Jump to content
IGNORED

Privatnost na internetu i kako napraviti kapu od alu folije


Recommended Posts

@Avatar sjajna tema, verujem da ce manje firme krenuti tim "stopama" uskoro, ako vec nisu.

 

Tacnije, firma kupi host i diskove, a neki zaludni ITevac im podigne VM i gomilu servera i  to omoguci za poslovne potrebe. Recimo advokatske kancelarije, racunovodje...

 

Ako moze 500Gb za licne potrebe, onda moze i recimo 2Tb za firme...

  • +1 1
Link to comment

Mislim da to nece ici tako lako, upravo se desava suprotan proces - sve su vece firme koje nude hosting. Lako je da napravis nesto za sebe i prihvatis da mozda nece da radi ako nestane struje/padne sklopka/ode maticna ploca/etc... Kad je u pitanju biznis, zelis 24/7 pristup svojim podacima a to zahteva mnogo ozbiljnija ulaganja. 

 

@Avatar Prenosim i ovde moj post o presretanju privatnih poruka, bas me zanima sta mislis :) 

 

 

 

  • +1 2
Link to comment
On 29. 1. 2024. at 13:40, Milosh76 said:

@Avatar sjajna tema, verujem da ce manje firme krenuti tim "stopama" uskoro, ako vec nisu.

 

Tacnije, firma kupi host i diskove, a neki zaludni ITevac im podigne VM i gomilu servera i  to omoguci za poslovne potrebe. Recimo advokatske kancelarije, racunovodje...

 

Ako moze 500Gb za licne potrebe, onda moze i recimo 2Tb za firme...

 

Ja mislim da će to biti zaista budućnost, jer ima toliko open source rešenja danas, a i prostora za nova da se naprave.

 

Nadam se da će takođe biti lakše za održavanje, pa samim tim i manja potreba za "zaludnim IT geekovima" kao što sam ja :D

 

On 29. 1. 2024. at 15:05, Shan Jan said:

Mislim da to nece ici tako lako, upravo se desava suprotan proces - sve su vece firme koje nude hosting. Lako je da napravis nesto za sebe i prihvatis da mozda nece da radi ako nestane struje/padne sklopka/ode maticna ploca/etc... Kad je u pitanju biznis, zelis 24/7 pristup svojim podacima a to zahteva mnogo ozbiljnija ulaganja. 

 

@Avatar Prenosim i ovde moj post o presretanju privatnih poruka, bas me zanima sta mislis :) 

 

 

 

 

Auf da... Znaš kako, posle Snowdena se ništa spec nije desilo osim što je USA rekla - ok, jeste, slušamo i majku Angelinu, aj sad nemojte dizati frku. Sa tim mislim da je počela normalizacija i floskule - neka gledaju, nemam šta da krijem.

 

Tako dođemo do ovakvih momenata, a to je pakleno. Uopšte ne kažem da je korisno službama i da je sigurno spasilo života, ali isto tako verujem da informacije mogu da se sakupe na drugačiji način i zapravo targetiranije, bez da gledaju moje dick pics :D

 

Treba da se malo više manemo "neće mene", "šta sam ja bitan" i generalno convenience umesto zadržavanja prava na privatnost.

 

Ako su mogli kontraobaveštajci da rade lepo i u vreme hladnog rata, a da nisu bili svakom u kući i komunikaciji (doduše zavisi gde je babuška prijavljivala više ili manje), onda može da se drugačije pristupi i danas. Ovo što se sada radi je doduše lakše, pa nek se krši šta treba da se krši fazon... Što me već poprilično nervira :D

 

  • +1 2
Link to comment

Jeziv je ovaj slučaj sa klincem. Ok, jeste on budala (ko nije sa 18-19 godina), ali ovo će biti svakodnevnica ako im prođu ovi glupi zakoni za kontrolu servisa za komunikaciju

 

Što se tiče self-hostinga, i dalje to nije laka rabota i slažem se da ima prostora da se to pojednostavi, ali ne vidim neke veće inicijative u tom smeru.
Mada moža novi lokalni domen pomogne malo ;)
https://www.theregister.com/2024/01/29/icann_internal_tld/

Ja trenutno koristim samo Syncthing (kao zamenu za E2EE cloud storage). To je jednostavnost koja je potrebna

  • +1 1
Link to comment
53 minutes ago, Engineer said:

Jeziv je ovaj slučaj sa klincem. Ok, jeste on budala (ko nije sa 18-19 godina), ali ovo će biti svakodnevnica ako im prođu ovi glupi zakoni za kontrolu servisa za komunikaciju

koji slučaj ?

Link to comment
54 minutes ago, Engineer said:

Jeziv je ovaj slučaj sa klincem. Ok, jeste on budala (ko nije sa 18-19 godina), ali ovo će biti svakodnevnica ako im prođu ovi glupi zakoni za kontrolu servisa za komunikaciju

Meni je glavni problem sto ovo daje ogromnu moc drzavi u odnosu na pojedinca. Drzava bukvalno moze da izvuce sve sto si rekao ili napisao, trezan ili pijan, medju prijateljima ili public i da napravi nakaradan slucaj i iskoristi protiv tebe. Dodaj tome ove ideje o tome da se ukine papirni novac i imas drzavu koja moze i da te optuzi za sta hoce i da ti onemoguci normalan zivot za sekund. 

  • +1 3
Link to comment

I to je stvar koje niko ne želi da se odrekne (mislim na političare koji su u poziciji). A ljude je lako ubediti da je to za njihovo dobro, jer toga treba da se plaše samo teroristi, narkodileri i trgovci ljudima. Tako da svako ko je protiv toga, ukazuje na kršenje prava i slobode i neograničene mogućnosti zloupotrebe, sigurno spada u neku od navedenih grupa. Pa ti sad objašnjavaj

 

@dùda

Ovo što je Shan Jan postovao na avio temi

https://www.bbc.com/news/world-europe-68099669

 

I naravno, niko da kaže kako su došli do informacije

 

Spoiler

A key question in the case was how the message got out, considering Snapchat is an encrypted app.

One theory, raised in the trial, was that it could have been intercepted via Gatwick's Wi-Fi network. But a spokesperson for the airport told BBC News that its network "does not have that capability".

In the judge's resolution, cited by the Europa Press news agency, it was said that the message, "for unknown reasons, was captured by the security mechanisms of England when the plane was flying over French airspace".

The message was made "in a strictly private environment between the accused and his friends with whom he flew, through a private group to which only they have access, so the accused could not even remotely assume... that the joke he played on his friends could be intercepted or detected by the British services, nor by third parties other than his friends who received the message," the judgement added.

It was not immediately clear how UK authorities were alerted to the message, with the judge noting "they were not the subject of evidence in this trial".

A spokesperson for Snapchat said the social media platform would not "comment on what's happened in this individual case".

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Engineer said:

Jeziv je ovaj slučaj sa klincem. Ok, jeste on budala (ko nije sa 18-19 godina), ali ovo će biti svakodnevnica ako im prođu ovi glupi zakoni za kontrolu servisa za komunikaciju

da se vratimo na pisma , oh wait  

 

moj muž je bio u vojsci na granici, Vlasina, zima, sa borbenom municijom, sranje sa Bugarima, što nije bio redak slučaj

 

shvatio je da ukoliko želi da mu porodica sazna kako je, mora da piše na dopisnici (da li pppučanstvo zna šta je dopisnica) i to samo opšte stvari tipa ja sam ok,što i vama želim

 

pisma se nisu ni čitala (e da bi bila poslata), on misli da su se uništavala, instant

 

hoću da kažem, država je vazda imala kontrolu nad našom komunikacijom, tužno, ali je tako

 

samo usmena reč i to pored fontane, recimo  :dry:

 

Edited by dùda
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...