Jump to content
IGNORED

Cene roba i usluga u Srbiji


eumeswil

Recommended Posts

On 10. 8. 2024. at 1:14, KnightLore said:

Promet i prihodi se smanjuju iz kvartala u kvartal u poslednje 2 godine, na godišnjem nivou je pad je dvocifren kod velikih trgovačkih lanaca.

 

Formiranje cena po artiklu ide po formuli 50% plasmana ide po najmanje 100% uvećanoj ceni, trećini se proda po 30-50% nižim cenama (to bi bila neka očekivana cena u poređenju sa drugim tržištima) na redovnim akcijama ili pred isticanjem roka trajanja, ostatak ispod 20% ide u rastur. Trend je takav da se promet po redovnim cenama smanjuje, te da bi se gubitak kompenzovao povećanje marže će u narednom periodu ići daleko više.

 

To vam je kao sa iznosom prosečne plate: 4 minimalca po 50k, 3 plate po 90k, po dve od 150k i još jedna od 300k daju malo više od 100k dinara koliko se hvali vlast. 

 

Prognoze u trgovačkim lancima nisu nimalo obećavajuće. Jedan veliki brend već godinama pokušava da proda objekte i napusti tržište, nema zainteresovanih. I drugi bi isto, znaju za jadac pa cede dok mogu. Lidl je to primetio te je i on povećao cene u odnosu na region, a kvalitet robe i same ponude je sve slabiji.

 

Sad su ponovo u modi male piljare u kraju ili ko može da skokne preko u komšiluk.

Zar nije ta strategija trgovačkih lanaca malo naopaka?

Mogu oni dodatno povećavati marže, ali ako to dovodi do još većeg pada prometa i bacanja robe, šta su dobili?

Koliko se ljudi zajebe pa kupi litar monini maslinovog ulja za 3k ili čokoladu za kuvanje od 1k?

Kladio bih se da ne mnogo i da je prodaja očajna kao što i zaslužuju…

  • +1 2
Link to comment

Meni je jedino logicno objasnjenje takvog ponasanja postojanje kartela. Al preuzece kupce male i specijalizovane radnje, pijaca i buvljaci... Jedino ako drzava ne stane iza kartela supermarketa i aktivno gleda da ubija druge. Ne bi bio prvi put da drzava aktivno radi protiv ovog naroda. 

Link to comment

Ja sam ubeđen da se veliki lanci nalaze poslovno i dogovaraju minimalne cene i da nas deru kao budale. Jednostavno, stave svi 170 za sok umesto 120 pa ko hoće neka kupi, ako nema nigde jeftinije jednostavno nemalju ljudi izbora i prihvate to kao normalnost. 

 

U svakom slučaju, nek se teraju svi redom...

  • +1 3
Link to comment
9 minutes ago, Mil@n said:

Ja sam ubeđen da se veliki lanci nalaze poslovno i dogovaraju minimalne cene i da nas deru kao budale. Jednostavno, stave svi 170 za sok umesto 120 pa ko hoće neka kupi, ako nema nigde jeftinije jednostavno nemalju ljudi izbora i prihvate to kao normalnost. 

 

U svakom slučaju, nek se teraju svi redom...

Pa naravno. Nesto slicno je otkriveno pre nekoliko godina za lance sportske garderobe i nikom nista. Sta bi sa onim pricama kako ce Lidl da ih sve razbuca jeftinom a kvalitetnom robom? Eno ga, za delic jeftinije a od robe se truju ljudi. Kladim se da je ulazak u kartel bio uslov za ulazak u zemlju.

Link to comment
Just now, Shan Jan said:

Pa naravno. Nesto slicno je otkriveno pre nekoliko godina za lance sportske garderobe i nikom nista. Sta bi sa onim pricama kako ce Lidl da ih sve razbuca jeftinom a kvalitetnom robom? Eno ga, za delic jeftinije a od robe se truju ljudi. Kladim se da je ulazak u kartel bio uslov za ulazak u zemlju.

 

Špartao sam Azurnom obalom prošli Novembar i sve jedan lidl osetno opremljeniji i jeftiniji od naših...

 

Toliko mi to sve ide na onu stvar, bukvalno ne mogu više da pričam ni razmišljam o bilo čemu jer mi pritisak skoči momentalno. Samo bi psovao i vređao. 

  • +1 3
Link to comment

Sve je skupo do zla kurca, onaj pleh lazanje od kilu kosta 900 kinti u Lindi

Carnexov gulas gotovi je 600, jebote moze u restoranu da se nadje za slicne pare

  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, Mil@n said:

 

Špartao sam Azurnom obalom prošli Novembar i sve jedan lidl osetno opremljeniji i jeftiniji od naših...

 

Toliko mi to sve ide na onu stvar, bukvalno ne mogu više da pričam ni razmišljam o bilo čemu jer mi pritisak skoči momentalno. Samo bi psovao i vređao. 

 

Ne znam na kojoj sam temi, krenula da chitam "shaputao sam Azurnom obalom..." a post se zavrshio na Karneks gotovim jelima.

Danas sam uchinila neshto za sebe, za Srbiju, naletela sam u Maksiju na neki veganski namaz koji me je zaintresovao, onda sam videla da je ta mala teglica 600 dinara i okrenula se i otishla. Kupila sam samo malom shta je hteo, ionako sam se ugojila opet, treba manje da jedem. A makar je sad dvorishte puno smokvi i grozdja. Dete posle kupilo josh i cvece kod neke bakice za svoju babu.

Edited by Mel
Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Pa naravno. Nesto slicno je otkriveno pre nekoliko godina za lance sportske garderobe i nikom nista. 

Mislim da su dobili novcane kazne

Link to comment

Pre par meseci sam kupovao patike. Jedan model mi se bas svideo ali nisu imali moj broj pa sam isao od prodavnice do prodavnice, obisao sve lance... svi su imali istu cenu tog modela. Postaje smesno...

  • +1 2
Link to comment
On 8. 8. 2024. at 11:26, le petit nicolas said:

a kakav je onaj ruski semafor?

 

Ok je za orašaste plodove, urme, zamrznuto povrće i neke konzervirane stvari, npr.  crveni pasulj u konzervi, breskve, ananas. Od potpunog treša, imaju one instant nudle i retko ok ruske konditorske proizvode.

 

Takođe imaju Tonus pločice sa lanom u pakovanjima od 300gr koje koštaju manje od pakovanja od 120gr u Maksiju (a koje pakovanje od 300gr nisam video kao opciju na sajtu Tonus online prodavnice :unsure:)

 

 

 

On 8. 8. 2024. at 12:58, ivy said:

da,dosta je diskutabilnih stvari sa tim Svetoforom ali bude par stvari da se probere...mada zbog toga se ne vredi cimati..

ali meni je u drugoj ulici pa i tako retko odem...ali semenke i orasasto je jeftinije,urme,imaju neke ok tortilje i par mlecnih proizvoda.. ostatak u onoj hladnjaci je sa biljnim uljima 

 

Krivo mi je što nisam sačuvao fotku, prošle godine su mislim izbacili sve prave sireve i ostavili obaveštenje kako ih više neće držati jer se previše kradu, tako da ostadoše samo oni "biljni".

 

On 8. 8. 2024. at 13:35, Klara said:

U Svetoforu sam uzela odličan, a povoljan liveni tiganj za palačinke. Obožavam ga. Slatkiši ne, sokovi ne, ništa mi se nije dopalo.

U stvari, ne, bile su neke čokoladne karamele/praline koje su mi se svidele. Idem u petak, pa ću proveriti čega još ima. Neko, možda Valk, zaboravila sam, jednom je pohvalio njihov namaz od maka. 

 

Hvalio sam ja namaz od maka. Od slatkiša bile su neke kuglice, ruska konditorska petit four varijanta, jedne sa čokoladom i karamelom, druge sa kokosom, to mi se baš svidelo, ali sam ih video jednom i više nikad.

 

 

6 hours ago, Shan Jan said:

Pre par meseci sam kupovao patike. Jedan model mi se bas svideo ali nisu imali moj broj pa sam isao od prodavnice do prodavnice, obisao sve lance... svi su imali istu cenu tog modela. Postaje smesno...

 

Koliko ti često dolaze rođaci iz Kanade? Ja stavim filtere na Hudson Bay, Simons i MEC, prestao odavno da kupujem kod nas osim sitnijih stvari poput majci, čarapa i bermuda.

  • +1 1
Link to comment

@reg ma nisam ja nesto lud za patikama niti su mi pare problem, vise me nevira sto nam se otvoreno smeju u lice. Uvek mogu da odem preko granice i tamo se nakupujem. 

 

Jedva cekam da se otvori aliexpress magacin u Srbiji pa da pokerenem akciju ne kupujte kod domacih.

Link to comment

Pre mesec-dva, ja i keva u Univereksportu. Gledam neku tunjevinu, 320 konzerva. Ma to je ista ona, koja ima na lokalnoj pijaci. Jeste, nije, jeste, nije, tja, videcemo. Istog dana odlazim do jedne od bakalnica na zelenoj pijaci. Slicna konzerva, ma nije slicna, ista. Firma je ta, nema greske, cena 160, bez akcije.

Na zalost, sve vise ima takvih primera. Ona vasa Dorina je bila oko 120 dinara, a sada 300+. Cene hleba, koji nije soc varijanta su smehotresne. Najjeftiniji 60, pogace po pekarama do 90, one tost didza-bidze po marketima od 120 do 200 (ili vise). Lepo umesis sam, od kog brasna vec zelis i njam/njam.

 

Edited by Miljenko
  • +1 3
Link to comment

Semenke suncokreta u Maksiju/Idei 200 dindzi 200gr.

 

Sad kupio za 300 dinara u zdravoj hrani kilo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...