Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Kakav je ono šugavi beli krst na ramenima & drugim obeležjima? Jesu li to vratili neku varijantu oznake iz doba kraljevine Jugoslavije? :rolf:220px-Roundel_of_the_Royal_Yugoslav_Air_Force.svg.pngLiči na ovaj simbol (kraljevska avijacija jugoslavije), ali su pozadinske boje drugačije. Dakle, definitivno se ide u retardaciju.
Ti bas nisi video nijedan avion vojni nas od 2006., a...Oznaka je takva da bude oblikom kao oznaka kraljevine ali da raspored boja bude srpski a ne jugoslovenski...392px-Roundel_of_the_Serbian_Air_Force_2006.svg.pngMada, kako mi je neko objasnio, zajebali su se sa rasporedom boja - treba od unutra ka spolja da idu boje kako su horizontalno poredjane na zastavi (kao ovaj znak sto si postavio gore - plavo u sredini, pa belo, pa crveno spolja), dakle unutra crveno, spolja plavo - mada su ga ovde iskombinovali kontra sa ovim centrom krsta koji je beo...Mada, nije da ovaj raspored boja nije bez istorijskog presedana kada je Srbija u pitanju - prvi srpska oznaka za avione iz 1912. bila je plavi krug oivicen crvenim tankim krugom, dakle ovu danasnju oznaku dobijes otprilike ako krst stavis preko te prve oznake...ona je izgledala ovako:200px-Roundel_of_the_Serbian_Air_Force_1912.svg.pngKasnije se preslo na "standardnu" oznaku izvedenu na osnovu trobojke, sa "pravilnim" rasporedom boja, evo iz 1915:200px-Roundel_of_the_Serbian_Air_Force_1915.svg.pngInteresantno je da je verziju sa kontra bojama koristilo vazduhoplovstvo Republike Srpske:200px-Roundels_of_the_Serbian_Republic.svg.pngKao i da kontra boje koristi Slovenija, tako da je slovenacka oznaka skoro identicna srpskoj iz 1915:200px-Roundel_of_Slovenia.svg.pngS obzirom da je Slovenija pocela da koristi ovo jos 90ih, jasno je da Srbija nije mogla da vrati svoju staru oznaku iz 1915...drago mi je da su se odlucili na varijantu sa krstom, jer je ta oznaka Kr. Ju. kao i ova sada zbog njega odmah prepoznatljiva i drugacija (varijacija na temu tri kruzica tri boje ima kolko oces).
Link to comment
I još jedna. US Air Force pokupio fazon McDonald's-a. Turi srpsku zastavu u izlog i nadaj se najboljem.
Realno je super sa njihove strane što su otvorili unutrašnjost KC-135 za posetioce. Nekako je bilo bedak gledati Iljušina odmah pored, onako 20% većeg i dominantnijeg, bez mogućnosti da se zaviri unutra.Do neba hvala organizatorima što nisu dobacili sa ozvučenjem do zone za publiku bliže pistama. Zahvaljujući tome mogao sam da uživam u grmljavini motora bez ometanja sa zvaničnog razglasa. Drugari koji su više vremena proveli na stajanci, kažu mi da su ovi tako nenormalno i neumorno lupetali da je to bilo potpuno nemoguće izdržati.
Link to comment
Realno je super sa njihove strane što su otvorili unutrašnjost KC-135 za posetioce. Nekako je bilo bedak gledati Iljušina odmah pored, onako 20% većeg i dominantnijeg, bez mogućnosti da se zaviri unutra.Do neba hvala organizatorima što nisu dobacili sa ozvučenjem do zone za publiku bliže pistama. Zahvaljujući tome mogao sam da uživam u grmljavini motora bez ometanja sa zvaničnog razglasa. Drugari koji su više vremena proveli na stajanci, kažu mi da su ovi tako nenormalno i neumorno lupetali da je to bilo potpuno nemoguće izdržati.
Ma, zezao sam se. Momci su bili super. Puštali su ljude i stoku da se slikaju pored f16-ki, slikali se se sa njima, dočekivali i ispraćali "goste" u avion... Ozvučenje se nije uopšte čulo kod KC-135. Tu smo i odgledali gripena, striži i sl. U jednom trenutnku sam pomislio da je crklo ozvučenje. Što bi bilo super za gledanje ali loše za onu silnu pogubljenu đecu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...