Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

oce li u sledecih 20 god. biti direktan let lax-beg?

 

luftika :) je zakon bio dok sam bila u cikagu...sve stoji a oni ko svajcarski sat, a bili su i VIP za de-icing. 

 

sad sam uzela AS iz znatizelje, vredi li cemu. 

Edited by mustang
Link to comment

opala!

 

 

Uhapšen direktor BG aerodroma

Izvor: B92, Tanjug

Beograd -- Uhapšen dirketor Beogradskog aerodroma "Nikola Tesla" Velimir Radosavljević zbog štete koju je pričinio ovom preduzeću, potvrđeno Tanjugu u MUP-u Srbije. Policija sumnja da je štetu načinio u poslu sa kompanijom "Wizz air". Velimir Radosavljević je direktor Beogradskog aerodroma od decembra 2009. godine. Na to mesto je došao kao kadar URS-a Mlađana Dinkića.

 

Velimir Radosavljević uhapšen je zbog sumnje da je zloupotrebom položaja oštetio to preduzeće za više od 207 miliona dinara, zaključenjem štetnog ugovora sa kompanijom "Wizz air".

 

Odeljenje za suzbijanje privrednog kriminaliteta Beogradske policije je, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, odredila zadržavanje do 48 sati Radosavljeviću zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

 

Policija je saopštila da je Radosavljević osumnjičen da je "prilikom samostalnog vođenja pregovora sa predstavnicima "Wizz air“ 29. januara 2010. godine zaključio Memorandum o razumevanju kojim joj je odobrio korišćenje aerodromskih usluga ispod cene, uključujući i popust od 20 odsto na putničku taksu".

 

 

Beogradski tabloidi su prethodnih nedelja najavljivali da bi Radosavljević mogao biti pozvan na odgovornost jer policija istražuje malverzacije na Aerodromu „Nikola Tesla“. Navodili su da policija ispituje navodnu zloupotrebu službenog položaja čime je oštećen budžet Srbije za oko pet miliona evra u korist "Wizz air“.

MUP navodi da takve pogodnosti tada nisu mogle da budu odobrene nijednoj kompaniji, jer su povoljni uslovi korišćenja aerodromskih usluga uvedeni kao mogućnost tek 30. decembra 2013. godine zaključkom Vlade Srbije i Smernicama razvoja vazduhoplovnog tržišta kroz stimulacije u plaćanju aerodromskih naknada u Srbiji.

 

Dodaju da je mađarska niskotarifna kompanija te pogodnosti koristila od 12. juna 2010. godine. Policija navodi da je Velimir Radosavljević na taj način kompaniji "Wizz air" omogućio sticanje imovinske koristi 207.433.508,92 dinara, za koliko je u stvari oštećen Aerodrom "Nikola Tesla“.

 

Zvanični podaci pokazuju da poslednjih nekoliko godina Beogradski aerodrom beleži rast prometa, a direktor Radosavljević je više puta isticao da je taj rast rekordan na evropskom nivou.

 

Za poslednjih 10 godina, čelnike Beogradskog aerodorma prate afere. Javnosti je poznat slučaj Bojana Krišta, takođe kadra Dinkićeve stranke, koji je podneo ostavku na mesto direktora aerodroma nakon pritiska javnosti zbog ogromnih bonusa koje je dodeljivao.

 

Takođe je zbog sumnji da je zloupotrebila službeni položaj bio pokrenut postupak protiv nekadašnje ministarke saobraćaja Marije Rašete Vukosavljević koja se teretila za umešanost u malverzacije u vezi sa opremanjem VIP salona i Terminala-2 Aerodroma Beograd. Viši sud u Beogradu ju je u julu 2012. godine, posle dugogodišnjeg procesa, oslobodio svih optužbi.

 

Link to comment

 

 

Na žalost, srpski putnici i posetioci Srbije prinuđeni su da izbor avio-kompanija suze na onu koja želi biti monopolista, a to je Er Srbija. Opasna je namera da se neosnovane optužbe prenesu na ugovoru između Viz era i Beogradskog aerodroma i to baš u vreme kada je ugovor sa Etihadom koji ima srpska vlada na proveri u EU. Ta kompanija u Srbiji ima pomoć države koja netransparentnim podsticajima štiti Er Srbiju odnosno Etihad obebezđujući da takse za transfer putnika imaju popust od 100 odsto, to jest da ne plaća nikakvu aerodromsku taksu u Beogradu”, navoi se u izjavi portparla Viz era. 

 

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=07&dd=02&nav_id=871465

Link to comment

Uh, tako mi je žao stranih low cost kompanija koje su svoje blagodeti obezbeđivale podmazivanjem raznih Dinkića  :fantom:

 

uopste nije u tome poenta i uopšte to nije cilj svega ovoga. poenta je ono što je napisano na drugoj temi - da neko može da sklapa tajne ugovore, a neko ne može. 

Link to comment

uopste nije u tome poenta i uopšte to nije cilj svega ovoga. poenta je ono što je napisano na drugoj temi - da neko može da sklapa tajne ugovore, a neko ne može. 

 

Pa ovaj ugovor za Wizzom cini mi se uopste nije bio tajan :D

 

No nebitno. Nije uopste poenta to sto kazes. Wizzair je samo jos jedna lowcost aviokompanija koja svoj biznis model bazira izmedju ostalog debelim popustima za aerodromske usluge - nije to nista novo, Ryanair je napravio imperiju (delom) na tome i oko toga se sporio sa EK, itd (nisu ti sporedni aerodromi jeftiniji samo zato sto su sporedni vec zato sto su cesto servisirali lowcostere fakticki za dz nadajuci se da ce zaraditi od prometa koji ce oni doneti). Nacelno i uopsteno imam problem s tim, ali ne nuzno i partikularno - legitimno je to u aviobiznisu, gde su decenijama vladali zasticeni nacionalni avioprevoznici sa direktnom ili indirektnom pomoci drzave, cesto pozamasnom. Lowcosteri su nasli nacin da razdrmaju celu tu industriju i to je dobro, naravno. No, licemerno je sada da Wizz kuka sto je izgubio drzavnu pomoc koju je dobio na mufte i sto sad umesto njega drzavnu pomoc dobija neki drugi prevoznik (i to, gle cuda, nacionalni, surprise surprise). Mislim, kada igras tu igru za povlasticama, drzava je arbitar - you win some you lose some.

 

Ovde je poenta sa ovim hapsenjem - da li ce da najebe neko ko je samo sprovodio ono sto je bila drzavna politika u tom trenutku (da se Wizzu daju povlastice)? Da li je ovo samo jos jedan cirkus unutar Vuciceve "BPK" za koji realno nema zakonskog osnova, da li ce po tehnikaliji zatvor zaglaviti neko ko realno nije odlucivao o tome da bi imalo sta da se pokaze pred kamerama? Ili je ovo neki obracun nekakvih "klanova" u aviobiznisu kod nas? Gde, opet, nije u redu da jedan klan koristi pravosudni sistem u svom internom raskusuravanju sa drugim...

 

Elem, tema nije za ovaj topik ni ovaj forum, vec severnije, na topicima o pravosudju, borbi protiv korupcije, vladi, itd.

Link to comment

Valjda razumes da se sve svima gleda do u detalja osim Er Srbiji kojoj se ne gleda nista?

 

Naravno da je rec o ovom drugom. Uz tu razliku sto je od ovoga sa wizzom imaolo koristi i ne mali broj tzv. obicnih ljudi, a odo ovoga imaju koristi samo, well, znaš ko

Edited by MancMellow
Link to comment

Razumem. I to je deo igre koju je Wizz odlucio svesno da igra kada je krenuo da trazi politicku protekciju (koju je, jedno vreme, imao). Ja eto sada mogu da kazem, drzava je svojim kadriranjem godinama upropascavala Jat a s druge strane davala stranim firmama povlastice...pa mozemo tako u krug.

 

Btw, ja mislim da od krstenog nacionalnog avioprevoznika takodje veliki broj ljudi (ukljucujuci i veliki broj putnika) ima i imace koristi, i uopste ne moze da se napravi neki jasni zakljucak da su povlastice za Wizz bile u interesu "obicnog gradjanina", dok povlastice za AS nisu (da se razumemo, moj stav je da su sve povlastice - nacelno lose).

 

Meni licno npr. bi mnogo vise znacilo da je umesto onakvog Jata u proteklih 5 godina postojala ovakva AS, nego sto mi je znacio Wizz. A i sad mi vise znaci sto je AS na nivou kakvom nego to koliko letova ima Wizz. Jednostavno, nisu svi putnici vikend-turisti koji traze let za 50 evra....mislim da nije daleko od istine reci da to cak nije ni vecina putnika.

Link to comment

Uh, procitah  taj deo.

Facepalm.

 

Narocito onaj deo o poverenju i stranim investicijama.

Kao los studentski esej.

Kao Slina da je pisao.

Link to comment

Ozbiljni drustveni potresi :lol: how yes no.

 

Ne kapiram, nije li pisalo u ugovoru da se svaka drzavna pomoc tretira kao investicija, tj. pandan parama koje daje Etihad, pa je stoga kao OK? U smislu nije bespovratna pomoc? Ili je ovo sad nesto dodatno, preko hleba pogace?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...