Jump to content
IGNORED

Srbija


Delija67

Recommended Posts

3 hours ago, pasha said:

Jedinstvene lepote industrijalizacije Srbije gde se moze dobiti neka teza bolestina ali ko ne reskira taj ne dobija

 

 

Zapravo Bor je za one koji vole strukturu i urbanizaciju skroz lep gradic. Siroki bulevar i ulice, dosta zelenila, parkici, Borsko jezero, mali zoo vrt, divljine u izgradnji vrlo malo. Lose strane su slabo odrzavanje i zagadjenje. Kao manji Novi Beograd koga nije napao rak u vidu poslovnih zgrada i kompleksa.

Link to comment

I 95% stambenih objekata je priključeno na centralno grejanje.

(Negde sam pročitao da je i to jedan od pokazatelja urbanizovanosti nekog naselja)

Link to comment
  • 4 weeks later...

Da li u Ovčar banji i uopšte na Ovčaru postoji neki lep štekić u kome se može provesti dan? Ili više zanimljivih mesta? Ne zanima me pljeskavica i roštilj turizam, najradije bih van mesta, možda i neki manastir (mene lično ne zanimaju, moj muž misli da mogu biti zanimljivi, on zamišlja da će da proba neki zanimljiv sir u njima :blink: pa nek mu bude).

 

 

Link to comment

U OK klisuri Ima 156 manastira. Ovaj na slici na možda najlepšem mestu je ženski, kako sam čuo sa samo jednom krajnje negostoljubivom kaluđericom. To bi moglo da oduči tvog muža od sličnih poduhvata. Na vrh Kablara, zavisno od vremenskih prilika može se i kolima. U Ovčar Banji spa centar.

Link to comment
1 hour ago, Ras said:

U OK klisuri Ima 156 manastira. Ovaj na slici na možda najlepšem mestu je ženski, kako sam čuo sa samo jednom krajnje negostoljubivom kaluđericom. To bi moglo da oduči tvog muža od sličnih poduhvata. Na vrh Kablara, zavisno od vremenskih prilika može se i kolima. U Ovčar Banji spa centar.

 

Hvala. Idemo sa troipogodišnjakom, jel ima mnogo pentranja? Kad krene "nooosi me", mi nalevokrug i silazimo...

Link to comment

Ima, zato sam i rekao da probate kolima ako put bude u dobrom stanju (kiše).

Nosio sam tako jednog svojevremno do Stopića pećine, po sparnom septembarskom danu i nakon teletine u Sirogojnu. I to ne ovom sada stazom sa parkinga, nego sa platoa pored puta koji je iznad svoda pećine.

Mamile me razglednice sa kadama punim vode koje sam video na trafikama, pa nisam ni znao kakva me staza čeka. Konobar iz Zavičaja kod koga sam se raspitivao o prilazu kazao je po ovom vremenu i nakon ručka? i sumnjičavao zavrteo glavom.

Doduše, klinac nije tražio, već je bilo nužno. Na dole i nekako, ali u povratku sam crko. Po usponu, spustio ga na livadu a ja se mokar prostro po travi i disao, disao...

Mda, to je bilo pre naplate ulaza, postavljenih svetiljki, itd... malo smo izgazili blata od onog potoka na ulazu, a kade sam i dalje gledao sa razglednica. 

Link to comment
On 24.6.2020. at 11:23, Tihajeza said:

 

Hvala. Idemo sa troipogodišnjakom, jel ima mnogo pentranja? Kad krene "nooosi me", mi nalevokrug i silazimo...

 

Ima, pogotovo na Kablar, ali se isplati kad se vide meandri Morave sa vrha. Ovčar je blaži i neinteresantniji (iako je viši), ali se do samog vrha može popeti putem.

 

Čitav taj kraj je božanstven i može se uživati i bez pentranja.

Link to comment
On 24.6.2020. at 10:06, Ras said:

U OK klisuri Ima 156 manastira. Ovaj na slici na možda najlepšem mestu je ženski, kako sam čuo sa samo jednom krajnje negostoljubivom kaluđericom. To bi moglo da oduči tvog muža od sličnih poduhvata. Na vrh Kablara, zavisno od vremenskih prilika može se i kolima. U Ovčar Banji spa centar.

kakvih bre 156 manastira

znas li koliko je to

 

ima 10ak manastira

  • Wub 1
Link to comment

zapali-iz-grada-kablar-09.jpg

 

Jel' našao konačno neko ćup sa blagom ovde u blizini?

 

Inače, ovo je božanstveno mesto i nije mnogo daleko od banje, preporuka za obilazak. Malo dalje je spomen ploča Krnjajiću, planinaru koji je poginuo na Sinjajevini u Crnoj Gori.

Link to comment
Quote

 

Takođe, put nas je odveo i u domaćinstvo Branislava Paunovića koji sa širokim osmehom i raširenim rukama prima putnike namernike.

 

zapali-iz-grada-kablar-17.jpgTek posle okrepljenja, kafe i rakije pustio nas je da nastavimo i pokazao nam prečicu do šumske staze koja vodi kroz njegove posede. Preporuka je da se vratite stazom broj 4 koja prikazuje Šumadiju u njenom karakterističnom svetlu. Tako ćete proći i pitomom i „ljutom“ stranom i steći kompletnu sliku o lepotama Kablara.

 

 

'Deda i deda' su još živopisniji. Obojici braća poumirale žene i sad žive tu na obrocima. Jedan je bivši učitelj i smara sa njegovom poezijom, a drugi je bivši kafanski muzičar i mnogo je zanimljiviji. Rakija, meze, čitavo domaćinstvo je bilo za pamćenje.

Link to comment
On 24.6.2020. at 11:07, Bir Adim Öte said:

Pirot i okolina. 3 dana. Šta valja videti, gde jesti, ...? 

 

Bolje pitanje bi bilo gde ne jesti tamo. Dukat, Čardak, 9 mezeta... U stvari bilo koja, standard kuhinje o kom mi u Beogradu možemo samo da sanjamo. Burek na pijaci za 50 dindži, nehumano.

 

Ima ona renovirana tvrđava, a u okolini manastiri na obroncima Stare planine, zaboravio sam imena.

 

Ljubazan i pristojan svet, ali ćete se naslušati Šabana Šaulića.

 

Tri dana će vam biti nedovoljno.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

mi sad bili 3 dana na Rajcu i predivno je...svratili jedan dan na Divcibare i tamo je predivno

 

samo ne znam..zavisi sta je kome fokus..mi smo planinari/gljivari/prirodnjaci/kamperi i meni civilizacija ne treba naprotiv...priroda je predivna..na Rajcu smo spavali u planinarskom domu koji je slucajno bio pun planinara..ja sam brala vrganje i davala planinarima koji su imali dil sa kuvaricama u domu tako da smo svaki dan jeli gljive za veceru :D...m je leteo paraglajderom,jedan dan smo isli sa planinarima na vrhove Rajac i Suvobor koji je predivan i sa njima imali jagnjetinu za rucak,kupili predobar sir

 

na Divcibarima sam se svrckala oko Crnog vrha staze su super a priroda je predivna..vazduh je mirisljav od borova i majcine dusice,,,

 

nisam puno imala dodira sa civilizacijom pa ne znam da vam kazem gde da jedete i sta da vidite,meni je suma dovoljna :D

 

e da svratili smo u Mionici do Ribnicke pecine mozete da preskocite to.. misim reka je lepa,ima stazica pored u kanjoncicu i manastir ali pecina je mala i puna smeca..nije me dojmilo ali bilo je prevruce i bili smo vec umorni i znojavi..bar je put do tamo dobar..

 

trebali smo duze ostati ali su neki razlozi iskrsli..ostaje jos puno mesta na listi zelja..taj Valjevski kraj je prepun predivnoce!

Link to comment

Ja idem u Kladovo sledeceg vikenda, cilj je obici Klisuru sto vise.
Trebalo ovog vikenda, al pomerili zbog korone I vremena u nadi da ce biti bolje

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...