Jump to content
IGNORED

Grčka Taverna


eumeswil

Recommended Posts

bravo za lep naslov 

 

sad imamo gde da stavljamo grčku muziku

 

prvo malo rebetiko, muzika migracija od 1922 do danas

 

pravi grčki delta bluz, rudimentarno ali do koske, janis halikijas

 

 

 

 

veliki markos

 

 

 

bukvalno svaki grk zna ovo dole, muškarci to izvode kao u videu, uglavnom da impresioniraju žene

 

zeibekiki, popularna muzika koju su grci doneli iz male azije, danas opšte mesto svake taverne s muzikom

 

začeto u anadoliji kao ples 2 hajduka koji igraju okrenuti licem jedan prema drugom - da onaj drugi ne bi potegao pištolj

 

kasnije kada je prešlo u gradove kao što su smirna, konstantinopolj - uglavnom se praktikuje kao solo ples i tako je ostalo i do danas

 

/ovde se malo čuje melodija koju je ukrala crvena jabuka u dirliji/

 

 

 

 

ima i na svadbi

 

 

 

i meni najdraži ikariotiko, za svaku panagiju, u ikarijskim selima

 

 

 

 

 

Edited by Eleniko
  • +1 4
Link to comment

Jedno vreme sam baš slušao Rebetiko, zahvaljujući tome što su se kod nas pojavila dva izuzetno zanimljiva izdanja.

 

Strip:

Rebetiko

Autor : David Pridom
Izdavač : KOMIKO

Godina izdanja: 2015.

(Postoji i Fibrino izdanje iz 2013. godine)

 

Knjiga:

Put u rebetiko - Gejl Holst (Gradac, 2017, prev. Aleksa Golijanin)

Knjigu sam sticajem okolnosti pročitao baš u Grčkoj i o njoj prodiskutovao u klasičnoj taverni sa Grcima, prijateljima naših prijatelja. 

 

Dva dobra teksta o ovoj temi na srpskom:

 

Rebetiko u noći diktatora, Peščanik 30/12/2017

https://pescanik.net/rebetiko-u-noci-diktatora/

 

Svirajte večeras, momci, dok srce ne prepukne, Vreme, 21.06.2018.

https://www.vreme.com/kultura/svirajte-veceras-momci-dok-srce-ne-prepukne/

 

Markos Vamvakaris je otac rebetika.

 

 

 

 

  • +1 5
Link to comment
42 minutes ago, Papovac said:

@Eleniko, mogo bi ti i da napravis neki rebetiko mix

 

veruj mi da nisam još dovoljno obrazovan, još učim. to je toliko bogato i široko polje da nije normalno. neka to ostane za neko buduće vreme kada se tamo preselim za stalno.

 

jedan od omiljenih mi plesova je i hasapiko, nastao u gildi grčkih mesara u konstantinopolju tokom vekova - hasapi znači kasapin. to je ples grka zorbe koji se najčešće komercijalno zove sirtaki ali je zapravo mnogo kompleksniji i često ume da bude osnov za moderne fuzije kao što je ova koja sledi

 

 

tradicionalni hasapiko ima 2 verzije, jedna je sporija, istog ritma od početka do kraja 

 

 

a druga se lako prepoznaje po promeni tempa, od sporog /hasapiko/ do brzog /hasapiko serviko/ - to je famozni zorba ples

 

 

 

kod mene na ostrvu inače ne lumpuju i ne lome tanjire, kako i zašto ne znam, pitaću sledeći put. imam neku svoju teoriju za koju mislim da nije tačna...

 

ova glumica gore je dženi karezi, velika legenda 60-tih i jedna od najlepših žena tog vremena, ima sličan status kao olivera katarina kod nas

 

 

 

dženi je bila velika politička aktivistkinja na strani grčke levice i za vreme hunte je provela neko vreme u zatvoru.

 

https://greekreporter.com/2023/07/27/tzeni-karezi-actress-greece-movie/

Edited by Eleniko
  • +1 1
Link to comment

one kritske teske teme. inace mi je martsakis bas jak lik. radi kritsku tradicionalnu, hajducku, muziku. rekao bih da je kritska muzika nesto gde nema dalje i jace

ovo mu je novi spot, pesma o majci, elementi krvne osvete, pentozali na sahrani. jeza... tekst mu napisao janis kotsiras, koga sam gledao 2-3 puta uzivo. verovatno najpopularniji grcki pevac trenutno

 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...