Jump to content
IGNORED

Kampovanje


Töölönlahti

Recommended Posts

Kosijer
Da kosijer...
Ja sam tu alatku viđao kod kevinih u metihiji i video sam da im je to "švajcarac nož" svašta su umeli sa tim, ali mi je tek u vojsci na granici, jedan albanas malisor pokazao pravu magiju kad smo krčili patrolne staze...
A suština je da najmanje koristiš svoju snagu, mnogo više zakoni fizike...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
  • 1 year later...

e sad stvarno moramo obnoviti opremu :D

i dalje imam sator iz 2005. koji je na Zlatiboru prokisao..doduse jeste bio pljusak ali je i krs sator ...srecom da pljusak poceo oko 4ujutru a mi prokisli oko 6 pa smo otisli da sedimo u kolima dok ne prestane  :lolol:...ok je za letnja kampovanja na moru/jezeru ali stvarno nije za planinu..

a kamperski sto nam je tetka donela iz Njemacke 80ineke i ploca mu je od iverice :isuse: koja ne bi trebalo da pokisne :isuse: a na Zlatiboru se 10dana em natapala od nocne rose em pokisla i konacno pukla...o stolicama i plinskom gorioniku da ne pocinjem ..

 

nego gledam satore okolo i pitam se u cemu na kampovanju spavaju ljudi vislji od 2m?

ili oni ne kampuju?

jer najduzi sator koji sam nasla je 225cm ostali su svi ugl 200-210cm

Link to comment
On 22.8.2019. at 16:18, Frank Pembleton said:

Da kosijer...
Ja sam tu alatku viđao kod kevinih u metihiji i video sam da im je to "švajcarac nož" svašta su umeli sa tim, ali mi je tek u vojsci na granici, jedan albanas malisor pokazao pravu magiju kad smo krčili patrolne staze...
A suština je da najmanje koristiš svoju snagu, mnogo više zakoni fizike...



... Shiit has hit the fan...
 

kosir, kosijer, kako ga vec ko zove od kraja do kraja je nezaobilazna alatka i u boki kotorskoj. sluzi za krcenje starih, makijom zaraslih staza, a koje su sve, do najmanje/uze/krace vrlo precizno ucrtane u austrijske topografske karte. kosir se nosi sa sobom uvek i neverovatno je efikasan.

nisam nikada isao sa macetom kroz dzunglu ali kosir cisti put kroz makiju bez problema. idealno je ako ga odrzava kovac (kao i za kosu), da ga oklepa i baci u travu da se ohladi. brusenje, narocito elektricnim alatom, daje samo privremene rezultate.

ja u kuci imam dva komada za koje sumnjam da su stariji od sto godina. ukraseni primitivnim kovackim ukrasima i cuvam ih kao oci u glavi. oni se koriste samo za drvo. ako ima potrebe da se sece nesto blize zemlji i kamenju tada se koriste noviji kosiri koje i ako sjebem nece mi biti zao.

da li neko zna u kojim se to sve krajevima koristi i kako se naziva u lokalu?

 

edit:

pretpostavljam da @namenskisigurno nesto vise zna

Edited by foto
Link to comment
18 minutes ago, foto said:

pretpostavljam da @namenskisigurno nesto vise zna

Ne zna :D 

Ja barem nigde nisam naleteo na neki drugi naziv: u Srbiji doduse, kosijer je ustupio mesto onom malom секирчету sa dugom drskom kojim se, ko zna i ume, ljudi majstorski sluze.

Ono, usput, ide covek i u par pokreta rukom ocisti granu palu preko staze, 1 umetnost....

Ali sam, dok sam se poslednjih nekoliko meseci zaludan vozikao po Srbiji naleteo na podatak koji me zapanjio: Косјерић, grad(ic), opstina mislim, vuce ime od kosijera, barem tako su mi rekli.

Link to comment
1 hour ago, zorglub said:

Za koliko osoba? I kako stižete do kamping mesta?

 

dvoje,ugl kolima

 

 

mislili smo sada da ulozimo u neki  veci sator sa vecim predsobljem a da ovaj moj trenutni mali ostane za neke hitre akcije,kratke puteve od dan-dva pa i ako treba da se ponese peske, iako se to do sada nije desilo :D

Link to comment
49 minutes ago, namenski said:

u Srbiji doduse, kosijer je ustupio mesto onom malom секирчету sa dugom drskom kojim se, ko zna i ume, ljudi majstorski sluze.

Ono, usput, ide covek i u par pokreta rukom ocisti granu palu preko staze, 1 umetnost....

 

a, da. to je u srbiji sekirce za setnju, strapacirung, tako reci. duga i tanka drzalica i malo sekirce na kraju, ostro kao britva. mLogo zgodna stvar. mogao bi jedno da donesem u MNE da vidim kako radi sa makijom.

Link to comment
2 hours ago, foto said:

a, da. to je u srbiji sekirce za setnju, strapacirung, tako reci. duga i tanka drzalica i malo sekirce na kraju, ostro kao britva. mLogo zgodna stvar. mogao bi jedno da donesem u MNE da vidim kako radi sa makijom.

Mislim da se neces usreciti: секирче je nedovoljno za mediteransku/CG makiju u kojoj je sve zilavo, a sve sto mrda, ujeda, grebe, bode, ne da se...

Cекирче je dekadencija :D, primereno srbijanskim pitominama, Sumadiji, kosijer je kosijer...

Edited by namenski
Link to comment

ma, neka visi na zidu kao ukras. taman komsije mjestani malo da se zanimaju: 'a sto ti je to?'

:)

a ja im kazem pa mi srbijanci time radimo aperacije na otvorenom srcu. one vece su za manje pipave stvari.

zajebavam se, volim ja moje komsije iako kada me pitaju: 'a od kojih si ti?' ja im kazem da sam iz beograda, a ako kopaju dalje onda iz beogradskog pasaluka. pa im onda nije jasno kako ja nemam neke njihove korene, a toliko smo godina zajedno. :)

 

ed:

a, sto jes- jes. te sikirice se i prave sa dugom drzalicom da moze, kada je obrnes, da sluzi i kao stap za hodanje. dekadentno.  :)

Edited by foto
Link to comment

:D 

Isti slucaj je i sa mnom, samo sto ja u staru dobru srbijansku sekiru ne dam....

Mada, da se ne lazemo, kada krenem u brdo da opravljam kucni vodovod koji vodi od izvora i koji divlje svinje zbog vode, narocito leti, razriju i prekinu, radije nosim kosijer.

I tada mi, s obzirom na gustu makiju, od koje nema sta da vidis, a jedva se kroz nju probijas, setno nedostaje srbijanska suma...

Na makiju ne mozes da se popnes, pobegnes, zbrises kada ih cujes u blizini, a sa njima se nije saliti...

Link to comment

o da. moj kraj (u MNE) je loviste koje je bilo (mozda je jos uvek?) bratsko sa nekim lovistem u vojvodini i bogato je sa divljim svinjama. ja sam imao vise susreta sa njima i vozilom. pesaka do sada jos ne. i one se povlace u visinu, beze od ljudi, zimi se spustaju.

a lepi su mali divlji prasici, bas slatka zivuljka kada je malecka.

a da nema gde da se bega u makiji, nema. nema drveta jbt.

Link to comment
On 10.9.2020. at 16:45, foto said:

da li neko zna u kojim se to sve krajevima koristi i kako se naziva u lokalu?


Srednja Bosna, Posavina, kosijer. Na dršckama raznih dužina i oblika ili kratka varijanta kakvu ti pominješ. Imam i kineski sa drvenom drškom od četrdesetak cm koji je mješavina srpa i kosijera, dobra alatka ali ovde su mi dostupni samo oni od nekvalitetnog materijala,korisni su i takvi kakvi su za tananije poslove.

Die beste je švicarski, najbolji koji sam imao i poklonio dobrom drugaru je bio ovakav kao na slici ali iz sredine sedamdesetih kad je (ubijeđen sam) puno kvalitetniji materijal korišten za izradu. Drška od komada goveđe kože, brusni papir u ruke i uz malo brušenja je prilagodš anatomiji svog dlana. Savršen materijal, težina, oblik, ne samo za kampovanje već obavezna alatka za u i oko  kuće.

spacer.png
 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...