Jump to content
IGNORED

Penzija u Srbiji


aram

Recommended Posts

7 hours ago, aram said:

A zašto ovo dvoje prosto nisu otišli u penziju, kako im zakon nalaže?

šta bi radili u penziji? imamo mnoge kojima je njihova profesija sve u životu. posebna vrsta.

Link to comment
1 hour ago, đorđe geprat said:

šta bi radili u penziji? imamo mnoge kojima je njihova profesija sve u životu. posebna vrsta.

 

+1

 

Kad već ne odeš u penziju sa 40, što bi išao sa 70

(videti pod Rajko Delibašić)

  • Haha 2
Link to comment
20 minutes ago, aram said:

ozbiljno? ja mislio zakon je obavezujući, eventualno može malo da se odloži...

Ne. Samo u javnom sektoru. Van toga možeš da radiš do 150 godine i da istovremeno primaš i penziju

 

Ustavno pravo na rad nije vremenski ograničeno. 

Edited by Hamlet Strašni
  • +1 3
  • Hvala 3
Link to comment

A kako regulišeš "status" tj. jel ima neka posebna vrsta ugovora o radu/angažovanju koji potpisuješ sa poslodavcem?

Link to comment
12 minutes ago, Frank Pembleton said:

A kako regulišeš "status" tj. jel ima neka posebna vrsta ugovora o radu/angažovanju koji potpisuješ sa poslodavcem?

Samo ti ne da rešenje o prestanku radnog odnosa kad napunis 65. A možeš redovan ugovor o radu da imaš, mada se obično zaključuje neki drugi ugovor jer čovek u penziji placa generalno manje doprinose. 

  • +1 1
Link to comment

Moj cale vec punih 10 godina radi preko penzije, sa napunjenih 65 je otisao u penziju. U privatnoj firmi naravno, tu je radio i pre penzije, pa je nastavio.

Edited by Sludge Factory
Link to comment
1 hour ago, aram said:

ozbiljno? ja mislio zakon je obavezujući, eventualno može malo da se odloži...

to su uglavnom tzv honorarcitm

 

mi u kombinatu imamo za vozača tipa koji je u penziju otišao kao pilot miga 21, radi već 15 godina na ugovor

Link to comment
29 minutes ago, aram said:

Ima i kod mene ti penzioneri-honorarci, plaća im se polovina honorara, plus im se umanjuje penzija. Otprilike od 100 evra koje bi dobio normalan honorarac, oni dobiju 35. Većina prestane sasvim posle godinu-dve. A moja tašta u Italiji ima godišnji limit od 3000€, za sve preko toga joj se umanjuje penzija. I to za pun iznos. Ne znam kako je to u Srbiji.

Primaš platu i penziju i plaćaš porez i doprinos za penzijsko. Ne plaćaš osiguranje za slučaj nezaposlenosti i za zdravstveno. Kada prestaneš da radiš tražiš da ti obračunaju penziju na novi staž i doprinose. 

  • +1 4
Link to comment
On 27. 2. 2024. at 11:41, Hamlet Strašni said:

Primaš platu i penziju i plaćaš porez i doprinos za penzijsko. Ne plaćaš osiguranje za slučaj nezaposlenosti i za zdravstveno. Kada prestaneš da radiš tražiš da ti obračunaju penziju na novi staž i doprinose. 

Pošto sam taj tip zaposlenog penzosa evo praktičnog primera , mog (  iako trolujemo Radar :D u penziji sam ali imam ugovor  koji je u mom slučaju  pola radnog vremena ( po ugovoru, realno odradim od kuće  kad je potrebno mnogo manje  :) zahtev da se to obračuna za promenu  penzije može posle minimum, mislim  3 godine takvog rada, koje ja sigurno neću ispuniti, i sada mi je to dosadilo( osloboditi se nečega što se zove rok, deadline i svega u vezi toga je najveća blagodet penzije, mogućnost da ništa ne moraš )  

dodatak :) a zapravo sam tela da kažem  da ću sutra baš čuti od jednog pink pilota  šta se dešava i šta će da rade

Edited by ljuttko
  • +1 2
Link to comment
On 27. 2. 2024. at 9:44, Hamlet Strašni said:

Ne. Samo u javnom sektoru. Van toga možeš da radiš do 150 godine i da istovremeno primaš i penziju

 

Ustavno pravo na rad nije vremenski ograničeno. 

 

nije čak ni u celom javnom sektoru. zapravo se veći deo javnog sektora kači na Zakon o radu u tom pogledu, a to znači da ne mora da se ide u penziju sa 65 godina života/15 godina staža osiguranja

 

On 27. 2. 2024. at 9:53, Frank Pembleton said:

A kako regulišeš "status" tj. jel ima neka posebna vrsta ugovora o radu/angažovanju koji potpisuješ sa poslodavcem?

 

kad se navrši radni vek (65/15) možeš da se sporazumeš sa poslodavce da nastaviš da radiš kod njega. za koji god period se dogovorite. a i ako odeš u penziju možeš da zasnuješ radni odnos kao i bilo ko drugi. jedina razlika je što se ne plaćaju doprinosi za nezaposlenost za penzionera, pošto lice preko 65 godina starosti ne može da ima status nezaposlenog

Edited by Ted
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...