Jump to content
IGNORED

Pusto Grčko


Eleniko

Recommended Posts

49 minutes ago, Eleniko said:

u poznom srednjem veku kada su feničanski brodovi zalazili bez problema u turske teritorije, pošto osmanlije pojma nisu imali o životu na moru.

OK za srednji vek, ali tesko da su se Fenicani odrzali dotle? :) 

Cini mi se, kada je o Limnosu rec radi o Ђеновезима...

 

Muzeje zaobilazim, izbegavam: na Limnosu postoji i - naravno kao sto je i red dobro odrzavano - Commonwealth vojnicko groblje sa uglavnom Novozelandjanima cini mi se, posebno zbirno sahranjenim Muslimanima i Indusima tokom Dardanelske kampanje, ali je najtuzniji u jednom cosku smesten spomenik nekim Belim Rusima koji su se u blizini podavili u brodolomu bezeci od Crvenih...

 

I, da, sto se Cercila tice, onako kuriozumatm radi: dajem 10 evra da tokom WW1, tacnije tokom Dardanela za koje ga okrivljuju, kao First Lord of the Admiralty, otprilike ministar mornarice, nije ni primirisao Limnos - ne smem da se zakunem, nisam u situaciji da proverim, ako jeste - u vr' glave dan-dva...

I mozda kasnije, u penziji, kada se setkao sa Latsisima i ostalim Goulandrisima... :D 

 

Sto se Samotrakija tice, OK, ne kazem, ali preporuka za nesto blizi Agios Evstratios, nije toliko anticki istorican, ali ima modnih detalja iz moderne grcke istorije.

A, ako imas srece, riba i ostalo morsko voce i povrce koje se retko vidja.

Ne znam doduse, kako stoji sa prevozom, postojao je redovni sezonski...

Link to comment

jeste, na đenoveze sam mislio, brainfart, njihova uloga na otoku je poznata - oni tj dinastija gatiluzio su bili formalni upravljači ostrvom pre nego što su sredinom 15. veka utrčali turci i sultan mehmed 2, sve do 1912.

 

ti ostaci vojničke prošlosti su svi časno održali, kako istorija zapoveda, nijedan grob nije ostavljen ili zaboravljen. ipak najtužnije je muslimanskog vojničko groblje na kome leže egipćani i drugi podanici britanske imperije poginuli za kralja ili kraljicu, a najviše rusko groblje posvećeno kozacima vernim caru koje je oktobarska revolucija zatekla negde u ratovima van rusije pa su tumarali od nemila do nedraga dok ih neke 1920. nije primila grčka. taman su stigli krenula je katastrofa u maloj aziji, razmena teritorija koja je na limnos dovela hiljade grčkih beskućnika koji su imali prednost. rusi su ostali bez para i gladni i na kraju pomrli od bolesti. grci su ih sahranili na predivnom mestu, pored vode, preko puta pedina i kutalija sa večnim pogledom u plavo ali je nekih 70-80 godina kasnije taj potez bio devastiran olujama i orkanima. od spomenika i groblja nije ostalo ništa sem hrpe kamenja i tek je pre nekih 10-tak godina rusija obnovila to groblje, podigla nov spomenik sa imenima svih počivših, podeljenih u verske grupe što me podsetilo na svu širinu rusije - pravoslavni dominiraju ali ima i muslimana a bogami i dosta budista - kalpaka. skupljeno je kamenje sa originalnog groblja i raspoređeno po grobovima.

 

https://kiep.gr/en/exhibition/the-presence-of-russians-in-lemnos/

After the October Revolution of 1917 and the victory of the Bolsheviks, thousands of soldiers of the “White Army”, mainly Cossacks, and politicians fled South Russia and settled, with the help of the Allies, as refugees in former Allied camps, in the Balkans, Turkey and Tunis. All these fugitives exceeded 200,000 men in number and were the bulk of the Belarusian political fugitives that flooded Europe. Very soon, these huge numbers of men (and women) were distributed to twenty organized camps.

The first 5,000 Russians arrived in Lemnos in March 1920 and settled in Allied camps in the region between Portiano and Tsimandria under miserable conditions and hardships that caused many deaths. Other shiploads followed. The first months of stay in Lemnos were extremely difficult. The living conditions were tough and the supply of food from the Allies was limited.

Many sold precious objects brought from their homeland, to locals and British and French military, in order to survive. Deaths increased due to the hardships and epidemics. In late March, the British ceded a piece of land on the cape Punta for Russian graves. Until late May, at the Kalogeraki port, remained the steamship “Vladimir” as a hospital for the wounded officers who were moved from Novorossiysk. A large amount of the dead were children. Overall it is estimated that 350 Russians, of whom 82 were children, were buried in the Russian cemetery of Lemnos.

In June 1921 they started to transfer the Cossack military units and refugees in Bulgaria and Yugoslavia, a move that was completed at the end of the year. From January 1922 until March 1924 two officers remained on the island whose task was the maintenance of the Russian cemeteries, which, in later years, were abandoned and deserted. The attempt to identify and rebuild the Russian cemetery and committing annual memorials by the Russians began in 2004.

 

rusko groblje originalno

 

6317312411_4049e18b7c_b.jpg

 

danas

 

cross-shaped-burial-mounds-on-burial-are

 

jednom godišnje se služi parastos za kozake, među meštanima ima onih koji čuvaju sećanje

 

discendente-russo-getta-una-manciata-di-

 

 

 

 

 

za čerčila ne znam, moguće, nisam ni ja išao tamo, posetio sam samo sva open air mesta. nije neko britansko prisustvo na ostrvu.

 

sa ag efstratiosom imamo baš jake veze, barem 2 ili 3 vodeće ribarnice na ostrvu dobijaju ribu, jastoge, gambore i ostalo iz basena između ova 2 ostrva ili pak direktno od ribara odatle. postoji veza naravno, ide manji dnevni brod aiolos https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:210537/mmsi:239189700/imo:8747771/vessel:AIOLOS o kome ću tek da pišem jer na njemu živi preslatka džek raselka lusi koja je nestvarno zabavna a i veći brodovi koji voze između lavria i kavale staju na ag.efstratiosu.

 

lusi kad brod uplovi u luku

 

GDZL3oDWIAAu63v?format=jpg&name=large

Edited by Eleniko
  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Ma jebes Vinstona, pomenuo sam ga onako usput: vole Grci, onako po crnogorski, da kite pa tako, malo-malo pa ti pokazu neku cuku na koju turska noga nije nikada krocila...

Samo, zaborave da se radi o takvoj vukojebini da se Turcima nije tamo ni u ludilu penjalo...

 

I, ne dirati mi Turke! :mad:

 

Nego, 'ajmo mi na rebetiko, za pocetak - klasika:

 

  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

hvala bogu da je petak, cipuro i masline /domaća radinost/ i zalazak sunca za kraj dana i kraj nedelje

ladno u pm danas, piči bura. kad se smrklo naložili pećku.

 

GJSXM1PWcAE5yKx?format=jpg&name=large

  • +1 3
  • Wub 1
Link to comment

Podseti me na Now Eating-u epizode kada sam hteo da mrem od pojedene kolicine sira koju je familija, inace ruralnog porijekla (iz istog rurala iz kojeg je bila i ona stjuardesa koju je '90-ih prizenio onaj matori politicar, Karamanlis bese li :dry:) donela iz planine, buduci da kao svi ruralni subjekti nije priznavala kupovnetm sireve...

Jaoooo...:cry:

 

:piggy:

  • Haha 2
Link to comment
Posted (edited)

dobro si me podsetio da danas kupim sir, melihloro, ovčiji, sazreo, tvrd i ne preslan kao prosečan srbski kačkavalj, sa naglaskom na pirotske nejestive varijante ako ga ne zapereš sa dosta rakije

 

subota je dan kada se ide u grad da se obiđe čaršija, vide drugari, popije prvo espreso fredo pre nego što se krene na cipuraki i meze. svrati se u prodavnicu po ribu /danas - 4 manje škarpine, crvene i braon, oko 6e kilo, ispalo je kilo i 300. sutra ćemo dodati u odabrano jelo sa već pominjanom grdobinom, još uvek nema odluke/

 

još izlazimo iz perioda bure pa je hladno iako je na suncu prijatno. ali čim se podigne vlaga i približi suton opet je neprijatno. čekamo pun mesec, za 2 dana, danas je 2 sata pre sumraka već bio na istočnoj strani visoko. deluje da će biti veliki.

 

u povratku iz grada svratili smo u selo koje je na par km od prestonice, gde smo pre par godina uzeli kuću. pikirali za drugaricu, ona nije htela, bilo jeftino, ženi se svidelo. malo smo sentimentalni prema celoj toj operaciji, treba da se sređuje zašta nemam ni zdravlje ni živce pa gledam da nađem nekog ko radi ključ u ruke a nije debil. pre godinu i više dana smo stavili nov krov da barem ne kisne, danas sam zatekao da je vetar oduvao drvenu ploču kojom sam zatvorio polomljen prozor, unutra havarija od ptičijih govana, sad moram i to da idem da čistim. no dobro.

 

bili smo zabrinuti što se seoski kafenio na glavnom trgu oglasio da se prodaje, to je bio jedan od razloga da danas dođemo i vidimo šta se desilo. međutim za sada je hepiend jer smo zatekli dimitrisa, sina aleka ex junkija koji je pre 30 i kusur godina došao iz atine u naše selo da se skine s dopa, i delimično uspeo /gaji vutru za sopstvenu upotrebu, prošle godine ga privodila murija/. dimitris je sa ortakom farbao vrata i rekao nam da je iznajmio prostor da nastavi biznis. gotivan lik, prošle godine je imao beach bar sa najboljim koktelima i najboljom muzikom na ostrvu, mada na pogrešnoj plaži ali to će uvideti i sam ako već i nije.

 

odatle smo se se uspeli do naše kuće, ozbiljna uzbrdica za stare ljude poput nas. i taman dođemo do ulaza kad eto ti marije, prelepe babe ex apotekarice sa omonije u atini. opet mi je vilica pala do zemlje, obučena kao klinka, bele patike, džins, beli duks - plava talasasta kosa i osmeh ko kuća. bogo mili. baba luda ko obično, na kraju me totalno dotukla sa pitanjem zvezda ili partizan, kad sam rekao eritros asteras dodala je - olimpiakos, bravo. družićemo se kad jednog dana sve završim.

 

kako 2 godine niko nije sređivao dvorište već je zapušteno ali nekako se bori, ruže su procvetale, isto i mandarina na kojoj smo istovremeno zatekli i bele cvetove i neubrane plodove, koji su bili mimo očekivanja jako ukusni. to me mnogo obradovalo jer nisam video do danas ni cveta ni ploda, mislio da je neki citrus muškog pola koji ne rađa. cveta i džanarika ispred kuće, ako komšije ne oberu pre nas kuvaćemo džem krajem juna. posle smo ušli u kuću zamišljajući kako će jednog dana sve to biti divno i krasno, ali videćemo. u mojoj familiji se kaže - ne lipši magarče do zelene trave. strahovit potencijal, 130m2 na 2 sprata.

 

na kraju smo obišli turu po selu, sunčani dan pred suton, ponovo smo bili ispunjeni toplinom starog grčkog sela izgrađenog na kraju 19 veka kada su grčki trgovci iz egipatske aleksandrije poreklom sa ostrva slali novac da se zida i gradi. primećujemo da raste broj novorenoviranih, obnovljenih starih kuća. možda jednog dana u selu bude više ljudi, 2 škole više ne rade a divne su, ima slike dole. selo je tipične grčke neoklasicističke arhitekture koje ima baš malo na našem siromašnom, težačkom otoku, bukvalno ovo selo i jedna obalska promenada u glavnom gradu, možda poneka zadužbina tu i tamo i to je sve. slike sveta koji nestaje već odavno, možda nam to što ćemo u takvom ambijentu oživeti jednu kuću i možda dovesti nekog znatiželjnog namernika da oplemeni dušu ovim blagom donese i neko pozitivno karmičko brojanje.

 

selo kornos, ostrvo limnos, severni egej.

 

433435645_10159988550352643_134475233342

 

433475046_10159988550582643_329791566009

 

433456907_10159988550662643_568345830775

 

419737148_10159988549152643_136068618517

 

417690248_10159988549367643_640361224036

 

419326836_10159988549677643_527826048086

 

420478382_10159988549777643_568514028831

 

433452402_10159988550887643_609606921601

 

433440300_10159988551092643_195494753943

 

naša ruža iz đul bašte

 

417683416_10159988550027643_890789258181

 

naša kuća sa džanarikom ispred. jednog dana će biti lepa.

 

418170667_10159988549892643_840222899744

 

 

 

 

 

Edited by Eleniko
  • +1 4
  • Wub 3
Link to comment
On 23. 3. 2024. at 10:35, namenski said:

...iz istog rurala iz kojeg je bila i ona stjuardesa koju je '90-ih prizenio onaj matori politicar, Karamanlis bese li...

Setio sam se!!!

Dimitra Liani iz Костура!!!

Znam zenu.:dry:

I nije bio Karamanlis nego Papandreu...

  • Wub 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...