Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

leti se...http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=04&dd=12&nav_id=505767

Vežba sa vazduhoplovstvom RumunijeIzvor: TanjugBeograd -- Pripadnici vojnih vazduhoplovstva Srbije i Rumunije izveli su zajedničku vežbu, istovremeno u vazdušnim prostorima dve države, saopšteno je iz Vojske Srbije.Avioni Vojske Srbije (FoNet, arhiva)Avioni Vojske Srbije (FoNet, arhiva)Cilj vežbe je bio poboljšanje saradnje vazduhoplovstava Srbije i Rumunije, kao i podizanje nivoa kontrole i zaštite vazdušnog prostora.Tokom vežbe, koja se istovremeno dešavala u vazdušnom prostoru Srbije i Rumunije, operativni centri dva vazduhoplovstva simultano su razmenjivali informacije o situaciji u vazdušnom prostoru.Uz transportne avione "AN - 26" obe države na vežbi su učestvovali i srpske letilice "MIG -29" kao i dva helihoptera "Mi-8" i rumunski lovci "Mig 21 lanser".Delu vežbe na aerodoromu Batajnica kraj Beograda prisustvovali su komandant srpskog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane brigadni general Ranko Živak i komandant vazduhoplovstva Rumunije general major Fanica Carnu.Kao gosti, vežbi na aerodromu Batajnica prisustvovali su pripadnici Nacionalne garde Ohaja, objavljeno je na internet stranici Vojske Srbije.
Link to comment
Dva prebjega.
Četiri, valjda? Perišin i Borović sa Bihaća, a zatim još dvojica zajedno sa Ponikvi. Perišin i još jedan su kasnije oboreni iznad Hercegovine.1.Bojnik Rudolf Perišin 25.10.1991. preletio iz Bihaća u Klagenfurt - Austria sa MiG-21R2.Satnik Danijel Borović 04.01.1992. preletio iz Bihaća u Pulu (MiG-21 17133)3.Satnik Ivica Ivandić preletio iz Užica (Ponikve) u Split 15.05.1992. (MiG-21 17235)4.Satnik Ivan Selak preletio iz Užica (Ponikve) u Zagreb 15.05.1992. (MiG-21 17167)
Link to comment

Gledao danas ovaj An-26 u pratnji 29ki, obrnuli nekoliko krugova od Batajnice do Beške. Nije loše izgledalo, samo ne znam šta tačno uvežbavaju. Možda lovačku pratnju za evakuaciju političara kada bude zagustilo.

Link to comment
Četiri, valjda? Perišin i Borović sa Bihaća, a zatim još dvojica zajedno sa Ponikvi. Perišin i još jedan su kasnije oboreni iznad Hercegovine.1.Bojnik Rudolf Perišin 25.10.1991. preletio iz Bihaća u Klagenfurt - Austria sa MiG-21R2.Satnik Danijel Borović 04.01.1992. preletio iz Bihaća u Pulu (MiG-21 17133)3.Satnik Ivica Ivandić preletio iz Užica (Ponikve) u Split 15.05.1992. (MiG-21 17235)4.Satnik Ivan Selak preletio iz Užica (Ponikve) u Zagreb 15.05.1992. (MiG-21 17167)
Mislio sam na ove što su došli s avionom ali izgleda sam i tu jednog propustio.
Link to comment

Ova dvojica su sa Ponikvi poleteli u jednosedima, što čini ukupno četiri 21-ce. Doduše ne znam šta je od te četiri HRZ koristilo kasnije. Perišinov avion je bio opremljen za izviđačku misiju i nije imao nešto specijalno što se moglo iskoristiti, tako da su ga austrijanci rastavili u delove i nemam pojma šta je posle sa njim bilo.

Link to comment
  • 1 month later...

Javlja nam se Sukihttp://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/254696/Vojska-kupuje-avione-sledece-godine

Ministar Dragan Šutanovac o strategiji i rezultatima poslovanjaVojska kupuje avione sledeće godineAgencije | 19. 05. 2011. - 00:02h | Foto: A.Stanković | Komentara: 16BEOGRAD - Srpska avijacija sledeće godine mogla bi da dobije nove letelice. Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže da su planovi za nabavku novih aviona u završnoj fazi, ali da je osim izbora proizvođača mnogo važnije kako obezbediti sredstva.- Sve zavisi od novca u budžetu. Sledeće godine slavimo 100 godina avijacije i nadam se da ćemo konačno imati dobre vesti po pitanju osvežavanja naše avijacije - najavljuje Šutanovac.Jedini savremeni borbeni avioni u naoružanju koje poseduje srpska avijacija su četiri jednoseda i jedan dvosed „mig-29“.Šutanovac je zadovoljan rezultatima ministarstva u poslednje četiri godine i u svoje najveće uspehe ubraja profesionalizaciju vojske i povećanje njenog ugleda.U Ministarstvu odbrane očekuju da bi bezbednosni sporazum sa EU mogao biti potpisan 26. maja, prilikom posete Beogradu visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton. Time bi pripadnicima vojske Srbije i formalno bilo omogućeno da učestvuju u mirovnim misijama u Somaliji i Ugandi. Srbija trenutno učestvuje u pet mirovnih misija UN.Ministar odbrane negirao je spekulacije koje su se nedavno pojavile u ruskim medijima da Srbija želi da se uključi u savez Organizacija o kolektivnoj bezbednosti (CSTO), na čijem čelu je Ruska Federacija. Šutanovac kaže da ministarstvo poštuje odluku Skupštine Srbije o vojnoj neutralnosti i da se jednako odnosi prema svim vojnim savezima.
Link to comment

U vezi ovoga što Šule priča, već neko vreme se šuška u NATO krugovima da amerikanci ubacuju dodatne stvari da bi ubedili da se kupi F-16 blok 50. Ono, ubacuju poklon od nekih 80-ak hummera sa raznom opremom, a spremni su i na još 5-6 Black hawkova da daju, ili da kupe istu količinu Mi-17.Tako se priča.

Link to comment

Uopšte me ne bi čudilo, ja sam negde pročitao trač da su Rusi ponudili Hrvatima da pored ostalog, pošalju jednog pilota na nedelju dana na ISS ako se odluče za nabavku ruskih aviona. Nadam se da ni mi ni komšije nam nismo toliko blesavi. Da nude a10, black hawkove i vozila pa da čovek razmisli.Znaš li neki specifičan razlog zašto a10 nikada nije prodavan napolju? Ja i dalje navijam za Gripena.

Link to comment

Iskreno, i ja navijam za Gripena. Ali, tamo gde sam čuo sve ovo, kažu da Švedjani nisu čak ni nudili, jer su imali informacije da će u dodatnim poslovima ameri biti nepobedivi.Sad, to može opet da se zaokrene, ali kao za sada bi to bilo to.Što se A-10 tiče, pitaću kad budem imao priliku.

Link to comment

Odlicno.Kada su nam pre 20 godina Rusi za kompenzaciju klirinskog duga od milijardu dolara ponudili metro ili MIG29, nase savezno rukovodstvo je, verovatno vodeci se prorocanstvima deda Miloja(a verovatno i boljim menadzerskim procentima), izabralo migove. Nama su, za utehu, kupili tramvaje. Vidim da nam tramvaji ponovo sleduju.

Link to comment
Odlicno.Kada su nam pre 20 godina Rusi za kompenzaciju klirinskog duga od milijardu dolara ponudili metro ili MIG29, nase savezno rukovodstvo je, verovatno vodeci se prorocanstvima deda Miloja(a verovatno i boljim menadzerskim procentima), izabralo migove. Nama su, za utehu, kupili tramvaje. Vidim da nam tramvaji ponovo sleduju.
A kakve sve to veze ima sa celom ovom pričom?Ruske "ponude" nisu nikad bile ozbiljne, niti realizovane. MIG-ove tada su platili, a ne kompenzovali.Na kraju, metro u Beogradu, je stvar Beograda, a ne države. Vojska i avioni s druge strane jesu.
Link to comment
Uopšte me ne bi čudilo, ja sam negde pročitao trač da su Rusi ponudili Hrvatima da pored ostalog, pošalju jednog pilota na nedelju dana na ISS ako se odluče za nabavku ruskih aviona. Nadam se da ni mi ni komšije nam nismo toliko blesavi. Da nude a10, black hawkove i vozila pa da čovek razmisli.Znaš li neki specifičan razlog zašto a10 nikada nije prodavan napolju? Ja i dalje navijam za Gripena.
A-10 je oružje hladnog rata koje je pre svega bilo namenjeno za odbranu od napredovanja neprijateljskih oklopnih divizija na širokom frontu. Dobro, u Zalivu su ga koristili za masakriranje iračke vojske koja se haotično povlačila, ali generalno je malo zemalja imalo ozbiljnu potrebu za takvim avionom. Čak je potreba možda bila izraženija u zoni sovjetskog uticaja, a tu je tržište ugrabio SU-25 koji neverovatno podseća na onaj A-9 čiju si skicu okačio na prethodnoj strani. Sada je doba višenamenskih aviona i Srbiji apsolutno nije potreban A-10, niti će joj ga bilo ko nuditi. Helikopteri su mnogo bolja varijanta. Inače, pošto će odluka biti čisto politička, to u slučaju Srbije (a i mnogo šire) stavlja američke proizvođače na poziciju glavnih favorita.
Link to comment
Na kraju, metro u Beogradu, je stvar Beograda, a ne države. Vojska i avioni s druge strane jesu.
Kupovina vojnih aviona u drzavi kakva je Srbija danas ima smisla samo za porodice zaposlenih u Jugoimport SDPR. Mozda bi sredovecnim decacima bilo zanimljivo i ozivljavanje kosmo-programa Srbije, samo sto mi, od cijih poreza se finansiraju takve avanture, mozemo samo da se nadamo da Šutanovac, kao i obicno, prica bajke.Ne bih imao nista protiv da raspravljate o temi na nivou aviomodelarstva, samo da se topik ne zove Ratno vazduhoplovstvo Srbije.edit: Malo sam razmislio i ipak mislim da si u pravu. Ako se Srbija ikad ponovo bude otvorila za kupovinu aviona, onda je to tema za pdf Politika, negde uz teme o javnim nabavkama...ovo je topik za forumase koji idu na aeromitinge i prate avio industriju, a ne za zabrinute poreske obveznike. U to ime se izvinjavam na troll-u. Edited by April
Link to comment
Kupovina vojnih aviona u drzavi kakva je Srbija danas ima smisla samo za porodice zaposlenih u Jugoimport SDPR. Mozda bi sredovecnim decacima bilo zanimljivo i ozivljavanje kosmo-programa Srbije, samo sto mi, od cijih poreza se finansiraju takve avanture, mozemo samo da se nadamo da Šutanovac, kao i obicno, prica bajke.
Poreski obveznici su relativna kategorija. Grčka je, recimo, bankrotirala jer nije uspela da izdrži trku u naoružanju sa Turskom. Ta trka je podrazumevala nabavku i održavanje trostruko većeg ratnog vazduhoplovstva od onog koje je maksimalno bilo potrebno. To je jedna od najvažnijih stavki neverovatnog duga koji Grčka nikada neće moći da vrati. Nema tih odricanja i mera štednje koje mogu da otplate 300 milijardi evra, pogotovo ne u ekonomiji kao što je grčka.Hoću da kažem, na dug se može živeti i raskalašno i dugo (mada ne doveka). Otvoriš impozantan most na dug, iznad njega preleti eskadrila F-16 sveže nabavljenih na dug, isplatiš po koju platu i penziju na dug... I nećeš doći ni do 5 milijardi. A vidimo da može i do 300 da se ide pre fajronta. Dakle, prostora još ima ohoho. DS bi već odavno potpisala ugovor o nabavci, jedino je problem što još nisu smislili kako da tu nabavku pretvore u dodatnih 2-3% na izborima. Onog trenutka kada to smisle, eto našem RV novih nebeskijeh mašina.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...