Jump to content
IGNORED

Programatorski vocap


Recommended Posts

Mala pobeda za moj tim. :) Ostajemo na PostgreSQL a drugi nekoliko puta veci tim ce morati preci sa MSSQL na PostgreSQL tokom cloud migracije u narednih godinu dana.

 

Imali smo seriju tehnickih sastanaka na ovu temu koji su bili izuzetno zanimljivi. Mislim da smo najvise "pobedili" zbog prakticnosti koristenja i lokalno preko dockera i na Azure( koji btw opet poslednja 3 dana ima konstano probleme sa portalom), funkcija za JSON i integracije ostatkom stacka i alata.

 

Zanimljivo je da ce finansijski biti najverovatnije isplativo tek za nekih 5 god. Najvise zbog migracije ove velike aplikacije koja i pored koristenja Hibernate je optimisticno procenjena na 6 meseci. Doduse mozda bude i pre ako MS bude divljao sa cenama.

  • +1 1
Link to comment

U svim masinama koje nesto znace u poslovnom svetu, Windows NT 4.0  iz 1995 je "embedded". Sta god da programeri, na necemu ozbiljnom vide, dolazi od Win NT 4.0.
Neki ovde  su mozda tada bili u obdanistu, mozda jos i ne rodjeni.

Link to comment
21 minutes ago, Venom said:

Jel ima taj Windows inode tabelu? Pametnom dosta.

 

MFT kod NTFS imaju podrsku za mnogo komplikovanije scenarije od inode... Samo kazem ...

Link to comment
1 hour ago, bags said:

 

MFT kod NTFS imaju podrsku za mnogo komplikovanije scenarije od inode... Samo kazem ...

 

Bilo je nekad u pravilima foruma da ne sme ozbiljno da se odgovara na postove koji se završavaju sa pametnom dosta.

  • +1 1
Link to comment

 

Meni je ovaj yoyogijev post skroz na mestu.

 

Mislim ono u smislu bar nije na muzici il na receptima. :happy:

 

Sad da li je tačno ne ulazim, ne razumem se a i pitanje je šta u tom it svetu za nekog znači da je nešto ozbiljno ili ne nego mi se mota sad po glavi neka grafika gde ceo dal IT dal finansijski svet se i dalje drži na nekom temelju koji je urađen mnogo pre i nt4 koji mu onda po tome takođe dođe miki maus tehologija.

 

Mislim da sam tu ilustraciju kao neki mim viđao na razim gikovskim temama verovatno i na ovom forumu samo zaboravih o čemu je to tačno bilo.

 

 

 

Link to comment

Zainteresovo sam se i pito malo chatgpt o tome i on mi iznabraja neke skraćeice ibm, z/os, db2, spominje se i cobol....(ne spominje doduše NT :D) i impresivan spisak velikih banaka, osiguravajućih društava, telekomuinikacionih kompanija i vladiinih istitucija koje su još uvek na tome a kao nove tehnologije se tek odnedavno tu pomalo uvode i to kao hibridna nadogradnja.

 

Ima li ovo smisla šta kaže il treba da apdejtujem ai?

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by francuski sobar
Link to comment
4 hours ago, francuski sobar said:

Zainteresovo sam se i pito malo chatgpt o tome i on mi iznabraja neke skraćeice ibm, z/os, db2, spominje se i cobol....(ne spominje doduše NT :D) i impresivan spisak velikih banaka, osiguravajućih društava, telekomuinikacionih kompanija i vladiinih istitucija koje su još uvek na tome a kao nove tehnologije se tek odnedavno tu pomalo uvode i to kao hibridna nadogradnja.

 

Ima li ovo smisla šta kaže il treba da apdejtujem ai?

Ima smisla. Malo sam radio sa njima, pa da dam my 5cent ako nekog ne mrzi da cita :) 

 

Evo objasnjenja pojmova:

  • System Z - IBM mainfraime.
  • Z/OS - Operativni sistem koji se koristi na virtualnim masinama na System Z kompjuterima. 
  • Z/VM - hypervisor, ili ti na srpskom, software na samom System Z koji deli resurse virtalnim masinama.
  • DB2 - IBMov software za baze, poput MS SQL, Oracle. PostgreSQL i slicno. 

 

Mainfraime vuce korene od prvih superkompjutera. Arhitektura je potpuno drugacija od PC-a. Vremenom je povecanjem snage x86 chipova doslo do toga da su poceli da prave servere koji su sustinski tvoj laptop na steroidima. I ti takvi serveri su mnoooooogo jeftiniji od klasicnih mainframe racunara. Kad kazem mnogo mislim reda velicine 10 puta jeftiniji po procesorskoj moci koju pruzaju. To je dovelo do masovnog egzodusa kompanija sa mainframe racunara na jeftinije x86 servere.

 

Koliko ja znam IBM je jedina kompanija koja i dalje pravi mainfraime racunare. To je jedan zatvoren eko sistem, slicno kao Apple samo jos gore :D Ako kupis IBM mainframe, moras da radis na njihovom OSu, da koristis njihovu bazu, njihove aplikacije, njihov backup software, njihov storage, njihove archive, njihov... you get the picture. Bukvalno nemas nikakvog izbora. E sad, to ima i dobru stranu da ako nesto treba da se popravi, ako treba neka pomoc oko konfiguracije i slicno, nemas ping pong medju vendorima nego direkt dodje IBM i sredi. IBM ima monitoring liniju do svih svojih mainframe racunara koje su ikada prodali i prepoznaju problem i pre tebe, te ti samo najave da dolaze da ga srede. Ti kao korisnik, iako si kupio mainframe, ne smes da ga taknes. IBM je jedini autorizovan da radi popravke i upgrade.

 

Koliko se i dalje koriste mainframe racunari? Pa, skoro su izumreli. Znam da kod nas Postanska Stedionica radi na nekom starom System Z. Asseco pokusava da ih prebaci na svoj software vec 10 godina i ne uspeva. Jednostavno jednom kad si na IBM mainframe, jako je tesko izmigrirati odatle. Tako da to daje delom odgovor zasto ih i dalje koriste.

 

Medjutim, postoji i drugi razlog zbog koga ne verujem da ce izumreti uskoro. Evo ti hint: u Juznoafrickoj Republici imas, daj boze, tuce mainframe racunara. Ali, od 5 najvecih banaka koje drze 99% trzista, svih 5 koriste IBM mainframe. U okolnim manjim zemljama poput Bocvane, Zimbabvea, Namibije... gde su banke manje i nemaju toliko para, ne koristi se mainframe (mislim da sam video samo jednu nacionalnu banku koja koristi) ali koriste IBM POWER masine, koje su isto relativno zatvoren sistem a po snazi i ceni negde izmedju x86 servera i mainframe-a. Pritom, ovih 5 banaka u Juznoafrickoj Republici nisu sve imale IBM mainframe vec su neke presle sa obicnih Intel servera na njega. Zasto ako je to zastarela tehnologija? Pa ukratko - stabilnost. Secam se kad sam se pre 10tak godina bavio prodajom i konfiguracijom raznih IBM servera da je izasao jedan od onih Gartner izvestaja o kolicini downtime-a po tipu servera za zadnjih 5 godina. I onda ide, x86 (Intel i AMD) toliko i toliko sati downtime-a na toliko i toliko masina, pa onda IBM POWER nesto manje, pa je tu bio i Solaris i HP Itanium.. i onda dodje do IBM System Z. Njegov rezultat? Nula downtime-a medju svim System Z racunarima u svetu. E sad ako si ti ogromna banka koja ima kesha, ako si vojska jake drzave, policija, you name it... mislim da je jasno zasto bi bio spreman da das enormne pare znajuci da ces izbeci nocnu moru da ti se service srusi.

 

Takodje se secam kad smo bili na treningu za programiranje na System Z da je sam Z/OS imao jedan dojaja koncept gde kad pustis nesto da radi i dodje do greske, aplikacija se ne kresuje vec stane, saceka da promenis kod, da ispravis greske i pokrenes ponovo zadnju transakciju ko da se nista nije desilo. Mogu da pricam i o hardware arhitekturi (to mi je blize) gde je sve pravljeno sa idejom da ne postoji single point of failure i da mainframe moze da izdrzi najludji workload koji zelis da bacis na njega. System Z npr. ne koristi FC ili Eathernet vec ima svoje specijalne kablove i protokole. Nema jednu maticnu plocu vec koncept boksova sa maticnim plocama i procesorima koji svi rade zajedno. Ovo je velika razlika u odnosu na x86 server i virtualizaciju istih gde ti i dalje koristis samo jedan server u klasteru pa ako se on skrsi, virtualne masine koje su radile na njemu se sve restartuju na nekom drugom. U System Z ako ti se sjebe maticna ploca ili bilo koja druga komponenta, nema nikakvog prekida. 

 

Tako da ako IBM nije lud da ovo upropasti (a verovatno jeste), mocice do kraja vremena da nesmetano zaradjuje na njima.

  • Hvala 5
Link to comment

DB2 - nije software za baze podataka, to je baza sama po sebi, kao Oracle ili MS SQL.
Z/OS je MVS (iz 1974), IBM mainframe operativni sistem, nadogradnja na OS/360 iz 1960. Bez detalja, ono sto se vidi je da Z/OS ima Linux interface.

COBOL - programski jezik koji je IBM pustio u opticaj u maju 1959. Ako je jedan Google search, koji bilo ko moze da lansira kao jedna transakcija, danas, 2024. na COBOL radi 300 hiljada puta vise od toga u svakoj sekundi i dok ovo citate.

  • Hvala 1
Link to comment
16 hours ago, bags said:

 

MFT kod NTFS imaju podrsku za mnogo komplikovanije scenarije od inode... Samo kazem ...


Nista jos nije zayebalo Unix. Mozda, Microsoft Exchange ali to nije srz operativnog sistema.

Link to comment
16 hours ago, Venom said:

 

Bilo je nekad u pravilima foruma da ne sme ozbiljno da se odgovara na postove koji se završavaju sa pametnom dosta.

Bas me briga sta si rekao, osim ako nisi Mod ili Admin.

Link to comment

Da nekome negde u svetu ili lokalno posaljes pare, sve je tehnologija iz 1960-ih. Banke su jos uvek i ostace na IBM mainframe.
Sta se desava? 
Miki Maus ikonice na iPhone, cini ti se da je to lako. Mozda izgleda.
Isto je 60 godina.
Sve to sto si poslao ide kao na busene kartice iz 1960, napravi se slog, to ide izmedju banaka da napravi transakciju. Tako je i ostalo i danas, posle 60 godina. Niko to nece da menja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...