Jump to content
IGNORED

Privatnost na internetu i kako napraviti kapu od alu folije


Recommended Posts

Svaka cast! Sad sam instalirao ovaj AdGuard za Windows i blokira Youtube reklame :D Jedino sto mora da se plati, bem li im oca kapitalistickog.

 

Nemas li malo stra' da imas pristup svojim podacima na tom home cloudu? Ono, koliko je to sigurno da ti neko ne uleti?

Link to comment

@Avatar, mozda to nije bila namena ove teme, ali me bas zanima ... koji si problem rešavao svim tim akcijama ?

Edited by Lezilebovich
Link to comment
15 hours ago, Shan Jan said:

Svaka cast! Sad sam instalirao ovaj AdGuard za Windows i blokira Youtube reklame :D Jedino sto mora da se plati, bem li im oca kapitalistickog.

 

Nemas li malo stra' da imas pristup svojim podacima na tom home cloudu? Ono, koliko je to sigurno da ti neko ne uleti?

 

Da, AdGuard čak i koji nije za celu mrežu je jako dobar. Ironija priče je da je ovaj koji se postavlja lokalno je zapravo free :D Razmišljam se sada kako bi ti bilo najlakše da eventualno postaviš isti za celu mrežu, bez dodatnih izdataka. Da li možda imaš bilo kakav laptop, komp ili slično koji ne koristiš, a može da radi 24h? Rado bih ti pomogao da instaliraš sve potrebno ako nešto tako imaš. Bukvalno i komp star 10+ godina može da odradi stvar :) 

 

Što se tiče Nextclouda, znaš kako, svakako imam na umu da može neko da upadne eventualno, ali sam uradio dosta oko bezbednosti i propratio najbitnije stvari, tako da generalno je bezbedan koliko je to moguće. Nije previše teško postaviti bezbednost na nivo gde baš neko mora da te pikira i dosta se pomuči da bi eventualno uzeo podatke, a ni to nije opet garantovano da bi uspeo. 

 

Imao sam već neki 34000+ pokušaja logovanja bez uspeha, generalno botovi koji rominjaju po internetu i pokušavaju da uleću gdegod, ali uspešno sprečeni za sada :D

 

image.thumb.png.d635affa360b984abcb3ae909ffa3a08.png

 

14 hours ago, Lezilebovich said:

@Avatar, mozda to nije bila namena ove teme, ali me bas zanima ... koji si problem rešavao svim tim akcijama ?

 

Super pitanje! Nekoliko problema zapravo, prvo je generalna ušteda jer ne moram da plaćam za prostor, radije uzmem svoj HDD ili SSD u odnosu na prostor koji mi je potreban i to je to. Nema vezivanja za pretplate.

 

Drugo je to što ja imam kontrolu nad podacima, jer i kad se plaćaju pretplate postoje limiti i deljenje informacija sa ko zna kime, a to mi se ne dopada. Da ne spominjem deljenje podataka sa "third parties", to jest ko zna kime kad su free servisi u pitanju, a sa takvom praksom treba da se prestane na netu.

 

Generalno je počela da me iritira centralizacija interneta gde nekoliko kompanija kontroliše bukvalno 98% svega, što ako ništa predstavlja ogroman rizik ako sve ode dođavola. Kao veliki fan decentralizacije, mislim da ako sam već u mogućnosti da minimalno doprinesem tome, onda hajde da probam.

 

Poslednje naravno je to što sam neko ko od detinjstva voli da čačka tech i samim time učim nešto novo i zanimljivo kroz rad na malim kućnim projektima :)

 

P.S. Suštinski nemam problem sa reklamama na netu ako su smisleno urađene, ali više ne mogu da se snađem po sajtovima šta je content a šta ads, tako da je jednostavno ako ništa čistiji interfejs da pročitaš nešto što ti zapravo treba.

 

 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment
Just now, goofs said:

Ali sad imaš cloud sistem sa single-point of failure? Ako ti taj komp ili HDD crkne ode mas’ u propas’.

 

Imam redundancy HDD gde se radi backup na svakih 24h, plus naravno dosta podataka imam i na main računaru (kao što bi imao i bez obzira na korišćen cloud), tako da sam smanjio opciju za full failure koliko mogu.

 

Sledeća varijanta za dodatni drugi backup će biti preko SSH na diskove po mreži, ali i to je već u nivou overkilla trenutno, mada dobro da se ispraksa i proba kako namestiti :)

 

Svakako si to odlično primetio, uvek mora da postoji backup, bez obzira na lokaciju podataka!

  • +1 2
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

@Avatar hvala puno na ponudjenoj pomoci :) Ja sam ipak minimal-effort tip coveka, ovaj Windows AdGuard ako bude radio ima da pazarim lifetime licencu. Uglavnom surfujem sa Win desktopa i to 90% Youtube i 10% PPP, tako da ako blokira reklame na prvom ja sam srecan. A slazem se da su mnogi sajtovi postali nepregledni ako iskljucis ad blocker. 

 

Za moj licni Cloud sam previse paranoican. Imam HDD od 1TB na ovom mom desktopu koji mirrorujem na externi i tu cuvam sve bitne podatke. Instalirao app za ovaj Honor koji syncuje sve kad ga povezem i radim to sa vremena na vreme u offline modu :D  Jes da deluje kao cim ali ne moram da mislim o podesavanjima, patchovanjima i svim ostalim sranjima. 

 

Iskreno se nadam da ce vise kompanija da se bavi dobrim kucnim resenjima, ovaj Cloud for everything koji se gura mi je totalno distopijski, toliko stvari koje mogu da krenu lose ili da se zloupotrebe...

Link to comment
2 minutes ago, Pokojni Ruxin said:

minimal effort je yt premium za nekih 750 kinti mesečno :sleep:

Verovatno, ali nesto u meni mi ne da da im dam :D 

Link to comment

od skoro sam se i upgrade na family plan da podelim društvu, no regrets....to i spotify najbolje investicije što se tiče pretplata, srećom pa nemam nikakve principe :happy:

  • Hvala 1
Link to comment
Just now, Pokojni Ruxin said:

od skoro sam se i upgrade na family plan da podelim društvu, no regrets....to i spotify najbolje investicije što se tiče pretplata, srećom pa nemam nikakve principe :happy:

To sa Family paketom jel proverava nesto ili mozes da delis sa random ljudima?

Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

@Avatar hvala puno na ponudjenoj pomoci :) Ja sam ipak minimal-effort tip coveka, ovaj Windows AdGuard ako bude radio ima da pazarim lifetime licencu. Uglavnom surfujem sa Win desktopa i to 90% Youtube i 10% PPP, tako da ako blokira reklame na prvom ja sam srecan. A slazem se da su mnogi sajtovi postali nepregledni ako iskljucis ad blocker. 

 

Za moj licni Cloud sam previse paranoican. Imam HDD od 1TB na ovom mom desktopu koji mirrorujem na externi i tu cuvam sve bitne podatke. Instalirao app za ovaj Honor koji syncuje sve kad ga povezem i radim to sa vremena na vreme u offline modu :D  Jes da deluje kao cim ali ne moram da mislim o podesavanjima, patchovanjima i svim ostalim sranjima. 

 

Iskreno se nadam da ce vise kompanija da se bavi dobrim kucnim resenjima, ovaj Cloud for everything koji se gura mi je totalno distopijski, toliko stvari koje mogu da krenu lose ili da se zloupotrebe...

 

Nikakav problem! Suština je na kraju da svako pronađe najbolje rešenje za svoje potrebe, štagod to bilo, a zvuči mi da si ti setovao sebi kako treba :)

 

Definitivno se slažem sa tobom za cloud, to je i meni bio trigger za ovako nešto, cela mantra "dajte nama sve u cloud, to je super" mi je paklena, ništa više nije tvoje čim predaš nekome u ruke. Rentier mentality se polako uvlači kod svih, iako sam svestan da jeste lakše nekada, pitanje je balansa uvek.

 

Nisam znao za tu varijantu sa Honorom, zvuči jako dobro zapravo!

 

Btw, ako koristiš Android, imaš app koji možeš da skineš preko F-Droid storea koji skida YT reklame, nisam verovao da radi tako dobro. Zove se NewPipe.

 

 

1 minute ago, Pokojni Ruxin said:

minimal effort je yt premium za nekih 750 kinti mesečno :sleep:

 

To mi je jedini servis za streamovanje koji plaćam, jer ga najviše i koristim. Ostalo je Plex TV i 5TB HDD koji sam nakrcao već :D

  • +1 1
Link to comment

@Avatar Hvala za NewPipe, probacu. 

 

Skoro sam citao da je Steam ukinuo neku stariju igricu iako ju je gomila ljudi i dalje igrala. Vise nista ne poseduje a nista se i ne pitas. Meni je sve to suludo. 

 

Nisam 100% siguran ali mislim da Microsoft vise i ne nudi biznisima Office aplikacije a da nisu na njihovom Cloudu. Dakle kod njih su ti svi kompanijski mailovi, SharePoint sa svim fajlovima, Teams sa svim korespodencijama, OneDrive sa svim podacima sa lokalnih laptopova (ovde mi je najjace sto po defaultu su fajlovi na njihovom Cloudu i moras da naznacis da zelis da imas kopiju svog fajla na svom desktopu, da mozes da radis ako nema neta)... Meni je sve to takav security risk al jbg, bukvalno firme nemaju izbora, svi su krenuli tim putem. Bar dok se ne pojavi neko sa jednako dobrim lokalnim proizvodom da im udari konkurenciju. 

Link to comment

@Shan Jan Upravo to, ogroman je problem sa time što većina stvari nisu naše. Pre par nedelja je bio veliki problem sa Sonijem gde su zbog prekida ugovora ukinuli pristup sadržaju koji su ljudi platili, ne pretplata nego prodavano kao "kupi sezonu". I trt, nikome ništa.. Danas ni igru ako kupiš na disku zaista ne poseduješ jer je uvezana sa live service varijantama i nećeš moći da je pokreneš offline ili bez updates :/

 

Svi sada prelaze na cloud, interesantno mi je bilo da je prodaja Windowsa sada MSu samo nekih 10% od ukupnih prihoda, ostalo su servisi kao Azure, naravno sve Office varijante i cloud opcije koje daju. Imam triger na Teams inače koliko je očajan servis generalno :D

 

Kad sam prvo instalirao Nextcloud nisam znao da ima svoj chat i video calls opciju, kao što sam u prvom postu napisao, oduševio sam se kad sam skapirao da postoji, kvalitet pogotovo video calls je neverovatno dobar, jer nas 5 koristi isti samo :D

 

Downside self hostovanih varijanti je da moraš da imaš nekoga u kancu ko zna da se bar bazično razume u administraciju servera, kao i svoju infrastrukturu, ali biznisi idu generalno linijom manjeg otpora jer je kratkoročna stabilnost bitnija nego temeljitost na duže staze. Kapiram ja to kao neko ko ima svoj small business i znam koliko znači da nešto "jednostavno radi"..

 

Ima tu dosta varijanti koje postoje za lokalne chatove i alternative Slacku, Mattermost npr, sve open source i free ako sam administriraš, ali nemaju reach kao što Google i MS imaju u biznis svetu, a najteže je razbiti inerciju.

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...