Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Ne znam kakav je koriscen ranije, ali sistem online naplate koji koristi AirSerbia je tragedija. Redirekcija na .au domen, gde vas doceka zbrda zdola sklepana strana, malo je reci da sam se dvoumio da li da unesem podatke. Na kraju placanje nije uspelo jer je banka uvela neke dodatne provere koje u ponoc nismo imali volje da resavamo, nakon cega nije bilo teoretske sanse da se vratimo na AirSerbia stranu i probamo neki drugi metod placanja.

Link to comment

Well, do jaja. Sinoc sam platio karte, nakon cega je sajt prijavio gresku i kupovina nije zavrsena. Danas mi je neki nekulturni dziber u call centru objasnio da ima sve evidentirano, podatke, uplatu, ali da karta nije "izdata" ili tako nesto i da mu dam caskom podatke s kartice, pa da on opet uplati, a stara uplata ce biti vracena. Vazi. Jbt, koje komplikacije od obicne kupovine karata. Sad jos cekam odgovor na mail koji sam poslao ... verovatno ce odgovoriti sledece nedelje.

 

Na kraju cu da saljem kevu u poslovnicu da kupi karte. Jel zna neko da li jos uvek naplacuju 20e vise nego sto je online?

Link to comment

Svaka čast Vučiću, ali Jat nema šta da traži u borbi sa Turkišem i Pegazusom.

 

Nemoj tako, podrivaš veliku pobedu Srbije i izboren reciprocitet u odnosu 21-7 letova nedeljno... :s_d:

 

Dakle, Air Serbia se vraća na Atatürk, Turkish od jeseni smanjuje sa 17 na 14 letova nedeljno (2x dnevno) a Pegasus ostaje na 7 nedeljno. Najveća promena je svakako povratak Er Srbije na glavni aerodrom u Istanbulu. I šta sad?

 

Ogromna većina putnika koja iz Srbije leti u Istanbul su transferni putnici (za afričke, azijske i dalekoistočne destinacije). Air Serbia tu nema šta da traži jer je tim putnicima potreban Turkish da ih preveze iz Istanbula. U isto vreme je potpuno iluzorno očekivati da će se tu pojaviti neki transferni putnici iz Istanbula prema evropskim destinacijama Er Srbije. Turkish leti direktno iz Istanbula na sve te destinacije, zašto bi bilo ko kupovao kartu od Er Srbije i presedao u Beogradu? Nepotreban transfer, lošija usluga i ono najgore od svega - konstantno gledanje u pasulj koliko će avion kasniti i da li će uopšte poleteti. Air Serbia može da proba da privuče transferne putnike iz Istanbula jedino nekim nenormalnim dampingom cena (što opet neko mora u konačnici da plati, je li) a i to će odraditi posao jednom ili dvaput, dok se ti putnici ozbiljno opeku sa otkazanim letom ili celodnevnim dreždanjem na BEG, pa će brzo da se vrate Turkishu.

 

Što se tiče O&D putnika, u prvom redu poslovnih, tek tu se Air Serbia neće ovajditi pored Turkisha koji ima savršena vremena ujutro i uveče. Ako im popunjenost pređe 50% to će biti uspeh samo takav. O&D putnici će možda profitirati ako Turkish malo bude snizio cene za BEG kako bi parirao dampingu Er Srbije, i to je to.

 

Sve u svemu, srpskom prevozniku bi bilo mnogo bolje da pod hitno uspostavi kakvu-takvu kontrolu nad svojim redom letenja jer im na leto preti ozbiljan raspad sistema koji će oterati dobar deo transfernih putnika a oni čine okosnicu novog poslovnog modela. Situacija sa flotom i kašnjenjima je blago rečeno kritična a njima je prioritet da se igraju reciprociteta u Istanbulu gde i ovako i onako ne mogu da zabeleže neki uspeh.

Edited by beowl
Link to comment

radujem se prvom putu sa air serbia :)

 

jedva cekam da vidim enterijer i nove uniforme. i da li su se bolje vaspitali. mada su, u odnosu na vecinu americkih kompanija, suvo zlato.

koji sam drkadzija, ne mrzi me da presedam ili cekam malo duze samo da ne idem sa odredjenim kompanijama. ne mogu preko svojih principa pa to je. ali jatovci ce mi ostati u lepom secanju  pogotovu sto me podsecaju na detinjstvo, kada smo putovali bez pratnje. Stujardese su nas uvodile preko reda, davale nam sokice i cokoladice i bile divne prema nama. ponekad bi nas i pilot pocastio da udjemo u kabinu a mi svi onako oci nam se zastakle od silnih dugmica.

Edited by mustang
Link to comment

Nemoj tako, podrivaš veliku pobedu Srbije i izboren reciprocitet u odnosu 21-7 letova nedeljno... :s_d:

 

Dakle, Air Serbia se vraća na Atatürk, Turkish od jeseni smanjuje sa 17 na 14 letova nedeljno (2x dnevno) a Pegasus ostaje na 7 nedeljno. Najveća promena je svakako povratak Er Srbije na glavni aerodrom u Istanbulu. I šta sad?

 

Ogromna većina putnika koja iz Srbije leti u Istanbul su transferni putnici (za afričke, azijske i dalekoistočne destinacije). Air Serbia tu nema šta da traži jer je tim putnicima potreban Turkish da ih preveze iz Istanbula. U isto vreme je potpuno iluzorno očekivati da će se tu pojaviti neki transferni putnici iz Istanbula prema evropskim destinacijama Er Srbije. Turkish leti direktno iz Istanbula na sve te destinacije, zašto bi bilo ko kupovao kartu od Er Srbije i presedao u Beogradu? Nepotreban transfer, lošija usluga i ono najgore od svega - konstantno gledanje u pasulj koliko će avion kasniti i da li će uopšte poleteti. Air Serbia može da proba da privuče transferne putnike iz Istanbula jedino nekim nenormalnim dampingom cena (što opet neko mora u konačnici da plati, je li) a i to će odraditi posao jednom ili dvaput, dok se ti putnici ozbiljno opeku sa otkazanim letom ili celodnevnim dreždanjem na BEG, pa će brzo da se vrate Turkishu.

 

Što se tiče O&D putnika, u prvom redu poslovnih, tek tu se Air Serbia neće ovajditi pored Turkisha koji ima savršena vremena ujutro i uveče. Ako im popunjenost pređe 50% to će biti uspeh samo takav. O&D putnici će možda profitirati ako Turkish malo bude snizio cene za BEG kako bi parirao dampingu Er Srbije, i to je to.

 

Sve u svemu, srpskom prevozniku bi bilo mnogo bolje da pod hitno uspostavi kakvu-takvu kontrolu nad svojim redom letenja jer im na leto preti ozbiljan raspad sistema koji će oterati dobar deo transfernih putnika a oni čine okosnicu novog poslovnog modela. Situacija sa flotom i kašnjenjima je blago rečeno kritična a njima je prioritet da se igraju reciprociteta u Istanbulu gde i ovako i onako ne mogu da zabeleže neki uspeh.

 

Kad budes naucio sta su putnici iz turske i ko jos sve preseda u stambolu mozes da komentarises. inace su turske vlasti prve dale lose slotove pa su onda bezali na SAW koji je katastrofa i do grada i za skupljanje ljudi koji presedaju.

Link to comment

radujem se prvom putu sa air serbia :)

 

jedva cekam da vidim enterijer i nove uniforme. i da li su se bolje vaspitali. mada su, u odnosu na vecinu americkih kompanija, suvo zlato.

koji sam drkadzija, ne mrzi me da presedam ili cekam malo duze samo da ne idem sa odredjenim kompanijama. ne mogu preko svojih principa pa to je. ali jatovci ce mi ostati u lepom secanju  pogotovu sto me podsecaju na detinjstvo, kada smo putovali bez pratnje. Stujardese su nas uvodile preko reda, davale nam sokice i cokoladice i bile divne prema nama. ponekad bi nas i pilot pocastio da udjemo u kabinu a mi svi onako oci nam se zastakle od silnih dugmica.

 

iste tete su letele do skoro. :s_w: :s_w:

Edited by fonTelefon
Link to comment

Jos jedna pobeda nasih. Napusta nas i Germanwings krajem oktobra.

Dobro, realno ne možemo baš svako povlačenje nekog prevoznika da pripisujemo monopolističkoj zaveri. Prevoznici dolaze i odlaze, Germanwings je ukinuo liniju za Keln dok Air Serbia još nije postojala ni u planovima. U vreme intenzivnog raspada Jata bilo je za očekivati da će dosta prevoznika doći i pokušati da zauzme neke pozicije na kojima bi dočekali gašenje strvine. Sada kada se umesto gašenja Jat povampirio, za očekivati je da će neki prevoznici otići i to u prvom redu sa linija na kojima moraju da se kolju sa Er Srbijom.

 

Germanwings je Luftikina kćerka a Luftiku na ovom tržištu ama baš ništa ne zanima osim da gurne sve što može kroz Frankfurt i Minhen. Na gasterbajterskim linijama bi leteli samo ako nema domaćeg prevoznika.

 

Zato na destinacijama gde nema Er Srbije dolaze novi prevoznici, npr Vueling i Air Cairo.

Link to comment

Da li je u pitanju samo letnja sezona, ili se meni cini da je period price dumpinga air srbije prosao i da su poceli ljudski da delju, narocito na linijama gde nemaju konkurenciju?

Link to comment

beo, jel istina ovo da je etihad preuzeo ceo/deo alitalije? negde sam ukacio takvu informaciju a sad ne mogu da nadjem gde...

 

ima li veze to sto su toliko "blizu" odnosno tu u regionu?

jel i njihov ugovor tajni?

Link to comment

ja uopste i ne znam kako su gwings low cost, sve sto me je interesovalo kod njih i uz pomoc njih je kostalo boga oca.

 

To je donekle tacno, ali postoje linije koje su prilicno povoljne. Jedini let na relaciji Nemacka Srbija koji leti direktno je Stutgart-BG, ovo ostalo je sve sa presedanjem u Stutgartu i zato je skuplje. Mada ima i bizarnih slucajeva, npr. Berlin-Keln-Rijeka je jeftinije nego Keln-Rijeka (isti let). I pored svega toga, ne zaostaju mnogo za drugim low costovima u konacnoj racunici. Npr. Wizz ponekad nudi karte za 20e recimo i onda pokusas da kupis i shvatis da postoji taksa na svaki metod placanja, neke administrativne takse i kao slag na tortu 30e po koferu. I lete cesto iz opasnih pickinovaca. Cena koju vidis kod GW-a je ta, plus 15e za prtljag.

 

Sve u svemu, prilicno ocajna vest. Ja sam ionako udaljen od svakog aerodroma, tako da mi je GW bio solidan izbor zbog rail & fly opcije. Voz u Nemackoj je skup, tako da je jednodnevna karta za bilo koju destinaciju u Nemackoj za 29e cist "bargain". Doduse bilo je nekad 25, a i prtljag je bio 10, al sad definitivno vise nije vazno.

Link to comment

Ako je do Štutgarta, Air Serbia ti tamo leti već decenijama i upravo su objavili promociju na toj destinaciji za putovanja do (mislim) marta. 119 evra roundtrip, probao sam nasumično novembar, ima po toj ceni.

Link to comment

beo, jel istina ovo da je etihad preuzeo ceo/deo alitalije? negde sam ukacio takvu informaciju a sad ne mogu da nadjem gde...

 

ima li veze to sto su toliko "blizu" odnosno tu u regionu?

jel i njihov ugovor tajni?

 

Upravni odbor je odobrio ulazak Etihada ali pregovori sa akcionarima tek treba da počnu ovog i sledećeg meseca. A posle akcionara dolaze sindikati :ph34r:

 

Pretpostavljam da ni to sa akcionarima neće ići lako jer 25% vlasništva poseduje najveći evropski prevoznik Air France - KLM. Inače, preostalih 75% drže Berluskonijevi ortaci koji su 2008-me kupili profitabilne delove bankrotirane Alitalie za 400 milki plus garancije od 600 milki, a dugove i gubitničke delove su ostavili staroj firmi na teretu poreskih obveznika. I onda su od te nove zdrave kompanije uspeli da naprave firmu koja spaljuje 25 miliona evra mesečno (što je otprilike bio godišnji gubitak Jata, ne računajući 2013-tu) a akumulirani gubitak im je već prešao pola milijarde evra.

 

Etihad sad želi da uđe sa nekih 40-45% odnosno sa 500-600 miliona koji treba da saniraju gubitke. Zatim bi drastično smanjili troškove i broj zaposlenih, reorganizovali poslovni model, uložili još 600-700 milki u obnovu flote i modernizaciju poslovanja, i tamo negde 2018-te dobili profitabilnog prevoznika. Takav je, navodno, plan.

 

Sad, planovi su jedno a realnost je drugo. Svi Etihadovi partneri u Evropi su i dalje teški gubitaši, počev od AirBerlina koji je u minusu 300 milki. Dalje, Italijani su kao uslov za prodaju paketa Etihadu postavili razvoj rimskog aerodroma kao interkontinentalnog čvorišta. Ovo je sušta suprotnost onome što je u prethodnim godinama gurao Air France - KLM koji je kroz svoj vlanički uticaj radio na smanjivanju interkontinentalnih operacija sa FCO što je solidno smanjivalo prihode Alitaliji ali je zato odvodilo dragocene putnike u Pariz i Amsterdam. Zatim je tu pitanje aerodroma u Milanu koji je Alitalia praktično napustila pre 6 godina i koji je Lufthansa neuspešno pokušala da "zauzme". Možda će neko od akcionara tražiti od Etihada povratak na MXP. I na kraju imaš Luftiku koja sve to gleda i piše pritužbe Evropskoj Komisiji, tražeći otvoreno da se zaustavi ekspanzija "velike trojke" sa Bliskog Istoka. Etihad bi hteo da zaključi dil do polovine jula ali meni stvarno nije jasno kako oni to zamišljaju sa svim ovim ludilom u kojem se nalazi Alitalia.

 

Što se tiče uticaja tog posla na Er Srbiju, o njemu možemo samo da nagađamo jer ne znamo tačno kakav će biti plan restrukturiranja Alitalije. Ako Etihad stvarno odluči da napravi neku ozbiljnu interkontinentalnu priču ka Severnoj i Južnoj Americi sa FCO, moguće je da bi to značilo da Air Serbia može da zaboravi na prekookeanske letove iz Beograda ka zapadu. Ali sve to je i dalje jedno veliko "ako". Na drugoj strani, možda bi se otvorio prostor za letove iz Rima prema dalekom istoku preko Beograda, ali i to je opet "ako".

 

Ovde se otprilike zna koliko vlasničkog udela Etihad hoće u Alitaliji, šta su spremni da urade i šta nominalno vlasnici traže u zamenu za to. Ali šta će na kraju biti dogovoreno, to ćemo tek da vidimo. Ovo će biti ubedljivo najveće Etihadovo ulaganje u drugog prevoznika, po svojoj veličini i značaju premašiće sve ostale zajedno. Znači, dodaće još jednog megagubitaša u svoju alijansu i onda će ga postavljati na noge sve sa ljutom konkurencijom u upravnom odboru (Air France - KLM), Evropskom Komisijom koja će im po diktatu Lufthanse dahtati za vrat, sindikatima koji će garantovano upriličiti barem tri štrajka kada bude krenula priča o otpuštanjima ili ograničavanju plata/beneficija, i industrijom u kojoj se profitna margina od 3% smatra dostignućem vrednim Nobelove nagrade za ekonomiju a većina prevoznika je ultra srećna ako se nekako održava na nuli.

 

Biće veselja u svakom slučaju i kako god da okreneš. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...