Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Imali smo regionalni konflikt, bili oni, jel, ratovi. Koliku je ulogu tu igralo zrakoplovstvo? Stratešku, taktičku? Od svog onog hardvera što su nakupovali Tile i nasljednici, a koje je Slobo sve marljivo pokrao i nagruvao u Srbiju (i CG), (kompletna mornarica i vazduhoplovstvo, većina KoV) što je na kraju od ovih sofisticiranih rodova uspješno upotrijebljeno za oružanu zaštitu najosnovnijih srpskih interesa, jedinstva srpskog naroda na početku, a na kraju i golog suvereniteta i teritorijalnog integriteta?Bingo, pogodio si! NIŠTA!
Mozda to ima veze sa no-fly zonom iznad Bosne? U prvoj fazi rata je avijacija bila dosta aktivna, zar ne...Btw, kada sam mislio na regionalni konflikt nisam mislio na gradjanski rat SFRJ tipa. Taj je konflikt imao mnogo specificnosti zbog specificne istorijske situacije.
Dakle, summa summarum, sve što nama sitnišu na Balkanu, pogotovo dok smo u čabru ili polučabru kao sada, realno treba je neka jezgra kopnene vojske sa budget verzijama PZO, finim protuoklopnim sredstvima, nešto BOVova, nama sa morem još šačica patrolnih brodova - i to je to.. Nama je lakše otpisati tu potrebu za zrakoplovstvom, jer je u Alijansi air policing već utvrđeni aranžman koji ne košta puno.
Rodjere, smaras vise sa poredjenjima sa Hrvatskom (tema je Ratno vazduhoplovstvo Srbije) - Srbija nije u NATO niti ce u dogledno vreme (20 god.) biti, tako da air policing ne dolazi u obzir. Mislim, ok, shvatili smo, Hrvatska je odlucila biti sraf u NATO vojnoj masineriji i fino joj je, i bice joj jos bolje, Srbija nema tu opciju, hvala, dovidjenja.
Link to comment

Mislim da si pogrešio, amen ne znači: "Nek nam je bog na pomoći kad i dalje postoje ljudi koji misli da će nekad ratovati protiv Albanaca".Inače i tebi i Hazardu, a i ostalim, sasrećom u prelasku preko Prokletija sve dok se iznad vas čuje zaglušujuća buka aviona koji idu da se bore protiv nula Albanskih aviona. Sasrećom.

Link to comment

Dakle posto 100% sigurno necemo ratovati, da ukinemo vojsku? Zasto to do sada nije uradila masa drugih zemalja u svetu?Ja kapiram da su 90te ljudima ogadili vojsku i uopste vojne teme, ali ne podrazumeva svako postojanje vojske to da cemo nekoga da napadnemo. Nit mi je skroz jasan taj pristup "imaju Ameri vojsku, udjimo u NATO pa nama ne treba". Mislim legitimno je to pacifista biti, samo sto je dozlaboga nerealno u danasnjem svetu.Niko ovde ne zaziva rat (pu pu pu daleko bilo), samo se kaze - ko zna sta moze da se desi.

Link to comment
Mozda to ima veze sa no-fly zonom iznad Bosne? U proj fazi rata je avijacija bila dosta aktivna, zar ne...
Pa i nije. A i s tim malim postigla je jedno veliko okruglo ništa, osim ako je rušenje EU koptera i prizemljenje Kikaševog Boinga velika zračna pobjeda. A CAP? LOL.
Btw, kada sam mislio na regionalni konflikt nisam mislio na gradjanski rat SFRJ tipa. Taj je konflikt imao mnogo specificnosti zbog specificne istorijske situacije.
Pa taj građanski konflikt se brzo pretvorio u regionalni. Sa globalnim suigračima.
vRodjere, smaras vise sa poredjenjima sa Hrvatskom (tema je Ratno vazduhoplovstvo Srbije) - Srbija nije u NATO niti ce u dogledno vreme (20 god.) biti, tako da air policing ne dolazi u obzir. Mislim, ok, shvatili smo, Hrvatska je odlucila biti sraf u NATO vojnoj masineriji i fino joj je, i bice joj jos bolje, Srbija nema tu opciju, hvala, dovidjenja.
Ne, nisi shvatio. Ja samo kažem da je nama lakše otpisati potrebu za zrakoplovstvom. Lakše, kapiraš? Kako ćete vi riješiti situaciju da vam treba zrakoplovstvo, a da nakon ovih 29tki realno baš nema prostora u 1 srpskom budžetu za novo, to ostaje da se vidi. Tako da umjesto da tu zamaraš odjebavanjem šrafiranja Hrvatske u mašineriji, napiši mi koga to vlada Srbije zajebava kad u medije plasiraju da postoji neki tender za nabavku lovačke avijacije, na kojem se da bude još ljepše pojavi i Eurofighter biggrin.gif, a nije jasno zašto nedošo Gripen... Gdje je ta financijska konstrukcija kojom će si Srbija priuštiti dvije eskadrile, kad Cvetko kaže da nema viška ni za plaće u javnom sektoru? Ja bi reko da VS uspješno zajebava tebe i bigvladu, prikazuje vam sličice sočnih T-Bone bifteka, a na računu nema perspektive ni za hrenovke. Kao ni naša.Nisam ja taj koji se samojebem u zdrav mozak. Hvala, doviđenja.
Govoreći o budžetu ministarstva odbrane u 2011. godini, on je rekao da je 72 milijarde dinara velika suma novca sa aspekta Vlade Srbije i budžeta u celini, ali da se radi o relativno maloj svoti iz perspektive sistema u koji nije ozbiljno ulagano više godina."Sredstva su ograničena, ali ne zato što neko ne želi da ih poveća, već zbog teške ekonomske situacije. Naš zahtev da se poveća taj deo 'kolača' ne bi bio korektan prema ostalim ministarstvima", ocenio je Šutanovac."Ipak, pokazali smo da nismo samo potrošač i za tri godine smo pomogli odbrambenoj industriji da napravi ugovore od 1,2 milijarde dolara. Smanjili smo trgovinski deficit i s pravom očekujemo da se jedan deo vrati u sistem odbrane", dodao je srpski ministar odbrane"Prema njegovim rečima, izdvojena sredstva u potpunosti omogućavaju izvršavanje svih zadataka Vojske Srbije, pa čak i određeni iskorak u pravcu modernizacije obuke i borbene tehnike, pri čemu će prioritet predstavljati Vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrane, pre svega novi avioni.
Kakav je to iskorak sa milijardom € cjelokupnog budžeta?
Link to comment
Ne, nisi shvatio. Ja samo kažem da je nama lakše otpisati potrebu za zrakoplovstvom. Lakše, kapiraš? Kako ćete vi riješiti situaciju da vam treba zrakoplovstvo, a da nakon ovih 29tki realno baš nema prostora u 1 srpskom budžetu za novo, to ostaje da se vidi. Tako da umjesto da tu zamaraš odjebavanjem šrafiranja Hrvatske u mašineriji, napiši mi koga to vlada Srbije zajebava kad u medije plasiraju da postoji neki tender za nabavku lovačke avijacije, na kojem se da bude još ljepše pojavi i Eurofighter biggrin.gif, a nije jasno zašto nedošo Gripen... Gdje je ta financijska konstrukcija kojom će si Srbija priuštiti dvije eskadrile, kad Cvetko kaže da nema viška ni za plaće u javnom sektoru? Ja bi reko da VS uspješno zajebava tebe i bigvladu, prikazuje vam sličice sočnih T-Bone bifteka, a na računu nema perspektive ni za hrenovke. Kao ni naša.
Ma daj Rodjere, ne ocekujem ja nista. Ja sam se cak vrlo prijatno iznenadio narudzbinom Lasti, remontom 29ki, i narudzbinom modernizacije G-4. Ne ocekujem ja zapravo nista, jedino sto realno ocekujem je to sto je vec najavljeno i nadam se da ce ti avioni (15 Lasti + 15 G-4MD + 4 29ke) imati sanse da zapravo lete i da piloti furaju nalet. Ovo ostalo, pisem iz dosade sbb-kbb. Nekada (pre 10-12 god.) sam bio zaludjenik za vojnu avijaciju i tako, pa me proslo, a od nedavno me opet malo uhvatilo pa o tome piskaram :D eto to je to. I ocu onu 29ku na daljinski. :D
Link to comment

OK, onda se razumijemo. biggrin.gifI ja sam zaluđenik za estetikom i mamojebnošću 1 lovca, najviše bi volio da kod nas bude neki aeromiting sa F 22 & Su 35, ali bojim se ne bu toga.Ja sam bio prijatno iznenađen nabavkom Canadaira CL 415, odlukom da se nabave Mi 171Sh od klirinškog duga, letom An 32 do Kabula i natrag, sa stajanjem u, čini mi se, Incirliku... U perspektivu ratnog zrakoplovstva lovačke provenijencije u Hrvata ne vjerujem.Smiridbeni dar: biggrin.gifHrvacki An 32 iznutra35551_26703.jpg

Link to comment
Gdje je ta financijska konstrukcija kojom će si Srbija priuštiti dvije eskadrile, kad Cvetko kaže da nema viška ni za plaće u javnom sektoru? Ja bi reko da VS uspješno zajebava tebe i bigvladu, prikazuje vam sličice sočnih T-Bone bifteka, a na računu nema perspektive ni za hrenovke. Kao ni naša.
Da se složim sa satnikom, vojska nam je još u fazonu: kad vidiš trojicu jednobraznih - pucaj! nisu naši... a ovamo maštarije o Eurofighter-u... :unsure: Možda ste mnogo davno služili, u tom slučaju da Vas probudim - VS je tuga tužna, pitanje je da li imaju dovoljno 110-ki i 150-ki, kamoli lovaca. A za tradiciju mi tačno puca ćoše.
Link to comment
prikazuje vam sličice sočnih T-Bone bifteka, a na računu nema perspektive ni za hrenovke. Kao ni naša.
Nabavka ozbiljnih ratnih sistema kao što su eskadrile aviona, tenkovske brigade, artiljerijski divizioni i tome slično, u velikoj meri je politička priča. Naravno, najbolje je kada se imaju milijarde u šteku pa se može kupovati u svakom trenutku, ali to ne znači da oni koji te milijarde nemaju, neće u pravom trenutku dobiti ono što im treba. To se obično dešava u okviru nekih velikih prekompozicija na međunarodnom političkom planu, ili kada velike čike imaju interes da finansiraju neke male ili možda čak velike ratove. Dakle, dok je globalna intencija da se ratovi vode outsourcingom i stranim direktnim investicijama, golje poput Srbije mogu samo da sanjaju eskadrile Suhoja, Gripena ili čega već. Onog trenutka kada globalna intencija krene da malo više favorizuje pravo šibanje, odjednom će se pojaviti raznorazne povoljne varijante i povoljne kupovine po povoljnim kreditima koji će biti odobravani bez ikakvih problema. 90% te čitave priče je suva politika i kako se stvari na političkom planu budu odvijale. Kada postoje politički uslovi za takve nabavke, nedostatak para u budžetu je najmanji problem.
Link to comment

Mislim da smo svi mi ovdje do daljnega na Atkinsovoj dijeti.Činjenica je i da je Hrvatska 2000-2010 imala budžetskog prostora za nabaviti dvije eskadrile F 16 ili čega već, ali su tadašnji i sadašnji odlučili da ulože u autoceste, što je skoro pa tu negdje po ekonomskoj neisplativosti, ali nekako mi nije žao. Skontali su i oni to uostalom, da se ovo bolje vidi, više koristi, popularnije izgleda, više glasova donosi itd..Za vrijeme rata pak našlo se novca za bar 25 MiGova 21 pakiranih u sanduke, po švercerskim cijenama. Bilo je to drugo vrijeme.

Link to comment
Nečeš TI nigde biti uvučen za 50ak godina, do tada ćeš već biti sparušeni starac koji tiho masturbira u fotelji svoje sobe dok tuđa deca krvare i ginu.
Svoje lične frustracije kvalitetom sopstvenog života zadrži za sebe. Hvala.
Dakle posto 100% sigurno necemo ratovati, da ukinemo vojsku? Zasto to do sada nije uradila masa drugih zemalja u svetu?
Pročitaj malo o istorijatu Britanske Laburističke stranke. Fantastično je da su se oni svim silama borili za razoružanje i spočitavali Francuzima što drže stajaću vojsku skoro do 1940. To je koliko znam bio najozbiljniji pokušaj da se u jednog (tada) svetskoj sili pokuša sa opštim razoružanjem. Dozvali su se pameti na vreme.
Ja bi reko da VS uspješno zajebava tebe i bigvladu, prikazuje vam sličice sočnih T-Bone bifteka, a na računu nema perspektive ni za hrenovke.
Ja sam savršeno svestan da se ovde mnogo krade. Kao i da je državna administracija preglomazna. Hoću da kažem da para ima, ali da je korupcija glavni razlog zašto ni Srbija ni Hrvatska nemaju moderno vazduhoplovstvo.
Mislim da smo svi mi ovdje do daljnega na Atkinsovoj dijeti.
Nažalost, mislim da si u pravu.
Evo ga Gripenče, napravio je dobru pozu.
btw. pre neki dan sam čitao o mornaričkoj verziji, koju bi želeli da prodaju Indiji. SeaGripen-02.jpg
Link to comment
Za vrijeme rata pak našlo se novca za bar 25 MiGova 21 pakiranih u sanduke, po švercerskim cijenama. Bilo je to drugo vrijeme.
btw, oklen su stigle te vase 21ice? Jedan je pilot valjda "prebeg" iz JNA, a ostale su stigle odakle? ex-DRR?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...