Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

oKultno

Featured Replies

1 minute ago, ljuttko said:

E o ovim raznim mufljuzima u poslednje vreme pričam i stalno se pitam kako je moguće da se ljudima prodaje baš svaka budalaština ali jebemupatka, moguće je. Jedna poznanica na fejsu ( inače recimo da je u životu do sad postigla svoj maksimum , mojih je godina, penzija pred vratima , divna porodica ) primila se na tzv lajf koučing i edukacije. I sada je ona lajf kouč :D  ali nije to dovoljno ona je propagator izvesne Slavica Squire od koje je sve naučila  i ulazi u neku njenu top elitu za edukatore. diskretno smara objavama , još diskretnije kada se vidimo ali tačno osetiš neizdrž da mora u nekom trenu da progovori a ja se onda pravim luda da nisam čula po metodi znam koju igru igraš, jer, ako kažem jednu reč, ona se neće ugasiti , zaratićemo. Ali sam otišla na sajt te Slavice i na stoijedan kanal koji ima i biografiju i , pajz sad nlp akademiju koju je po njoj ona prva donela 200i neke u Srbiju ( a jebeni cepter celu prodaju decenijam na tome zasniva. Uglavnom žena je manipulatvni lažov i prodavac šupljih priča( biografiju je nekoliko puta nadogradjivala menjala i punila raznim neproverljivim fejk podacima )  ali broj , mahom žena koje plaćaju  primaju se na to njeno tanderljanje je za mene i dalje misterija. I stalno jedna te ista mantra vi ste gospodari svog života, ostvarite samnom svoje snove, postanite najbolja verzija sebe. A ja kad čujem o najboljoj verziji sebe iz ovog mog matorg mozga izvučem najveće kapacitete za najgoru mene , mogla bih viljuškom u oko da ubodem sva ta lica koja plaćaju i plaćaju i nadaju se da će i oni naći one koji će im plaćati i plaćati ...i biće srećni do kraja života. Milioni pratilaca na instagramu included :D ( Slavica inače tvrdi da je završila pmf , ostaje blago zatalasno da se pomisli da je to matematika , pa je master uradila na ekonomiji a sad sprema doktorat na temu nlpa , hoće da se bavi naučnim istraživanjme  o tome :D Ali pošto joj ovo Sq ...nije prezime teško da će se validnost moći proveriti :D Ne znam što me ovoliko nervira ali nervira me iako ne krade ništa od mene :laugh:

Odgledj Vow dokumentarac (serija je, ali vredi svake minute gledanja), imaš i na EONu i HBOMAX, ovako kako opisuješ se postaje član sekte, a ta slavica je guru... :D

6 minutes ago, radisa said:

Odgledj Vow dokumentarac (serija je, ali vredi svake minute gledanja), imaš i na EONu i HBOMAX, ovako kako opisuješ se postaje član sekte, a ta slavica je guru... :D

 Hvala, ima da nadjem :) pa ceo taj koncept nlp edukacije ( imam osip i od reči sati i sati edukacije :laugh:, piramidalne prodaje...svega tog tipa  je prenesen od sekta metoda. na fotkama sa tog nekog seminara  koji je moja poznanica okačila , neki prostor na Bežaniji i izgledaju svi ko jehovini svedoci samo su mnogo lepše obučeni :D

  • Author
1 minute ago, ljuttko said:

 Hvala, ima da nadjem :) pa ceo taj koncept nlp edukacije ( imam osip i od reči sati i sati edukacije :laugh:, piramidalne prodaje...svega tog tipa  je prenesen od sekta metoda. na fotkama sa tog nekog seminara  koji je moja poznanica okačila , neki prostor na Bežaniji i izgledaju svi ko jehovini svedoci samo su mnogo lepše obučeni :D

Pa ova sekta o kojoj je reč u Vow i počinje sa selfedukacijom i sličnim stvarima, kako učiniti čoveka srećnim i tako neke lepe stvari...

 

Kako se završava, ostavljam te da odgledaš, ludilo mozga počeinje negd eoko 2-3 epizode...

 

 

Počela da gledam Vow. Brate... :gospode:

 

Radiša - bad influence :D

  • Author
10 minutes ago, pt 2.0 said:

Počela da gledam Vow. Brate... :gospode:

 

Radiša - bad influence :D

O, pa to je obaezno štivo, verovatno najbolje doku serija o sektama... 

 

Javi se kad odgledaš da komentarišemo :)

 

edit:

 

@pt 2.0

 

Kad odgledaš Vow, nađi negde i ovo

 

Seduced: Inside the NXIVM Cult

 

Indiina priča iz njenog ugla, tek je to ludo...

Edited by radisa

1 hour ago, radisa said:

Problem je što ti likovi u početku stvarno nude dobre stvari, pogledajte, svi koji uđu u sekte, kultove i slično, u početku budu srećni... U NXIVM su svi bili po ulasku super, drugari, ok multilevel i smaranje oko toga, ali su ustvari bili vrlo zadovoljni...

odgledala prvu epizodu i - shame on me - ja nisam shvatila tačno čime su oni tu bili oduševljeni. a ni precizno čime su bili uvučeni. onaj bradati reditelj je uvukao svoje devojke/prijateljice, onu glumicu iz b produkcije i onu australijsku pevačicu

šta je integracija? je l to razgovor koji iščeprka i zaleči neku traumicu ili nešto drugo? pojavljivali su se ljudi sa turetovim sindromom kojima se navodno pomoglo da se praktično izleče.

ona sa onim poskakujućim obrvama i očima mrtve ribe (nensi) mi je skeri od minuta 1.

 

1 hour ago, radisa said:

Mehanizam uvlačanja u sektu je jednostavan nudiš sreću i posebnost i ljudi na to padaju... Taj deo sa posebnošću rade i sve korporacije, pričaju mladim zaposleniam da su oni super jer rade tu i tu... Ono što im ne nude korporacije, jer im ustrojstvo nije takvo, je sreća, zadovoljstvo u okviru grupe, osećaj da stalno neko brine o tebi, da si voljen i to... Tu su sekte nenadmašne...

I to im nudiš instant. uz to ide i odvajanje od okoline koja vidi o čemu se radi jer "oni ne razumeju", "nisu odabrani", "nisu posebni".

I to im nudiš u zamenu za ličnu slobodu.

onda se ubrzo nađeš u situaciji da te izrabljuju kao roba, bez nadoknade. uz poništavanje ili osujećenje normalnih emotivnih i intuitivnih reakcija na sve oko sebe. ukratko - mindfuck. (makar je u ovoj sekti tako).

 

(odoh da gledam dalje)

 

edit. e da, ima još nešto (sad bi me možda psiholozi i psihijatri razapeli) što me iz mesta nervira. način na koji oni govore (mada je ovo možda samo kulturološka razlika u odnosu na Amerikance). stvarno ne mogu da zamislim sebe da nekom ili sebi izgovaram mrtva ozbiljna stvari: "hajde pruži mi emotivnu podršku", "to je tvoje ograničavajuće uverenje a nije zaista da nisi kvalifikovana utrenirana or else da radiš kao direktor kompanije ili trčiš maraton sutra"... i ceo taj način na koji govore, ono o čemu govore mi je isprazno i manipulativno sranje, bez obzira na to što svi u prvoj epizodi deluju veselo i dobronamerno i ... ma zapravo me to ježi najviše od svega. jebote SVA osećanja iz spektra osećanja su za ljude. 

 

edit edita. i ljubljenje u usta svih sa svima kad se sretnu. :gospode:

 

p.s. ovo ne može da prođe bez da uvučemo @Patty Lee u istragu fenomena. pati, jesi li ozdravila :heart:, we need u (ne u sekta smislu, nego u smislu 1 inteligentne analize)

Edited by pt 2.0

Postaje ozbiljno jezivo.

Mreža žigosanih (bukvalno) žena koje su kao zalog da uđu u piramidalnu šemu zla dale stvarne ili izmišjene mračne tajne iz svog života snimljene na video zapisima, svoje gole fotografije… Neke su tu samo za dovođenje novih nivoa robinja, a neke da seksualno i na svaki drugi način služe vođu.

A tek je 3 (od 9) epizoda serije.

Povratiću doručak.

 

edit. Proverila i ispravila ukupan broj epizoda serije.

edit edita. Ima li i jedan vođa kulta da nije ekstremno nizak muškarac?!

Edited by pt 2.0

  • Author
2 hours ago, pt 2.0 said:

odgledala prvu epizodu i - shame on me - ja nisam shvatila tačno čime su oni tu bili oduševljeni. a ni precizno čime su bili uvučeni. onaj bradati reditelj je uvukao svoje devojke/prijateljice, onu glumicu iz b produkcije i onu australijsku pevačicu

šta je integracija? je l to razgovor koji iščeprka i zaleči neku traumicu ili nešto drugo? pojavljivali su se ljudi sa turetovim sindromom kojima se navodno pomoglo da se praktično izleče.

ona sa onim poskakujućim obrvama i očima mrtve ribe (nensi) mi je skeri od minuta 1.

 

 

Ja sam posle odgledao i gomilu youtube klipova o ovome, plus i Inidin diokumetarac, pa mi nije više sve to toliko jezivo(unormalilo mi se, nekako, kad o njima pričam), ali sam imao gotovo iste utiske kad sma gledao prvi put... Način komunikacije mi je sv vreme bio WTF...

 

ALi, ta Nensi, ako nismam nešto pobrako, kroz sve što sam pogledao je bila u stvari najmanje jeziv lik... Njena ćerka i Alison Mac, sa druge strane su, brrrrr...

 

Sad ne mogu da se setim, jel se pojavila Katarina, ili ona ide tek od 4 epizode... Tu će da bude, za normalne ljude par jezivih stvari oko pravosuđa uticaja i slično... Dijalog, kada ih FBI odbije po ko zna koji put, kad ona reditelju kaže "pa ništa, zvala sam rođaka Čarlsa, on nam je sredio rzgovor u FBI"- "Kog Čarlsa?"-"Engleskog prestolonaslednika, on mi je rođak"...

 

Dakle, bukvalno niko ih ne bi ni slušao, da Čarls nije okrenou par brojeva telefona, pa jbt, nevervatno... A ovaj ludak žigoše žene...

Edited by radisa

Pojavila se Katarina Oksenberg i njen debil od ćerke, Indija na početku dela 4.

Sa ave referencom na Jelisavetu Karađorđević i British royal family… 

Meni je i dalje fizički muka, srećom za pola sata moram da idem i prestajem ovo da gledam.

 

Šta je sa tim ljudima?

Bazične stvari, kao što je pogled u oči tog čovečuljka, kad vidiš da su te oči mrtve, je znak upozorenja koji vrišti.

Šta je sa tim ljudima?!

Jbt svi smo i nesigurni i nesrećni i svakakvi ali ovo je… ja ne znam kako se završi ovde.

Edited by pt 2.0

  • Author
2 minutes ago, pt 2.0 said:

Pojavila se Katarina Oksenberg i njen debil od ćerke, Indija na početku dela 4.

Sa ave referencom na Jelisavetu Karađorđević i British royal family… 

Meni je i dalje fizički muka, srećom za pola sata moram da idem i prestajem ovo da gledam.

 

Šta je sa tim ljudima?

Bazične stvari, kao što je pogled u oči tog čovečuljka, kad vidiš da su te oči mrtve.

Šta je sa tim ljudima?!

Jbt svi smo i nesigurni i nesrećni i svakakvi ali ovo je… ja ne znam kako se završi ovde.

 

Jel si videla Jelisavietin komentar kad ih je upoznala? (valjda je to u Vow, više nisma siguran gde sam to video)

 

Prozrela i kao dobar dan... Odmah rekla da su prevaranti, i smao zbog pristojnitija ih nije izbacila iz kuće... :D Ne možeš pravog srbina/srpkinju zajebati :D

 

 

Nisam to videla. Ovde su scene kako Boni i Mark odlaze kod Katarine u njenu kuću u Malibu i suočavaju je sa time šta kult podrazumeva…

 

  • Author
1 minute ago, pt 2.0 said:

Nisam to videla. Ovde su scene kako Boni i Mark odlaze kod Katarine u njenu kuću u Malibu i suočavaju je sa time šta kult podrazumeva…

 

Onda to možda nije u Vow, a možda će biti kasnije...

 

I nače, neću više komentaristai, dok ne završiš sve onda ćemo natanane... Zato što će biti par nekih obrta do kraja, i baš me zanima tvoje mišljenje o debilki Indiji na kraju...

  • Author
6 minutes ago, ragasto said:

 

 

Sad treba odgledati dokumentarce koji su pomenuti na temi.

@Svemir Zeka

Ajde da stavimo sve što ima relativno lako dostupno:

The Vow HBO/EON

Seduced: Inside the NXIVM Cult (o ovome istom od gore, ali iz drugog ugla)

Love has won: cult of mother god HBO/EON

Hilsong:Mega church exposed HBO/EON

Heavens gate HBO/EON

The Way down HBO/EON

Escaping twin flames NETFLIX

Keep sweet pray obey NETFLIX

Wild Wild Country NETFLIX

How to become cult leader NETFLIX

 

Neka me neko dopuni, ako sam nešto zaboravio ili ne znam :)

 

O većini sekti ima dosta materijala na Yotueu, ali često je lošije i od ovih netflixovih...

 

Izdvojio bi Love has won kao teški bizar čak i u tom svetu, a Hilsong, ja na drugu stranu, skoro pa normalna crkva, ali...

 

Eto, pa pričamo polako...

 

 

  • Popular Post
10 hours ago, pt 2.0 said:

pati, jesi li ozdravila

 

Nisam dobro i nemam živaca ništa da pišem, svi me nervirate (da, uviđam ironiju, i, i ja sam se zapitala koliko bih vrv sad gnjavila da sam u elementu, obzirom na dužinu ovog posta :confused5:).


The Vow nisam gledala.

Imam da kažem samo: Čarls Menson je veći deo života je proveo institucionalizovan, bio je “agresivno antisocijalan” i garantujem (garantujem!!!) da je sa ličnom higijenom bio na Vi, a opet je našao oko 100 sledbenika (da ne ulazim sad u to što je imao circa 160 cm, jer odmah mi se pred očima stvori jedna crnkinja, true crime entuzijasta, koja je, kad je late in the game saznala kolicki je zapravo bio Menson, prokomentarisala “daj nemojte me jebati sad, pa mogla bih jednim udarcem sisom da ga zalepim za zid”… i tako…).
To su tz. “ljudi ogledala”, intuitivno znaju šta da ti kažu i šta bi volela da čuješ, u početku se oni kače ranjivim ljudima a posle ranjivi ljudi krenu da se lepe za njih. I naravno da niko ne poteže pitanje tvojih referenci, jer ponavljam, koje reference ZA BILO ŠTA je imao Menson, koji je uz to verovatno vonjao na vešernicu u kojoj je instalirana improvizovana kujna (molim te, sad zatvori oči i zamisli kako se mešaju miris ustajalog ulja i prljavog veša…e, tako)? Onda uporediš Mensona sa Renijerijem koji je imao pristup toploj vodi i farbi za kosu + tvrdio da ima IQ 240 (!?!?), a ko će to da proverava (ovo za IQ)?
U suštini zajedničko svim ljudima koji su završili u kultu je da su u tom periodu života na ovaj ili onaj način bili na dnu (a svi smo imali taj momenat u životu kad nismo baš bili pri sebi (smrt bliske osobe, razvod, gubitak posla, nedostatak para, raskid, brodolom na bilo kom planu…), pa se još sa vremenske distance pitaš šta mi bi jbt) a istovremeno im trebala trebala grupa za podršku. U tom smislu bilo ko može da postane žrtva kulta, ako se nađeš u tom perfect stromu, ne u smislu da ako se uvališ u takvu priču da si vanserijski tupav (pa kao, aha, kul, ja nisam toliko pglu, meni nikad tako nešto ne bi moglo da se desi; na kraju krajeva i pametni i obrazovani ljudi budu žrtve finansijskog/seksualnog/fizičkog/psihičkog zlostavljanja + što su ljudi pametniji ume da im bude teže da uhvate svoje blind spots, i upravo i budu u fazonu, ”aaaaa ne pa previše sam ja pametan da bi pao na glupu priču, dakle…”), nego su uhvaćeni u pravom momentu (slušala sam davno neki podcast o ljudima koji su se upacali na onu a la princ iz Nigerije prevaru, dakle nešto što je toliko očigledna prevara da svakome ko tu padne treba oduzeti poslovnu sposobnost...svi do jednog su bili usamljeni i prepušteni sami sebi u trenutku kad su se upecali). I onda odatle kreće, neko te primeti, neko vidi da imaš neki problem, odjednom neko hoće da te sasluša, posveti ti vreme i pažnju, to je užasno važno jer tu se uhvate oni koje niko ne konstatuje, koji se osećaju nevidljivo, neshvaćeno, nebitno, odbačeno...
Prvo ide građenje te veze i tog odnosa i love bombing (Renijeri je dugo skupljao svoj krug true believera), kad je odnos izgrađen kreću usluge (prvo sitnije, granice se pomeraju postepeno, dok dođemo do žigosanja ti ljudi su skuvana žaba), posle ide ideologija i tek na kraju slepa vera i totalna poslušnost. Bitno je da umeš da napipaš čoveku uporište (da prepoznaš traumu, trenutnu ili staru) i onda pritisneš pravo dugme na pravim ljudima. Apsolutno se neće svako uvaliti u kult, neće se ni svako uvaliti u bilo koji kult, negde prepoznaš bulšit iz prve i skloniš se (npr. žgoljo nije impresionirao Jelisavetu Karađorđević ali jeste Kler Bronfman), negde ne prepoznaš jer ti pritiska prvo dugme + pravi je trenutak, u tom smislu je svako podložan taktikama kulta (naročito ako ne zna koje su, ne ume da ih prepozna), samo što najveći broj ljudi se prosto nikad neće ni naći u toj situaciji da to testira. Ali, the biggest risk factor for being taken advantage of in this way is strongly believing you’re not at risk for it at all.
I posle, što si dublje u toj priči (što si dublje u bilo kojoj priči) teže je da izađeš (sunk cost fallacy, neće ljudi da priznaju da su pogrešili, neće da izgube suport system, coercive controll… bla bla bla).
Što ovo nije na True Crime Extravaganzi? Random misao: Kit Renijeri izgleda kao naporni Amer koji hoće da ti uvali tajm šering, da vođa kulta izgleda kao Endrju Skot pa da razmislim da se učlanim, ali ne, vođa kulta nikad ne izgleda kao Endrju Skot, nego isključivo neki naporni likovi sumnjivih higijenskih navika što uvaljuju tajm šering.

 

 

Prezent za @Svemir Zeka
Iz Don't Call It a Cult: “These group exercises created powerful experiences for the people seeking help from Raniere and Salzman. They forged intense personal relationships and accountability structures that were unusual in the world of psychotherapy. Years later, NXIVM would implement a hard rule that no psychologists or psychiatrists were allowed to attend its courses, a rule shared with Scientology. When a former trainer asked Nancy about this, she said it was because psychologists “ruin the training for everybody else; all they want to do is argue.” 

:ajde:

 

Biković je ljigavac i nervira od prvog sekunda kad sam ga videla (u onom Bjelogrlićevom filmu gde glumi fudbalera). Podržavam 110% kenselovanje ljudi koji me nerviraju. NEXT!
True Detective S04 je shit.

@Midgeta Ispratila sam, N. Minaj je jadara jadna. Ko joj je kriv što se udala i razmnožila sa silovateljem beskućnikom.
I Evrovizija nervira, ne mogu ni na ShadeRoom da idem, tamo me naduvali jer ne bojkotujem Starbaks, j*** ih CEO Starbaksa kolektivno.

@Mil@n pogledaću, mada i to sve nervira. Ustvari, lažem, ovo Till Murder Do Us Part deluje da je 🔥🔥🔥

@LaLinea temperatura je trajala 3-4 dana max, ali tek danas mi je zapravo malo bolje (u smislu da mogu da se krećem bez instant vrtoglavice i da hrana ima ukus hrane).

 

Eto, sve sam pokrila.

Good day to you all!

Vow ima DVE jebene sezone, u prvoj 9 epizoda, u drugoj još 6.

Radiša, ur a dead man!

 

Ovo ću da zbindžujem do sutra, a posle toga do oktobra ima da gledam samo crtane filmove i romantične komedije.

Utisci kad se oporavim od utisaka i osećaja da ću da povratim svaki čas.

Ne utisci o seriji, nego o mehanizmu kulta.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.