Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

1 minute ago, Yoyogi said:


Takvi kao ti su, koji drugarski upozoravaju, izglasali strahove pecinskih ljudi. Najcistiji izvor energije su upravo nuklearne elektrane. 

Principijelno nemam ništa protiv nuklearnih elektrana, naprotiv, ne znam odakle ti da imam. 
 

Nemam ništa protiv ni fudbalskih stadiona recimo, ni protiv solitera u blizini reke, ni protiv Expa kao manifestacije…

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Yoyogi said:

Srbija ce ih, izgleda, dobiti, Francuska.

To sam ja lupio kada sam vidio da u posjetu ide direktor EDF-a. Za sada nema nikakve informacije o tome. 

Link to comment

EDF, Francuska, nuklearke. Jesu svetski lideri u tome. Kako je Srbija skinula moratorijum na nuklearke, sa kim je bolje pricati nego sa svetskim liderom?

Link to comment

Zapravo nisu, i dalje su Rusi, možda ih Kinezi prešišaju u budućnosti. A za ove pare smo mogli kupiti 40 komada MiG-29M. Ali tako to ide kad je gazda na državu ucenjen čovek

Link to comment

Od koga da kupimo? Pride što nemamo pilota ni za ovih desetak koje su sad u letnom stanju.

Link to comment

 Sa av teme

13 hours ago, gone fishing said:

za obezbeđivanje neba iznad betongrada po sexpertima sa tango6 portala nam trebaju 4 takve baterije, a gde je ostatak teritorije

 

Može da ih ima i 404 baterija, u slučaju sukoba bi imale istu sudbinu kao i '99. U dejstvima na ciljeve koji u dolasku nose smrtonosni teret bile bi polupane u roku od odmah. Sva uspešna dejstva (obaranje ili oštećenje) su nastala kada je cilj bio u odlasku što je analogno pucanju u leđa neprijateljskom vojniku. O tome se ne prave hvalospevi.

 

13 hours ago, gone fishing said:

- 2 eskadrile od po 20 lovaca je min kojim bi đenerali naše vojske bili zadovoljni :D pa ti vidi koliko ih političari sputavaju već decenijama :happy:

 

Jedan sat letenja na tim aparatima (manje za MIG više za Rafal) košta otprilike kao godišnja plata pilota VS koji upravlja istim. Sa druge strane godišnja plata US ili FRA pilota pokriva 10 sati letenja. Da bi pilot bio borbeno spreman potrebno je najmanje 100 sati godišnje. Pre 25 godina na ratne (ili bolje rečeno samoubilačke) zadatke su kretali piloti sa prosečnih desetak sati naleta i to uglavnom školskih, aerodromskih letova.

 

To su činjenice na kojima treba zasnivati svaku diskusiju o ratnom vazduhoplovstvu i njegovoj ulozi. Nisu tu u pitanju samo plate pilota, već i plate tehničara održavanja, oružara i mnogih drugih. Kakva je situacija sa opremom i alatima, odnosno dostupnost rezervnih delova i organizacija redovnog održavanja? Bojim se da bi se brzo  krenulo sa kanibalizacijom aparata.

 

Mogao bih te đenerale da podsetim na '95 kada sam se kao svež diplomac obreo na VTI u Žarkovu, ali mislim da bi to bilo uludo trošenje reči, odnosno tastature. Sve to su već rekli piloti koji su bili na nebu 4 godine kasnije.  

 

Srbija je siromašna zemlja, biće još siromašnija i nikakav litijum, bor, bakar ili zlato to neče promeniti. Za 'air policing' ili nadzor neba za civilne vazduhoplove najbolje je to prepustiti komšijskim avijacijama i platiti od prihoda za prelet aviona. Nema tu mesta za emocije i busanje u junačke grudi.

 

Sve ovo je jedna cirkuska tačka na radost publike. Veoma tužna tačka koja će biti izuzetno preplaćena. A o tome će neko drugi da misli. I plače.

  • +1 7
Link to comment

u ove parice spada i obuka pilota i majstora, kao i rezervni delovi, kako čitam po komentarima na t6 čak i rezervni motori...

- 12 aviona x 100 h letenja godišnje je oko 30 milki € što je oko 2,2% godišnjeg vojnog budžeta

- bankrot država grčka ima 18 rafala još 6 je naručila, pored njih imaju i 24 miraža, 152 f-16

- na sve to su naručili još i 20 f-35, koji će početi da stižu 2028

Link to comment
7 hours ago, KnightLore said:

 Sa av teme

 

Može da ih ima i 404 baterija, u slučaju sukoba bi imale istu sudbinu kao i '99. U dejstvima na ciljeve koji u dolasku nose smrtonosni teret bile bi polupane u roku od odmah. Sva uspešna dejstva (obaranje ili oštećenje) su nastala kada je cilj bio u odlasku što je analogno pucanju u leđa neprijateljskom vojniku. O tome se ne prave hvalospevi.

 

 

Jedan sat letenja na tim aparatima (manje za MIG više za Rafal) košta otprilike kao godišnja plata pilota VS koji upravlja istim. Sa druge strane godišnja plata US ili FRA pilota pokriva 10 sati letenja. Da bi pilot bio borbeno spreman potrebno je najmanje 100 sati godišnje. Pre 25 godina na ratne (ili bolje rečeno samoubilačke) zadatke su kretali piloti sa prosečnih desetak sati naleta i to uglavnom školskih, aerodromskih letova.

 

To su činjenice na kojima treba zasnivati svaku diskusiju o ratnom vazduhoplovstvu i njegovoj ulozi. Nisu tu u pitanju samo plate pilota, već i plate tehničara održavanja, oružara i mnogih drugih. Kakva je situacija sa opremom i alatima, odnosno dostupnost rezervnih delova i organizacija redovnog održavanja? Bojim se da bi se brzo  krenulo sa kanibalizacijom aparata.

 

Mogao bih te đenerale da podsetim na '95 kada sam se kao svež diplomac obreo na VTI u Žarkovu, ali mislim da bi to bilo uludo trošenje reči, odnosno tastature. Sve to su već rekli piloti koji su bili na nebu 4 godine kasnije.  

 

Srbija je siromašna zemlja, biće još siromašnija i nikakav litijum, bor, bakar ili zlato to neče promeniti. Za 'air policing' ili nadzor neba za civilne vazduhoplove najbolje je to prepustiti komšijskim avijacijama i platiti od prihoda za prelet aviona. Nema tu mesta za emocije i busanje u junačke grudi.

 

Sve ovo je jedna cirkuska tačka na radost publike. Veoma tužna tačka koja će biti izuzetno preplaćena. A o tome će neko drugi da misli. I plače.

Koliko ovo nije tačno :fantom:

  • +1 4
Link to comment
9 hours ago, gone fishing said:

- 12 aviona x 100 h letenja godišnje je oko 30 milki € što je oko 2,2% godišnjeg vojnog budžeta

Godišnja krađa SNS činovnika opštinskog nivoa

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Bambula said:

Koliko ovo nije tačno :fantom:

Zato je ovaj deo vrlo tačan:

10 hours ago, KnightLore said:

Jedan sat letenja na tim aparatima (manje za MIG više za Rafal) košta otprilike kao godišnja plata pilota VS koji upravlja istim. Sa druge strane godišnja plata US ili FRA pilota pokriva 10 sati letenja. Da bi pilot bio borbeno spreman potrebno je najmanje 100 sati godišnje. Pre 25 godina na ratne (ili bolje rečeno samoubilačke) zadatke su kretali piloti sa prosečnih desetak sati naleta i to uglavnom školskih, aerodromskih letova.

Bilo bi zanimljivo da znamo koliko sati naleta imaju piloti ovih repariranih 29ki, negde sam naleteo na cifru od 70-80, što mi zvuči dosta propagandno. Pritom, u te sate ulaze najviše ti demo letovi, od kad Vulin dođe da obiđe dežurnu paru na Bataji, do kad se uvežbava nalet za Vučićeve sletove. Svakako, to je bolje nego nekadašnjih 15ak20h na koliko smo bili spali i s koliko je Radosavljević poleteo prve noći bombardovanja.

 

NATO standard je oko 180h naleta, uključujući i simulator, a Ameri gruvaju po 250 u elitnim eskadrilama. Pritom pričamo o realnim satima uvežbavanja taktičkih radnji, ne ovim demo letovima. Nedavno je prvi Hrvat objavio 200h na rafalu. 

 

Inače, rafalov sat je negde kao i F-16, oko 20k. Upola jeftiniji je, recimo, F-18, a isto dvomotorac, velikog uzgona, robusne građe (kao i svi palubni lovci), a ima i svoju "radarsku i ei/ped" verziju. Avion-raga. Gripen, takođe, a SAAB takođe radi svoj "mini-avaks" za podršku tim aparatima. I oba opet skupi za Srbiju...ako uzmemo da je RV stvar prestiža, tj. da nećemo da budemo Kosovo, Makedonija ili Crna Gora, te plaćamo drugome da čuva naše nebo, dve eskadrile F/A-50 bi bile više nego dovoljne za potrebe i budžet Srbije. Njima dobiješ sve - prelazak na zapadnu tehnologiju, 4x jeftiniji sat naleta, dobrog trenažera za mlade pilote, air policing i, ako baš želiš da se určiš, možeš pola eskadrile da uzmeš u paketu sa odličnom izraelskom elektronikom. I sve to za 3-4x manje para nego za francuze.

 

Link to comment

nije pitanje šta je jeftinije, već šta ti je dostupno, ruski avioni su nedostupni, ameri neće da nam prodaju svoje, računaj tu da bi ucenili i švede da nam ne prodaju gripene pune američke tehnologije, za ove korejske zastarele kopije f-16 važi isto što i za švede, znači ostaju francuzi i kinezi

- samo slep čovek ne vidi da se sprema ekonomski a možda i vojni sukob kine i zapada posle 2030

- što znači da ostaju francuzi i neka tanka nada da će isti napustiti nato pakt (ne bi im bio prvi put :happy:) i nama prodati napredne rakete i radare za rafale, šanse za to su 1% ali šta da radimo kada je takva situacija u svetu trenutno...

  • +1 1
Link to comment

Mislim da ovde izbor zemlje ciju ljubav kupujes igra mnogo vecu ulogu od onog sto je realno najbolje za pare koje imas. Verujem da bi ovaj nas platio tri puta vise da uzme F-35 al nece Ameri da ga prime u svoj klub. Neki dublji (realni lili izmastani) odnosi sa Francuskom je next best thing.

 

Mene samo nervira kolicina spiskanih para. Vec smo dosta potrosili na PVO sa kojom realno mozemo sasvim lepo da se tucemo sa mukicama od avijacija u okolini. Ovi rafali nece doneti nikakvu prevagu u odnosu na ostale zemlje oko nas a jos manje bi imali ikakav smisao protiv pravog velikog protivnika. Jedino su dobri da se precednik kurci dok pare koje mogu da se iskoriste za nesto normalno odlaze bespovratno put Francuske.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Vasilij Zajcev said:

Zato je ovaj deo vrlo tačan:

Bilo bi zanimljivo da znamo koliko sati naleta imaju piloti ovih repariranih 29ki. 

 

Teško za proceniti ili dobiti tačnu cifru ali koliko mi preleću iznad glave, rekao bih da se baš voze™ i to kao da su platili kasko za njih. 

  • +1 1
Link to comment

Postojanje naše lovačke avijacije nakon '99 je puko ostvarivanje nečijih vlažnih snova i izuzetno skupo šminkanje pokojnika i očuvanje tradicije.Niti ima smisla, a tek prilike za realnu upotrebu.

 

 

  • +1 2
Link to comment

Šta znam, air-policing mora da postoji, pa mora.

 

On 1. 9. 2024. at 1:05, KnightLore said:

Za 'air policing' ili nadzor neba za civilne vazduhoplove najbolje je to prepustiti komšijskim avijacijama i platiti od prihoda za prelet aviona.

 

Preleta civilnih aviona? Jel' negde postoji takva finansijska sprega civilne kontrole letenja i vojne avijacije? SMATSA da finansira RVS?

 

Čak i ako je ovakva kombinacija moguća, da li je neko na papir stavio proračun za jednu opciju protiv druge?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...