju samo produkt opšteprihvaćenog shvatanja da svako treba prirodno sve da zna o jeziku i njegovoj upotrebi. Naizgled nepovezan fenomen, ali sa sasvim istim korenom, je to da se u široj javnosti često smatra da prevodioci i nastavnici stranih jezika u stvari i nemaju nikakve posebne veštine osim toga da svoje jezike govore. Otuda toliko mnogo ljudi koji ova dva posla obavljaju a da pojma nemaju šta rade. Kao kada bismo rekli, ''Ti znaš da pokrećeš mišiće i to baš dobro radiš. Evo ti avion. Ćeraj!''Istina o pisanju je, naravno, drugačija. Za razliku od govora, za pisanje nismo kao vrsta imali vremena da se evolutivno adaptiramo. Upotreba pisanog jezika je nešto što se mora predavati, baš kao matematika ili biologija. I, kao što se znanje o prva dva ne može ''upiti'' bez neke vrste posvećenog izučavanja, tako ne može ni znanje pisanja. Ako se sad pitate kako to onda da mi ovde znamo da pišemo, nije da pisanje nismo uopšte učili. Samo smo ga učili jednim jako lošim i nadasve neefikasnim metodom, koji se sastojao od toga da te neko poduči azbuci, abecedi, interpunkciji (traljavo), i bazičnoj mehanici teksta, da ti da da čitaš (bez da te se na pravi način natera da uvidiš nešto o strukturi pisanog teksta), i da te onda izloži beskrajnoj seriji visoko neprijatnih iskustava po sistemu trial-and-error, gde ti nešto probaš da napišeš, budeš kažnjen (1, 2) ili nagrađen (5), a najčešće dobiješ poruku da tvoj mentalni produkt nit smrdi nit miriše (3, 4), dobiješ jako šturu povratnu informaciju, i onda ti se da da za koju nedelju probaš ponovo. :ph34r: A za temu sa početka threada nemam komentara. Piletova šala savršeno paše.

Edited by crveni autobus
Link to comment
Ja sam uvek pisao glupostiuki, precog, mojne me terate da splitujem ovo i da vas frljnem kod čika Milerama. :D
Boleche, druze, ja nisam poceo nista sto bi moglo da se splituje.Za razliku od velecasnog. wink.gif
Link to comment

bus me prestigao....dare, cerka ti je u pravu i treba da budes ponosan i da joj se izvines pride. ako dobije keca (sto ce se nesumnjivo desiti) treba da je utesis time sto ces joj dati da procita redbusov post. Zatim treba da odes u skolu i da pitas profesorku kojim predavanjima je ona pripremala decu za taj pismeni i kako bi ti mogao da pomognes svojoj cerki da se bolje pripremi za sledeci put, odnosno da li ona ima da preporuci neke knjige o teorijskoj strani a i prakticnim primerima o pisanju, jos bolje ako moze da ti napravi ili barem izdiktira kratke crtice po kojim kriterijumima ona to ocenjuje. (naravno, pitanje ostaje da li hoces da pravis frku u novoj skoli zbog jedne ocene) ako krene da ti prica da je tvoja cerka lenja pa zato nije pisala zvekni joj samar da sedne.uff, ceo zivot mrzim takve idiote with passion...

Link to comment
da li ona ima da preporuci neke knjige o teorijskoj strani a i prakticnim primerima o pisanju
A ona, naravno, neće ni znati da takve knjige postoje. A za kriterijume, pa to svaki dobri predavač obznani na početku. Transparentnost evaluacije je jako bitna, a u srpskom školstvu uvek poslednja rupa na svirali. Ima velike šanse da se ta profanka uzbudi (ako intervencija ne bude jako taktična) i da maltretira dete u budućnosti, jer, oh well, tako im se tamo može.
Link to comment

Samo da podvucem ovu sjajnu repliku: QUOTE crveni autobus >>>....Za razliku od govora, za pisanje nismo kao vrsta imali vremena da se evolutivno adaptiramo. Upotreba pisanog jezika je nešto što se mora predavati, baš kao matematika ili biologija. I, kao što se znanje o prva dva ne može ''upiti'' bez neke vrste posvećenog izučavanja, tako ne može ni znanje pisanja. Ako se sad pitate kako to onda da mi ovde znamo da pišemo, nije da pisanje nismo uopšte učili. Samo smo ga učili jednim jako lošim i nadasve neefikasnim metodom, koji se sastojao od toga da te neko poduči azbuci, abecedi, interpunkciji (traljavo), i bazičnoj mehanici teksta, da ti da da čitaš (bez da te se na pravi način natera da uvidiš nešto o strukturi pisanog teksta)...<<< :Hail:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...