Jump to content
IGNORED

Kratke priče i pouke...


dare...

Recommended Posts

Dečja priča- E, sad - reče Vanja i stavi svesku na sto - hajde da pišemo priču.
Пишем себи један плус што сам већ од ове реченице препознао Хармса :).Мој скромни прилог, наравно СФ:
Гравитација на вашој планети истиче за две године, пет дана, три сата и нешто секунди. Убаците новчић за наредни милион година.
Link to comment

69 Dok je Petar sjedio vani u dvorištu, priđe mu neka sluškinja i reče: 'I ti si bio s Isusom Galilejcem.' 70 Petar to pred svima zaniječe: 'Ne znam o čemu govoriš.' 71 Kad je izišao u predvorje, spazi ga druga sluškinja i reče nazočnima: 'Ovaj je bio s Isusom Nazarećaninom.' 72 On opet zaniječe i još se zakune: 'Ne poznajem tog čovjeka.' 73 Ali ubrzo mu priđu ljudi koji su bili ondje. 'Pa ti si doista jedan od njih! Odaje te galilejski naglasak.' 74 Petar se stane kleti i zaklinjati: 'Ja ne poznajem tog čovjeka!' I pijetao odmah zakukuriče. 75 On se tada sjeti što mu je Isus rekao: 'Prije nego što pijetao zakukuriče, triput ćeš me se odreći.' Iziđe i gorko zaplače.

Link to comment

Sta to treba da znaci gospodaru moj? Necemo valjda da nudimo svilene kosulje, onima koji nose kostret i da se brinemo o udobnosti, onih, koji treba da su na strazi. Ne mislite valjda, da treba da podmecemo meke jastuke, onima, koji bi trebalo na trnju da sede!Bogami gospodaru, dok sam ja provinajal, toga nece biti! Ici ce oni bosi, radi celicenja sopstvene vere i primera narodu. Da nisu slucajno oni bolji od Isusa Hrista, koji je uvek pesice isao. Osim ono jednom, kada je jahao magarca.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Kiplingov "Ako", začinjen filozofijom Vesne Krmpotić, u osmišljenoj verziji Indijanaca dalekog Ohaja, a preveden za naše romantično internetsko tržište. ;) "Mene ne zanima kako zaradjujes za zivot.Ja zelim da znam za cim zudis i da li se usudjujes da sanjas o tome, da ispunis ceznju svoga srca.Mene ne zanima koliko godina imas.Ja zelim da znam da li ces rizikovati da ispadnes budala zbog ljubavi, zbog snova, zbog avanture koja se zove biti ziv.Mene ne zanima koje planete zakriljuju tvoj mesec.Ja zelim da znam da li si dodirnuo srediste sopstvene tuge, da li su te otvorile izdaje zivota ili si se skvrcio i zatvorio iz straha od daljeg bola! Zelim da znam mozes li sedeti sa bolom, sa bolom mojim ili svojim, ne meskoljeci se da ga prikrijes ili umanjis, ili zatres.Zelim da znam mozes li drugovati sa radoscu, sa radoscu mojom ili svojom;mozes li se prepustiti divljem plesu i dopustiti da te zanos preplavi do samih vrhova prstiju i ne upozoravati nas da budemo pazljivi, da budemo realisticni, niti da se setimo svojih ljudskih ogranicenja.Mene ne zanima da li je prica koju mi kazujes iskrena.Ja zelim da znam mozes li razocarati druge da bi bio iskren prema samom sebi;mozes lipodneti optuzbu izdaje i ne izdati sopstvenu dusu.Ja zelim da znam mozes li biti veran te stoga dostojan poverenja.Zelim da znam mozes li videti lepotu cak i ako nije lepa svaki dan, i mozes li crpeti svoj zivot iz Bozjeg prisustva. Zelim da znam mozes li ziveti sa promasajem, sa promasajem mojim i svojim, i jos uvek stajati na rubu jezera i srebrnkastoj mesecini uzvikivati "DA!"Mene ne zanima gde zivis i koliko para imas.Ja zelim da znam mozes li se dici posle noci bola i ocaja, iscrpljen, satrt do srzi, i uraditi ono sto se mora uraditi za decu.Mene ne zanima ko si ti ni kako si se obreo ovde.Ja zelim da znam hoces li stati u srediste ognja zajedno sa mnom i ne ustuknuti.Mene ne zanima gde ili sta ili kod koga si ucio.Ja zelim da znam sta je to sto te drzi iznutra, kad sve drugo otpadne.Ja zelim da znam mozes li biti sam sa sobom; i da li zaista volis drustvo u kome se nadjes u praznim trenucima." Casni starac americkih Indijanaca Maj,1994.

Link to comment

"Vreme je da naučiš jednu lekciju sinko.""Kakvu lekciju?""Svaka tvoja odluka može promeniti svet! Najbolje je živeti tako da te bogovi ne primete. Ako želiš da živiš bezbrižno sinko, skloni se i živi povučeno.""Ali ja hoću da postanem vojnik! Junak!""Proći će te to. Prerašćeš..."Stiven Erikson "Mesečevi Vrtovi"

Link to comment
Ne poznajem mnogo ljudi koji su doista sretni što potječu od svojih roditelja, a još manje onih koji im žele nalikovati. Upravo suprotno, gotovo svi ljudi koje sam upoznala bili su tako užasnuti prirodnom prijetnjom da će sličiti svojim roditeljima, da im je život bio nalik slalomu oko naslijeđenih svojstava, da bi se naposljetku sudbinski predodređeno ispunilo.
Monika Maron, Animal Triste
Link to comment

Из пишчева пера у Божије уши.

Vladavina batine i paracrkvenih ideologa saterala je ljude u podzemlje, ali ih je podjednako učinila jačim i odlučnijim da svoje živote učine slobodnim i vrednim. U vladavini nadbića – srpskog samoreproduktivnog organizma sastavljenog od jednakih i jednomislećih – borba ovih ljudi za sebe i svoje bližnje proizvodila je nevidljivi vetar prolećnog buđenja slobodnog i nesputanog života.Kiklop je to vrlo dobro znao i nije želeo da olako izgubi svoj doprinos stvari. Mnoge oči su bile uprte u njega, a nakon nestanka Zokstera i hapšenja ključnih blogera sa zokster something, fanzin NaŠkrge je postao regionalni glasnik.Beograd je živeo od takvih inicijativa. Peščanik, E-novine i šačica blogova uništeni su u prvim danima krvavog proleća 2011. i sve što je Beograd sada imao bili su fanzini iz unutrašnjosti, leci, underground performansi, tajni koncerti i nenajavljene flash-mob-metateatar subkulturne gerila akcije.
http://procedura.net1zen.com
Link to comment
  • 4 weeks later...
I ko bi, uistinu, da bude besmrtan? Ko bi da živi beskonačno? Kako mora da je dosadno i bljutavo znati da je ono što se događa danas, ovog meseca, ove godine, potpuno beznačajno, pošto sledi beskrajno mnogo dana, meseci i godina. Doslovno: beskonačno mnogo. Da li bi, tada, još nešto bilo od značaja? Ne bi bilo potrebe da vodimo računa o vremenu, ništa ne bismo mogli da propustimo, ne bismo morali da žurimo. Bilo bi svejedno da li nešto radimo danas ili ćemo to uraditi sutra, potpuno svejedno. I propusti, umnoženi milion puta, sa stanovišta večnosti, nisu ništa, te bi bilo besmisleno žaliti za bilo čim, pošto bi uvek ostajalo vremena da se to nadoknadi. Ne bismo mogli, čak, ni da osetimo šta znači proživeti dan, jer se ta sreća hrani svešću o vremenu koje otiče. Dok postoji smrt, besposličar je avanturista, krstaš suprotstavljen diktaturi žurbe. Kad bi, uvek i svuda, bilo vremena za sve i svakoga – gde bi bilo mesta za radost u gubljenju vremena?

Paskal Mersije: Noćni voz za Lisabon

Link to comment
  • 1 month later...

Ovo mi je izmamilo smešak. Reči autor stavlja u usta staroj Engleskinji koja uz pomoć jednog detektiva rešava zločin. Radnja smeštena na kraj 19. veka, a priča nastala u 21.

Dobro treba da nauči da bude roba i da živi po zakonima tržišta. Jedna od najvećih zabluda naše civilizacije je da je prevaga Dobra nad Zlom očigledna, i da se ne mora dokazivati. Satana nije učenik Božji koji se o njega ogrešio. To su dve ravnopravne korporacije, podjednako snažne. Već dugo gazim po ovom svetu i došla sam do zaključka da Dobro uzmiče pred Zlom u svakom pogledu, i to zato što ne ume sebe da predstavi na dostojan način ili, ako hoćete, ne ume da se proda. Pobedu Boga protiv Satane i trijumf Dobra nad Zlom niko i ničim ne može da garantuje. Uzdanje u Božju pomoć u nekoj teškoj situaciji krajnje je neodgovoran i infantilan stav.
B. Akunjin: Brojanice od žada, priča Čaj u Bristolu
Link to comment
  • 1 month later...

Nekad davno čovek je, čudeći se, osluškivao kako mu iz grudi odjekuje zvuk pravilnih udara i nije imao pojma o čemu se radi. Nije mogao da poistoveti samog sebe s nečim tako stranim i nepoznatim kao što je telo. Telo je bilo kavez, a u tom kavezu bilo je nešto što je gledalo, slušalo, bojalo se, razmišljalo i čudilo se. To nešto, taj ostatak nakon što je oduzeto telo, to je bila duša. Danas, naravno, telo više nije nešto nepoznato. Znamo da je ono što udara u grudima srce, a da je nos završetak cevi koja služi za dovođenje vazduha u pluća. Lice nije ništa drugo, već neka vrsta komandne ploče na koju su priključeni svi telesni mehanizmi: ishrana, vid, sluh, disanje, mišljenje. Otkad je naučio šta je u njegovom telu, telo manje uznemirava čoveka. Znamo već i to da je duša prosto aktivnost sive mase velikog mozga. Dvojnost tela i duše zaodenula se naučnim terminima i možemo joj se veselo smejati kao starinskoj predrasudi. Dovoljno je, međutim, da se čovek ludo zaljubi i da uz to mora slušati krčanje svojih creva. Jedinstvo duše i tela, ta lirska iluzija vremena nauke, istog trenutka će se rasplinuti.(Kundera, Nepodnošljiva lakoća postojanja)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...