Jump to content
IGNORED

O prostituisanju profesije ili sta se desava...


Brajin Zet

Recommended Posts

ha, ha, zete, ali si si se loosen up, da ne kazem raspojasao sve u 16.a lepo kazu lokalni there is nothing constant in this world but inconsistency
Sta da ti kazem PG, odomacio sam se u ulozi Liberty Valancea za one sa liberalnim shvatanjem demokratije. A plus volim da treniram svoj prosvetiteljski streak na ovima sto nas podbadaju usima u prste... Edited by Brajin Zet
Link to comment
  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Brajin Zet

    31

  • Caligula

    23

  • Indy

    22

  • PussyGalore

    16

Da li da istetoviram na chelu (stavim u signature) da je Obrazovski nacin za krivicno gonjenje? Da su nastupili drugacije (a nisu, jer su im motivi potpuno drugaciji) , ja bi mozda i aplaudirao. Ovako, Obraz ko Obraz, gomila nacosha zeljnih bilo kakvog publiciteta i propagande. U zatvor s njima, evo peti put kazem.Tragicno je sto se povodom ovog Trt-Arta nije oglasila neka nasa umetnicka javnost, publika - pa valjda zato sto mi to i nemamo, barem ne pravu. Imamo umetnicku publiku koja, kao, lichi. Ali, hvala bogu, nismo jedini u tome - ni mnogo vece kulturne sile ne stoje sa osvescenom publikom bas najbolje.
Hold your horses Cowboy. :wink: Sta se odmah nerviras? Pitanje nije bilo tebi licno upuceno, tvoj kvot mi je samo posluzio za cistu retoriku.Nego, otislo se u toliko pravaca da sada vise nisam ni sigurna sta je pitanje.Konceptualna umetnost kao takva? Politiziranje? Manjkanje objektivne kritike u Srba? Vrednosni sud o samom delu? Definicija same umetnosti? Umetnicki "integritet"? Edited by Althea
Link to comment
Hold your horses Cowboy. :wink: Sta se odmah nerviras? Pitanje nije bilo tebi licno upuceno, tvoj kvot mi je samo posluzio za cistu retoriku.Nego, otislo se u toliko pravaca da sada vise nisam ni sigurna sta je pitanje.Konceptualna umetnost kao takva? Politiziranje? Manjkanje objektivne kritike u Srba? Vrednosni sud o samom delu? Definicija same umetnosti? Umetnicki "integritet"?
Mogu samo da ti kazem sta je meni tema ovde : nedostatak kriterijuma na osnovu kojih mozemo da odvojimo npr. rasizam ili shovinizam od umetnickog izraza.Poredjaj deset crnaca i kreni da pishash po njima u nekoj galeriji - prvo pitanje je "zasto bas crnci".Ti namignes i kazes: paaaaa, ja sam citao o zivotu Nelsona Mendele, to me je inspirisalo na ovaj perfooooormans, ovo je zapravo otklon prema juznoafrickom aparthejduuuu, a da bi docarali ponizenja koje je crna rasa dozivljavala kroz vekove, eto, plasticno - ja dovodim belu publiku da pisha po ovim crnim statistima.... mozes shvatis kako hoces.Zabavno?Kako kome. Mislim da bi obrazovci na svoj nacin obelezili i ovaj performans - s tim sto bi u ovom slucaju bili kooperativni sa umetnickom vizijom. Edited by CowBoy
Link to comment
Hold your horses Cowboy. :wink: Sta se odmah nerviras? Pitanje nije bilo tebi licno upuceno, tvoj kvot mi je samo posluzio za cistu retoriku.Nego, otislo se u toliko pravaca da sada vise nisam ni sigurna sta je pitanje.Konceptualna umetnost kao takva? Politiziranje? Manjkanje objektivne kritike u Srba? Vrednosni sud o samom delu? Definicija same umetnosti? Umetnicki "integritet"?
Cudo jedno kako neki, cim se ustanovi da se ne diskutuje o 'Obrazu' u Srba pocnu da se ne snalaze u tome o cemu se to zapravo diskutuje. No bilo kako bilo, pocetna tema polako zamire, Malde&Moderne su zabolele usi od podbadanja Stari(ji)h&Staromodnih pa ko velim da malo gurnem diskusiju u nesto drugacijem pravcu:
Ne verujem da je to svesno (mislim na Demokraticnu Srpsku Javnost, u daljem tekstu DSJ italic). Pre bih rekao da kod nas u drustvu postoji sloj onih koji demokraticnost shvataju kao nesto suprotno totalitarizmu, ne kapirajuci pri tom i da je takav nacin razmisljanja svojevrsni totalitarizam i degradacija demokratske ideje. Prava demokratija je sistem za sebe, nema tacnu kontrareferencu. I, naravno, iskljucuje totalitarizam, ali ne stoji tacno nasuprot njemu.
Ih bre K'boju, pa veci deo tih o kojima pricamo ne bi ovo sto si rekao ni uz diktiranje moglo da ponovi. Short im attention span. A sada ozbiljno. Ja licno mislim da DSJ predstavlja konglomerat u kojem ima i onih koji bi mogli da svoj odnos prema demokratiji artikulisu ovako kako si ti citirao. Ali koji je vecinom sastavljen od najobicnijih oportunista koji su shvatili da je 'Demokraticnost' jedini nezauzeti deo politickog trzista i/ili nisu imali snage/vestine da se zadrze u onom zauzetom (pogledaj broj preletaca), onih koji veruju da su rodjenjem stekli sve kvalifikacije (strucnost na Louie Louie jeziku) a time i pravo da drugima sole pamet (bilo bi interesantno cuti koliko NGO po glavi stanovnika ima u Srbiji), i poletaraca koji su imali tu srecu da za svoje akne mogu da okrive drzavu a ne samo roditelje. Normalno, ima i onih ciji je talenat neobuzdaniji pa se ne mogu svrstati samo u jednu od pomenutih grupa.I, jedna licna observacija, najvise imam razumevanja za poletarce, oni su mi najoriginalniji. Ovih drugih je u Srbiji, na Balkanu pa ako hoces i na planeti uvek bilo i bice (strasan udarac za hasbeens o kojima prica PG, ali sta ces). A koliko poletaraca, mimo ovih iz Srbije, moze svoje akne da pripise drzavi? Ne bas mnogo pa prosto nekako dobijaju na stature. Plus, ipak nisam toliko mator da se ne secam mojih akni i muka sa njima...
Link to comment
Mogu samo da ti kazem sta je meni tema ovde : nedostatak kriterijuma na osnovu kojih mozemo da odvojimo npr. rasizam ili shovinizam od umetnickog izraza.
Znas kako, uvek ostaje neki zdrav razum, kriticki odnos i argumentovanost zasto nesto moze ili ne moze da bude proglaseno za umetnicko delo. Naveo si bas ultra ektreman primer, za koji bi me zacudilo da iko nadje neko teorijsko pokrice prihvatljivo za bilo kakvo javno izlaganje/demonstraciju.Medjutim, bas zato sto su ta pitanja uzasno komplikovana i bez definitivnih odgovora, da su huligani iz Obraza imali dve cuke da svoju reakciju proglase ulicnim performansom, kao sto je to neko ranije pomenuo, pitanje njihove krivicne odgovornosti pred sudom bilo bi daleko teze dokazati.Evo jednog zanimljivog primera problematike komunikacionog odnosa savremene umetnosti i publike (odnosi se direktno na definiciju umetnickog dela) : Nedavno, u Francuskoj, na jednoj izlozbi se pojavilo sasvim belo platno. (Ako mene neko pita - d?j? vu, i to odavno, videti pod Maljevic.) Elem, to platno je tako sedelo u galeriji dok jednog dana jedna mlada dama nije usetala i ugledala ga, i iz nekog samo njoj poznatog razloga, odlucila da ostavi trag svog poljupca na njemu (nosila je crveni karmin). Digla se galama (ali bez tuce, samo u smislu rasprave u javnosti) i umetnik je tuzio doticnu osobu za odstetu, povredu dela, itd, itd. Mlada dama se nasla sasvim zbunjena pravdajuci se da nije to platno shvatila kao bilo kakvo umetnicko delo, a cela prica je otisla na sud...
Link to comment
Cudo jedno kako neki, cim se ustanovi da se ne diskutuje o 'Obrazu' u Srba pocnu da se ne snalaze u tome o cemu se to zapravo diskutuje.
Domazete, da si obratio paznju umesto sto odmah skaces na tastaturu, shvatio bi da nabrajam pitanja koja su bila postavljena u nekoliko stranica diskusije otkad sam se u nju poslednji put ukljucila.
Link to comment
Domazete, da si obratio paznju umesto sto odmah skaces na tastaturu, shvatio bi da nabrajam pitanja koja su bila postavljena u nekoliko stranica diskusije otkad sam se u nju poslednji put ukljucila.
Ma gde bre skacem, znas li ti koliko je meni godina. Nego nisam navikao da se nabrajanje zapocinje sa: vise nisam ni sigurna...
Link to comment
Cudo jedno kako neki, cim se ustanovi da se ne diskutuje o 'Obrazu' u Srba pocnu da se ne snalaze u tome o cemu se to zapravo diskutuje. No bilo kako bilo, pocetna tema polako zamire, Malde&Moderne su zabolele usi od podbadanja Stari(ji)h&Staromodnih pa ko velim da malo gurnem diskusiju u nesto drugacijem pravcu:Ih bre K'boju, pa veci deo tih o kojima pricamo ne bi ovo sto si rekao ni uz diktiranje moglo da ponovi. Short im attention span. A sada ozbiljno. Ja licno mislim da DSJ predstavlja konglomerat u kojem ima i onih koji bi mogli da svoj odnos prema demokratiji artikulisu ovako kako si ti citirao. Ali koji je vecinom sastavljen od najobicnijih oportunista koji su shvatili da je 'Demokraticnost' jedini nezauzeti deo politickog trzista i/ili nisu imali snage/vestine da se zadrze u onom zauzetom (pogledaj broj preletaca), onih koji veruju da su rodjenjem stekli sve kvalifikacije (strucnost na Louie Louie jeziku) a time i pravo da drugima sole pamet (bilo bi interesantno cuti koliko NGO po glavi stanovnika ima u Srbiji), i poletaraca koji su imali tu srecu da za svoje akne mogu da okrive drzavu a ne samo roditelje.
.. secam se nekih bitnih razlika iz nasih ranijih polemika izmedju mojih i tvojih stavova - meni su ovi DSJ-ovci politicki prihvatljiviji i korisniji od Radikala i ostale bagre, a ti izjednacujes te dve skupine - sto rece Ben Akiba, dve strane istog kaputa. Nije nego.Ono u cemu se donekle slazemo je da su DSJ-ovci neprijatni za gledanje i slusanje. Iritira taj snobizam u Srbiji. Blatnjavi a gospoda, i to samo uprkos tome.
Znas kako, uvek ostaje neki zdrav razum, kriticki odnos i argumentovanost zasto nesto moze ili ne moze da bude proglaseno za umetnicko delo.
Ma ne vredi oslanjanje na zdrav razum - dodje Louis pa ga pomuti konstrukcijama i demokraticnim krilaticama za tren oka. Ne znas gde si posle tog miksera. A mashina radi kao podmazana : Pop Art, Vorhol, Elvis, Paralela, Jashari nasmejan. Pa ti budi nechovek i osudi umetnost.
Evo jednog zanimljivog primera problematike komunikacionog odnosa savremene umetnosti i publike (odnosi se direktno na definiciju umetnickog dela) :
Ima takvih primera u dvadesetom veku mnogo vise nego remek-dela. U tome i jeste problem, u toj carobnoj zbunjenosti i viseznacju. Edited by CowBoy
Link to comment
.. secam se nekih bitnih razlika iz nasih ranijih polemika izmedju mojih i tvojih stavova - meni su ovi DSJ-ovci politicki prihvatljiviji i korisniji od Radikala i ostale bagre, a ti izjednacujes te dve skupine - sto rece Ben Akiba, dve strane istog kaputa. Nije nego.Ono u cemu se donekle slazemo je da su DSJ-ovci neprijatni za gledanje i slusanje. Iritira taj snobizam u Srbiji. Blatnjavi a gospoda, i to samo uprkos tome.
Ene de, nisam imao pojma da smo ranije imali zadovoljstvo da polemisemo. I dalje nemam pojma sa mkim sam to imao zadovoljstvo. Ali nije ni vazno. Ne bih da tumacim Ben Akibu, on ce to bolje, ali da ti kazem da ako se pod kaputom podrazumeva nacin razmisljanja onda sam sklon da prihvatim da se radi o istom kaputu. E sada, to sto dve grupe imaju isti obrazac razmisljanja (sa suprotnim predznakom dosuse) to nikako ne znaci da su podjednako opasne. Normalno da je opasnija ona koja je daleko brojnija, organizovanija i, da dozvolim i tu pretpostavku, povezanija sa zvanicnim i nezvanicnim polugama vlasti. Ali to samo ako se gleda na kratke staze. Ako se, medjutim, gleda na duze staze onda je to, po meni nesto drugacije, prestaje da bude bitno koja je od dve grupe opasnija jer obe postaju deo jedne te iste opasnosti a to je da Srbija (i bilo koje drugo drustvo koje se nadje u istoj situaciji) polako istrune potpuno oduzeta ekstremizacijom politickog zivota i nesposobna za bilo kakav kompromis. Slozices se, nadam se, da drustva ne idu dalje uz pomoc nekakvog sveopsteg konsenzusa vec uz pomoc kompromisa. U vezi sa time, zapanjujuce je da pametniji medju DSJ-ovcima i dalje ne vide da njihovo ponasanje ne moze traziti alibi u ponasanju druge strane vec da daje alibi drugoj strani. Moj animozitet prema DSJ potice iz toga sto po mom dubokom uverenju oni zauzimaju mesto neke autenticno leve i konstruktivne politicke snage. I svode politicki zivot u Srbiji na bauljanje dezorijentisanog centra zaglusenog prepucavanjem dva ekstrema...A sto se tice toga ko je kome drazi, tvoj stav je OK dok god u njemu politicki pragmatizam odnosi prevagu nad politickim snobizmom, tj. dok god je posledica tvog straha od ovde i danas a ne posledica toga sto se DSJ oblaci slicno tebi. Edited by Brajin Zet
Link to comment

meni je ovde kljucno pitanje (na koje odgovor ne znam, jer se ne razumem dovoljno) koliko je opravdano koristiti lik zlocinca u izradi umetnickog dela. prosto mislim da bi takvo umetnicko delo svuda bilo kontroverzno i nailazilo i na odobravanja i na zabrane.a naravno da je na drugim instancama da to pitanje rese, i da je situacija gde horda nacosa uspeva da zatvori izlozbu u drugim zemljama nezamisliva (ovo ide odgovor Indy-ju) i uopste da je u bilo kojoj zdravoj pravnoj drzavi nezamislivo da takvi divljaju kako im se sprdi

Link to comment

Zatvaranja izlozbi usled protesta raznoraznih nisu uopste "nezamisliva". Vandalizam takodje nije necuven. Takodje, organizacije slicne Obrazu sasvim normalno funkcionisu u velikom broju "zdravih pravnih drzava". Pre nego sto pocnes da razbacujes parole okolo, mozda bi trebalo prvo da se malo bolje informises.

Link to comment

vandalizam jeste necuven, i svugde osudjen (samo kod nas se ne pretrzu preterano)ja nisam rekla da takve organizacije ne postoje, nego da ne mogu da divljaju kako im se digneslazem se da se moze podleci pritiscima raznoraznih grupa i organizacija, ali to nikad ne moze ostati na ovome na cemu se ostalo kod nas- da naci horda razjuri izlozbu i da se svi povuku pred tom cinjenicom

Edited by Beatrix
Link to comment
vandalizam jeste necuven, i svugde osudjen (samo kod nas se ne pretrzu preterano)ja nisam rekla da takve organizacije ne postoje, nego da ne mogu da divljaju kako im se digneslazem se da se moze podleci pritiscima raznoraznih grupa i organizacija, ali to nikad ne moze ostati na ovome na cemu se ostalo kod nas- da naci horda razjuri izlozbu i da se svi povuku pred tom cinjenicom
Nesto se mislim, da li je ono svojevremeno sprecavanje izvodjenja Vagnerove muzike u Izraelu bilo delo naci ili zevzek hordi?
Link to comment

An artist who created a giant inflatable installation that flipped over and killed two people was today charged with manslaughter.The Dreamspace air sculpture broke from its moorings in Chester-le-Street, County Durham in July 2006, killing two women and injuring more than a dozen others.Maurice Agis, 76, from Bow, east London, was charged with gross negligence manslaughter following a police investigation. He also faces an offence under the Health and Safety at Work Act and has been bailed to appear at Peterlee magistrates court on February 26.Liverpool-based promotions company Brouhaha International Limited and Chester-le-Street district council have also been charged with breaching the health and safety legislation.Claire Furmedge, 38, from Chester-le-Street and Elizabeth Collings, 68, from Seaham, died when they were exploring the installation.It broke free of its moorings, rose up, tipped over and crashed into a CCTV camera post. Up to 30 visitors were thrown from the installation, with 12 needing hospital treatment.The huge, panelled PVC structure, about five metres high and the size of half a football pitch, was secured by strong ropes. It was big enough for people to climb on and explore the interconnecting coloured rooms and tunnels inside.The sculpture was on a ?60,000 national tour, paid for the Arts Council, and Agis had taken Dreamspace all over the world since 1996 without trouble.Rosie Wright, then aged three, was seriously injured when she fell out of Dreamspaceand hit a metal air fan. Her life was saved by a passing anaesthetist and the quick actions of an air ambulance crew who flew her to hospital.Agis was seen pulling on ropes to try to stop the inflatable taking off. He said that he would never create anything like Drreamspace again after the tragedy.

Link to comment
Ma gde bre skacem, znas li ti koliko je meni godina. Nego nisam navikao da se nabrajanje zapocinje sa: vise nisam ni sigurna...
Ajd' jos malo lose volje. Pametniji si od toga. Over and out sto se tog trolla tice.
Ma ne vredi oslanjanje na zdrav razum - dodje Louis pa ga pomuti konstrukcijama i demokraticnim krilaticama za tren oka. Ne znas gde si posle tog miksera. A mashina radi kao podmazana : Pop Art, Vorhol, Elvis, Paralela, Jashari nasmejan. Pa ti budi nechovek i osudi umetnost.
Da, ukoliko nemas vec formiran sopstveni stav o tome sta je umetnost, ili bar neku intuitivnu viziju istog. Svako ko ima neko osnovno znanje bice sposoban da sam rasudi o tome jer, kao sto smo videli, definitivnog odgovora na pitanje sta je umetnost nema. Problem nastaje u javnoj komunikaciji u cilju okretanja mnenja za ili protiv stvari o kojoj je rec; manipulacije su tada veoma lake a i to je vec vidjeno u istoriji.
Ima takvih primera u dvadesetom veku mnogo vise nego remek-dela. U tome i jeste problem, u toj carobnoj zbunjenosti i viseznacju.
Jeste, navela sam ovaj primer samo zato sto je najsveziji u nizu, naravno da ih ima pregrst. Pocevsci od dadaista, cije su se izlozbe i performansi cesto zavrsavali drekom, bukom a i batinom. Samo sto je zapadni svet malo evoluirao od tada pa je te batine manje, svaki vandalizam zavrsava na sudu. U jednoj uzasno polarisanoj i ostrascenoj sredini kao sto je srpska javnost, ovakav ishod jedne tematski i konceptualno provokativne izlozbe bio sasvim predvidljiv.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...